31/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Tour 2012 Review: AmaZulu FC – Manchester United

První zastávkou United na letním turné byl jihoafrický Durban, kde se Ďáblové na Moses Mabhida Stadium střetli s celkem AmaZulu.

Úvodní duel splnil víceméně naše očekávání. Svěřenci Roberta Palmgrena herně nestačili na Rudé ďábly, a i když se jim podařilo ve druhém poločase zapnout na vyšší rychlostní stupeň a naši obranu potrápit, gól se jim vstřelit nepodařilo, především díky výbornému Lindegaardovi. Svou kvalitu potvrdili zkušení hráči, svůj talent zase všichni hrající mladíci. Viděli jsme povětšinou pohledný kombinační fotbal, spousty pěkných akcí, debuty mladíků z rezervy a také Shinjiho Kagawy a rozhodně jsme se nenudili. Navzdory velkému počtu šancí padl pouze jeden gól, ale to na kvalitě utkání vůbec neubralo. United vyhráli nad AmaZulu 1:0.

 

Fotbalové zážitky z Eura 2012 máme ještě v živé paměti, ovšem touha vidět znovu v akci Manchester United, se ničemu nevyrovná. Dnes jsme se konečně dočkali! Rudí ďáblové zahájili v rámci letní přípravy sérii zápasů soubojem s africkým mužstvem AmaZulu FC.

 

Sir Alex Ferguson s sebou vzal do Jihoafrické republiky značně omlazený tým plný mladých talentovaných hráčů, pro než má být Tour především motivací k tomu, aby zaujali skotského lodivoda, a v nadcházející sezóně mohli nakouknout do prvního mužstva. Ostatní hráči, kteří vynechají zápasy v JAR a Číně, se budou k týmu postupně připojovat. A právě díky tomu, že mnozí hráči prvního týmu jsou buď na dovolené, mají zdravotní potíže, či reprezentační povinnosti na blížících se letních Olympijských hrách v Londýně, dostane tak během přípravy příležitost ukázat se hned devět hráčů rezervního týmu, kteří na svém kontě zatím nemají ani jeden start za A-mužstvo Red Devils. Těšit jsme pak mohli také na dvě nové tváře v osobách Shinjiho Kagawy a Nicka Powella, kteří s týmem absolvují celou přípravu a budou tak mít dostatek času na sehrání se se svými spoluhráči. Oba dva, co by nováčci, proto pochopitelně budí o to větší pozornost. Navíc se dalo očekávat, že si svou premiéru odbydou hned proti prvnímu soupeři.

 

Jihoafrický celek AmaZulu je první, kdo prověří svěřence Sira Alexe Fergusona na letním Tour 2012. Nebudeme si nic nalhávat, zázraky jsme rozhodně čekat nemohli, ale na druhou stranu se v žádném případě nečekal ani zápas pojatý v oddychovém tempu. Nejdůležitějšími body má být i přes to především trénink a nabírání kondice. Zápasy v JAR v Číně mají být, jak už to zvykem bývá, jen hitem pro fanoušky, kteří mají jedinečnou šanci vidět své miláčky naživo. Krom toho jsou podobné výlety také otázkou obchodu, marketingu a získávání nových konexí, sponzorů a podobně.

 

Ale vraťme se k samotnému zápasu. Fergie měl jasnou představu o tom, kdo nastoupí do úvodního utkání, již den předem a na tiskové konferenci také prozradil jména některých hráčů, kteří nastoupí v základní sestavě. Zároveň bylo také jasné, že v průběhu zápasu se bude Fergie snažit zapojit do hry  většinu hráčů z lavičky

 

Bylo složitější rozpoznat rozestavení United, které se asi nejvíce podobalo formaci 4-4-1-1. Mezi tři tyče se postavil Lindegaard. Obrana hrála ve složení Veseli, Wootton, Ferdinand Brady. Střed zálohy patřil zkušeným mazákům Carrickovi se Scholesem. Na hrotu pak operoval Chicharito podporovaný Berbatovem, kterým z křídelních prostorů sekundoval Macheda s Lingardem. Kapitánem United byl Rio Ferdinand.

 

Duel se uskutečnil v Durbanu (Jihoafrická republika) Moses Mabhida Stadium, kde byl poklidný večer s příjemnou teplotou 14°C.

 

Před samotným zápasem proběhl menší uvítací ceremoniál a zazněla oslavná píseň na počest místní ikony Nelsona Mandely, bojovníka proti rasismu, držitele Nobelovy ceny za mír z roku 1993 a bývalého prezidenta Jihoafrické republiky (1994-1999). Tento pán totiž shodou okolností oslavil v den zápasu své 94. narozeniny. Blahopřejeme!

 

 

Na stadionu panovala skvělá atmosféra, které výraznou měrou přispívaly zvuky pro mnohé nepříjemných vuvuzel. První šanci měl hned ve 2‘ Macheda, který si ve vápně připravil střeleckou pozici, ale jeho přízemní střelu gólman Kapini zneškodnil a Chicharitovi, jenž se snažil zasáhnout odražený míč, zakončení nevyšlo. Více ze hry měli jednoznačně Rudí ďáblové, kteří byli daleko aktivnější a tvořivější. Soupeř naproti tomu ze hry mnoho neměl, a pokud se dostal k míči, vpřed jej naše defenziva vůbec nepouštěla. United kontrolovali hru a vyčkávali na okénka v obraně. Náznaky šancí sice pro zatím gól nepřinášely, ovšem hrálo se pouze na jednu bránu a ten tak visel ve vzduchu. V 18‘ se po rychlé kombinaci dostal ke střele z hranice vápna G. Dlamini, který ale hodně přestřelil. Ve 20‘ United vstřelil první gól. Rychlý protiútok vedl středem hřiště Berbatov, jenž skvělou přihrávkou do běhu oslovil Machedu a ten z levé strany poslal míč mezi nohama gólmana Kapiniho do sítě – 0:1

 

Zasloužené vedení bylo ne nijak překvapivým výsledkem ofenzivní hry United. Ve 22‘ prověřil pozornost Lindegaarda z levé strany A. Glamini, avšak brankář Rudých ďáblů byl u své tyče na zemi včas. Ve 27‘ zkoušel štěstí z levé strany z dálky Mbhele, ovšem přestřelil. Pohledná kombinační hra Manchesteru nechávala hráče AmaZulu zcela mimo hru a po úvodní půlhodině bylo jasně patrné, kdo je na hřišti pánem. Šancí však bylo poskromnu a to zejména proto, že se Rudí ďáblové nechávali chytat do ofsajdových pastí. V závěru první půle se vpřed dostával také náš protivník, který několikrát nepříjemně zahrozil, jako třeba ve 38‘ A. Dlamini, který ale v jasné příležitosti bránu netrefil. Ve 39‘ se dral do šance Lingard, kterého ovšem před vápnem stáhl k zemi Nyadombo. Ten obdržel žlutou kartu a United zahrávali z dobré pozice přímý kop. Jeho exekutorem byl Berbatov, jenže ránu mu srazila stojící zeď. Berbatov však vzápětí opět připomenul, jak brilantní má techniku, a to když se po Bradyho skvělém rohovém kopu snesl míč přímo k Berbatovovi, jenž krásným volejem vypálil, avšak míč mířící pod břevno, ovšem do středu brány, gólman Kapini stihl konečky prstů vytěsnit nad. Ve 43‘ měl dobrou možnost z levé strany Macheda, ovšem jeho střela ke vzdálenější tyči skončila těsně vedle. Náš soupeř následně ještě pozlobil naši zadní řadu mírným tlakem, avšak navzdory menšímu chaosu v naší obraně, držel Lindegaard po úvodním dějství čistý štít a do šaten se tak šlo po jedné nastavené minutě za stavu – 0:1

 

Obraz hry nijak překvapivý nebyl a Red Devils po zásluze vedli. Na obou stranách proběhlo jedno střídání. Na straně United Vermijl nahradil Veseliho. Týmy vstoupily do druhé půle aktivně. Nejprve se po Berbatovově zablokované střele dostal do šance Chicharito, ale neuspěl. Na druhé straně se vzápětí zaskvěl Lindegaard, který skvělým zákrokem vychytal A. Dlaminiho. V 54‘ pálil z dálky Senamela, ale brankář United byl pozorný. V 57‘ hlavičkoval zblízka po centru z levé strany A. Dlamini, ovšem Lindegaard skvělým reflexem i tento pokus zneškodnil a následná dorážka už mířila mimo. V 58‘ dvakrát střídali Rudí ďáblové. Na hřiště přišel Anderson a Blackett, kteří nahradili Machedu a Bradyho. V 63‘ jsme měli štěstí, když rozhodčí pustil sporný zákrok Blacketta, který ve vápně zřejmě fauloval pronikajícího Lekatu. Na konci 64‘ se přihrávka Blacketta dostala před vápno k volnému Lingardovi, ale ten přestřelil. Po hodině hry jsme viděli z naší strany stále více nepřesností a drobných zmatků v obraně a hráči AmaZulu se stále častěji dostávali do zakončení. Proti však stál bezchybný Lindegaard. V 70‘ nahradil Lingarda na hřišti Petrucci a zápas skončil také pro Scholese, jehož místo zaujal Tunnicliffe. United ani s přibývajícími střídáními nevypadli z rytmu a stále byli velmi nebezpeční. V 73‘ měl po Tunnicliffově přihrávce před bránu obrovskou šanci Chicharito, trefil ovšem pouze nastavené rukavice Mzimely. V 78‘ hlavičkoval Lekata v dobré příležitosti pouze nad břevno naší brány. Následně se hra přesunula do středu hřiště, kde se už delší čas nic moc zajímavého nedělo. Za postranní čárou se ovšem začal rozehřívat Shinji Kagawa, což zbudilo velký ohlas. Na konci 86‘ se po rychlém přechodu do útoku dostal k míč Tunnicliffe, jenž přihrál na hranici šestnáctky Petruccimu, který dostal trochu volného prostoru a vystřelil, ale jeho ránu zastavilo břevno! V 88‘ se velkého debutu v rudém dresu přece jen dočkal Kagawa, jehož příchod místo Chicharita radostně přivítaly rozjásané tribuny. Poté už se zápas v poklidu dohrával. Nastavena byla jedna minuta, ale ta už změnu skóre nepřinesla, a tak Manchester United porazil tým AmaZulu FC po povedeném úvodním představení – 0:1

 

 

Základní sestava Manchesteru United: Lindegaard – Veseli (46‘ Vermijl), Wootton, Ferdinand, Brady (58‘ Blackett) – Lingard (70‘ Petrucci), Carrick, Scholes (70‘ Tunnicliffe), Macheda (58‘ Anderson) – Berbatov, Chicharito (88‘ Kagawa)

 

Lavička: Amos, Johnstone, Veseli, Vermijl, Blackett, Anderson, Powell, Bebe, Kagawa, Tunnicliffe, Petrucci

 

Základní sestava AmaZulu FC: Kapini (65‘ Mzimela) – van Heerden (88‘ Mayonga), Kasonga (46‘ Teyise), Zhuwawo, Mokoro – Mbhele (65’ Hlela), Vilakazi, Nyadombo, Senamela – G.Dlamini, A.Dlamini (65‘ Johnson).

 

Lavička: Zikala, Mzimela, Chavuva, Shipahu, Thompson, Zwane, Velani, Lewis, Nxumalo, Cele, Sangweni, Khwela, Mayonga, Teyise, Khumalo, Kgatla, Lekata, Thwala

 

Góly: Manchester United – 20‘ Macheda

 

Žlutá karta: AmaZulu FC – 41‘ Nyadombo

 

Návštěva :??? diváků

 

Ve svém prvním přípravném zápase hráči Manchesteru United podali solidní výkon a zaslouženě zvítězili. Ačkoliv nešlo o výsledek, výhra jistě potěší, o to víc nás ale může těšit, že United určitě nezklamali ani po fotbalové stránce. Technická vytříbenost Berbatovova, neuvěřitelný přehled Scholese, i klid a rozvaha Carricka a čtení hry Ferdinanda patřily k ozdobám duelu. A ukázali se také mladíci, kteří vyvážili nedostatek zkušeností svou dravostí a chutí se předvést. Hráči jako Macheda, Lingard, Brady  nebo Blackett rozhodně zaslouží pochvalu a i ti, kteří se na plac dostali až ve druhé půl,i se na něm rozhodně neztratili. Rudí ďáblové měli několik dobrých příležitostí a směrem vpřed jsme byli velmi nebezpeční, ač se nám podařilo rozvlnit soupeřovu síť pouze jednou. Obrana si počínala také dobře, ovšem v jistých chvílích se dopouštěla chyb, což musel mnohdy řešit až Lindegaard a nutno podotknout, že to byl on, koho bych zvolil za muže zápasu, jelikož předvedl několik fantastických zákroků, počínal si velmi sebevědomě, sám se vyvaroval chyb a udržel čisté konto. Řekl bych, že některé individuality možná zanechali větší dojem, než tým jako celek, ale i tak můžeme být s výkonem v prvním utkání určitě spokojeni a už teď se těšíme na další představení Red devils. Tým AmaZulu FC podlehl Manchesteru United, který v Durbanu vyhrál těsným rozdílem – 0:1

 

Pro následující zápas se Rudí ďáblové přesunou na samotný jih černého kontinentu, a sice do Kapského města. Zde prověří Manchester United tamní tým Ajax Cape Town. Duel se odehraje 21. července a jeho výkop by měl být v 15:00 našeho času (SELČ).

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!