02/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Shinji Kagawa – perfektní hráč pro Premier League?

Hvězda asijského fotbalu a jeden z nejlepších hráčů Bundesligy, Shinji Kagawa, je připraven začít novou kapitolu své kariéry v anglickém fotbale.

 

V parcích Kobe v Japonsku snil tehdy ještě mladý Shinji Kagawa o tom, že jednou bude hrát na největších fotbalových stadionech a bude z něj slavný fotbalista. Prozatím mu však muselo stačit střílet míč do improvizované branky postavené z dvou pařezů.

 

Hned poté, co se mu podařilo dostat se přes tým z druhé japonské ligy do Borussie Dortmund a nyní je jisté, že si zahraje v Divadle snů, Shinji zjistil, že jeho neskutečný talent se začal potvrzovat a že se mu splnil dětský sen. A věřte, že když se bavíme o „neskutečném talentovi“, myslíme to naprosto vážně.

 

Kagawa přišel do Evropy jako neznámý hráč, když přestoupil z klubu Cerezo Osaka (za který mimochodem v 17 letech jako vůbec první školák dostal profesionální smlouvu) za celkem skromnou částku ve výši 350 tisíc euro. Shinji se najednou objevil v Dortmundu, velikém a rušném průmyslovém městě, který je vzdálen 5722 mil od jeho domova.

 

Když poprvé navštívil město se svými rodiči, překvapivě si vůbec nestěžoval na kulturní rozdíl, ale spíše zažíval obrovský šok z mrazu. Na stadionu Borussie, kde ten den sledoval své budoucí spoluhráče v akci, bylo -14° C. Ale obrovská tribuna s názvem Sudtribüne a velmi svižný projev mladého týmu vedeného Jürgenem Kloppem ho přesvědčili o tom, že právě Dortmund je alespoň prozatím to správné místo pro pokračování v kariéře.

 

Jakmile se Kagawa usadil v týmu, dokázal si neuvěřitelně rychle získat fanoušky: jeho čtvrtý ligový zápas se hrál na stadionu největšího rivala Schalke 04 a v Německu se tomuto střetnutí říká “Die Mutter aller Derbies” (v překladu „matka všech derby“). Shinji předvedl úžasný výkon a ukázal ty nejlepší stránky své hry, když dokázal vstřelit 2 branky a přispět tak k vítězství Borussie Dortmund 3:1.

 

Oba góly přitom vstřelil téměř nenuceně svou slabší levou nohou – a když po zápase začali venkovní fanoušci skandovat jeho jméno, Kagawa prohlásil, že tento moment nikdy nezapomene.

 

Pro Freddieho Röckenhause, německého novináře, režiséra a odborníka na všechno možné okolo Dortmundu, to byl také nezapomenutelný výkon. Ale Shinji pokračoval v tvrdé práci a jeho výborné výkony nebyly žádnou náhodou: po celé dvě sezóny, vyjma druhé poloviny ročníku 2010/11, kdy se vrátil z mistrovství Asie se zraněním, byl Kagawa veledůležitou součástí náročné, kolektivní a nátlakové hry Borussie Dortmund.

 

„Není to typický tvůrce hry,“ říká Röckenhaus. „Je to typ hráče, který je výborný do kombinace a funguje spíše jako druhý zatažený útočník – v této pozici se mu v Dortmundu nejvíce dařilo. Jeho pracovitost je obrovská, nedělá mu žádný problém po celý zápas běhat a je mimořádně kreativní.“

 

Kagawa se nejvíce připodobňuje k Iniestovi a je to na hřišti vidět. Ačkoliv jeho předností role je za útočníkem, nedělá mu problém zahrát i na levé straně, kde hrál například celou dobu za Japonsko. Stejně jako Iniesta se navíc může chlubit svou rychlostí myšlení, výborným ovládáním míče a přehledem na hřišti.

 

„Shinji je velice technicky zaměřený hráč se skvělými dovednostmi,“ říká jeho trenér v japonské reprezentaci Alberto Zaccheroni. Podle něj je stejně jako Iniesta výborný s prací s míčem, i když se kolem něj zrovna nachází více obránců. A vůbec největší kvalita Kagawy je podle Zaccheroniho v „rychlosti“. „Tím mám na mysli jeho rychlé myšlení v náročných situacích,“ vysvětluje.

 

Tento styl hry přinesl Kagawovi v poslední sezóně 13 ligových branek a 8 branek v předchozí sezóně, která však byla narušená již zmiňovaným zraněním (nemluvě o tom, že s týmem dokázal získat dva Bundesligové tituly a jeden německý pohár). Samozřejmě je to také výborný nahrávač, pokaždé se snaží o nějakou krátkou a chytrou přihrávku za obranu. A navíc, Sir Alex Ferguson i Mike Phelan si mohli všimnout jeho taktéž kvalitních dlouhých pasů, když se byli osobně podívat na finále německého poháru, ve kterém hrál Kagawa klíčovou roli a pomohl Borussii Dortmund porazit Bayern Mnichov vysoko 5:2.

 

Když se Dortmund dostal v tomto zápase do protiútoku, byl to právě Kagawa, který často vedl míč dopředu a snažil se najít správnou přihrávku, která by pokořila obranu. Neustále se mu dařilo procházet záložní řadu Bayernu a protihráči z něj byli zoufalí. Myšlenka, že by Kagawa mohl v Manchesteru United podporovat takového skvělého běžce v útoku jako je řekněme Danny Welbeck, dodala Fergusonovi další pádný důvod, proč se o tohoto mladého záložníka ucházet.

 

Pokud má Shinji Kagawa přece jen nějaké slabiny, jsou podle Röckenhause pouze kosmetického rázu a dají se časem odstranit. „Někdy nestřílí dostatečně včas, protože se stále snaží přihrát někomu v lepší pozici.“

 

Tato chybička je pouze malou skvrnou na tak obrovském seznamu předností a Ferguson navíc moc dobře ví, jak z mladých nadějných hráčů dostat to nejlepší, co v sobě mají. Kagawa je navíc ochoten učit se. „Sir Alex Ferguson mi neustále říkal, abych mu důvěřoval,“ říká. „A když vám to poví takováto legenda, něco to už znamená.“

 

 

Touha Kagawy prosadit se je naprosto zřetelná spolu s jeho chutí vyhrávat trofeje. V Manchesteru si může splnit oba tyto požadavky. A je připraven.

 

Zdroj: http://www.manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!