Review: Manchester United – Everton

36

V neděli se těsně po poledni utkali na Old Trafford týmy Manchesteru United a Evertonu. Pro domácí bylo toto střetnutí obrovsky důležité, protože potřebovali před derby udržet pětibodový náskok právě na Manchester City. Utkání však po hrubkách v obraně nezvládli a po remíze 4:4 ztratili dva veledůležité body.

Svěřenci Sira Alexe Fegusona věděli, že nedělní zápas hrají dříve, než jejich hlavní konkurenti v boji o titul, takže případné vítězství by mohlo vytvořit velký tlak na Citizens, které čeká nelehké utkání na půdě zachraňujícího se Wolverhamptonu Wanderers. Výhra pro domácí byla velmi důležitá, protože už v dalším kole jedou Red Devils právě na hřiště svého městského rivala a případný pouhý dvoubodový (resp. tříbodový v případě remízy) náskok by zrovna uklidňující nebyl. Nakonec se však ukázalo, že takovéto obavy byly na místě, protože United utkání s Evertonem nezvládli a získali pouhý bod za remízu 4:4.

Everton se za poslední léta strávená v Premier League usadil do skupiny týmů, které pravidelně končí v první desítce a případně bojují o místa v pohárové Evropě. Klub sám o sobě nedisponuje vysokým rozpočtem, ale jedním z hlavních klíčů úspěchů je nynější manažer – David Moyes. Není náhodou, že si tohoto vynikajícího manažera přeje mnoho fanoušků Manchesteru United jako nástupce Sira Alexe. Moyes dokáže pracovat výborně s mládeží, nepotřebuje obrovské nákupy k tomu, aby byl úspěšný. Angažmá v Evertonu to jen a jen dokazuje. Nikdo však zatím přesně neví, jak se celá situace s možným nástupcem Fergieho vyvine, takže prozatím se můžeme o Moyesovi pouze dohadovat.

Letošní sezónu si Everton vede velmi dobře. Začátek sice nebyl zrovna nejlepší, ale hlavně poslední utkání ukazují, jakou sílu tento tým má. V tabulce se zatím hráči Moyese nacházejí na 7. místě, o bod před jejich městským rivalem, Liverpoolem. Nynější forma navíc hovoří jasně: z posledních čtyř utkání se zrodily tři výhry a jedna remíza, přičemž brankář Tim Howard dokázal třikrát udržet čisté konto. Everton může tedy být před střetnutím s Manchesterem United plný sebevědomí.

Manchester United má samozřejmě jako každý rok úplně jiné starosti. Vede ligu, jak už bylo zmíněno, o pět bodů před Manchesterem City a nutně potřebuje v tomto utkání všechny tři body. Další kolo totiž bude horko – na Etihad Stadium se nejspíše rozhodne, kam nakonec titul poputuje. Proto je nesmírně důležité přijet tam minimálně s pětibodovým náskokem, aby případná ztráta tolik nebolela.

S formou jsou na tom United samozřejmě výborně, ale zaváhání s Wiganem jim udělalo slušnou čáru přes rozpočet, kterou však minulé kolo dokázali odčinit jasnou výhrou 4:0 na Old Trafford proti Aston Ville.

Sir Alex udělal před zápasem jednu zásadní změnu proti minulému kolu – místo Ashleyho Younga postavil na levé křídlo Naniho. Jinak zůstala sestava úplně stejná.

V Manchesteru bylo hodně proměnlivé počasí, ale to samozřejmě nemohlo bránit začátku utkání, který byl stanoven na 13:30 středoevropského času.

Everton začal utkání velmi aktivně a hned ve 2. minutě vyslal Osman dvě střely na branku, ale jednu zblokovala obrana a druhá šla vedle. V 5. minutě střílel na branku útočník hostů Jelavic. Domácí o sobě dali vědět o 6 minut déle, když střílel Nani. Nemířil však přesně. Ihned další minutu se dostal do větší příležitosti, ale nic z toho nebylo. Ve 14. minutě se k hlavičce dostal Wayne Rooney, mířil však hodně mimo branku. Paul Scholes si v 16. minutě usmyslel, že zkusí střelu ze střední vzdálenosti, ale ta nebyla přesná. Na druhé straně se dostal k hlavičce Distin, ale opět mířil vedle. Hra začala být postupně vyrovnaná, šance pomalu přibývaly, ale zatím byly všechny pokusy velmi nepřesné. Ve 22. minutě vyslal další nepřesnou ránu opět Rooney. Za hosty byl Osman hodně aktivní, ale ani střela z 27. minuty nepřinesla žádný užitek. 28. minuta přinesla střelu Valencii, ale Howard s přehledem kryl. To samé si zopakoval i v minutě 33., tentokrát se jednalo o pokus od Naniho. Ve 33. minutě přišel z ničeho nic obrovský šok pro Old Trafford. Tony Hibbert se dostal k centru z křídla, míč se dostal k Jelavicovi, který hlavou poslal míč z velkého úhlu ke vzdálenější tyči branky De Gey – 0:1 pro Everton.

Domácí fanoušci ztichli, atmosféra hodně ztěžkla. Všichni věděli, že tento gól je velikým problémem a United s tímto stavem musí něco dělat. Hned ve 35. minutě se o to pokusil střelou Paul Scholes, ale i když byla několikrát tečovaná, Howard si s obrovským štěstím poradil. Naštěstí pro domácí přišlo kýžené vyrovnání ve 41. minutě – Nani poslal z levé strany přesný centr, který si našel hlavu Rooneyho, a ten se zblízka nemýlil – 1:1.

Ihned zavládla na Old Trafford lepší nálada, fanoušci se opět probudili a o tom, že se United dokáží prosadit ještě minimálně jednou, nebylo pochyb. Ve 44. minutě střílel mimo branku Nani. Everton o sobě dal vědět hned o minutu později, když se v dobré šanci ocitl Osman, ale De Gea skvěle kryl jeho pokus. Více se už v první půli nestalo, a tak hráči odcházeli do šaten za stavu 1:1.

Hned na začátku druhého poločasu se k hlavičce dostal Danny Welbeck, ale nezamířil mezi tři tyče. United postupně nabírali na intenzitě svého tlaku na hosty a začali hrát svoji hru. Stálý tlak se vyplatil až v 57. minutě, kdy po menší skrumáži před pokutovým územím Evertonu vyhrál Nani vzdušný souboj a posunul tak míč k Welbeckovi, který si ho jemným dotekem připravil a perfektní technickou střelou nedal Howardovi žádnou šanci – 2:1 pro United.

Red Devils nyní hýřili sebevědomím. Moc dobře věděli, že hosté nyní dostali velikou ránu, takže mohli hrát v mnohem větším klidu. A to se potvrdilo hned v 60. minutě, kdy po krásné kombinaci předložil opět Welbeck přesnou přihrávku Nanimu do běhu a ten lehkým obloučkem překonal brankáře – 3:1 pro United.

Nyní by i ten největší pesimista řekl, že utkání je rozhodnuté. United si začali hru užívat, v útočné fázi předváděli fantastické kombinace a na soupeři bylo znát, že je psychicky vyčerpaný. V 62. minutě ještě poslal Welbeck střelu na Howarda, ale ten bez větších problémů kryl. Jenže přišla 67. minuta a z ničeho nic se Everton prosadil – opět z pravé strany centr od Hibberta a pohotové zakončení Fellainiho – 3:2 pro United.

Nikdo to nečekal, ale stalo se. Svěřenci Sira Alexe museli zase zapnout a pokusit se nezpanikařit. V 68. minutě se k dobré příležitosti dostal Pienaar, ale De Gea jeho střelu chytil. V té stejné minutě se ke střele dostal na druhé straně Rooney, ale taktéž se gólu nedočkal. Ale to mu nemuselo příliš vadit, protože o minutu později se po skvělé spolupráci s Welbeckem dostal do dobré pozice před Howardem a bez problémů poslal United zpět do dvojbrankového vedení – 4:2.

Další uklidnění pro fanoušky domácích, kteří se opět dali do urputného povzbuzování svého týmu, a jediným přáním bylo tento zápas v klidu dohrát. V 76. a 77. minutě se snažili Jelavic a McFadden o další korekci skóre, ale první jmenovaný nemířil přesně a druhý poslal svou střelu mimo branku. Jenže 83. minuta přinesla další hrubku v obraně United a další nervy pro fanoušky, protože po obranné hlavičce Ria Ferdinanda se míč dostal k Jelavicovi, který zblízka neměl problém překonat brankáře – 4:3.

Naprosto neomluvitelné chyby v obraně United znamenaly, že Everton byl opět zpět v zápase a navíc obrovsky odhodlaný vyrovnat. Celá hra domácích byla nyní velmi nervózní a situace vypadala velmi zle. A také se to potvrdilo ihned o 2 minuty později – Fellaini byl opět špatně strážen obranou United a přihrál do jasné šance Pienaarovi, který se nemýlil – 4:4.

Ferguson se snažil ihned reagovat, avšak – pokud sem mohu přidat subjektivní hodnocení – osobně vůbec jeho tah nechápu. Ze hřiště stáhl jediného tvůrce hry Scholese a vynikajícího Valenciu, přišli Jones a Hernandez. Začal obrovský, ale také dost zoufalý tlak na branku hostů. V 90. minutě střílel Rooney, ale jeho pokus byl zblokovaný. Evans o pár desítek vteřin poté hlavou taktéž branku neohrozil. Rozhodčí nastavil 5 minut. Everton se s přehledem bránil a jediná šance United, která stojí za řeč, byla Ferdinandova střela z hranice pokutového území, kterou však Howard vyrazil. To však bylo vše, co se v tomto utkání stalo, a tak United z jasných tří bodů vlastními chybami prohospodařili dva a výrazně si tak zkomplikovali cestu za titulem. Konečný výsledek: 4:4.

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Ferdinand, Evans, Evra – Valencia (89. Hernandez), Carrick, Scholes (86. Scholes), Nani – Rooney, Welbeck

Lavička: Amos, Smalling, Jones, Park, Giggs, Young, Hernandez

Základní sestava Evertonu: Howard – Hibbert, Heitinga, Jagielka, Distin (83. Cahill) – Osman (63. McFadden), Gibson, Fellaini, Neville, Pienaar – Jelavic

0

Co říct? Když titul nechceme a neumíme si dojít pro vítězství, i když těsně před koncem vedeme 4:2, pravděpodobně si ani 20. trimuf nezasloužíme. Útočná fáze byla v pořádku, některé kombinace doslova lahodily divákovu oku. Hodně pomohl návrat Naniho, který celou ofenzívu United dokázal rozběhat a dokázal několikrát vzít zodpovědnost na sebe. Další perfektní výkon podal Danny Welbeck, kterého bych označil za MOTM. Rozepisovat se o jeho kvalitách dále nebudu, to nechám kolegům v hodnocení jednotlivců. Co ale zajímá momentálně mě, je obrana. Je naprosto trestuhodné dostat doma jako mistr ligy 4 góly. A ještě více trestuhodné je dostat poslední dva, když vedete 4:2. Nedokážu popsat zklamání, které je ve mně po dnešním střetnutí. Nebudu hodnotit jednotlivce v obranné čtyřce, protože to nemá moc smysl – celá naše hra zpět byla naprosto nulová. Fellaini byl dnes pro naše stopery naprosto neřešitelným problémem a dělal si, co chtěl. Evertonu patří uznání za výkon, ale nám patří obrovská potupa a bojím se, aby se příští týden na Etihad Stadium proti Citizens nestala ještě větší katastrofa. Titul v rukou modrých sousedů z Manchesteru bych nesl asi hodně těžko.

Zápas sezóny, 30. duben, 21:00 středoevropského času. Buď City nebo United. Žádné výmluvy, svůj osmibodový náskok jsme si zpackali sami. Až v tomto utkání se ukáže, jestli si titul opravdu zasloužíme. Bude to obrovská bitva a my, fanoušci, musíme jen a jen věřit, protože situace není momentálně nejlepší. BELIEVE!