22/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Manchester United – Athletic Club Bilbao

Divadlo snů bylo svědkem prvního osmifinálového duelu Evropské ligy, ve kterém United hostili španělský celek Athletic Bilbao. Utkání se Ďáblům vůbec nepovedlo, a ačkoliv tomu končený výsledek možná úplně nenapovídá, jejich výkon byl doslova otřesný.

 

 

Výkony Manchesteru United se v poslední době v očích mnoha fanoušků nejeví jako příliš přesvědčivé a své o tom ví i Ferguson. Devils však navzdory tomu pravidelně sbírají body a jejich vítězná mentalita a vůle je k úspěchu vždy nějakou cestou dovede. Výjimkou nebylo ani zatím poslední mdlé představení na White Hart Lane, kde se nakonec zrodila velmi důležitá výhra United. A tak bylo na čase dobré výsledky doplnit o jisté a stabilní výkony na hřišti, aby se hráči vyhnuli případným komplikacím, ke kterým neměli v posledních zápasech daleko. Athletic Bilbao přijelo do Manchesteru bojovat a porvat se o výhru. Svůj cíl si splnilo na výbornou, protože Manchester ve všech směrech předčilo. Jejich aktivita jim nakonec zajistila velmi příznivý výsledek do odvety. Za to United by se po dnešním večeru měli nad sebou hluboce zamyslet. S Bilbaem totiž po katastrofálním představení prohráli 2:3.

 

 

Od Premier League se po čtrnácti dnech opět přesunujeme na evropskou scénu. Stále dokola omílané zprávy o tom, že United chtějí nad hlavu zvednout trofej pro vítěze Evropské ligy, jsme si mohli přečíst i před prvním osmifinálovým utkáním. Buďme však upřímní, a přiznejme si, že mnoho nechybělo a soupeřem španělského mužstva mohl být Ajax. Ten dokázal Red Devils pěkně potrápit a na Old Trafford dokonce porazit na a nutno podotknout, že v prvním měření sil, i odvetě byl lepším týmem, nicméně v celkové účtování, ani to nestačilo.

 

Svěřenci Sira Alexe Fergusona si totiž uchovávají své naděje především díky nebývale dobré střelecké produktivitě, na což jsme zvyklí rozhodně nebyli. Ne snad, že by se v jejich podání konaly gólové kanonády podobné těm z úvodu sezóny, v procentuálním poměru střely/góly ale své soky zkrátka převyšují. A zde platí staré, známé, pravdivé – „Fotbal se hraje na góly“. V tomto podstatném bodě tedy nastává hlavní rozdíl. I přes to je to na Manchester United docela málo a bylo již na čase najít pevnou půdu pod nohama.

 

Sám Boss nic neskrývá a otevřeně přiznává, že jeho tým je obestřen štěstěnou a s komplexními výkony svého mužstva není zcela spokojený. Velkým pozitivem je, že se mu do něj v těchto dnech vracejí hráči, kteří měli zdravotní potíže, a to mu dává široké možnosti, jak poskládat základní sestavu. Doba improvizace je tedy, doufejme, na dobro pryč a síla kádru United se může projevit v plné kráse.

 

Jejich dalším soupeřem bylo Athletic Bilbao. Celek vedený Marcelem Bielsou v současné chvíli okupuje 5. příčku tabulky španělské La ligy a mimo jiné si jeho svěřenci zahrají i finále španělského poháru proti Barceloně. Sebevědomý tým má tedy na své poměry sezónu rozjetou více než skvěle. A na první pohled neškodný soupeř se tak při bližším ohledání začíná jevit jako překážka, kterou zle překonat pouze s vynaložením velkého úsilí. Bojovnost a zarputilost jsou ozdobou Bilbaa a dělají z něho velice nepříjemného protivníka.

 

Los Leones neboli Lvi, mají téměř ryze španělské mužstvo s výjimkou kolumbijského stopera Amorebeita a na typický, ofenzivní, technický fotbal hraný na Pyrenejském poloostrově se tedy mohli fanoušci Divadla snů právem těšit. Navíc razí zásadu, že by v jejich mužstvu měli hrát především fotbalisté z Baskicka, což je oblast na severu Španělska. Tento faktor má jejich tým stmelovat a mít na něj pozitivní dopady, což se také děje.

 

Tahounem Bilbaa je asi jejich nejvýraznější hvězda, kterou není nikdo jiný, než reprezentační útočník Llorente, jenž letos nastřílel ve všech soutěžích ve 29 utkáních 19 gólů. Tradičně silnou zbraní Španělů je pak záložní řada a právě na tu bylo nutné se pečlivě připravit, ačkoliv známější jméno byste v ní našli asi jen stěží.

 

Jediné dva vzájemné zápasy s tímto protivníkem, a to v Evropském poháru, jsou datovány z ročníku 1956/1957. Bylo tedy nutné vycházet především z všeobecných znalostí španělského fotbalu, který právě Bilbao velmi důstojně a příkladně reprezentuje.

 

Podtrženo sečteno, United potřebovali do odvety vstupovat s čistou hlavou a v pozici zvýhodněného celku. Udržení čistého konta bylo jednou z hlavních priorit a nepřidělat si zbytečné problémy a dostát slov o velké touze vyhrát tuto soutěž, nezbývalo, než učinit realitou přímo na hřišti.

 

Na trávník vyběhlo mužstvo v rozestavení 4-4-2. Naše defenziva byla složená z mladých hráčů, ve středu zálohy dostal důvěru Jones po boku Giggse. Na křídlech nastoupili Young a Park a v útoku se představili Rooney s Chicharitem. Kapitánská páska připadla zkušenému Patrice Evrovi.

 

Hrálo se na Old Trafford v Manchesteru. Bylo zataženo beze srážek, teplota 6°C

 

 

United se mohli spolehnout na podporu svých fanoušků, kteří ani tentokrát nezklamali a Old Trafford zaplnili. V Anglii byl poklidný podvečer, když v Divadle snů zazněl úvodní hvizd sudího Meyera. Ani jeden z týmů na nic nečekal a od první minuty bylo nastoleno svižné tempo. To s sebou přinášelo i řadu nepřesností a zbrklosti, ale tento ofenzivní fotbal se divákům musel líbit. Ve 4‘ se postaral o první střelu zápasu Llorente, která minula pravou tyč United. V 7‘ zkoušel přelobovat de Geu Munianin, avšak jeho záměr skončil na tribuně. Hrálo se nahoru dolu, nicméně žádná z rychlých protiakcí nebyla dotažena do zakončení. V 17‘ prozkoušel pozornost Iraizoze Chicharito, ovšem jeho slabou střelu gólman hostů v pohodě chytil. Utkání bylo velmi vyrovnané a celky se střídaly v držení míče. Postupem času ovšem Athletico začalo vystrkovat růžky a využívalo laxní přístup United ve svůj prospěch. Ve 22‘ dostal po Evrově zaváhání prostor ke střele Susaeta, avšak de Gea jeho ránu po zemi zneškodnil. Devils působili dosti zakřiknutě, jenže na konci 22‘ jakoby chtěli toto tvrzení vyvrátit, udeřili. Giggsovi se podařilo vyměnit si míč s Chicharitem, a poté jej mexickému útočníkovi podruhé předložil do pozice, ze které Chicharito po zemi ke vzdálenější tyči zakončil. Jeho střelu ještě dokázal vyrazit gólman Athletica před sebe, ovšem pouze k nohám pohotového Rooneyho, jenž už měl z blízka úlohu snadnou – 1:0

 

Po úvodním zásahu Rudí ďáblové znovu zalezli do obranného bloku a nechali soupeře kombinovat na své polovině. Tato reakce nebyla nijak překvapivá, jelikož podobný postup praktikují United v posledních zápasech pernamentně. Tím tak dostávali Španělé možnost potrestat naši nepochopitelnou pasivitu. Ďáblové občas vyráželi do protiútoků, které ovšem nebyly pro našeho protivníka hrozbou. Obraz hry a účinkování domácích oceňovali fanoušci pískotem, ale nebylo se čemu divit. Ve 30‘ hlavičkoval nad břevno Llorente. Ve 33‘ se díky pasu Iturraspeho dostal do úniku Suaseta, jenž se pokusil de Geu chytrým zakončením přelobovat, avšak míč se mezi tři tyče nevešel. Ve 36‘ pálil ve vápně z úhlu z pravé strany obránce Iraola, ovšem de Gea skvělým zákrokem u bližší tyče vyrazil míč na roh. Manchesteru chyběly nápady a důsledný a aktivní přístup hráčů Bilbaa dělal jejich útočnému snažení přítrž. První půle pomalu už končila, ale náš herní projev se příliš neměnil a zejména v naší obraně to povážlivě skřípalo. Hra se poněkud uklidnila, jenže ve 44‘ se hostům přeci jen podařilo snížit. Po rychlém sledu přihrávek se míč dostal na pravou stranu k Susaetovi, ten nacentroval do vápna a důrazný kanonýr Llorente nasměroval svou hlavičku do naší sítě – 1:1

 

Vyrovnávací branka byla výsledkem úsilí Athletica, kteří se tak ještě do přestávky dočkali zasloužené odměny. Gól do šatny psychiku United rozhodně neposílil. Ti si o vyrovnání už dlouho koledovali a jejich přílišná pasivita je přeci jen vytrestala. Jedna nastavená minuta už dění na hřišti neovlivnila a tak úvodní část skončila remízou – 1:1

 

 

Viděli jsme typický obrázek posledních zápasů United. Ti se ujali vedení, jenže jej neudrželi a aktivnější hráči španělského týmu trestali jejich nerozvážné počínání. Devils nedokázali držet míč na svých kopačkách po delší dobu a zejména střed hřiště rozhodně neměli pevně ve svých rukou. Naopak se nechávali přehrávat, což je dostávalo pod tlak. Byli jsme velmi zvědaví, zda se na naší hře tentokrát něco změní, ovšem asi jen málokdo tomu věřil.

 

Z naší strany jsme rozhodně výraznější změnu k lepšímu nepozorovali, o to více začínala tápat naše zadní řada. Navíc aktivita při napadání a průbojnost při postupu vpřed se naopak zvýšily u našeho protivníka. Jeho pressing nám znepříjemňoval rozehrávku a naše ofenzivní snažení bylo tak říkajíc bezzubé. Ve 47‘ střílel zpoza vápna Susaseta, ale mířil nepřesně. Na začátku 50‘ vypálil před pokutovým územím Munianin, který dostal až příliš volného prostoru a jeho pěknou umístěnou ránu, musel de Gea výtečným zákrokem vyškrábnout na rohový kop. Na konci 52‘ odebrali hosté velmi lehce míč Jonesovi a zpoza vápna vystřelil Susaeta, jenže mu byl odmáván ofsajd. Hned v zápětí v 53‘ se musel de Gea opět vytáhnout tentokrát proti dobré ráně Llorenteho, kterou vyrazil na roh. V 55‘ musel ze hry nuceně odstoupit Smalling, kterému se z hlavy spustila krev a místo něho vyběhl na trávník Carrick s tím, že Jones se přesunul do stoperské dvojice vedle Evanse. V 56‘ zahrával přímý kop Rooney, jeho technická střela však skončila vedle pravé tyče Athletica. V 60‘ se Rooneyho přihrávka dostala k Chicharitovi, který si chtěl ještě vylepšit střeleckou pozici kličkou, tím dal však obráncům čas, aby mu jeho ránu srazili na rohový kop. Nápor hostů se Ďáblům dařilo odvracet a s příchodem Carricka jsme drželi míč na svých kopačkách a hra se o poznání zklidnila. Jenže tento stav dlouho nevydržel, jelikož Bilbao znovu přidalo. Na konci 61‘ Ferguson podruhé střídal, když ze hřiště stáhl Parka, kterého nahradil Andersonem. V 64‘ dostal za faul první žlutou kartu tohoto střetnutí San Jose.  Na začátku 68‘ poslal Herrara do šance Munianina, jeho střelu z úhlu ovšem vyrazil dalším výborným zákrokem de Gea, který dnes držel svůj tým nad vodou. Hosté však neubírali nohu z plynu a v 72‘ se přeci jen dostali do vedení. Kolotoč rychlých přihrávek se zastavil u Herrery, který krásným obloučkem našel za obranou, i když v pravděpodobném ofsajdu, de Marcose a ten nedal tváří v tvář de Geovi přízemní střelou z první žádnou šanci – 1:2 

 

Tento gól visel ve vzduchu a obrana United měla stále veliké problémy, což nakonec vyústilo ve vedoucí gól Bilbaa. Nepříznivá situace přinutila v 75‘ Sira Alexe k poslednímu střídání. Na plac vyběhl Nani, jenž nahradil Giggse. V 77‘ zkusil z dálky štěstí Rooney, míč ale skončil hodně vedle. Athletico nyní už nemělo kam spěchat, ale dále se snažilo držet míč a Ďáblům duel stále více znepříjemňovalo. V 80‘ vypálil v šestnáctce Rooney, jeho prudká raná ovšem mířila do středu brány, kde byl Iraizoz připraven zasáhnout. V 81‘ střídal poprvé Marcelo Bielsa, který na hřiště poslal Toquera na místo  Llorenteho. V poslední fázi zápasu se Red Devils snažili zvýšit aktivitu, nicméně jejich vůle po vyrovnání silně pokulhávala. Na konci 83‘ vystřelil zpoza vápna Toquero a de Gea musel míč vytěsnit nad břevno. V 84‘ se na trávník podíval Perez na úkor Herrery. Stále bezradní United zkoušeli proniknout obranným valem Bilbaa, ale ti jejich snahu bez větších obtíží odvraceli a vůbec je nepouštěli na dostřel své brány. To co ale předvedla obrana United v 90‘ už byla hodně silná káva. Nejprve se ve výskoku srazili Evans s Jonesem a míč přesto ukořistil rozběhnutý de Marcos, který zprava vypálil ke vzdálenější tyči. Jeho ránu de Gea dalším fantastickým zákrokem vyrazil před sebe, jenže Rafael trestuhodně zaspal, jeho dezorientace využil pohotový Munianin, který míč doběhl a uklidil do sítě bezmocného gólmana Red Devils 1:3

 

Toto už bylo opravdu moc a myslím si, že nejeden fanoušek United se už nevydržel dívat na náš příšerný herní projev a zápas bez dalšího přemýšlení vypnul s doprovodem solidního počtu nadávek. Jenže se ještě nekončilo. Hlavní sudí nastavil tři minuty navrch. De Marcos zahrál v 90‘ ve vápně rukou a rozhodčí Meyer spornou situaci posoudil jako pokutový kop. Míč si postavil Rooney a prudkou ranou k levé tyči snížil na – 2:3

 

Divoký závěr tedy přinesl ještě korigování skóre a Manchester United se poté do posledních chvil snažil o vyrovnání, jenže nyní už bylo pozdě na to, něco rychle dohánět. Ani série rohových kopů totiž už skóre nezměnila a tak si Athletic Bilbao odváží z Old Trafford zcela zaslouženou výhru – 2:3

 

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Smalling (55‘ Carrick), Evans, Evra – Young, Jones, Giggs (75‘ Nani), Park (61‘ Anderson) – Rooney, Chicharito

 

Lavička: Amos, Ferdinand, Fábio, Anderson, Carrick, Welbeck

 

Základní sestava Athletic Bilbao: Iraizoz – Iraola, Martinéz, San Jose, Aurtenexte – Susaeta, Iturraspe, De Marcos, Ander Herrera (84‘ Peréz), Munianin – Llorente

 

Lavička: Toquero, Ekiza, Koikili, Lopez, Fernandéz, Perez, Gomez

 

 

Góly: Manchester United – 22‘ a 90+1‘ Rooney

 

Athletic Bilbao – 44‘ Llorente, 72‘ de Marcos, 90‘ Munianin

 

Žluté karty: Athletic Bilbao – 64‘ San Jose

 

Hlavní rozhodčí: Florian Meyer (Německo)

 

Návštěva: 59 265 diváků

 

 

Ostatní statistiky utkání podle livesport.cz:

 

Manchester United

Athletic Bilbao

45%

Držení míče

55%

10

Střely celkem

20

5

Střely na bránu

11

5

Střely mimo bránu

9

21

Přímé kopy

15

3

Rohové kopy

8

0

Ofsajdy

2

11

Vhazování

22

8

Zásahy brankářů

3

12

Výkopy

7

15

Fauly

19

0

Žluté karty

1

0

Červené karty

0

 

 

Mně je do pláče. Old Trafford už rozhodně není tou pověstnou pevností. Sir Alex Ferguson dal šanci zejména mladým hráčům a ti se mu při dalším ostrém zápase znovu neosvědčili. Athletic Bilbao si zasloužilo vyhrát. Během téměř celého utkání nás herně přehrávalo, bylo aktivnějším týmem a co hlavně, školilo naši obranu, jak jen to šlo, z čehož vytěžilo tři góly. United směrem vpřed znovu nic výrazného neukázali a v tomto ohledu nás soupeř jasně předčil a přestřílel. Bezradnost, laxnost a pasivita byly opět, a není se ani čemu divit, katem Rudých ďáblů. Ti zápas v domácím prostředí vůbec nezvládli a jejich představení je velkým zklamáním pro nás všechny. Znovu vyšlo najevo, že mladíci stále nejsou adekvátní náhradou za své zkušenější kolegy, což platí zejména o obráncích. Záloha Devils však rovněž nefungovala, a pokud se ani v dalších utkáních na naší hře nic nezmění, budeme mít ve zbytku sezóny velké problémy. Z pohledu naší defenzivy to byla velká marnost a tragédie. Nehovořím o individualitách, ale o celku a sehranosti. De Gea dnes zachytal fantasticky a zachránil nás od debaklu poté, co jej naši zadáci nechávali až příliš často na holičkách. Pro mě jasným mužem zápasu. Více se k tomu snad nemá smysl vyjadřovat. Šance na postup tu stále je, ale otázkou zůstává, zda se o něj hráči v odvetě ještě poperou. Nebo se máme připravit na další propadák, když se navíc hraje ve Španělsku? Uvidíme. Dnes večer Atlehtic Bilbao porazil v Divadle snů Manchester United – 2:3

 

 

V neděli 11. března přivítají Rudí ďáblové na Old Trafford West Bromwich Albion. V rámci 28. kola Premier League budou usilovat o další tři body do tabulky a my můžeme pouze věřit, že na hřišti uvidíme úplně jiný tým, než ve čtvrtek večer a všichni si spravíme chuť. Utkání s WBA začne v 15:00 našeho neboli středoevropského času.

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!