Review: Norwich City – Manchester United

Stadion Carrow Road byl dnes svědkem střetnutí nováčka Premier League proti úřadujícímu mistrovi, Manchesteru United. Hosté po infarktovém závěru potvrdili očekávání a po výhře 2:1 si domů vezou plný počet bodů.

Po velice špatném výkonu v rámci domácího zápasu Evropské ligy proti Ajaxu, který svěřenci Sira Alexe Fergusona vůbec nezvládli a museli se o postup strachovat až do poslední minuty, rozhodně bylo co zlepšovat. Nejlepší možnost se naskytla ihned v 26. kole Premier League, kdy United zavítali na půdu Norwich City. Hned na začátku střetnutí se Red Devils ujali rychlého vedení, které se snažili udržet až do konce. Bohužel to bylo na úkor hry, takže výkon vypadal opět podobně jako proti Ajaxu. 10 minut před koncem přišel vyrovnávací gól, který si Norwich rozhodně zasloužil, ale jak už to tak bývá, v nastavení se ve svém 900. utkání za Manchester United trefil Ryan Giggs a zařídil tak vítězství 2:1.

Rudí ďáblové měli v tomto utkání co napravovat. Prohra proti Ajaxu jistě nepotěšila žádného z fanoušků klubu z Manchesteru, o to více mohl hráče trápit výkon, jaký předvedli. Na druhou stranu, bylo potřeba hlavně postoupit, což se podařilo.

V lize se Manchesteru United zatím daří držet krok s vedoucím Manchesterem City a vytvářet na tým Roberta Manciniho neustálý tlak. Sezóna se pomalu, ale jistě, dostává do fáze, kdy každá ztráta může znamenat obrovskou katastrofu, proto je typ střetnutí, jako je to proti Norwichi, tak důležité. Sir Alex od zápasu s Ajaxem udělal několik změn, z nichž některé byly vynucené kvůli zraněním.

Norwich City má samozřejmě v lize úplně jiné priority, než jejich dnešní soupeř. Před startem ročníku 2011/12 bylo pro Kanárky nejdůležitější, aby se udrželi v nejvyšší soutěži. Navzdory mnoha kritikům, kteří je odepisovali už před výkopem prvního kola, předvádí Norwich kvalitní fotbal, díky kterému nyní okupuje 8. příčku, což je pro všechny fanoušky velice pozitivní zpráva.

Zápas se hrál na Carrow Road, domácím hřišti Norwich City. Atmosféra byla vynikající a výkop, který byl stanoven na 14:30 místního času, byl tedy zahájen.

Oba týmy vstoupily do utkání opatrně, hosté se po začátečních minutách začali snažit držet míč a útočit. V 6. minutě se k první střele střetnutí dostal Ryan Giggs, ale branku vůbec netrefil. Ihned o minutu později však bylo v táboře hostů mnohem veseleji. Nani z pravé strany poslal do pokutového území přesný centr a ten dokázal do branky usměrnit hlavou Paul Scholes – 0:1 pro United.

Brzké vedení znamenalo určitě značnou míru úlevy, což však hlavně v poslední době u hráčů Manchesteru United znamená spíše problémy, protože se často dostaví určitá pasivita. V 10. minutě po tvrdém zákroku dostal Bradley Johnson žlutou kartu. Utkání stále ovládali spíše svěřenci Sira Alexe, kteří se snažili vybojovat další šance na vstřelení druhé branky. 16. minuta přinesla velkou šanci, do které se po zpětné přihrávce Chicharita dostal Danny Welbeck, brankář však dokázal jeho pokus vytěsnit mimo branku. V 17. minutě se pokusil o střelu z dálky Scholes, ale tentokrát štěstí neměl, pozorná obrana tento pokus zblokovala. Ve 24. minutě se ke střele dostal poprvé domácí hráč, Andrew Surman, ale netrefil branku. Norwich se z inkasovaného gólu postupně oklepal a začal nepříjemně napadat rozehrávku United. 26. minuta znamenala nepřesnou střelu Holta. O dvě minuty později přišla obrovská šance Norwiche, Pilkingtonovo zakončení však fantasticky vyrazil nohou David de Gea. Po náznaku šance Chicharita ze 33. minuty se k zakončení hlavou dostal opět Grant Holt, ale jeho hlavičku chytil pozorný de Gea. Těsně před poločasem se hra začala opět vyrovnávat a Manchester United se trochu dostal z tlaku. Výsledkem toho bylo, že se v první půli už nic více nestalo, a proto šly týmy do šaten za stavu 0:1 pro Manchester United.

Ve druhé půli se United snažili hlavně udržet výsledek a neudělat zbytečné chyby. Norwich však hrál velmi aktivně a ohromně se snažil vyrovnat. Ve 46. minutě hlavičkoval Surman, jeho pokus šel ale mimo branku. 49. minuta přinesla první žlutou kartu pro hosty, kterou dostal stoper Jonny Evans. V 58. minutě se dostal do zakončení Johnson, ale mířil vedle. Norwich stále zvyšoval svůj tlak a United měli veliké problémy vůbec rozehrát. Až v 64. minutě přišel menší náznak šance, Welbeckovu střelu však výborně vykryla obrana. Ještě větší šanci měl v minutě 73. Giggs, když trefil břevno! Po pěkné střele Welbecka ze 79. minuty přišel pokus domácího hráče Wilbrahama, ale de Gea opět kryl. Po dalším rohovém kopu z 84. minuty však přišla katastrofa – odražený míč se dostal ke Grantu Holtovi, který z pokutového území přesnou střelou překonal hostujícího brankaře – 1:1.

Tato branka byla čarou přes rozpočet pro Manchester United. Ti vůbec na nic nečekali a začali hromadně útočit. Celý obraz hry se během minuty změnil a na hřišti byl už jen jeden tým. V 86. minutě vyslal střelu na brankaře Ashley Young, ale ta se s úspěchem nesetkala. Obrovskou šanci spálil minutu poté Danny Welbeck, když z těsné blízkosti hlavou mířil vedle. Ten samý hráč měl ještě další gólovou šanci v 90. minutě, ale opět se mu nepodařilo kýženou branku vstřelit. Rozhodčí nastavil 3 minuty, ve kterých už někteří přestali věřit, že by United mohli ještě něco se zápasem udělat. Ale pozor, mluvíme o Manchesteru United a mluvíme také o Giggsovém 900. utkání za tento klub. A přesně takto se to stalo – po centru Ashleyho Younga z levé strany se Giggs objevil na vzdálenější tyči a míč usměrnil za záda Ruddyho – 1:2 pro United, což vzhledem k tomu, že do konce zbývala už jen minuta, byl také konečný výsledek.

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Jones, Evans, Ferdinand, Evra – Nani, Carrick, Scholes, Giggs (90+2′ Smalling) – Hernandez (63′ Young), Welbeck

Lavička: Amos, Fabio, Rafael, Smalling, Park, Young, Berbatov

Základní sestava Norwich City: Ruddy – Naughton, Ward, Whitbread, Drury – Pilkington (Wilbraham 70), Johnson (Bennett 63), Fox, Surman – Holt, Jackson (Hoolahan 46)

0 Červené karty 0

Mohlo to dopadnout úplně jinak. Opět zavládlo přehnané uspokojení po vstřelení vedoucí branky, čehož Norwich využíval. Domácí výborně presovali a United často nedokázali ani pořádně rozehrát. Výkon byl celkově velmi slabý, šance sice byly, ale opět zůstaly nevyužity. Nejvíce se mi líbil David de Gea, který nejen předvedl své senzační reflexy, ale zároveň zkušeně sbíral také centrované míče, což zejména já vidím velmi rád. Dál už stojí za zmínku pouze skvělý výkon Paula Scholese, který i přes špatnou hru svých spoluhráčů stále hýřil klidem a řešil situace velmi dobře (tedy až na jedno větší zaváhání). Pochválit samozřejmě musím také snahu po vyrovnávací brance něco s utkáním ještě udělat. Posledních 10 minut jsme nenechali Norwich dýchat a výsledkem byla branka – kdy jindy, než v nastaveném čase – od našeho jubilanta Ryana Giggse, který naprosto stylově oslavil svůj devítistý zápas za první tým Manchesteru United.

4. března nás čeká velmi složité střetnutí na hřišti Tottenhamu Hotspur, White Hart Lane. Výkop je stanoven na 17:10 místního času.