23/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy Rozhovory

Phelan: „Jsem prostředníkem“

Mike Phelan, dlouholetý asistent Sira Alexe Fergusona, odpovídal na pár otázek.

 

 

V rámci Vaší práce, jak asistujete Siru Alexovi?

Je toho hodně. Dělám to, co je potřeba, jako třeba tlumočníka mezi hráči a manažerem. Občas jsem taky taková ozvučná deska pro ostatní hráče i zaměstnance. Řešíme spolu různé věci a já pak je předávám dál. Děláme plány a já jako asistent musím dělat všechno do puntíku v každém oddělení a snažit se, aby se věci ubíraly tím správným směrem.

 

Změnila se něják Vaše role za ty roky? Trénujete více?

Myslím, že se moje role vyvinula. Před pár lety dělal asistent manažera trošku více práce na tréninkovém hřišti. Když jsem trénoval, tak jsem odváděl velké množství práce, ale teď máme spoustu lidí na odlišné věci. Rene (Meuelensteen) dělá v současné době hodně trénování a já probírám s manažerem tréninky, zápasy a hráče individuálně. Nyní je mou rolí být prostředníkem ve všem. Někdy to může být dobré, ale někdy také frustrující, jelikož bych chtěl dělat více věcí. Jako asistent manažera musíte dobře naslouchat.

 

Opravdu manažer trochu „změnknul“, jak někteří hráči tvrdí?

Určitě. Sir Alex zde vytvořil skvělé životní prostředí pro lidi jako jsem já nebo další zaměstanci klubu. Stále má všechno pod kontrolou, má vždy poslední slovo, ale nyní má větší nadhled nad vším, co se děje a dělá důležitá rozhodnutí. To je velmi důležité.

 

Musíte s každým hráčem zacházet jinak?

Myslím, že ano. Moderní fotbalisté jsou v dnešní době otevření k situacím, kde musíte prvně přemýšlet. Musíte je poslouchat, když s Vámi chtějí mluvit. Někdy jim musíte říct to, co chtějí slyšet, ale někdy i takové věci, které nechtějí slyšet. Musíte správně určit rovnováhu a vědět, kdy co říci. Pro hráče je dobré, když najdou člena týmu, se kterým mohou dobře komunikovat. Vědí, že ne vždy uslyší to, co chtějí, ale je důležité, že zde máme dobré vztahy mezi hráči a personálem. Vědí také, co je od nich očekáváno, když za někým přijdou řešit nějáký problém, a že to, co jim kdokoliv z nás řekne, je pro jejich dobro.

 

Jak moc se fotbal změnil od dob, kdy jste hrál vy?

Hra sama o sobě se nezměnila. Stále je to o individualitách, týmu a výsledcích. Je to o přípravě na jednotlivé zápasy. To, co se změnilo, je způsob, jakým z hráčů dostáváme to nejlepší a také je to teď více o individuálních hráčích a kolektivu. Hráči teď mají v týmu mnohem více lidí, kteří jim mohou pomoci  fyzicky i psychicky s přípravou na zápas. To se hodně změnilo. Když jsem hrával já, tak jste byl buď zdravý anebo ne. Buď jste trenénoval nebo ne. V dnešní době nemusíte být schopný hrát, ale i tak můžete trénovat. Je to trochu divné a nevím, jestli to prospívá. Teď je hlavně důležitý proces starání se o hráče a my musíme využít zařízení, která máme, aby jsme je dostali na hřiště.

 

zdroj: manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!