04/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Review: Ajax Amsterdam – Manchester United

Rudí ďáblové odehráli svůj první zápas v Evropské lize v Nizozemsku, odkud si po poměrně vyrovnaném duelu nakonec odvážejí slibný výsledek do odvety.

 

 

Rudí ďáblové v jarní části evropských pohárů nebudou bojovat s těmi nejlepšími, ale po svých nepřesvědčivých podzimních výkonech se musejí spokojit „pouze“ s Evropskou ligou. Nutno podotknout, že si budou hrát po zásluze. Po vyhraném v ligovém derby s Liverpoolem, bylo v Divadle snů opět veseleji a zvednout si náladu ještě o něco více, si nyní přijeli Devils do Nizozemska, kde je čekal v ne zrovna dobrém rozpoložení amsterodamský Ajax. Svěřenci Franka de Boera odehráli proti favorizovanějšímu celku dobré utkání, podali sympatický výkon a snažili se hrát útočný fotbal, jenže jejich útočníci se ke střelbě z vápna příliš nedostávali a naráželi na připravenou obranu Devils. Víceméně vyrovnaný match nakonec dokázali Rudí ďáblové strhnout na svou stranu a v rozdílovém druhém poločase rozhodli o svém pro cenném vítězství nad Ajaxem 0:2.

 

Novodobá Evropská liga je pokračovatelem původní soutěže s názvem Pohár UEFA. Ten si Manchester United zahrál jen jednou ve své historii a to v sezóně 1995/1996, kdy byl v rané části vyřazen Rotorem Volgograd. Pojmenování Evropská liga a další novinky, které s sebou tato soutěž přinesla, vešly v platnost v sezóně 2009/2010 a United se jí účastní rovněž poprvé. Hrát druhořadý evropský pohár, ale nejsou v Manchesteru United zvyklí. Z týmu vycházejí nejrůznější prohlášení o tom, že každá trofej se počítá, nicméně myslím si, že na Old Trafford s Natašou situací rozhodně spokojeni nejsou, jelikož si jsou dobře vědom toho, co si na podzim nechali lehkovážně projít mezi prsty.

 

Nicméně nová soutěž, nové zkušenosti a nové šance pro mladé hráče. Stále je však o co hrát, ačkoliv zájem i nadšení oproti milionářské soutěži jsou pochopitelně o poznání menší. Liga mistrů je prostě Liga mistrů. Ale soustřeďme se na to, jaký soupeř proti nám stojí při naší premiéře v Evropské lize.

 

Ajax Amsterdam patří k předním holandským klubům, je vyhlášen svou mládežnickou akademií a může se pyšnit ziskem titulu v Lize mistrů 1995. Časy se ovšem mění a přiblížit se k tomuto úspěchu se týmu z hlavního města Nizozemska dosud nepodařilo, ba naopak. Jeho kádrem za to prošla celá řada bývalých i současných ikon světového fotbalu a Ajax je i díky tomu pravidelným účastníkem evropských pohárů. Jenže tým si své hvězdy nedokáže po delší čas udržet a ti odcházejí za lepším, čímž Ajax pochopitelně dost trpí a podobně jako třeba francouzský Lyon, nedokáže držet krok s těmi nejlepšími.

 

Aktuálně šestý tým holandské Eredivisie byl na podzim, stejně jako United, účastníkem skupinové fáze Ligy mistrů a i on měl k postupu velice blízko, jenže vlivem horšího skóre se na druhém místě ve skupině udržel již vzpomenutý Lyon a Ajax skončil třetí. S tímto slavným nizozemským celkem Red Devils nemají prakticky žádné zkušenosti a krom přátelských utkání se s ním střetli v ostrém utkání poprvé a zároveň také naposledy v sezóně 1976-1977, tedy v době, kdy Sir Alex Ferguson teprve rozjížděl svou trenérskou kariéru v skotském celku St. Mirren.

 

Ať už by ale Rudým ďáblům přisoudil los jakéhokoliv soupeře, Evropská liga by pro ně zůstávala stále stejnou neznámou. Nevyzpytatelnost týmů z různých koutů Evropy se pohybovala na stejně vysoké úrovni. Méně známé celky se chtěli na Evropské scéně zviditelnit a proti těm věhlasnějším a zkušenějším tak měly o motivaci postaráno. Každý tým měl nyní k zisku poháru stejně daleko.

 

Byl to opravdu velký nezvyk, ale museli jsme se podívat pravdě hluboko do očí, přijmout veškerá fakta a bojovat o čest. Ostatně i vzhledem ke všem vyjádřením před tímto střetnutím ze strany United, chtěl tým jednu z mála trofejí, kterou dosud nezískal, přivést po skončení sezóny na Old Trafford a v současné chvíli udělat maximum pro to, aby si alespoň částečně udobřil rozčarované fanoušky. Mezi nimi by se ještě dnes našli jedinci, kteří stále nemohli uvěřit tomu, že tým, který se v posledních čtyřech letech probojoval hned třikrát až do finále Ligy mistrů, neprošel letos po podzimní části ani do její vyřazovací části. Pojďme ale již nadobro pryč od minulosti a zaměřme se na první dvojzápas proti Ajaxu.

 

United hráli první duel na půdě soupeře, což bývá ve většině případů rozhodující faktor dvojzápasu. Hlavním úkolem bylo uhrát přijatelný výsledek do odvety v Divadle snů.

 

Sir Alex Ferguson vyhlásil, že nenechá nic náhodě a pošle na trávník to nejlepší, co bude mít k dispozici. Zprávy o lepšících se stavech zraněních hráčů se množí a krušné zimní období mají Rudí ďáblové, zdá se, již definitivně za sebou. Na svůj návrat do sestavy po zranění čekali Nani, Cleverley a také Jones. Zda však někdo z této trojice nastoupí v základu, jisté nebylo.

 

Sestava United v rozestavení 4-4-2 nakonec mnoho překvapení nepřinesla, ovšem potěšujícím faktem bylo, že všichni tři uzdravení hráči se v ní objevili. Do brány se postavil de Gea, na křídlech dnes operovali Young s Nanim, ve středu zálohy se objevili Cleverley a Carrick. Útočné duo vytvořili Rooney s Chicharitem. Evans doplnil ve stoperské dvojici Ria Ferdinanda, který v tomto utkání plnil funkci kapitána United.

 

Utkání se hrálo v Amsterdamu v Amsterdam ArenaA.  Obloha byla zatažená beze srážek; teplota 4°C.

 

 

Na stadionu vládla úžasná atmosféra a sudímu Rocchimu nebránilo nic v tom, aby duel zahájil. Od prvních minut se vpřed nikdo nehnal a opatrná kombinační hra po zemi ve středu pole v podání obou celků mnoho vzruchu nevyvolávala. Po zahřívací čtvrthodině se začaly oba týmy osmělovat a hra nabírala tempo. První střelu přinesla až 18‘, kdy Koppers po získání míče vyrazil vstříc bráně United, jeho sobecké zakončení po zemi však de Gea v pohodě chytil. V 19‘ zkoušel Rooney technickou střelou překvapit brankáře Ajaxu, ten byl však připraven a míč chytil bez potíží do rukavic. Týmy se střídaly v držení balónu. United se ale nedařilo dostat svého soupeře pod tlak a tak se Devils pokoušeli přelstít soupeře za pomocí kolmých přihrávek za obranu, zatím ale bez většího úspěchu. Bylo ovšem patrné, že tudy by cesta vést mohla. Šancí bylo poskromnu, nicméně aktivita obou mužstev rostla a díky tomu, že se hra přelévala ze strany na stranu, začínalo být v pokutových územích nebezpečno. Ve 32‘ napřáhl z dálky k povedené ráně de Jong a plavající projektil mířicí do pravého horního rohu přiměl de Geu k prvnímu výbornému zákroku. Následně se Rudí ďáblové ocitli pod tlakem amsterdamských, kteří poslali v krátkém sledu za sebou do vápna několik centrů, ani jeden však naši bránu neohrozil. Na začátku 37‘ se zastřeloval Cleverley, který zamířil vysoko nad. Ve 38‘ vypálil zpoza vápna Eriksen, jehož střelu do středu brány de Gea zlikvidoval. Ke konci první půle si míč přivlastnili Rudí ďáblové, jenže rychlý přístup a pozorná obrana hráčů v červenobílém jim neumožňovaly dostat se na dostřel Vermeera. Na konci 45‘ přišel ještě sporný zákrok Ferdinanda v pokutovém území na Sulejmaniho, který však sudí posoudil jako čistý. Tím první poločas také skončil a mužstva odcházela do šaten za bezgólového stavu – 0:0

 

 

Hra United prozatím postrádala myšlenku a aktivní přístup domácích hráčů jim rozehrávku a kombinaci velmi ztěžoval. Zdálo se ale, že na soupeře by mohla platit jednodušší a přímočařejší hra a tak jsme mohli pouze doufat, že se dočkáme většího počtu šancí a také nějakého gólu, pochopitelně do sítě Ajaxu. Ve 47‘ se po protiútoku Devils dostal míč od Chicharita k Nanimu, který střelou z úhlu prověřil pozornost Vermeera, jenž vyrazil míč na rohový kop. United přepnuli na vyšší rychlostní stupeň a snažili se útočit. Ve 48‘ Ajax odpověděl rychlým protiútokem, který zakončoval Bulykin, ovšem střela se mu vůbec nepovedla. V 51‘ dostal od Cleverleyho dobrou přihrávku Chicharito, jenže obránce Anita jej vyvedl z rovnováhy a definitivní stopku jeho zakončení mu vystavil včas vyběhnuvší Vermeer. Následný protiútok pak přerušil Fábio, jenž v 52‘ fauloval de Jonga, za což obdržel žlutou kartu.  V 53‘ hlavičkoval ve vápně Rooney a gólman Ajaxu musel vyškrábnout jeho pokus na rohový kop. V 54‘ brankář domácích špatně rozehrál, čehož využil Young, který byl ovšem vzápětí faulován de Jongem, který rovněž viděl žlutou kartu. United pokračovali v náporu, ze kterých plynuly standardní situace. Z těch se nám ale bránu našeho soupeře ohrožovat nedařilo. Rychlá kombinační hra za to způsobovala Ajaxu stále větší problémy. V 59‘ tlak Devils nakonec vyústil v úvodní gól. Nani poslal před bránu přízemní centr, který ale prošel až na zadní tyč k Youngovi. Ten šikovnou kličkou naznačil střelu, čímž položil na zem obránce Anitu, posunul si míč více na střed, a následně jej poslal mezi nohama gólmana Vermeera do sítě – 0:1

 

Důležitý gól dal zápasu nový náboj. Krátce na to Ajax i United poprvé střídaly. Na straně domácích ze hřiště v 60‘ odešel Bulykin, jehož vystřídal van Rhijn a na straně Devils byl ze hry stažen Cleverley, jehož místo zaujal Scholes. Na úvodní gól chtěl Ajax rychle zareagovat. Ozbilizovi se podařilo v 61‘ o míč obrat Fábia, jeho pohotová rána před pokutovým územím ale skončila nad bránou de Gey. V 63‘ střídali podruhé domácí. Hrací plochu opustil Koppers, kterého nahradil Boilsen. V 64‘ se ke střele zpoza vápna dostal Nani, v dobré pozici ovšem zamířil na břevno brány Ajaxu. Na začátku 68‘ pálil zpoza vápna také Eriksen, jeho tečovaný pokus však dokázal de Gea zastavit. Tempo hry se zrychlovalo a v tuto chvíli bylo třeba ji především zklidnit. Jenže domácí pokračovali ve své snaze o vyrovnání a hnáni svými fanoušky to byli nyní oni, kdo si vytvářel herní převahu. Na konci 73‘ se vydal vpřed Eriksen, který byl strážen Evansem a tak z toho byla pouze tvrdá rána do míst, kde stál de Gea připravený ránu vyrazit. Po divoké pasáži se svěřencům Sira Alexe podařilo hru víceméně uklidnit. V 76‘ udělali United druhou změnu v sestavě, když na trávník vyběhl Valencia, který vystřídal Younga. Poslední střídání Ajaxu přišlo v 80‘, kdy byl na plac poslán Lukoki, jenž nahradil Ozbilize. V 84‘ vystřelil zpoza vápna Sulejmani, ovšem de Gea byl připraven. V 85‘ odskočili United Ajaxu na rozdíl dvou gólů a o vítězi bylo prakticky rozhodnuto. Valencia dostal přesný pas od Carricka, středem hřiště potáhl míč a posunul jej na Chicharita. Ten přihrál Rooneymu, který mu v zápětí míč vrátil zpět a Chicharito volný v pokutovém území střelou z první prostřelil brankáře Vermeera – 0:2

 

Druhý gól Devils definitivně zlomil odpor Ajaxu. Nicméně vzal si i svou daň, jelikož se při gólovém protiútoku zranil Valencia a tak vzápětí museli Devils nuceně vyčerpat svá střídání a v 86‘ nahradil Welbeck na hřišti zraněného Valenciu. V 87‘ dostal žlutou kartu Alderweider za faul na Fábia. V 88‘ to zkoušel zprava technicky Rooney, ovšem přestřelil. V 89‘ pálil zpoza vápna Aissati, který protáhl de Geu, jenž vyrážel míč na rohový kop.  V 90‘  střílel zpoza vápna Sulejmani, ovšem mířil mimo bránu. Rozhodčí nastavil do druhého dějství tři minuty. V těch už se ale utkání pouze dohrávalo a další zajímavé situace nepřineslo. Manchester United si tedy z Amsterdamu odváží slibný náskok do odvety, když domácí Ajax porazil – 0:2

 

 

 

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Jones, Ferdinand, Evans, Fábio – Nani (86‘ Welbeck), Cleverley (60‘ Scholes), Carrick, Young (76‘ Valencia) – Rooney, Chicharito

 

Lavička: Amos, Smalling, Scholes, Pogba, Park, Valencia, Welbeck

 

Základní sestava Ajaxu Amsterdam: Vermeer – Anita, Alderweireld, Vertonghen, Koppers (63‘ Boilsen) – de Jong, Eriksen, Aissati – Sulejmani, Bulykin (60‘ van Rhijn), Ozbiliz (76‘ Lukoki)

 

Lavička: Cillessen, Blind, Boilsen, Serero, Lukoki, van Rhijn, Lodeiro

 

 

 

Góly: Manchester United – 59‘ Young, 85‘ Chicharito

 

Žluté karty:  Manchester United – 52‘ Fábio

 

Ajax Amsterdam – 54‘ de Jong, 87‘ Alderweireld

 

 

Hlavní rozhodčí: Gianluca Rocchi (Itálie)

 

Návštěva: 46 866 diváků

 

 

Ostatní statistiky podle livesport.cz:

 

Ajax Amsterdam   Manchester United
47% Držení míče 53%
17 Střely celkem 8
9 Střely na branku 4
8 Střely mimo branku 4
8 Přímé kopy 9
5 Rohové kopy 8
0 Ofsajdy 2
16 Vhazování 13
2 Zásahy brankářů 9
8 Výkopy 12
9 Fauly 6
2 Žluté karty 1
0 Červené karty 0

 

 

Z naší strany to nebylo špatné utkání, nicméně soupeř nám svým nasazením a rychlým přístupem situaci značně ztěžoval a nedovolil nám hru kontrolovat. Příliš se nám nedařily nám rychlé protiakce, nevycházely finální přihrávky a hře chyběla myšlenka. Vše to ale bylo zapříčiněno skvělým herním projevem Ajaxu při defenzivní práci. Naši útočníci se tedy prakticky neměli možnost dostat do šancí. Taková byla vesměs první půle. Do té druhé jsme vstoupili o poznání aktivněji a vytvořili si tlak, ze kterého také padl první gól. Ten dodal zápasu náboj a soupeř se snažil na vývoj duelu zareagovat, čímž se ke slovu dostala také naše defenziva. V to ve vše fungovalo velmi dobře, a zejména vzdušný prostor byl pečlivě střežen. A na co nestačili obránci, zlikvidoval pozorný a dnes sebejistý de Gea. Ani ve druhé části jsme ovšem hru neovládali a náš protivník představoval neustálou hrozbu. Vesměs  však můžeme náš výkon označit za povedený. Nikdo výrazně nepřečníval přes ostatní. Jediným komu se utkání příliš nepodařilo, byl Nani, který na druhou stranu připravil úvodní gól, ale jinak velký přínos naší hře nepřinesl. Druhá část byla také o poznání na šance bohatší, avšak domácí hráči s ní postupně svou snahu vzdávali a nedokázali tempo udržet. Definitivní přítrž jejich snažení nakonec udělal Chicharito, který v závěru zpečetil výhru Manchesteru United na Ajaxem Amsterdam – 0:2

 

 

Tento víkend si trochu netradičně odpočineme od anglické Premier League. Příští zápas totiž Rudé ďábly čeká až další týden ve čtvrtek 23. února, kdy je na programu druhý dvojzápas s Ajaxem Amsterdam ve vyřazovací části Evropské ligy. Odveta se bude hrát na Old Trafford a její výkop bude ve 21:05 našeho neboli středoevropského času.

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!