Review: Manchester United – Liverpool

Na Old Trafford v rámci 25. kola Premier League zavítal veliký rival Liverpool, který tu chtěl vydolovat slušný výsledek. Po dvou rychlých brankách Wayna Rooneyho však body zůstávají na straně United.

Manchester United po remíze přivezené z Londýna chtěl opět získat plný počet bodů, aby se v tabulce dostal před Manchester City a udržel tak stálý tlak na svěřencích Roberta Manciniho. Jako vždy se očekával velmi vyhecovaný zápas, a tak to i na hřišti vypadalo. Šťastnějším týmem byl nakonec domácí Manchester United, který zvítězil 2:1.

O pikantnosti duelu nemohl nikdo ani trochu pochybovat už jen kvůli incidentu mezi Luisem Suarezem a Patricem Evrou. K tomu se přičte okolnost, že jde o klasické derby, které je vždy vyhrocené a máme tu zajímavou pozvánku na toto utkání.

Liverpool prochází touto sezónou doslova jako na houpačce. Většinou platí pravidlo, že čím silnější soupeř se proti němu postaví, tím lépe hraje. Svěřenci Kennyho Dalglishe si dokážou poradit i s těmi největšími favority, naopak ztratit i s papírově slabšími týmy. Před derby však jejich bilance nevypadala vůbec špatně, takže hráči byli plni sebevědomí.

V Manchesteru byla nálada lepší. Druhé místo v tabulce sice není zrovna to, co by bylo na Old Trafford oblíbené, ale Red Devils se stále drží v těsném kontaktu s vedoucími Citizens a vyvíjejí na ně tlak. Obrovskou vzpruhu jim navíc dodal minulý zápas na Stamford Bridge, kde dokázali za 35 minut odvrátit prakticky jasnou porážku, když ze stavu 0:3 dokázali vytěžit remízu 3:3.

Formy obou týmů bychom tedy ve zkratce měli, nutno však napsat, že se jedná o derby, kde nic takového neplatí. Vyhrává ten tým, který zpravidla více bojuje a dá do zápasu naprosto vše. Nic není jasné, stát se může naprosto cokoliv.

Na Old Trafford panovalo chladné, ale slunečné počasí. Výkop byl stanoven na 13:45 SELČ.

Týmy nastoupily do utkání velmi opatrně. Nikdo nechtěl udělat zbytečnou chybu a darovat tak soupeři příležitost ke skórování. Hned v první minutě se nebezpečně srazil Rio Ferdinand s Patricem Evrou a musel být ošetřen. 3. minuta přinesla první příležitost Liverpoolu, Johnson mířil těsně mimo branku. Zvláštní bylo, že poté už se nic moc velikého nedělo, souboj panoval hlavně o střed hřiště a všechny útočné snahy obou týmů končily zpravidla ještě před pokutovým územím soupeře. Chvíli po 30. minutě měl obrovskou šanci ke skórování Paul Scholes, když po centru Giggse hlavičkoval nikým nehlídán. Jeho pokus však mířil přesně do rukavic připraveného Reiny, takže žádné gólové oslavy se konat nemohly. Ve 41. minutě pokoušel štěstí Steven Gerrard, jeho střela byla však zblokována. O minutu později střílel Martin Škrtěl, jenže střela nebyla přesná.  Ve 44. minutě viděl první žlutou kartu utkání Stewart Downing. Přidaná byla jedna minuta, ve které se už vůbec nic nestalo, takže týmy šly do šaten smírně – 0:0.

Ihned po startu druhé půle začali iniciativu přebírat Red Devils. Snaha vstřelit branku se stále stupňovala, Liverpool se zmohl pouze na bránění. Hned ve 46. minutě se zahrával rohový kop, který nešťastně prodloužil Henderson přímo k Rooneymu, a ten pohotově zakončil do sítě Liverpoolu – 1:0 pro United.

Kýžená branka konečně padla a hra se tím naprosto změnila. United si věřili a podnikali další výpady na půli Liverpoolu, aby se pokusili co nejdříve přidat další branku. A hned v 50. minutě přinesla snaha své ovoce – Valencia po ztrátě míče skvěle atakoval Spearinga, obral ho o míč a společně s Welbeckem a Rooneym šli tři na jednoho obránce. Křídelník United nakonec přihrávkou oslovil Rooneyho, který pohotově zakončil mezi nohy Pepeho Reiny – 2:0 pro United.

Nyní už se začalo utkání pouze dohrávat. Red Devils si kombinovali na polovině hřiště a jen sporadicky půjčovali hráčům Liverpoolu míč. V 59. minutě se ke střele dostal znovu Wayne Rooney, ale tentokrát mířil mimo branku. 61. minuta přinesla střídání na straně Liverpoolu – odešli Spearing s Downingem a přišli Carroll s Bellamym. Druhý jmenovaný se hned po příchodu na hřiště dostal ke střele, ale tu zblokoval pozorný Jonny Evans. V 74. minutě zahrozili znovu United – Welbeckova střela byla však příliš slabá a Reina si s ní bez problému poradil. Když už to vypadalo, že střetnutí se v klidu dohraje, přišel nečekaný přímý kop pro Liverpool, ze kterého se kvůli chybě Ferdinanda dostal Suarez k odraženému míči a z těsné blízkosti neměl problém dostat míč za záda Davida De Gey – 2:1.

Tato branka dala Liverpoolu jakž takž naděje, otázkou však bylo, jestli není již příliš pozdě. United dál pokračovali ve své poklidné hře a nepůjčovali Liverpoolu příliš míč. V 90. minutě se ke střele dostal ještě Glen Johnson, ale nakonec z toho také nic nebylo. Celý zápas tedy skončil výhrou Manchesteru United 2:1.

Sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael, Ferdinand, Evans, Evra – Valencia, Carrick, Scholes, Giggs – Rooney, Welbeck

Lavička: Amos, Fabio, Cleverley, Pogba, Park, Berbatov, Hernandez

Sestava Liverpoolu: Reina – Johnson, Skrtel, Agger, Jose Enrique – Spearing (61. Carroll) – Kuyt (75. Adam), Gerrard, Henderson, Downing (61. Bellamy) – Suarez

0 Červené karty 0

Úžasné utkání, kterému nechybělo vůbec nic. Manchester United si od začátku šel pro výhru a snažil se vstřelit branku velmi pasivně hrajícímu Liverpoolu. Přes pevnou obrannou linii nebylo jednoduché se prosadit, nakonec se to však na začátku druhé půle povedlo Waynu Rooneymu, a to hned dvakrát. Situaci jsme si sice zkomplikovali zbytečnou chybou, ale vše nakonec dopadlo dobře. Naše hra byla kvalitní, rozhodně bychom si podle mě zasloužili i lepší výsledek. Z hráčů se mi kromě skvěle hrající obrany líbil hlavně Wayne Rooney a Paul Scholes, kteří mají na vítězství asi největší podíl. Závěrečnou lehkou provokaci Patrice Evry směřovanou jistojistě k Suarezovi jsem si vychutnal možná více než samotné vítězství. Byla to taková sladká tečka, třešinka na dortu.

Toto velmi důležité vítězství nad rivalem nám může dodat další sebevědomí, které budeme v boji o titul ještě potřebovat.

Premier League má nyní pauzu a na řadu přichází opět evropská scéna. Red Devils se představí v rámci vyřazovací fáze Evropské ligy na stadionu Ajaxu Amsterdam. Utkání se hraje ve čtvrtek 16.2. od 19:00.