30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

James Gibson – muž, který zachránil United

Fanoušci Manchesteru United by měli být velmi vděční Jamesi Williamu Gibsonovi, ale většina z nich vlastně ani neví proč.

 

 

Dnes, 19. ledna 2012, uplynulo přesně 80 let, kdy podnikatel z Old Trafford James W. Gibson zaplatil všechny dluhy za místní fotbalový klub. Bez jeho pomoci by pravděpodobně Manchester United nebyl takovou sportovní značkou, jako je dnes, nebo by dokonce vůbec neexistoval. V prosinci 1931 byli United na dně. Hráči nedostávali výplaty, výsledky klubu byly špatné, což se odrazilo i na návštěvnosti (například utkání proti Bristol City hrané 19. prosince 1931 sledovalo pouze 4697 diváků). Reálně tak hrozilo, že Manchester United bude muset po téměř dvou desetiletích, kdy slavil ligový titul, vyhlásit bankrot.

 

Co se stalo poté, změnilo vývoj klubové historie, a vlastně zaručilo to, že Manchester United bude existovat i nadále. Sekretář klubu Walter Crickmer se setkal s místním podnikatelem, který se velmi zajímal o sport (především o rugby a kriket). Ačkoliv nebyl nikterak vášnivým fotbalovým fanouškem, rozhodl se majitel oděvní továrny, že nenechá místní fotbalový klub zaniknout a ihned mu nabídl finanční pomoc ve výši 2000 liber. Tyto peníze pokryly výdaje na cestování hráčů a další režijní náklady. Dokonce se z těchto peněz zaplatily i krůty pro hráče na Vánoce.

 

Bankrot klubu byl tedy odložen, nikoliv ale vyřešen. 21. prosince 1931 James Gibson přesvědčil vedení fotbalového klubu, aby rezignovalo. Pro Gibsona, který se rozhodl, že bude financovat chod klubu až do 9. ledna 1932, tak bylo jednodušší vyřešit problémy s dluhy. 5. ledna 1932 Gibson nastínil plány na reorganizaci klubu a stal se jeho ředitelem. 19. ledna 1932 pak poté, co vedení Manchesteru United rezignovalo, přebral nad anglickým fotbalovým klubem plnou kontrolu, když zaplatil všechny stávající dluhy. Manchester United tak byl zachráněn.

 

James Gibson se stal téměř po další dvě desetiletí majitelem Manchesteru United. Mimo splacení dluhů Gibson dále poskytl peníze pro Crickmera a Louise Roccu, aby založili první mládežnickou akademii Manchesteru United (Manchester Unired Junior Athletic Club). Klub tak přežil období Hospodářské krize i Druhé světové války. V roce 1945 dosadil na post manažera klubu Matta Busbyho a financoval také opravu Old Trafford, který byl během války po německých náletech poničen. Když Manchester United pod vedením Sira Matta Busbyho získal v roce 1948 FA Cup, byl Gibson v té době vážně nemocný, když utrpěl mrtvici. Hráče pak doma přivítal se slovy: „Splnili jste mi ten největší sen“.

 

Gibson zemřel v roce 1951 pár měsíců předtím, kdy hráči Manchesteru United vybojovali po 41 letech první ligový titul. Gibson tak položil základ k budoucím úspěchům anglického klubu, za což by mu měli být fanoušci tohoto klubu velmi vděční.

 

Zdroj: ManUtd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!