Review: Manchester United – Blackburn Rovers

127

Red Devils přivítali v rámci 19. kola Premier League na svém hřišti fotbalisty Blackburn Rovers. Utkání však vůbec nezvládli a po prohře 2:3 nezískali ani bod.

Ať už je dnes Silvestr nebo jakýkoliv jiný den, Premier League žádnou pauzu nezná. Na Old Trafford se navíc fanoušci mohli těšit na poslední utkání tohoto kalendářního roku – přijel totiž tým Blackburn Rovers. Rozdíl kvality obou mužstev se na hřišti sice projevil, jenže forma hráčů Manchesteru United byla tak slabá, že si nakonec hosté odvážejí 3 body.

Zatímco domácí fotbalisty stále trápí mnoho zranění, hosté jsou na tom špatně bodově – v tabulce jim až k tomuto utkání patřilo úplně poslední místo. V Anglii však není radno podcenit ani ten papírově nejhorší tým, když navíc v předchozím kole dokáže uhrát remízu 1:1 na Anfield Road, což je případ Blackburnu.

To Sir Alex Ferguson navzdory mnoha zraněním zatím vede svůj tým k výborným výsledkům, což mělo za následek dotáhnutí se na stejnou bodovou hranici, ve které se nachází momentálně první celek tabulky, Manchester City. Nutno napsat, že Mancinimu a spol. pomalu začíná docházet dech, proto nyní přišel čas, kdy je potřeba toho maximálně využít a jít na první místo.

Sestava Manchesteru United byla stejně jako proti Wiganu hodně promíchaná, na lavičku se dostali dokonce někteří hráči z rezervního týmu, takže se fanoušci rozhodně měli na co těšit.

Výkop byl stanoven na 31.12. od 13:45 středoevropského času.

Zápas začal naprosto podle papírových předpokladů. United se snažili dostat do tlaku a vstřelit první branku, aby mohli hrát v klidu. V 5. minutě zkusil první střelu utkání Nani, ale byla zblokována obranou Blackburnu. O dvě minuty později už mířil na branku, ale brankář si s jeho střelou poradil. A ještě jednou ten samý hráč – v 11. minutě po zbytečném faulu inkasoval žlutou kartu. V 16. minutě přišel veliký šok pro všechny domácí fanoušky na Old Trafford – Dimitar Berbatov naprosto trestuhodně stáhl ve svém pokutovém území Sambu a rozhodčí nařídil penaltu. Tu s přehledem proměnil Yakubu a Rovers se tedy dostali do překvapujícího vedení 0:1.

Samozřejmě, pro celý tým domácích to byla obrovská rána, ale nezbývalo nic, než zkusit s tímto nepříznivým skóre něco udělat. Naneštěstí se United vůbec nedařilo dostat do souvislého tlaku, žádnou změnu nepřinesla ani střela Jonese z 20. minuty, kterou obrana dobře pokryla. Ve 23. minutě dostal Michael Carrick žlutou kartu. 27. minuta přinesla dvě střely na obou stranách – Pedersen, respektive Welbeck však nebyli úspěšní. Ve 29. minutě střílel nepřesně Hernandez. Po sérii dalších nepřesných střel Naniho a Formicy se stále nic neměnilo. I na fanoušcích bylo vidět, jak jsou tímto vývojem frustrováni, snažili se přesto tým podpořit. Aktivní byl stále Nani, jenže ke změně skóre nepomohly ani jeho střely z 37. a 44. minutě. Alespoň náznak šance přinesla střela z těžkého úhlu, kterou vyslal Chicharito na konci poločasu. Brankář však i tento pokus kryl, takže do šaten se šlo za překvapivého stavu 0:1 pro Blackburn Rovers.

United byli ve druhém poločase odhodláni s výsledkem něco udělat, a tak začali útočit hned po startu. Na hřiště přišel záložník Anderson, který se již uzdravil z delšího zranění a odešel doposud neviditelný Chicharito. V 50. minutě měl šanci Nani, když se k němu dostal míč, ale jeho střela nebyla přesná. O minutu později se však stalo něco, co už vůbec nikdo nečekal. Yakubu si po několika šťastných odrazech míče proklestil cestu obranou Devils a prostřelil Davida De Geu – 0:2.

Hráči United nemohli ani začít myslet na to, že situace je opravdu velmi zlá. Zbývalo jediné, a to dostat se co nejrychleji do útoku a pokusit se zvrátit průběh utkání. To se povedlo za necelou minutu, když Rafael zkoušel trefit centrovaný míč z první – střela se mu sice nepovedla, ale o dorážku se postaral Dimitar Berbatov, který tak snížil na 1:2.

A hned bylo o něco veseleji! V 54. minutě mohl vyrovnat Evra, ale svoji šanci nevyužil. Domácí se dále snažili, aby stav otočili v jejich prospěch a naštěstí tvrdá práce přinesla své ovoce. Dimitar Berbatov se po centru z pravé strany od Antonia Valencii, který se předtím skvělým sprintem zbavil krajních obránců, dostal k zakončení a v pohodě překonal hostujícího brankáře – 2:2.

V tu chvíli nebyl snad nikdo na stadionu z domácích příznivců, kdo by nevěřil, že se Red Devils podaří vstřelit i třetí branku. Výkon šel stále nahoru a tlak se zvyšoval. Hráči Blackburnu Rovers pomalu začali ztrácet síly. V 68. minutě mířil hlavičkou těsně vedle branky Phil Jones, úspěch nepřinesla ani střela Welbecka ze 70. minuty, která šla nad branku. Na druhé straně pohrozil Formica, bezúspěšně. Po sérii zblokovaných střel a zvyšujícího se tlaku United přišla 80. minuta a největší šok v tomto střetnutí – Blackburn zahrával rohový kop, De Gea nedokázal míč vyboxovat pryč a pro Granta Hanleyho nebylo moc složité uklidit míč do sítě – 2:3 pro Rovers.

Nejhorší možná situace pro tým, který dokáže vyrovnat skóre a jde si za vítězstvím: přesně toto byl případ Manchesteru United po 80. minutě. Samozřejmě, zůstala veliká touha ještě výsledek zvrátit, ale už to bylo hodně složité. V 85. minutě se Sir Alex odhodlal k nasazení Willa Keana, který nahradil Rafaela. Naneštěstí tento mladý útočník se nachomýtl k obrovské šanci Phila Jonese ze závěru utkání, který pálil do odkryté branky, ale trefil právě Keana. V hektickém závěru se však United nepodařilo s výsledkem nijak pohnout, takže prohráli na svém hřišti s Blacbkurnem 2:3.

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Rafael (85. Keane), Carrick, Jones, Evra – Nani, Valencia, Park, Welbeck – Hernandez (47. Anderson), Berbatov

Lavička: Lindegaard, Anderson, Diouf, Pogba, W.Keane, Cole, Fryers

Základní sestava Blackburnu Rovers: Bunn – Lowe, Samba, Hanley, Henley – Nzonzi – Formica (85. Goodwillie), Petrovic, Rochina (55. Morris), Pedersen – Yakubu (89. Slew)

Lavička: Blackman, Goodwillie, Kean, Linganzi, Morris, Slew, Vukcevic

Góly: Manchester United – 52. a 62. Berbatov | Blackburn Rovers – 16. a 51. Yakubu, 80. Hanley

0

Opět jsme si utkání prohráli vlastními chybami. Je Silvestr, nechci k tomu tedy příliš psát a kazit si tak den. Pravdou je, že Blackburn měl obrovské štěstí, dá se říct, že ze dvou pološancí vstřelili 3 branky. Na druhé straně, naše obrana v čele s brankařem De Geou dnes hostům situaci značně ulehčila. Záložní řada by se dala rozdělit na naprosto tragický střed (popravdě, čekal by někdo zázraky od dvojice Park – Rafael?) a křídla, díky nimž jsme se alespoň na ty dvě branky zmohli, protože Nani a zejména Valencia pracovali v tomto prostoru velmi slušně. Berbatov byl dnes opět velmi dobrý, svůj výkon okořenil dvěma góly. Hernandez je stále stejná pohádka – u něj se prostě výkon hodnotit nedá, ten je prakticky v každém zápase rovný nule. Záleží jen, jestli vstřelí branku nebo ne. Když ano, je to hrdina, když ne, hráli jsme o deseti. Blackburn nám dnes mimochodem dal také lekci z produktivity, protože se nedá říct, že bychom hlavně v druhé půli neměli šancí dost. Naše tragická hra dozadu a statický střed zálohy však rozhodly, že si hosté odvážejí z Old Trafford 3 body.

Fotbalisté Manchesteru United se představí na trávníku Newcastlu, kde bude usilovat o znovunalezení ztracené formy. Zápas je stanoven na 4. ledna od 21:00 SELČ.