Hodnotenie: FC Basel – Manchester United

38

Tak a je to tu. Po prehre 1:2 od švajčiarskeho Baselu sme po šiestich rokoch vypadli z Ligy Majstrov už v skupinovej fáze. Hodnotenie hráčov si môžete pozrieť v tomto článku.

David de Gea – Podal slušný výkon. Za góly nemohol – prvý bol skvele umiestnený a druhý bol z veľkej blízky. V rozohrávke bol kľudný a presný, čím určite tímu pomohol. Vyznamenal sa pri výborne prevedenom priamom kope súpera, ktorý vytlačil na roh. 6,5

Chris Smalling – Oproti Evrovi je kvalitatívne aj so skúsenosťami horší, no jeho prístup ku hre bol oproti Patricovi ukážkový. Nehrnul sa zbytočne do útoku, radšej zvolil istotu bránenia. Pri druhom góle má aj on svoj podiel viny keď dosť lacne bránil súpera. 6

Rio Ferdinand – Pokiaľ bol Vidič na ihrisku bol ním zatienený. Po jeho zranení a vystriedaní Evansom si navliekol kapitánsku pásku a bolo to na jeho výkone vidieť. Súperovi loptu odoberal takmer vždy čisto, vyhrával hlavičkové súboje a jeho rozohrávka bola bezchybná. 7

Nemanja Vidič – Dnes podal veľmi kvalitný výkon. V obrane išiel ako kapitán všetkým vzorom, nedopustil sa žiadnych chýb a takisto cez seba nepúšťal útoky súpera. Škoda toho smolného zrazenia so Smallingom, kedy padol gól Bazileju. Tesne pred polčasom si pravdepodobne natrhol väzy v kolene a musel nútene striedať. 7

Patrice Evra – Zas a znova. V prvom polčase opäť pristupoval laxne k bráneniu, čoho dôsledkom bol gól Bazileju hneď v prvých minútach zápasu. Často sa neskoro vracal, z čoho pramenili nútené fauly. V druhom polčase už podal kvalitnejší výkon, no na druhom góle má tiež obrovský podiel, pretože jeho hráča musel strážiť Ferdinand a tým pádom chýbal jeden hráč pred bránou, čo sa ukázalo ako kľúčové. 4,5

Nani – Začal pomerne aktívne, jeho kľučka, ktorou vycvičil dvoch hráčov Bazileju súčasne bola lahôdkou pre oko. Snažil sa tvoriť, kombinovať čo mu aj išlo, ale občas zabúdal, že má na ihrisku aj spoluhráčov, ale to je už Naniho klasika. Patril k tomu lepšiemu v ofenzíve. 6,5

Phil Jones – Ako defenzívny záložník bol v tomto zápase dosť stratený. Často som ho videl prechádzať sa po ihrisku. Pozične hral dobre ale inak hre nič viac nepridal. V posledných minútach dotlačil loptu do siete a znížil na 1:2. Tento zápas bol však pod jeho štandardom. 5,5

Ryan Giggs – Telo možno stárne, no myšlienky má stále geniálne. Pokúšal sa o centre, prihrávky, kolmice… Často ich mal ale nepresné, čím sme strácali lopty. Podal však aj množstvo luxusných prihrávok, ako bola napríklad kolmica na Rooneyho. 6,5

Ashley Young – Dnešný zápas mu vôbec nevyšiel. Veľké plus má za častú výpomoc obrane, no to nie je jeho primárnou úlohou. V útoku moc kreativitou neoplýval, pri dobre organizovanej defenzíve nenašiel vhodné riešenie. 5,5

Park Ji-Sung – Pomenovanie od komentátora ČT4 „všudybýlek Park“ mu sedelo. V zápase nastúpil ako podhrot, no často sa vracal až do našej šestnástky, a tým veľmi pomáhal tímu. Nabehal toho najviac z tímu a často vypomáhal Evrovi pri bránení. Vykúpal sa v blate, napádal rozohrávku súpera a bil sa o každú loptu. Klasický bojovný výkon, no na pozícii podhrota by mal predviesť asi niečo iné. 6

Wayne Rooney – Konečne nastúpil na hrote útoku, no gólu sme sa od neho nedočkali. Ako je už u Wayna zvykom tak bojoval, hľadal si priestor, rozťahoval obranu, pokúšal sa gól vstreliť no dnes mal Bazilej viac šťastia ako rozumu. Sklz lopty pred bránou v blate zhatil jeho šancu vstreliť gól, jeho banán po Giggsovej kolmici nemal potrebnú rotáciu a tak ďalej… 6

Striedajúci hráči:

Jonny Evans – Zbrklé, nepresné, bezmyšlienkovité…tak by sa dali nazvať prihrávky Jonnyho. Vidieť, že toto je jeho najslabšia vlastnosť. V ostatnom však nezaostával, pozične bol výborný, bránil dobre a v hlavičkách súpera k ničomu vážnemu nepustil. 5,5

Danny Welbeck – Prišiel na ihrisko namiesto Younga a mal oživiť statickú ofenzívu United, čo sa mu aj čiastočne podarilo. Svoju zásobu energiu využil veľmi dobre na rozťahovanie obrany, neustále napádanie, no ani on nedokázal rozvlniť sieť a to bolo jeho hlavnou úlohou. 5

Frederico Macheda – Nehodnotený

Tímový výkon – Defenzíve ako celku sa nedá moc toho vyčítať, zhorel iba Evra, ktorý má prsty v oboch góloch súpera. Ofenzíva bola však stratená. Nepomohli ani Giggsove geniálne myšlienky, ani Naniho šikovnosť a ani Rooneyho bojovnosť. Súper mal dobre zabezpečenú obranu a kopec šťastia, ale tím ako Manchester United musí prekonať aj takéto nástrahy. Dnes si tím zaslúži známku 5