Review: Manchester United – Crystal Palace

Carling Cup dospěl již do čtvrtfinále a ve středu večer se hrál zbývající duel. Do Divadla snů zavítal Crystal Palace, jenž chtěl v roli outsidera United potrápit . A to se mu povedlo dokonale, protože jej dokázal po prodloužení z poháru vyřadit.

Po výborných výkonech v posledních dvou zápasech Rudých ďáblů s Benficou (2:2) a s Newcastlem (1:1), muselo být i těm největším skeptikům strategie Sira Alexe Fergusona jasné, že i přes to, že zápasy skončili remízami, se v týmu něco děje a ten se začíná znovu psychicky zvedat a rozjíždět na plné obrátky. Utkání s Crystal Palace mělo být víceméně odpočinkovou záležitostí, ovšem vyřazovací fáze této soutěže si žádala k postupu jen a pouze výhru, čemuž také byla celá situace vhodně přizpůsobena. Eagles ale byli United rovnocenným a nepříjemným protivníkem. Pozoruhodné utkání dospělo za nerozhodného stavu až do prodloužení, a protože v něm se Orlům podařilo přidat ještě jeden gól, na který Manchester United už nedokázal odpovědět, se soutěží se loučí, jelikož v Divadle snů prohrál 1:2

Crystal Palace jistě není pro mnohé fanoušky příliš známým celkem a tak určitě nezaškodí, když si v krátkosti přiblížíme jeho hlavní rysy. Eagles jsou tradičním anglickým klubem s bohatou historií, jenž byl založen v roce 1905. Kdo by zapátral hlouběji v paměti, možná by si vzpomenul, že ještě v sezóně 2004/2005 hrál ten tým anglickou Premier League a s Rudými ďábly uhrál na svém stadionu remízu 0:0 a na Old Trafford jim podlehl 5:2. Orli nikdy nevyhráli nejvyšší anglickou soutěž a neuspěli ani v žádné pohárové soutěži Celek v současné chvíli vede Dougie Freedmanem, jenž tým převzal na začátku tohoto roku, tehdy jako asistent, od George Burleyho, po porážce od jejich největšího rivala Millwalu (3:0. Crystal Palace střídá v posledních 40 letech úspěšná období, kdy se na nějaký čas objeví v nejvyšší soutěži s těmi horšími, kdy naopak sestoupí a těžce bojuje u udržení se ve druhé anglické lize.

Londýnský klub na své cestě do čtvrtfinále Ligového poháru vyřadil celky Crawely, Wigan, Middleborough a Southampton. Nyní však zajížděl do Divadla snů, kde soupeři vítězí pouze za naprosto nepříznivé konstelace hvězd, ke které dochází opravdu jen velmi zřídka. Jelikož by los k United velmi shovívavý a ti se tak vyhnuli silným týmům, kterými jsou Liverpool, Manchester City, Chelsea a Arsenal, byl soupeř tohoto formátu byl navíc další skvělou příležitostí pro mladé pušky.

Některé věci tak byly už před samotným utkáním více než zřejmé. Jednak bylo jisté, že manažer Red Devils výrazně pozmění základní sestavu oproti zápasu s Newcastlem a tím pádem bude šetřit hlavní opory týmu a proti Crystal Palace dá naopak další šanci některým hráčům s rezervy, kteří právě na takovéto zápasy už netrpělivě čekají. A jelikož se chtějí poprat o další chvíle v A-týmu United, mají o motivaci bez pochyby postaráno.

V základu nakonec trochu překvapivě nefigurovalo tolik nezkušených mladíků, jak si mnozí představovali. Red Devils hráli v klasickém rozestavení 4-4-2, ve kterém vykročili za postupem.V bráně se představil Amos, před kterým hrála omlazená obranná čtveřice, za to v záloze, byla cítit zkušenost zejména v osobě Parka. Tomu dělal parťáka ve středu Gibson, jenž nastoupil k letošnímu prvnímu utkání. V útoku pak nastoupil Berbatov po boku s Dioufem. Kapitánskou pásku si poprvé ve své kariéře navlékl Jonny Evans, jenž nastoupil ke svému 100. utkáni v dresu Manchesteru United.

Zápas se uskutečnil v Manchesteru na Old Trafford. Bylo zataženo; teplota 9°C.

Před samotným zahájením byla na stadionu držena minuta ticha za zesnulého bývalého velšského útočníka a manažera Garyho Speeda.

Divadlo snů viditelně nebylo zcela zaplněno, ale i tak diváci, jak domácího, tak i hostujícího celku vytvořili skvělou atmosféru a utkání bylo rozhodčím Foyem zahájeno. Už ve 2‘ se Orli hnali do protiútoku, který táhl Zaha a sám se pokusil i o zakončení, to mu ovšem vůbec nevyšlo a míč skončil hodně mimo. Eagles působili od prvních chvil velmi smělým až drzým dojem a tlačili se do útoku. Jejich aktivita nicméně neměla dlouhého trvání a United brzy hru zklidnili, přivlastnili si míč a začali ovládat tempo zápasu. V 8‘ zkoušel z dálky zakončit Fábio, avšak o dost minul pravou tyč Price. Poté se na hřišti dobrých deset minut nic zajímavého nedělo. Míč měli častěji na kopačkách hráči Devils, kteří se snažili o postupný útok. Ve 20‘ se po rychlé kombinaci ve středu hřiště dostal do zakončení Berbatov, ale v těžké pozici už nedokázal balón dobře trefit. Ve 21‘ se dostal ke střele Zaha, ale i tentokrát mířil vedle. Hráči Crystal Palace rozhodně nepůsobili zakřiknutě a snažili se svým důrazem a fyzickou hrou prosadit. Jejich filozofie byla jednoduchá. V rozestavení 4-5-1 se soustředili především na defenzivní činnost a po zisku balónu vyráželi vpřed většinou ve 3-4 mužích do rychlých breaků. Ve 29‘ ujely nervy Fábiovi, jenž zkosil Zahu a vysloužil si za svůj zákrok žlutou kartu. Žlutá hráz vystavěná z hráčů Eagles pro zatím držela pevně pohromadě a celkem v pohodě odolávala poměrně neúčinnému snažení Devils. Na konci 36‘ ztratil Valencia míč, čehož využil Scannell, který se pokus o zakončení, ukvapená střela ovšem nemířila mezi tři tyče. Ve 37‘ musel nuceně opustit trávník Fábio, který si zřejmě poranil zadní stehenní sval a na jeho místo přišel Fryers. V závěru první půle se United pokoušeli zvýšit svůj tlak a překvapit svého soupeře rychlou kombinací. Nepřesné přihrávky a ne zcela ideální pohyb ovšem jejich snahu výrazně brzdily. Ve 44‘ se do rychlého protiútoku hnali Devils, Valencia poslal z pravé strany přetažený centr do pokutového území, kde se Diouf pokusil o akrobatické zakončení, nicméně zamířil nad břevno brány Crystal Palace. Ve 45‘ musel chtě nechtě střídat i pan Freedman, když do hry poslal Parra, na místo zraněného Scannella. Sudí Foy přidal do druhého dějství dvě minuty. V nich byl ještě ošetřován Moxey po střetu ve vzdušném souboji, ale dále se už nic zajímavého nestalo a tak byl po úvodní části stav zápasu bezbrankový – 0:0

Mdlý výkon United měla napravit druhá pětačtyřicetiminutovka a my jsme mohli pouze doufat v tom, že Ferguson dokáže hráčům vysvětlit, že na hřišti nejsou pro srandu králíkům, a že znak co mají na dresu, neodpovídá úrovni jejich hry. Utkání chyběly nejen góly, ale i šance a bylo tak hodně co zlepšit a pozměnit. Zejména bylo zapotřebí zklidnit hru a podržet míč. Oba týmy udělaly jednu změnu v sestavě. Na straně United to byl Morrison, který vyběhl na hřiště na úkor Berbatova a Crystal Palace stáhli ze hry Moxeyho, kterého nahradil Amrose. Ve 49‘ zkoušel vystřelit zpoza vápna Gibson, ale míč mu vůbec nesedl a skončil mimo. Úvodní minuty patřily jednoznačně Ďáblům, kteří byli aktivnějším a lepším celkem. V 52‘ vybojoval míč po chybě Gardnera Valencia, který se vzápětí hnal sám na gólmana Crystal Palace, po jeho zakončení ovšem míč těsně minul levou tyč. Z opakovaného záběru bylo navíc patrné, že míč lehce tečoval gólman Price, nicméně rohový kop se nekopal. V 54‘ prozkoušel brankáře hostů zpoza vápna Morrison, ten si ovšem s jeho střelou dokázal poradit. V 60‘ Valencia počkal s přihrávkou, kterou adresoval Morrisonovi, jenž z úhlu tvrdou ránou Price, jenž míč nohama vyrazil, neprostřelil. V 62‘ pálil z levé strany po patičce Morrisona Macheda, ale vysoko přestřelil. Následně vyčerpal Sir Alex Ferguson svá střídání. V 64‘ odešel ze hřiště lehce zraněný Rafael, který ovšem nemohl v utkání dále pokračovat a tak místo něho vyběhl na hřiště Pogba. V 65‘ se hosté po nádherné střele dostali do vedení. Ambrose se s míčem na ose hřiště rozhodl vystřelit a jeho parádní dělový projektil skončil k údivu všech v levém horním rohu Amose – 0:1

Šokovaný Old Trafford se ovšem velmi rychle probudil a začal hnát své miláčky dopředu. Nyní už nebylo na co čekat a tak jsme se mohli těšit na zajímavý závěr zápasu. V 66‘ napřáhl z dálky Pogba, ovšem jeho tečovaná rána minula břevno Crystal Palace. V 67‘ se míč dostal do vápna k Dioufovi, který jej přistrčil Machedovi, ten se chytrou kličkou uvolnil, ale ve snaze zakončit byl obráncem McCarthym stažen za dres a United kopali penaltu. Jejím exekutorem byl sám Macheda, který poslal gólmana na druhou stranu a přízemní ránou vyrovnal na – 1:1

Red Devils tedy našli na úvodní gól bleskovou odpověď. Tento gól byl pouze další vzpruhou pro jejich výkonnost a ti se tak dál tlačili do útoku a chtěli zápas otočit co nejrychleji. V 70‘ pálil zleva Parr, ovšem velmi nepřesně. V 74‘ střídali naposledy i Orli.  Eastera vystřídal Murray. Tempo hry po vyrovnávacím gólu za několik minut trochu překvapivě polevilo. Devils i přes to drželi míč a kombinační hrou se snažili vypracovat si další příležitosti. V 77‘ vystřelil z levé strany Diouf, ale míč skončil hodně mimo. Pomalu se blížil závěr druhého poločasu a United se nadechovali k závěrečnému tlaku, aby se vyhnuli případnému prodloužení, které by znamenalo zbytečnou ztrátu sil či dokonce případnou prohru. Jenže sebevědomý Crystal Palace dělal vše pro to, aby utkání do této fáze dospělo. V 89‘ zkusil vzít zodpovědnost na sebe Morrison, jeho nepovedená střela zpoza vápna však skončila vedle levé tyče gólmana Price. V 90‘ pálil po chybné přihrávce zprava Murray, ovšem pouze do boční sítě. Chris Foy přidal k základní hrací době tři minuty. Jenže v těch se nic zajímavého ani na jedné straně nestalo a zápas tedy dospěl do nevyzpytatelného prodloužení, protože na konci základní hrací doby svítilo na ukazateli nerozhodné skóre – 1:1

První část prodloužení:

Po krátké pauze se tedy pokračovalo klasickým způsobem 2x 15 minut. Oba manažeři už nemohli střídat a tak bylo velmi zajímavé sledovat, kolik sil hráčům zbylo a zda všichni vydrží až do konce. V 94‘ se dostal k dobré střele Gibson, ta ovšem byla tečovaná a skončila těsně vedle levé tyče soupeře. V 98‘ zápasu se Crystal Palace po standardní situaci dostal znovu do vedení. Přímý kop zahrál z levé strany Ambrose, ve vápně si na míč naskočil špatně hlídaný Murray, jenž zřejmě stál v mírném ofsajdu, a jeho hlavička z blízka skončila v síti bezmocného Amose – 1:2

Tento stav byl další velkou ránou do psychiky hráčů United. Ti to ovšem ještě nezabalili a bojovali dál. Na začátku 100‘ letěla další střela Gibsona znovu jen těsně vedle levé tyče. Na konci stejné minuty se s míčem do vápna dostal Macheda, i on ale zamířil těsně vedle levé tyče. Ve 101‘ pálil z hodně velké dálky z přímého kopu Ambrose, jehož další prudkou ránu, která nepříjemně zaplavala, musel u levé tyče vyrážet Amos. Semknutý Crystal Palace se už nyní soustředil výhradně na obranu a hráči United si s jejich organizovanou hrou nevěděli rady. Po prvních patnácti minutách tedy Red Devils prohrávali – 1:2

Druhá část prodloužení:

Svěřenci Sira Alexe Fergusona si na hrací ploše počínali čím dál bezradněji. Eagles v psychické výhodě měli situaci velmi usnadněnou a hlídali si své vedení. Pomalu ale jistě se tak na Old Trafford rodilo obrovské překvapení. Ve 110‘ dostal Gibson žlutou kartu za zbytečný faul ze zadu. Rudým ďáblům pomalu začaly docházet jak nápady, tak i síly. Ani v těchto chvílích se ale nevzdávali, drželi míč na kopačkách a neustále se tlačili vpřed. Odpor Eagles byl ovšem silnější. United v posledních minutách již vrhali všechny naděje do útoku a čekal nás hektický závěr. Nicméně všechna snaha byla odvracena a střely blokovány. Drama se pomalu chýlilo ke konci. Ani poslední ataky, které z levé strany tahal Valencia se neujaly a tak byl Manchester United z Carling Cupu  ve čtvrtfinále vyřazen, protože nakonec nečekaně prohrál na domácím hřišti s Crystal Palace po prodloužení – 1:2

Základní sestava Manchesteru United: Amos – Rafael (64‘ Pogba), Smalling, Evans, Fábio (37‘ Fryers) – Valencia, Gibson, Park, Diouf – Macheda, Berbatov  (46‘ Morrison)

Lavička: Lindegaard, M. Keane, Fryers, Morrison, Pogba, Cole, Lingard

Základní sestava Crystal Palace: Price – Clyne, McCarthy, Gardner, Wright – Scannell (37‘ Parr), O’Keefe, Dikgakoi, Moxey (46‘ Ambrose), Easter (74‘ Murray) – Zaha

Lavička: Speroni, Parr, Ambrose, Iversen, Jedinak, Murray, Ramage

Góly: Manchester United – 68‘ (z pen.) Macheda,

Crystal Palace – 65‘ Ambrose, 98‘ Murray

Žluté karty: Manchester United – 29‘ Fábio, 110‘ Gibson

Hlavní rozhodčí: Chris Foy

Návštěva: ??? diváků

Z naší strany se rozhodně nedá mluvit o povedeném výkonu a z tohoto pohledu není konečný výsledek žádným překvapení, za to ho však můžeme označit za zoufalství a zmar. Pojďme si ale zápas rozebrat detailněji. Poměrně nudný první poločas skončil bez branek a zejména v prvním dějství jsme viděli několik nepřesných přihrávek, zbytečných ztrát míče a z celkového pohledu jsme zcela jistě nemohli být s předvedenou hrou spokojeni. Semknutý soupeř rozhodně nepůsobil odevzdaným dojem a ukázal, že i on může na Old Trafford směle bojovat o úspěch. Ani naše defenziva nezanechala přesvědčivý dojem o své kvalitě, kazila rozehrávku a vyrobila několik větších chyb. Směrem vpřed jsme si počínali dosti bezzubě a po první půli United neměli jedinou přímou střelu na bránu. Druhá část hry už byla o něčem jiném. Red Devils výrazně zvýšili svou aktivitu a přesnost přihrávky a začali na hřišti dominovat. Vyvarovali se zbytečným chybám, a i když v jednu chvíli nečekaně prohrávali, za několik okamžiků se i na jejich straně dostavil zasloužený úspěch. Jenže poté naše hra znovu ubrala na intenzitě a zápas překvapivě dospěl až do prodloužení a dnes to tedy byla zatraceně dlouhá bitva. V první části prodloužení se soupeř opět dostal do vedení a to byl vlastně i zásadní moment závěrečné půlhodiny duelu. Urputná snaha na jedné, avšak účelná obrana na druhé – to byl samotný závěr celého utkání, které už ale změnu skóre nepřineslo. Síly rychle ubývali a skvěle organizovaná defenziva Eagles nakonec nepovolila. Devils bojovali až do konce, dnes však ani jejich síla vůle na úspěch nestačila. Na Old Trafford se tedy zrodil šokující výsledek poté, co Manchester United vypadl z Carling Cupu poté, když podlehl v prodloužení Crystal Palace – 1:2

O víkendu čeká hráče United dosti těžkému utkání, kdy zavítají na hřiště Aston Villy. Svěřenci Alexe McLeishe jsou v domácím prostředí Villa Parku vždy nepříjemným soupeřem. Zdali potvrdí Rudí ďáblové svou rostoucí formu a z Birminghamu se jim podaří si přivést všechny tři body, se dozvíme 3. prosince v sobotním duelu, který bude zahájen v 18:30 našeho neboli SEČ.