23/06/2021

Review: Manchester United – Newcastle United

Sobotní odpoledne na Old Trafford patřilo zápasu mezi druhým a čtvrtým celkem tabulky.

Tento duel sliboval atraktivní fotbal, protože Newcastle má tuto sezónu výbornou formu, zatímco se zdá, že se United vracejí k těm lepším výkonům. I dnes si svěřenci Sira Alexe Fergusona vypracovali spoustu šancí, které ale zahodili. Jenže fotbal se nehraje na šance, ale na góly, na které to skončilo 1:1.

Tento zápas je posledním zápasem před hektickým prosincem. Jak už jsem předeslal, tento zápas sliboval pěkný fotbal, a to dokazovaly i sestavy obou týmů. Rooney se vrátil po zranění a postavil se na své oblíbené místo podhrotového útočníka. Druhé místo v útoku bylo tak trochu záhadou. Dimitar Berbatov, který tuto sezónu nedostává skoro vůbec příležitost v základní sestavě, se v úterním zápase Ligy Mistrů možná i trochu překvapivě objevil v základní sestavě. A nejenom to, dokázal vstřelit gól a mohl dokonce i rozhodnout. Určitě odehrál dobrý zápas a tak se ozývaly hlasy fanoušků volající po jeho návratu do základní sestavy i v Premier League. Nicméně do útoku se postavil Javier Hernandez a Berbatov se neobjevil ani na lavičce náhradníků.

Manchester United by se také rád dotáhl na svého rivala, když na Manchester City před títmo zápasem ztráceli 5 bodů. City, kteří zatím tuto sezónu doslova „válcují“ jednoho soupeře za druhým, se tento víkend postaví proti Liverpoolu, který minulý týden dokázal porazit Chelsea. Fanoušci Untied tak mohou doufat v nějakou bodovou ztrátu lídra tabulky.

Newcastle byl ale před tímto zápasem hodně sebevědomý, vždyť záložník Cabaye předeslal, že by chtěli vyhrát. Straky se tuto sezónu opravdu drží, jejich první prohra přišla až před dvěma týdny, když prohráli na půdě Citizens 3:1. V kádru Newcastlu jsou dva bývalí hráči United, a to Danny Simpson a Gabriel Obertan, který odešel v letním přestupovém období. Pro tyto hráče, hlavně Obertana, to byla obrovská motivace a výzva, hrát proti jejich bývalému zaměstnavateli.

Zápas začal v 16:00 hvizdem píšťalky rozhodčího Mika Jonese, i když měl zápas původně pískat Phil Dowd, ale kvůli nemoci nemohl nastoupit. United začali tento zápas přesně tak, jak skončili ten poslední s Benfikou. Pěkné kombinace vystřídala ve 2´minutě individuální akce Naniho, který se pěkně zbavil dvou protihráčů, ale nedokázal na konci odcentrovat. V prvních minutách United hodně tlačili a drželi míč a Newcastle se vůbec nedostával do hry. V 5´minutě potáhl míč Rooney, vyslal přihrávku na Chicharita, který vystřelil, ale tak, že brankář Krul s touto střelou neměl prakticky žádný problém. Tlak Manchesteru i nadále pokračoval, když Evra pěkným vzdušným pasem našel znovu Chicharita, který trošku netradičně zkusil střelu levou nohou zpoza velkého vápna, ale tato střela cíl nenašla.

Po deseti minutách hry, kdy United ovládali hru, se tempo trošku uklidnilo a svou první šanci si vypracovali také hráči Newcastlu. Demba Ba si naběhl za obranu a z první vystřelil, ale David De Gea si s touto střelou poradil. Od této doby se do hry Newcastle dostával více, ale hra se v podstatě odehrávala uprostřed hřiště. V 26´minutě přišel mírně kontroverzní moment, kdy Rooney neudržel nervy na uzdě a dost agresivně nakopl Colocciniho. Rozhodčí Jones ale překvapivě neudělil žlutou kartu Rooneymu, ale Ben Arfovi, který se dost hlasitě na Rooneyho rozčiloval. O pět minut později přišla zase chvíle pro United. Nejdříve se pěknou střelou prezentoval Hernandez a o minutu na to po centru Fabia chytře míč tečoval Giggs a Krul se musel natahovat, aby míč vyrazil.

Hra se poté opět zklidnila a zápas začal být místy i trochu nudný. To se snažil v 35´minutě změnit Obertan, ale jeho střela šla vysoko nad branku. Poslední akce Newcastlu v tomto poločase přišla 3 minuty před koncem, a to po Cabayově střele, která ale neměla patřičnou razanci a mířila přímo De Geaovi do náruče. Ještě v nastaveném čase mohl dát uklidňující gól do šaten Chicharito, ale podklouzl a z jeho střely nic nebylo.

Hráči tak šli do kabin za stavu 0:0.

Druhý poločas začal stejně jako ten první a United se hned od začátku tlačili do útoku. A hned po čtyřech minutách hry se dočkali! Po faulu na Chicharita se kopal přímý volný kop, ke kterému se postavil Rooney. Zeď sice napoprvé nesprostřelil, ale levou nohou se opřel do odraženého míče, který nastřelil Taylora, od něhož se míč odrazil do Chicharita a pak do brány – 1:0.

Trochu štastný gól ještě více povzbudil hráče i fanoušky United a šance začínaly přibývat. Fabio se v 51´minutě po narážečce s Chicharitem dostal až do vápna, ale zakončil tak, jak byste to od obránce očekávali, nad. Hned o dvě minuty později se dostal k celkem slušné hlavičkové příležitosti Rooney, ale střela mu nesedla a letěla vysoko nad. Tři minuty na to se v obrovské, řekl bych až stoprocentní šanci objevil Ashley Young. Narazil si na křídle s Evrou a dostal se až na střed velkého vápna, stačilo míč trefit k tyči. Jenže to se mu nepodařilo a střela šla těsně vedle.

V 60´minutě poprvé zahrozilo na druhé straně. Po centru a zpětné hlavičce se míč odrazil ke Coloccinimu a ten pohotově vypálil. Ale David De Gea ukázal, že má výborné reflexy a tuto střelu vytáhl na roh. O dvě minuty později se hosté z ničeho nic dostali k vyrovnání. Ben Arfa se dostával za obranu United a Rio Ferdinand ho skluzem obral o míč. Jenže lajnový rozhodčí viděl faul a po konzultaci s hlavním arbitrem nařídil Mike Jones penaltu. Tu Demba Ba bez problémů proměnil – 1:1.

Byl to sice sporný gól, ale United se i nadále tlačili do útoku a vytvářeli si spoustu šancí. V 69´ minutě o sobě dal vědět i Rooney, když si narazil s Nanim, ale střela z otočky šla dost nad. V 77´minutě se krásně Nani uvolnil ve vápně soupeře, předložil míč Youngovi, ale tomu míč vypíchl na poslední chvíli Taylor. Hned o minutu později uviděl Gutiérrez červenou kartu. Po faulu na Naniho obdržel již druhou žlutou kartu, a tak šel do sprch předčasně. Tlak United tak ještě výrazně zesílil a zdálo se, že každou chvíli musí přijít gól. Šance se nakupily, když hned v 79´minutě mohl skórovat Vidič, jenže hlavou pouze nastřelil brankáře Krula. O pět minut později se netradiční střelec Evra pokusil „šajtlí“ překonat Krula, ale ten jeho střelu vyrazil na roh. Frustrace United narůstala přímo úměrně s časem a neproměněnýma šancema. V 86´minutě dokonce přišla i rána do tyče od Younga. Tlak byl opravdu velký, ale zdálo se, že Rudým Ďáblům tam dneska nepadne nic. Prolomit to mohl Hernandez, jeho hlava už už mohla skončit v síti, ale Danny Simpson ji vykopl z brankové čáry. V 88´minutě se na hřiště dostal Macheda, který vystřídal trochu nečekaně Evru a o minutu později mohl být hrdinou, ale jeho hlavička skončila vedle. Nakonec ještě v poslední minutě nastavení gól padl. Hernandez překonal Krula, ale podle lajnového rozhodčího byl v ofsajdu, a tak se stav neměnil. Zápas tedy docela smolně skončil 1:1.

Základní sestava United: De Gea, Fabio, Vidič, Ferdinand, Evra (88´Macheda), Nani, Giggs, Carrick, Young, Rooney, Hernandez

Lavička: Lindegaard, Smalling, Evans, Park Macheda, Gibson, Valencia

Základní sestava Newcastlu United: Tim Krul, Fabricio Coloccini, Danny Simpson, Ryan Taylor, Steven Taylor, Yohan Cabaye, Jonas Gutiérrez, Hatem Ben Arfa, Gabriel Obertan, Danny Guthrie, Demba Ba

Lavička: Dan Gosling Peter Løvenkrands, Shola Ameobi, Davide Santon, Sammy Ameobi , Robert Elliot, James Perch

Góly: Manchester United – 49‘ Chicharito

Newcastle United – 62´Demba Ba (penalta)

Žluté karty: Manchester United – 54‘ Fabio

Newcastle United – 27´Hatem Ben Arfa, 52´Yohan Cabaye, 65´Jonas Gutiérrez, 67´Danny Guthrie

1

Tento zápas byl velmi očekávaný. Ve formě hrající Newcastle, proti úřadujícímu šampionovi z Manchesteru. První poločas tomu odpovídal asi jenom prvních 10 minut, kdy jsme výborně začali. Jenže potom tempo polevilo a zápas ztratil šmrnc. Nebyly k vidění žádné gólové šance. Zato druhý poločas byl až infarktový. Začal skvěle, United dali gól, jenže přísná penalta nám tak trochu ustříhla křídla. I když jenom výsledkově, protože šancí jsme si vypracovali opravdu hodně a po vyloučení Gutiérreze jsme mohli vstřelit klidně i tři, čtyři branky. Pomyslnou třešničkou na dortu byl gól Chicharita z ofsajdu. Kdybychom si to shrnuli, tak jsme spíše dva body ztratili a ne jeden získali. City mají šanci utéci nám už o 7 bodů.

Další zápas mají United na programu 30. listopadu. Doma sehrají zápas Carling Cupu proti Crystal Palace. V tomto zápase se dá očekávat velká rotace kádru, určitě si zahrají mladíci a opory se budou šetřit na příští sobotu, když United v rámci Premier League zavítají na hřiště Aston Villy.