14/05/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Nicky Butt se chce zaměřit na práci manažera

Bývalý záložník Manchesteru United prozradil, že by se v brzké době postupem času rád stal plnohodnotným manažerem.


Nicky Butt je členem legendární skupiny hráčů – Class of 92‘ (Ryan Giggs, Paul Scholes, bratři Gary a Phil Nevillovi, David Beckham a zmíněný Nicky Butt), kterou na fotbalový vrchol dostal Sir Alex Ferguson, a která byla základem úspěchů United na konci 90. let.Toto uskupení se však postupem času pozvolna rozpadalo a posledním mohykánem, který v dresu Rudých ďáblů hraje dodnes, není nikdo jiný, než legendární Ryan Giggs.


Nicky Butt patřil dlouhých 12 let k tvrdému jádru Manchesteru United a v červeném dresu odehrál celkem 387 zápasů, ve kterých vstřelil 26 gólů. Roky však plynuly a Nicky pomalu zjišťoval, že jeho kvality přestávají být na kádr United dostačující. A tak přišlo zimní přestupové období v lednu roku 2004 a Butt měnil působiště. Jeho cílem se stal Newcastle United. Za Straky si zahrál ve 173 utkáních a zaznamenal 5 přesných zásahů. Postupně se však tato legenda začala vytrácet z podvědomí fanoušků Red Devils a někteří si dokonce začali myslet, že Nicky již ukončil kariéru. A když tiskem prolétla zpráva, že Butt odešel hrát fotbal do Číny, nebylo úplně zřejmé, co vlastně Nicky v současné době dělá. 36-letý Butt odehrál za čínský celek South China, který sídlí v Hong Kongu, 13 zápasů a vstřelil 2 góly, a teprve poté, na začátku letošního roku, se rozhodl s konečnou platností pověsit kopačky na hřebík.


Potom, co ukončil svou hráčskou kariéru, což mnozí tehdy považovali už delší dobu za hotovou věc , se po pobytu v Asii vrátil začátkem letošního roku na Britské ostrovy a začal se připravovat na trenérské zkoušky. A zamířil právě do míst, které mu je v celé Anglii nejbližší, a které on sám zná velmi dobře – do Carringtonu, kde se hodlá učit od těch nejlepších a zdokonalovat zde své trenérské dovednosti.


„Začal jsem si dělat zkoušky a nyní tedy dostávám hodiny lekcí. Po pěti až šesti měsících budu za to, co jsem se naučil, ohodnocen,“ vysvětlil pro ManUtd.com.


„Chodím hodně do Carringtonu a prostě se jen dívám, ale v žádném případě nechodím na nějaká zasedání či schůze. Pouze pozoruji, co dělají trenéři a jak mluví se začínajícími žáčky. Zeptat se jakéhokoliv hráče na jeho vědomosti a zjistit, co má v hlavě. Je to těžká část, dostat se přes tento bod a přitom si počínat pečlivě. To je to, co se musím naučit.“


„Já jsem měl to štěstí, že jsem hrál pod mnoha trenéry, kteří jsou výborní v jejich hlasovém projevu a tento bod překonali. Steve McClaren, Carlos Queiroz, Brian Kidd nebo třeba Eric Harrison…všichni byli skvělí trenéři.


Butt ukazuje i mimo hřiště svůj charakter a připomíná svůj postoj a vliv, který si s sebou z fotbalových trávníků chce přinést i do trenérského světa. Zcela otevřeně přiznává, že jeho cílem a úmyslem je zůstat ve hře.


„Vím zcela jistě, že role manažera je přesně to, co chci dělat. Zda mi to půjde a budu v tom dobrý, je už jiná věc. Uvidíme. Dokonce už proběhly nějaké ohlasy o mém trénování Oldhamu [v létě 2010] a někdo se mě i ptal, jestli bych o to neměl zájem, ale tehdy to nebyl ten pravý čas a pro mě to bylo ještě příliš brzy. Chtěl jsem mít (mezi koncem mé fotbalové kariéry a trénováním – pozn. red ) alespoň rok volna, trávit čas se svojí rodinou a vzít někam na dovolenou mé děti během školních prázdnin. Bylo to skvělé, ale myslím si, že nyní už se cítím připraven, abych začal znovu něco dělat.“


„Jedna z věcí je, že nevím, co chci dělat do doby, než začnu s trénováním. Poté, co jsem skončil s fotbalem, jsem si myslel, že bych mohl zkusit něco v TV, ale nelíbilo se mi to. Já bych na to ani neměl hlavu. Za to třeba takový Gary Neville; myslím si, že mohl zcela určitě jít a hned dělat manažera, ale on místo toho pracuje jako odborník pro Sky Sports, se kterým uzavřel tříletou pracovní smlouvu. Takže vy prostě nikdy nevíte, co na vás čeká za rohem. Musíte být připraveni na zužitkování tolika vašich znalostí, kolik je jen možné, ať už je to ve fotbale nebo v čemkoliv jiném, co chcete dělat a následně uvidíte, co vám co přinese,“ objasňuje svou filozofii Nicky Butt


Stejně jako učení se na trenéra, zaměstnává Nickyho Butta i několik dalších věcí jeho života, kam neodmyslitelně patří jeho milovaná rodina nebo třeba role reprezentanta Manchesteru United.


„Stále pracuji v jistém smyslu jako ambasador pro United. Jezdím do různých koutů celého světa a dělám United značku s našimi komerčními partnery. Pracuji také pro MUTV, hodně času trávím s mojí rodinou a učím se lyžovat – tuhle činnost jsem jako aktivní hráč dělat nemohl,“ říká s úsměvem.


„Je tu spousta věcí, které mohu nyní dělat, ale mým konečným cílem je stát se manažerem. To je to, co chci dělat, ať se stane cokoliv, ale zase nechci jen tak po hlavě skočit do první práce, kterou mi někdo nabídne, aniž bych byl schopen tu práci vykonávat. Chci se do toho postupně pomalu dostat a být na to opravdu připravený,“ zakončil Butt s výhledem na své nejbližší ambice.Zdroj: ManUtd.com


Namět na diskuzi: Jak si povede Nicky Butt jako manažer? A myslíte si, že by se mohl poté, co půjde na zkušenou do některého z menších anglických celků, vrátit na Old Trafford a působit zde např. jako asistent?


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!