07/05/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Cleverley jako náhrada za Scholese?

V tomto článku si rozebereme potenciál, schopnosti a roli v týmu Toma Cleverleyho – velké naděje Manchesteru United.Většina lidí jej vidí jako náhradu za legendárního Paula Scholese. Mnoho expertů na něho pohlíží jako na mimořádný talent a velkou budoucnost pro Anglii potažmo Manchester United. Někteří jsou naopak přesvědčeni, že Tom je pouze průměrným a přeceňovaným fotbalistou. Co je pravdy na těchto názorech? Na to se pokusíme najít odpověď v tomto příspěvku.

 

Tom Cleverley patří k odchovancům akademie United, kam přišel už ve svých 12 letech z Bradfordu City.  Od této doby se stal tím nejlepším vzorem pro všechny mladé fotbalisty. Je učebnicovým příkladem kombinace talentu, tvrdé práce, píle a trpělivosti. Není tajemstvím, že se svým současným úsilím při trénincích a herním projevem má své místo v Manchesteru United a patří mezi největší naděje fotbalu své generace.

 

Poté, co působil v mládežnických mužstvech United, strávil poslední tři sezóny na úspěšných hostováních v jiných anglických klubech, aby sbíral cenné zkušenosti. Letošním rokem se už Sir Alex Ferguson rozhodl, že si jej v svém mužstvu ponechá a dá mu šanci. V průměrném anglickém celku totiž Cleverley ve svém mladém věku vyčníval nad ostatními, takže tento krok byl víceméně logický a oprávněný. Několik klubů o něho pochopitelně mělo velký zájem na přímý přestup, či další hostování, tyto možnosti však Boss Red Devils rázně vyloučil a rozhodl se vzít Toma pod svá křídla.

 

Už ve svém útlém věku, to měl tento šikovný záložník v hlavě srovnané a bylo očividné, že Tom by svůj talent nerad zahodil a každým rokem dělal velký pokrok. Zdokonaloval se a věděl, že ustavičná dřina mu brzy začne nést ovoce. A tak tomu také bylo. Postupem času bylo stále patrnější, že Clev roste pro světový fotbal. Začal sbírat úspěchy, zejména pak ty individuální, a také si vysloužil slova chvály těch nejpovolanějších.

 

 

Cleverley je vycházející hvězdou anglického fotbalu. Jeho vývoji zároveň přispívají lidé, se kterými pracuje. A pokud byste se kohokoliv z nich zeptali na Toma, uslyšíte pouze slova chvály. Například trenér Wiganu Roberto Martínéz se o jeho kvalitách vyjádřil nesčetněkrát a jeho touha ponechat si ho i v této sezóně v týmu byla očividná. Jenže Sir Alex Ferguson moc dobře věděl, jaký potenciál v sobě Clev má a poznal, že je na čase dát mladému dravci volný rozlet na vlastním území. Byl si vědom toho, že Tom dorostl a dosáhl kvalit a formátu, který je postačující pro první tým Rudých ďáblů. A tak se rozhodl zapracovat jej natrvalo do kádru United, aby jej měl neustále na očích a byl osobně přítomen u jeho dalšího zdokonalování.

 

Předchozí působiště

 

Než si Cleverley v letošním ročníku navlékl červený dres United, prošel několika anglickými kluby, kde zanechal své jméno zapsané a opředené velmi kladným hodnocením.

 

Když byl Tom na hostování v Liecesteru, přispěl svými výkony k postupu Lišek do Championship. O rok později působil ve Watfordu, kde byl svými spoluhráči po konci sezóny vyhlášen nejlepším hráčem týmu. A v uplynulé sezóně pak výraznou měrou přispěl Wiganu Athletic k udržení se v Premier League, na čemž se shodují nejen mnozí fanoušci Latics, ale i přední fotbaloví experti.

 

 

Pravda, v rudém dresu toto zatím mnoho neodehrál a tak by se mohlo zdát, že na hlubší hodnocení je ještě dost času. Jenže nezapomínejme pouze na jeho předchozí angažmá, ale také na pravidelné nastupování za U21 Anglie. Takže materiálu na analýzu máme rázem vlastně dost a dost.

 

K týmu se na letním turné v USA, připojil, podobně jako Danny Welbeck, Chris Smalling nebo Phil Jones až později, z důvodu účasti na ME 2011 U21, které se konalo v Bělorusku. Tento turnaj mu prodloužil sezónu, z čehož logicky vyplývá prodloužená dovolená. Nicméně po připojení se k Rudým ďáblům ve Spojených státech pro něho začínala příprava na nový ročník. A už zde bylo velmi dobře patrné, jak se za uplynulý rok znovu zlepšil.

 

Cleverley se rok před tím rovněž účastnil letní přípravy v USA a Mexiku na novou sezónu, v roce 2009 tomu nebylo jinak a Tom se sice kvůli zranění neúčastnil turné po Asii ani turnaje Audi Cup, zasáhl však do přátelského utkání s Valencií, ve kterém skóroval a v roce 2008 byl v týmu United, který odjel na turné do Afriky. Ani v jednom případě ovšem neměl dost zkušeností a kvality k tomu, aby si jej manažer United následně ve svém mužstvu ponechal. Bylo ovšem krásné sledovat, jak se mladého Toma stává každým rokem vyzrálejší fotbalista a každému muselo být jasné, že nebude trvat dlouho a svým potenciálem se do kádru Rudých ďáblů dokáže prodrat.

 

 

 

Schopnosti


Ať už je mladý hráč jakkoliv kvalitní, ani to mu v drtivé většině případů nemusí stačit, aby mohl hrát za Manchester United. Během posledních let neprošlo pomyslným sítem několik velmi kvalitních talentovaných mladíků, kteří našli uplatnění „pouze“ v průměrných týmech, povětšinou anglických. Tom však v sobě měl něco speciálního, něco, co je dostalo přes úzká oka síta do skupiny vyvolených.

 

Clev patří mezi technicky nejvybavenější hráče United. Jeho kontorla balónu je na velmi vysoké úrovni a tak jej i pod tlakem jen málokdy ztratí a dokáže podržet. Na každý jeho dotek s míčem je navíc radost pohledět. Přesnost a preciznost každé přihrávky, rychlost a hbitý pohyb, to vše spojeno dohromady z něho dělá mistra v kombinaci. Rychlá hra po zemi, kdy jde míč z nohy na nohu, je přesně to, v čem se Tom vyžívá a díky čemu dokáže dát hře šťávu a moment překvapení.  Když k tomu připojíme ještě jeho geniální myšlení, orientaci a přehled na hřišti a předvídavost, pak se nám před očima naskýtá pohled na velkou útočnou zbraň, která dokáže i ve svízelných situacích z minima vytěžit maximum. Na zrychlování hry je Cleverley expert.  Jeho ladný pohyb a dynamika se podílejí na hlavním rysu jeho hry.

 

 

Jako středový záložník je však rovněž zvyklý přizpůsobit se stylu hry, konkrétně pro defenzivní činnosti. Zejména poziční hra a rychlý přístup jsou v utkáních, kdy je potřeba spíše bránit výsledek velmi dobře využitelné. Tom sice nebyl stvořen pro tzv. tackling, ovšem už jeho anglická krev mu dává předpoklady v důrazné hře, ačkoliv třeba, podobně jako David Beckham, se k ní propůjčuje jen velmi zřídka. K tomu lze přidat i jeho nízkou a zároveň útlejší postavu z čehož lze vyčíst, že ani hlavičkové souboje nejsou jeho silnou stránkou. A právě tento fakt jej předurčuje zejména k ofenzivní hře.

 

Pokud si dobře všimnete, ve všech ohledech pomáhá Clevovi jeho rychlost a hbitost. To samé platí i o hře tělem. Nízké těžiště je hlavní příčinou toho, jak si tento hráč může dovolit nastavit a přizpůsobit se aktuálnímu pojetí hry, z čehož poté vyplývá to, že právě u něho většinou začíná zárodek řízení a dirigování tempa hry svého týmu, potažmo celého zápasu. Jak osobní souboje doprovázené krytím a držením míče, tak rychlé protiakce, které vyžadují správné načasování a směr pohybu musí být podpořeny svižným pohybem, akcelerací a také rychlým rozhodováním. A právě tyto vlastnosti Toma zdobí.

 

 

 

Role Clevelreyho

 

Na našich stránkách se po útlumu výkonů United poté, co zaznamenali výborný rozjezd v úvodu sezóny, znovu vyrojilo mnoho názorů, mýtů a domněnek o potřebě hotového středového záložníka. Cleverley byl kvůli zranění, které se přivodil v utkání s Boltonem mimo hru měsíc a půl a právě od zmíněného zápasu začala hra United pokulhávat. Podle mnohých byl právě tento hráč rozdílem ve výkonech Rudých ďáblů. Jenže, jak je známo, naše hra nebyla nikdy postavena na jediném hráči, ať už mluvíme o Ronaldovi, Scholesovi nebo třeba Rooneym a s každou ztrátou se United dokázali vypořádat a odpovědět rozčarovaným fanouškům dalšími vyhranými trofejemi.

 

Letošní vstup do sezóny po vydařené letní přípravě byl ohromující a zdálo by se, že právě s absencí Cleverleyho se začaly věci měnit výrazně k horšímu, co vyvrcholilo těžkou porážkou od Citizens. Nicméně od této doby se naš tým a jeho hra dokázaly znovu zmátořit a United všechny následující zápasy vyhráli. Nebyl to sice žádný zázrak, avšak z nejhoršího jsme již zřejmě venku. Jenže názor, že za náš pokles formy a zhoršené výsledky mohla nepřítomnost Cleverleyho na hřišti, odmítám. Jednak mi v týmu více chyběl kapitán Vidič, ale to už zabíhám tam, kam nechci. Co se týče Cleverleyho, dívám se totiž na celou věc trochu jinak.

 

Po odchodu Paula Scholese do důchodu, se oči fanoušků upínaly k Fergusonovi, zda ten učiní nákup kýžené posily do středu pole. Nestalo se tak. Místo toho byl do týmu zařazen právě Cleverley a tak se ihned začalo mluvit o tom, že by to měl být on, kdo geniálního dirigenta hry United nahradí. Tom společně se záložníkem Andersonem, dali celému světu najevo, že oni dva by mohli být tím správným řešením. Nicméně Ferguson je trochu jiného názoru a především, naše hra není a v současné době založena pouze na dvou středopolařích. A zde se dostávám k věci samé.

 

Zjevná podobnost hry Scholese a Cleverleyho je jistě patrná, nicméně nemyslím si, že to bude právě Tom, kdo by měl roli ryšavého mistra přihrávky plnohodnotně nahradit. Cleverley není předurčen k tomu, aby řídil celou zálohu a pokračoval tam, kde Scholes skončil. Pokusím se vysvětlit proč…

 

 

To celé je způsobeno mimo jiné tím, že Scholes, když byl mladší, byl zvyklý více útočit, drát se do zakončení a tím výrazně podporovat útok s tím, že mu dlouhá léta kryl záda Roy Keane. Po jeho odchodu se změnila nejen Scholesova role, ale prakticky se pozměnil i systém hry United, který měl do té doby jednoznačně daný rys. A Paul tak začal hrávat zataženějšího záložníka typu Andrea Pirlo (Juventus), Xavi Hernandéz (Barcelona) či Xabi Alonso (Real Madrid). Z tohoto důvodu tedy můžeme, Cleverleyho co se týče aktuálního herního stylu a také mladého věku, sice srovnat s Paulem Scholesem, nicméně jako s hráčem asi tak o deset let mladším.

 

Ve svém mladém věku totiž nebyl Paul Scholes hráčem, kterého známe z posledních let. Ano, dirigoval hru, rozdával přesné pasy a přihrávky, ale byl mnohem dravějším a gólovějším fotbalistou, aktivnějším směrem vpřed a výraznou podporou útočné síly United. To se však postupem času měnilo a i díky sběru zkušeností se měnila i jeho role. Je docela dobře možné, že tento postupný vývoj bude v podobném duchu probíhat i u Cleverleyho. Dnes by si však Tom měl především užívat ofenzivních radovánek.

 

Tak na příklad ve Wiganu (loňské působiště Cleverleyho) povětšinou praktikují styl hry 4-3-3. A Cleverley zde hrával v drtivé většině případů LAM, čili velmi útočného záložníka na levém křídle. Úloha na tomto postu však nespočívala v klidnění hry a zakládání akcí, nýbrž k otevřené podpoře ofenzivy z levé strany. Z tohoto důvodu má Cleverley nyní ve středu zálohy v Manchesteru United mnohem více svobody a větší klid pro uplatnění svých schopností, avšak o to více zodpovědnosti, když dostane od Fergusona za úkol držet se více vzadu.

 

Tom je ve svých 22 letech prakticky na začátku své fotbalové cesty a je zřejmé, že bude muset poněkud pozměnit své pojetí hry a stát se o něco zataženějším středovým záložníkem jako byl právě Paul Scholes. S jasně daným systémem United, který už dlouhá léta těží z propracované křídelní hry (Young, Valencia, Nani, Giggs, Ronaldo, Park, Beckham…), byl měl Cleverley postupně skutečně zastávat roli hráče, jenž klidní a řídí hru, ale zároveň ji také oživí přesnou přihrávkou a dokáže zrychlit svižnou kombinací ve středu pole. Jenže má k tomu předpoklady?

 

Tom je v současné době typově velice podobným hráčem jako jsou David Silva (Manchester City), Andrés Iniesta (Barcelona), Jack Wilshere (Arsenal) nebo třeba Mesut Özil (Real Madrid). Tedy hbitý fotbalista pro přesnou a agilní kombinaci, pracovitost a zrychlování hry, které dodá myšlenku. Není to však ani klasické křídlo, ani typický tvůrce hry ve středu pole.  S těmito vlastnostmi patří mezi špičku mezi svými vrstevníky.

 

Cleverleymu vyhovuje spíše ofenzivní pojetí hry, nicméně ze svých vlastností mnoho neztratí ani při defenzivní práci. Jak už jsem ovšem předznamenal, Tom není předurčen k důrazné hře a obranným zákrokům či obětavým skluzům, ale co se obranné činnosti týče, daleko více mu vyhovuje poziční hra, což jsme mohli asi nejlépe vidět při srpnovém přátelském utkání s Barcelonou (2:1).

 

 

Závěr

 

Vše samozřejmě musíme nechat na panu Fergusonovi, který má s Clevem své vlastní plány a doufejme tedy, že dokáže maximálně využít jeho předností. Už jen to, že jej zařadil do týmu pro letošní sezónu, je znakem mimořádné důvěry v tento talent a předznamenává to, že má zájem na tom, aby Cleverley jeho týmu dopomohl k dalším trofejím.

 

Tom je velmi přizpůsobivým fotbalistou a díky jeho schopnostem, které se budou i nadále zdokonalovat, se můžeme těšit na jeho příští vývoj, který by měl podle všeho vést k dokonalému komplexnímu záložníkovi.

 

Jeho další výsadou je také fakt, že vyznává výhradně týmovou hru a patří mezi velmi skromné hráče. Když ke všemu připočteme také to, že jeho cílem je hrávat za Manchester United můžeme si být jisti tím, že bude součástí novodobé éry Rudých ďáblů a spoluúčastníkem při psaní historie našeho milovaného klubu.

.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!