Review: Manchester United – Sunderland

United přivítali v rámci 11. kola anglické Premier League na svém hřišti Sunderland. Z vítězství se nakonec radovali domácí, protože jediná branka padla po hlavičce Dannyho Welbecka.

Ve středečním utkání se United – nutno říci s velikou námahou – dokázali po vítězství 2:0 nad Otelul Galati vyhoupnout na první místo ve skupině Ligy mistrů. Nyní je na domácím stadionu čekal další soupeř – Sunderland. Už v dřívějších střetnutích se ukázalo, že svěřenci Steva Bruce nejsou vůbec lehkým soupeřem a očekávala se velká bitva.

Sunderland získal v letním přestupovém období dva obránce Manchesteru United, kteří byli na Old Trafford velmi váženými hráči a fanoušci je milovali – Wes Brown a John O’Shea. Když se k tomu připočte manažer hostů, Steve Bruce, který působil jako obránce pod Sirem Alexem Fergusonem, utkání ihned vypadá o něco pikantněji. Nutno říci, že Black Cats (jak se Sunderlandu přezdívá) se v Premier League usadili skvěle a předvádějí tu velmi slušný fotbal. Za léta strávená v nejvyšší anglické lize už dokázali potrápit nemálo favoritů.

United si však žádné komplikace připouštět nechtěli. Jejich marodka sice nebyla nejmenší – chyběli Tom Cleverley, Chris Smalling, Ashley Young, Ryan Giggs, Michael Owen a Federico Macheda – ale při veliké šířce Fergusonova týmu by to nemělo představovat zas až takové komplikace. A když už je slovo o našem manažerovi – právě zítřejším dnem slaví 25 let působení na lavičce United, takže program před výkopem byl věnován hlavně jemu.

Sestava United počítala s rozestavením 4-4-2, přičemž do branky se postavil Lindegaard a dalším překvapením bylo nasazení Rooneyho do středu zálohy. Vše na Old Trafford bylo jinak připraveno, takže utkání mohlo začít.

Oba týmy vstoupily do utkání velmi obezřetně, hlavní snaha byla neudělat zbytečnou chybu. Hned ve 3. minutě se zranil hráč Sunderlandu Connor Wickham a musel být střídán, což byla rozhodně ne zrovna příjemná komplikace pro tým Bruce. 8. minuta přinesla střelu Javiera Hernandeze, která však žádné nebezpečí neznamenala. Začátek střetnutí postrádal rychlejší fáze, týmy soupeřili především o střed pole a šancí tedy bylo poskromnu. Ve 14. minutě se pokusil něco změnit Larsson, ale jeho pokus nakonec dokázala obrana United zablokovat, druhý pokus Bendtnera už však prošel až k Lindegaardovi – ten však neměl s touto střelou potíže. V dalších minutách se pokračovalo v nastoleném trendu s tou malou změnou, že United se stále více snažili dirigovat utkání a vypracovat si větší šance. Po zblokované střele Rooneyho z 28. minuty se Sunderland dostal do rychlého protiútoku, Sessegnon však bránu netrefil. Větší šanci pro Rooneyho přinesla až 31. minuta, když se útočník odhodlal ke střele z dálky, mířil však až příliš na střed branky. Další ošetřování přinesla 34. minuta, tentokrát byl lehce zraněn Richardson. Mohl však pokračovat. V dalším průběhu prvního poločasu se opět hra zklidnila a žádné šance k vidění nebyly. Ve 41. minutě dostal žlutou kartu bezprostředně po nepřesné střele Larssona Dong Won Ji. O 2 minuty později zkoušel štěstí Phil Jones, ale opět nepřesně. Rozhodčí nastavil 4 minuty, a když už vypadalo, že první poločas skončí bez branek, United konečně udeřili. Po Naniho zajímavé střele se United dostali k rohovému kopu a on sám ho šel zahrát. K hlavičce se jako první dostal Danny Welbeck a jeho pokus ještě lehce tečoval právě bývalý hráč Red Devils Wes Brown – skóre se tedy změnilo na 1:0 pro United. Více už se v první půli nestalo.

United mohli po vedoucí brance konečně trochu uklidnit hru a pokusit se třeba ještě přidat nějakou tu branku. Začali druhý poločas tedy dost opatrně a dlouho se nic nedělo. Až v 53. minutě se Nani dostal do zakončení, které však postrádalo přesnost. Postupně se tlak domácích začal zvyšovat, ale na druhou stranu nutno říci, že všechny útoky končily na skvěle připravené obraně hostů. V 65. minutě se po zblokované střele Chicharita dostal ke střele netradičně Nemanja Vidic, ale brankář jeho střelu v pohodě kryl. Postupně rostl počet zahrávaných rohů na straně United a přišly i nějaké náznaky šancí – Patrice Evra se dostal po nebezpečné střele Rooneyho k zakončení z bezprostřední blízkosti brankáře Sunderlandu, ale ten jeho pokus reflexivně vytáhnul nad branku. 73. minuta přinesla střídání – střelec prozatím jediného gólu Danny Welbeck přenechal své místo na hřišti Dimitaru Berbatovovi. O 3 minuty později přišel náznak šance na straně Sunderlandu, ale Dong Won Ji hlavou nemířil přesně. V poslední desetiminutovce utkání začalo překvapivě přibývat nepřesností na kopačkách hráčů United a útočná fáze byla tím pádem velmi špatná, bez pohybu. Sunderland se stále snažil s výsledkem něco udělat, ale nic na skóre nezměnil ani střelecký pokus Cattermolea z 82. minuty. Sir Alex Ferguson připravil na 83. minutu další střídání – Park Ji Sung byl nahrazen Michaelem Carrickem, který měl trochu zklidnit zálohu a přinést kýženou přesnost do konce utkání. Po rohovém kopu v 86. minutě se do zakončení dostal Chicharito, ale stejně jako už mnohokrát v tomto zápase nemířil přesně. Nastavení trvalo přesně 3 minuty, ve kterých se kromě střídání Darrena Fletchera za nově příchozího Fabia už nic nestalo, takže United si mohou připsat do tabulky další 3 body za vítězství 1:0.

Základní sestava Manchesteru United: Lindegaard – Jones, Ferdinand, Vidic, Evra – Fletcher, Rooney, Park, Nani – Welbeck, Chicharito

Lavička: De Gea, Evans, Berbatov, Diouf, Carrick, Fabio, Valencia

Základní sestava Sunderlandu: Westwood – Bardsley, Turner, Brown, Richardson – Larsson, Cattermole, Colback, Sessegnon – Bendtner, Wickham

Lavička: Carson, Egan, Elmohamdy, Gardner, Ji, McClean, Meyler

Góly: Manchester United – 45. Welbeck (Brown vlastní?)

0

Něco není v pořádku. Po tomto utkání to mohu říci zcela jasně. Ano, vyhráli jsme, ale už hodně dlouhou dobu ta hra nefunguje tak, jak by měla. Opět narážíme na problém středního záložníka, na jehož pozici je díky nedostatku kvalitních tvořivých hráčů postaven Rooney a ač hraje naprosto famózně, je to přesto všecko útočník a naše zakončení tím trpí. Obrana si však počínala velmi dobrým dojmem, nedělala zbytečné chyby a nakonec to byla další nula, která rozhodně zvedne nějaké to sebevědomí. Jenže počínaje zálohou se všechno jaksi bortí. Kazíme přihrávky na 3 metry, nedokážeme se pohybovat a vytvořit se nějakou větší šanci. A když ano, tak ji někdo ukázkově spálí. K jednotlivcům – nejlepší rozhodně Rooney, který dnes na hřišti nechal úplně vše a takhle si asi představuju výkon hráče Red Devils. Dále skvělý Jones společně se všemi třemi kolegy v obranné čtveřici. A jinak? Myslím, že se nebudu vyjadřovat, chyba může být i někde v morálce týmu – neumím si to vysvětlit. Jen jednu věc na závěr – Chicharito není hráčem do začátku utkání, do kombinace je téměř nulový. On to má potom Berbatov těžké, když hraje posledních 15 minut a má vstřelit branku…

Příští utkání odehrají United až 19. listopadu na půdě nováčka ze Swansea, který dnes mimochodem uhrál skvělou remízu na Anfield Road proti Liverpoolu. Doufejme, že se sebou něco hráči Red Devils udělají a bude opět vidět líbivý fotbal s nějakými těmi góly.