11/05/2021

Review: Everton – Manchester United

V 10. kole měli United programu další výjezd do Liverpoolu během krátké doby, tentokrát však na stadion Goodison Park, kde se Rudé ďábly přivítali Karamelky. Vyrovnaný boj rozhodla jediná branka, o kterou se postaral Chicharito.

Po „oddychovém“ utkání a hladké úterní výhře na půdě Aldershot, jenž pro Rudé ďábly znamenala postup do 5. kola Carling Cupu, čekal United další těžký zápas. Forma svěřenců Sira Alexe Fergusona v posledních utkáních pokulhává, nicméně kádr už je takřka kompletní a tak je na čase chytit znovu do plachet ten správný vítr, který by je donesl do vod, kde se vítězí, čímž by byla všechna přehnaná kritika umlčena. Ačkoliv se United dostávají pod velký tlak, dokázali se v dnešním zápase plně koncentrovat a nakonec si došli pro cenné tři body, když porazili Everton 0:1.

V Goodison Parku se Rudým ďáblům v posledních letech příliš nedaří. Houževnaté mužstvo vedené sympatickým Davidem Moysem je vždy obtížným protivníkem, zvláště na domácím hřišti, kde se dokáže semknout a podat nadprůměrný výkon. Jenže někdy se zadaří, za to jindy se dá naopak mluvit o velkém propadáku. Konzistence jejich výkonů zkrátka není pravidelná. A právě z tohoto důvodu úvod sezóny, leč těžký, nevyšel Karamelkám úplně podle představ a před tímto kolem jim patřila 13. příčka v tabulce, s tím, že je ještě čeká dohrávka s Tottenhamem. Mají však už za sebou to nejhorší z podzimní části, když se v Premier League postupně představili proti Citizens, svým městským rivalům Scousers a londýnské Chelsea. A i když z těchto zápasů nezískali ani bod, blýská se pro Toffees na lepší časy. Poté, co v tomto týdnu vypadli z Carling Cupu, shodou okolností znovu s Blues, je čekali ještě Rudí ďáblové z Manchesteru, a pak už vše nasvědčuje tomu, že by mohli své kvality ukázat naplno proti těm slabším a začít sbírat body.

Jenže Karamelky, byť citelně poznamenané vyřazením z Ligového poháru po prodloužení proti oslabené Chelsea, si s trochou nadsázky mohli položit otázku: A proč bychom si nemohli dopřát pocit vítězství už proti United? Celku, který se vzpamatovává z těžké prohry, a proti kterému se nám doma daří? Everton sice nebyl podle papírových předpokladů favoritem duelu, jenže od Red Devils se nedaly čekat žádné velké zázraky. Psychická ujma byla znatelná a bylo potřeba dále bojovat a herně se zvednout. Na hřišti nevyzpytatelného Evertonu to ale nebyl snadný úkol. I přes to si přijeli svěřenci Sir Alexe do Goodison Parku pro tři body, aby dokázali držet krok se svým městským rivalem, a tak bylo potřeba spolehnout se zejména na velkou vnitřní sílu a vůli, která je v podobně kritických chvílích vítanou záchranou. Zvýšený tlak a upřená pozornost jim však nyní celou situaci ještě ztěžovaly.

Na marodku United přibyl Young, který by však neměl se svým poraněným palcem chybět dlouho. Ostatní hráči však byli připraveni a kapitán Vidič nebo Cleverley byli v dnešním klání horkými kandidáty pro základní sestavu.

A tak se i stalo. Základní jedenáctka vyběhla na hřiště v rozestavení 4-4-2 a přinesla několik překvapení. Nani zůstal sedět pouze na lavičce náhradníků a na křídle se objevili Park napravo s Welbeckem nalevo. Napravo v obraně hrál Jones, střed zálohy vytvořila dvojice Cleverley s Fletcherem a o góly se měli starat především Rooney a Chicharito. Kapitánskou pásku na ruku navlékl Nemanja Vidič, kterého po odpykání si suspendace kvůli karetnímu trestu nahradil Evans

Střetnutí se uskutečnilo v Liverpoolu v Goodison Parku. Bylo zataženo bez deště; teplota 13°C.

V Liverpoolu právě odbíjelo poledne, když Mark Halsey foukl do píšťalky, aby utkání zahájil. Hned v 1‘ se Everton dostal do šance, jmenovitě Coleman, který na pravé straně šikovně pronikl do vápna, kde svou individuální akci zakončil, ovšem jeho přízemní střelu de Gea v pohodě chytil. A záhy poprvé zahrozili i Red Devils. Welbeck se probil do pokutového území Toffes na levé straně, v těžké pozici ještě dokázal přihrát před bránu Parkovi, jenže ten nedokázal míč ideálně trefit a brankář Howard si tak s jeho pokusem poradil. Ve 4‘ se dostal k hlavičce ve vápně United Fellaini, ovšem de Gea míč v pohodě stáhl ze vzduchu. Úvod střetnutí se nesl v útočném duchu a hrálo se ve svižném tempu. Oba týmy byly při chuti a rychlou kombinační hrou se snažily něco vymyslet. Střídaly se v držení míče, mírně navrch ovšem měli Rudí ďáblové, kteří se v 19’ ujali vedení. Rychlá kombinace na levé straně vyústila krásným Evrovým centrem do vápna, který našel skvěle pozičně postaveného a nikým nehlídaného Chicharita, jenž usměrnil míč zblízka do sítě – 0:1

Pohledná hra po zemi a dobrý pohyb tak přinesly první ovoce. United výborně naladěni však nepřestávali útočit a tak se bylo i dále na co dívat. Ve 26‘ obdržel Rodwell první žlutou kartu zápasu za faul na Jonese. Agilní Red Devils začali postupně kontrolovat hru a svou přesnou kombinací soupeři míč moc často nepůjčovali, a naopak čekali, až se jim otevře okénko v jeho obraně. Toffees byli stále bezradnější a často si pomáhali zákroky na hranici pravidel, a když už se k míči konečně dostali, pořádně nevěděli, co s ním. Jenže karta se po chvíli začala obracet a Everton zvýšil aktivitu.  Na konci 34‘ zastavil podle názoru sudího Vidič před šestnáctkou Osmana nedovoleně a Karamelky se tak dostali díky standardní situaci na dostřel. Saha ovšem při exekuci napálil pouze prvního postaveného hráče. Ve 35‘ Fellaini připravil svou hlavičkou šanci ve vápně Colemanovi, jehož ne úplně halfvolej však skončil v rukavicích připraveného de Gey. Ve stejné minutě zkoušel využít chyby v rozehrávce United střelou zpoza vápna Rodwell, avšak minul levou tyč brány gólmana Red Devils. Další přímý kop měli Karamelky k dispozici poté, co před šestnáctkou zastavil Fellainiho Fletcher. Balón tentokrát rozehrál Baines, který povedenou střelou trefil břevno brány Rudých ďáblů! Ti si mohli oddechnout, avšak na dlouho si neodpočinuli a museli znovu odvracet nápor Toffees, který v závěru první půle zesílil, nicméně k ničemu vážnému, kromě nastřelené brankové konstrukce nevedl. Ve 45‘ zakončoval rychlou kombinaci střelou zpoza vápna Chicharito mírnou střelou po zemi pouze do středu brány, kde Howard balón bez potíží chytil. O poslední vzruch v prvním dějství se postarali domácí hráči. Na druhé straně se vzápětí podobná situace opakovala, když i Saha svou přízemní ranou zpoza vápna zastihl de Geu připraveného. A o chvíli později to byl znovu Saha, který ve vápně ve skrumáži hráčů zakončoval, ovšem i tentokrát byl gólman United pozorný a míč schoval do náruče. A protože rozhodčí žádnou minutu navíc nepřidal, vedli United po prvních 45 minutách – 0:1

První půle byla ze strany Rudých ďáblů celkem vydařená, ovšem soupeř nás dokázal přestřílet a tak bylo na místě, hlídat si více zadní vrátka. Zároveň však nebylo na škodu, pojistit si vedení. Do druhého poločasu domácí provedli jednu změnu v sestavě. Na hřiště už nevyběhl Bylialetdinov, kterého na něm nahradil Barkley. Ve druhé půli se začal hrát znovu rychlý kombinační fotbal a hra se přelévala ze strany na stranu, nicméně do zakončení se ani jedno z mužstev nedostávalo. V 53‘ ale neuklidil Evans míč do zámezí, ale nabídl jej Rodwellovi, který tohoto zaváhání ihned využil, vytvořil si prostor ke střele a zpoza vápna vypálil. Svou ranou donutil de Geu předvést vážnější zákrok, mladý Španěl však vše zvládl na jedničku. Na začátku 57‘ poprvé střídal Sir Alex Ferguson. Ten poslal na plac Naniho, jenž nahradil zraněného Cleverleyho. Tom si zřejmě přivodil nešťastné zranění třísel. Do středu záložní řady se tak posunul Park. V 62‘ přenesl Chicharito krásným pasem hru nalevo na Welbecka, který si míč v plné rychlosti dobře zpracoval, dostal se s ním do vápna a stihl i nebezpečně vypálit, Howard byl ale na místě a jeho razantní ránu vyrazil nad břevno. 67‘ přinesla druhé střídání Rudých ďáblů, když Berbatov nahradil Chicharita. Ve stejné minutě viděl žlutou kartu Coleman. Everton hrál na konci 70‘ s Red Devils vyrovnanou partii a stále častěji se pouštěl vpřed a svou aktivitou a pressingem vytvářel tlak. V 73‘ Manchester United naposledy střídal. Z trávníků byl stažen Welbeck, místo něhož na něj vyběhl Valencia. V 75‘ zkoušel štěstí z velké dálky Jagielka, ovšem tento pokus snad ani za zmínku nestojí. V 76‘ udělal změnu v sestavě i David Moyes. Do hry zapojil útočníka Velliose, který vystřídal Osmana. V 78‘ zakončoval rychlý protiútok Toffees zpoza vápna Saha, jenže rána mu nesedla a míč tak proletěl hodně vedle pravé tyče brány de Gey. Po nejisté hlavičce Vidiče a následném rohovém kopu Everton vytvořil závar ve vápna United, ale všechny pokusy zablokovala naše defenziva a Rowellova střela v konečné fázi skončila hodně vedle. Na konci 83‘ se dostal ke střele zpoza vápna Coleman, jeho přízemní pokud ovšem de Geovi nenaděla mnoho starostí. Na začátku 85‘ vyčerpali Karamelky svá střídání. Na závěrečné minuty přišel na hřiště Gueye, jenž nahradil Sahu. Everton měl míč ve své moci snažil se proniknout zformovanou obranou United. Ti byli nyní zataženi a jejich útočnou zbraní byly pouze příležitostné breaky, které ovšem k žádnému ohrožení brány domácích nevedly. Byl to boj, ovšem soustředění Rudí ďáblové si počínali velmi dobře a snažili se míč držet do nejdále od de Gey. V závěru první půle se zranil postranní rozhodčí a tak byla hra na chvíli přerušena. Hlavní sudí se rozhodl přidal do druhého dějství šest minut. V 90+2‘ se domácí dožadovali penalty po souboji Evrovy s Gueyem. Nicméně oba hráči šli do střetu rameno na rameno a tak nebyl důvod k odpískání pokutového kopu. V 90+5‘ dostal frustrovaný Fellaini žlutou kartu za faul na Jonese. United si v úplném závěru hlídali své vedení, drželi míč na svých kopačkách. Ani poslední možnost v podobě dlouhého nákopu do vápna Red Devils a následná střela Velliose zpoza vápna, se kterou si de Gea poradil, gól nepřinesly a tak Manchester United porazil v Goodison Parku Everton hubeným, ale o to cennějším výsledkem – 0:1

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Jones, Vidič, Evans, Evra – Park, Cleverley (57‘ Nani), Fletcher, Welbeck (73‘ Valencia) – Rooney, Chicharito (67‘ Berbatov)

Lavička: Lindegaard, Fábio, Ferdinand, Valencia, Nani, Owen, Berbatov

Základní sestava Evertonu: Howard – Hibbert, Baines, Jagielka, Heitinga, – Coleman), Fellaini, Osman (76‘ Vellios, Rodwell, Bylialetdinov (46‘ Barkley) – Saha

0

Byl to boj, ale nakonec se Rudým ďáblům podařilo vyloupit Goodison Park a získat plný bodový zisk. Utkání nenabídlo mnoho vyložených šancí ani vzruchu a hrálo se především o střed hřiště. Naše defenziva dovolila soupeři, aby nás přestřílel, ovšem většina pokusů letěla na de Geu zpoza vápna. I závěrečný tlak Karamelek jsme však bez větších problémů ustáli a to je velmi důležité. V ofenzivě, toho United dnes moc nepředvedli a zápas rozhodla de facto jediná podařená akce, ale obecně jsme dnes podali dobrý koncentrovaný výkon, naše kombinace a pohyb byly solidní, a ačkoliv jsme soupeře nedokázali přehrát, na vítězství to stačilo. Vybojované a podle mého názoru vítězství, které jsme si dnes za trpělivost a vyrovnaný výkon bez větších chyb a zmatků, zasloužili, nám přineslo díky gólu Chicharita velmi důležité 3 body. Byli jsme svědky vyrovnané partie, nicméně Manchester United si z Goodison Parku odváží cennou výhru nad Evertonem – 0:1

Skupinové zápasy Ligy mistrů dospěly do své druhé poloviny a tak jsou na řadě pomyslné odvety. Ve středu 2. listopadu přijede se Old Trafford představí rumunský celek Otelul Galati, který je jedním ze tří týmů, které v milionářské soutěži dosud nebodovaly a nic by na tom nemělo změnit ani následující utkání. Zda se však Rudým ďáblům skutečně podaří potvrdit roli favorita, nám prozradí až středeční večer. Utkání Champions League začne jako vždy ve 20:45 našeho, neboli SELČ.