01/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Legendy Redaktorské správy

Top 5 derby historie


V tomto článku se podíváme na vybraných 5 derby mezi United a City.


Zatímco United jsou v posledních letech zvyklí být v tabulce před jejich rivalem, tak před zítřejším zápasem jsou právě City na špici tabulky. Z osmi zápasů mají 22 bodů a vypadají ještě hrozivěji, než tomu bylo na začátku sezóny, kdy se tyto dva celky střetli v pohárovém zápase o Community Shield.


Střetnutí těchto dvou odvěkých rivalů z Manchesteru přinášejí často vzrušující souboje, kde také padá hodně gólů. Tady je menší ochutnávka pěti vybraných derby v historii.


1. Manchester City 5-1 Manchester United (1989)


Sir Alex Ferguson byl na lavičce United pouze třetí sezónu a stále hledal tu optimální sestavu a vlastně teprve budoval tým. Zato City si doslova vychutnalo tento zápas, protože svému sokovi nastříleli 5 branek. Postupně se trefili David Oldfield, Ian Bishop, Andy Hinchliffe a Trevor Morley. Sir Alex po zápase řekl, že to byla zatím jeho nejhorší porážka v kariéře. Mark Hughes se zapsal jako jediný střelec na rudé straně Manchesteru. Krásnými nůžkami překonal brankáře City. Ještě jedna zajímavost je spojena s tímto zápasem. Utkání muselo být na 10 minut přerušeno, protože fanoušci Untied vnikli na trávník.


2. Manchester United 4-1 Manchester City (1957)


Toto derby má ve zpětném pohledu velmi smutný nádech. Bylo to poslední derby před katastrofou v Mnichově, při kterém zemřelo 8 hráčů a 3 zaměstnanci klubu. Duncan Edwards, Tommy Taylor, Johnny Berry a Dennis Viollet skorovali za United. Právě Edwards a Taylor o rok později zemřeli. Toto derby ukázalo, jak by mohl tým Matta Busbyho být silný, kdyby nebylo té hrozivé katastrofy, která zmařila rozvoj tohoto týmu.


3. Manchester City 1-0 Manchester United (1974)


Čím je tento zápas tak vyjímečný? Jediný gól zápasu vstřelil bývalý hráč United Denis Law. Můžete si sami představit, co to způsobilo. Law odmítl oslavovat tento gól a dokonce musel být vystřídán, protože na něm bylo znát rozčarování z toho, že dal svému bývalému klubu gól. Později přiznal, že toho gólu dodnes lituje.


4. Manchester City 2-3 Manchester United (1993)


Tento zápas byl hodně typickým zápasem v podání United. V poločase City vedli 2:0, jenže druhý poločas ovládl tým Sira Alexe Fergusona. Eric Cantona se postaral o vyrovnání a Roy Keane obrat dokonal a zařídil vítězství, když vstřelil vítězný gól v posledních minutách zápasu.


5. Manchester United 4-3 Manchester City


Jak všichní víme, City dostalo pořádnou finanční injekci a snaží se přebudovat tým a dohnat jejich slavnějšího rivala z United.


První poločas skončil nerozhodně, když v prvních 14 minutách vstřelili gól Rooney a na druhé straně Barry. V poločase by ještě nikoho nenapadlo, jak vzrušující může druhý poločas ještě být.


Tento zápas trošku připomínal houpačku, když Darren Fletcher poslal United do vedení, ale Craig Bellamy vzápětí srovnal na 2:2. Tento scénář se opakoval i na konci zápasu a už to vypadalo, že toto derby vítěze mít nebude. Jenže co se nestalo, přišel Michael Owen a v 96. minutě vstřelil vítězný gól. A oslavy mohly začít.


Zdroj: GiveMeFootball.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!