28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Milovali jsme porážky Liverpoolu

V tomto příspěvku nahlédneme do historie a připomeneme si zážitky bratrů Jimmyho a Briana Greenhoffových, kteří společně nastupovali za Rudé ďábly a vzpomínají na to, jaký byl fotbal a rivalita s Liverpoolem na konci 70. let.Ještě před tím, než vypukne sobotní bitva na Anfiled Road, nezaškodí pohled zpátky do minulosti, abychom navodili tu pravou atmosféru před derby s Liverpoolem…


Na našeho odvěkého rivala zavzpomínali bývalí hráči United, takže je celkem pochopitelné, že i většina odpovědí bratrů Greenhoffových na položené otázky, byla směřována k Liverpoolu. Nejsilnější zážitek byl shodně pro oba sourozence, pocházející z Barnsley, zisk FA Cupu před vyprodaným Wembley v roce 1977.


Na který zápas vzpomínáte nejraději?


Jimmy: „Liverpool byl v té době pravděpodobně nejlepším týmem na světě a já jsem do jejich sítě vstřelil ve své kariéře tři góly – všechny nám pomohly k výhře. První v roce 1977 ve finále FA Cupu (2:1), druhý a zároveň vítězný, byl gól v roce 1979 v semifinálové odvetě FA Cupu (1:0) a třetí v ligovém zápase (2:1). Věděl jsem, jak hodně to pro fanoušky United znamenalo. Liverpool proti nám hrál nerad. Jenže na rozdíl od nás, oni dokázali pravidelně vyhrávat s ostatními týmy a to jsme my nedovedli.“


Brian: „Takových zápasů, které bych mohl nazvat oblíbenými, bylo hodně, ale všechny jsou většinou posuzovány podle toho, zda jsme v nich vyhráli. Takže nemohu nezmínit finále FA Cupu v roce 1977. Nicméně jsou také zápasy, ve kterých jsem měl hrát daleko lépe.“Proti komu jste vstřelil svůj oblíbený gól?


Jimmy:Znovu se budu opakovat, ale musím říct, že to byl trefa proti Liverpoolu ve finále FA Cupu v roce 1977. Bylo to zvláštní, protože nám to pomohlo vyhrát pohár a fanoušci mi za to pak stále děkovali, protože to pro něco znamenalo hrozně moc. Další gól, ten který jsem vsítil Liverpoolu v odvetném zápase FA Cupu v Goodison Parku o dva roky později, je rovněž nezapomenutelný, protože jsme před tím měli velkou smůlu. Mnoho lidí mělo stále v paměti naše zahozené šance z prvního utkání, ve kterém jsme s Liverpoolem na Maine Road remizovali 2:2.“


Zde je záznam z finále FA Cupu 1977, ve kterém Manchester United zvítězil 2:1 díky gólům Jimmyho Greenhoffa a Stuarta Pearsona:
Po vítězství nad kterým týmem jste toužili nejvíce?


Jimmy: „Jak už jsem zmínil, bylo to proti Liverpoolu, protože rivalita mezi oběma celky začínala nabírat na obrátkách a nenávist vůči nim rostla. Kupodivu se ale něco podobného nedělo, když jsme hráli s Manchesterem City.“


Brian: Spousty hráčů chtělo Liverpool porazit, ale pro hráče, kteří v United vyrostli, stejně jako já, byli City velkým soupeřem. Nechtěli jsme je pouze porážet, chtěli jsme být ve všem lepší než oni.“Jaká je vaše nejoblíbenější vzpomínka na působení v United?


Jimmy: „Pro mě to byla účast v semifinále FA Cupu proti Leedsu [1977], ale postup do mého prvního finále a můj rozhodující gól do sítě Liverpoolu, o kterém jsem už mluvil, je něco, na co nikdy nezapomenu. Vítězný gól proti Liverpoolu v semifinále o dva roky později je tomuto zážitku hodně blízko.“


Brian: „Když něco vyhrajete, takže to musí být rozhodující zápas ve Wembley a vítězství v FA Cupu proti Liverpoolu v roce 1977. Zažil jsem i další úžasné okamžiky, ale tenhle zkrátka vyčnívá nad ostatními.“Pro doplnění ještě několik stručných informací o sourozencích Greenhoffových:


James „Jimmy“ Greenhoff přišel na svět 19. června 1946. Jeho pozice na hřišti byla klasický útočník. Za svou bohatou kariéru prošel celou řadou klubů. Nejvíce zápasů odehrál v dresu Stoke City (274). Za Manchester United odkopal 123 utkání, v nichž zaznamenal 36 branek a byl klíčovou postavou ve finále FA Cupu v roce 1977. Během své kariéry zasáhl do úctyhodných 595 ligových střetnutí, ve kterých nasázel 152 gólů.


Jeho o téměř 7 let mladší bratr Brian Greenhoff se narodil 28. dubna roku 1953. Brian hrával na pozici záložníka nebo středního obránce. Za Manchester United nastoupil k celkem 271 zápasům, ve kterých zaznamenal 17 gólů. Brian má na svém kontě také 18 startů v národním týmu Albionu.


Zajímavostí je, že oba bratři, kteří společně působili dva a půl roku na Old Trafford, si zahráli i v dresu dalšího velkého rivala Rudých ďáblů Leedsu United. Zatímco Jimmy u Whites s fotbalem začínal, Brian na Elland Road z Manchesteru přestoupil.


Bratři Jimmy a Brian Greenhoffovi drží nad hlavou FA Cup, který v dresu Manchesteru United vyhráli v roce 1977.

 


Zdroj: manutd.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!