15/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Padla kosa na kanára

I ligový zápas proti Norwich City sledovali přímo v Divadle snů českoslovenští fanoušci Manchesteru United.


Myšlenka na uskutečnění tohoto podzimního výjezdu se zrodila na letním srazu fanoušků Manchesteru United (kde jinde), který se uskutečnil 25.6.2011 ve Zlíně.


Tento podzimní výjezd byl v podstatě kopií mých předchozích úspěšných výjezdů, proto nebyl žádný důvod měnit zaběhnutý rozvrh a scénář. Jednalo se opět o nezapomenutelný zážitek nejen pro fanoušky a fanynku, kteří měli premiéru v Divadle snů, které opět a znovu dokázalo, že plní sny všem skutečným fanouškům Manchesteru United, ale i ostatním fanouškům anglického fotbalu.


30.9.2011 se všichni scházíme na letišti Ruzyně, odkud odlétáme směr Manchester jako 14-ti členný (Eliška, Marek H., Radek, Marek I., Martin K., Marek L., Dušan, Jakub, Martin G., Ladislav, Karel, Adam, Martina a Radim), vícegenerační (8-62) rudý konvoj s ďáblem v těle. Hotel jsme měli situovaný ve Fallowfield, takže jsme byli z letiště za čtvrt hodiny na místě.


1.10.2011 pro většinu účastníků výjezdu, kteří měli premiéru v Divadle snů přišel tzv. okamžik pravdy nebo-li den „D“. Dopoledne jsme si prošli centrum města a odtud jsme vyrazili k Old Trafford (kde jinde). Ve fotbalovém slangu si většina fanoušků pod pojmem „kanárci“ představí našlapaný a hvězdný reprezentační tým Brazílie, ovšem v současné PL si pod tímto pojmem vybavíme zeleno-žlutý tým z Norwiche, který je nováčkem a outsiderem tohoto ročníku PL. Já však pamatuji časy, kdy jedním z největších konkurentů Manchesteru United v boji o titul (sezóna 1992-93) byli právě kanárci z Norwiche spolu s Aston Villou. Dokonce i další nováček této sezony Queens Park Rangers ve zmíněné sezoně obsadil 5.místo a nechal za sebou týmy jako Liverpool, Man City, Arsenal, Chelsea či Leeds, který rok předtím získal titul a v sezoně 1992-93 skončil jako obhájce prvenství na potupném 17.místě. Byla to nádherná sezona s perfektním vyvrcholením. Časy se mění a pořád se něco děje, tudíž zpět k současnosti.


Velmi jsem se těšil na tento souboj dvou týmů, které měly zcela odlišný osud, co se úspěšnosti týče. Dle předzápasových předpokladů to měl být souboj Davida s Goliášem, avšak samotný zápas to nepotvrdil, tak jsme mohli být spokojeni pouze s konečným výsledkem a s faktem, že jsme viděli rekordní 19. vítězství v řadě v PL na Old Trafford.


19 je opravdu magické číslo. Po zápase někteří z nás vyrazili do hospody, jiní si počkali na hráče a krom podpisů získali i jeden věcný suvenýr. Nakonec jsme se všichni sešli v pubu Friendship Inn (význačný to název), kde jsme oslavili vítězství a rekord.


2.10.2011 jsme opět zamířili k Divadlu snů, kde někteří z nás absolvovali prohlídku muzea a stadionu. Prohlídka opět rozšířila naše znalosti nejen o historii našeho klubu. Po prohlídce jsme se přesunuli do Bishop Blaize (kde jinde), kde jsme sledovali NLD. Já jsem však navečer zamířil do Altrinchamu, přesněji do Altrincham Ice Dome, kde hrají své domácí zápasy Manchester Phoenix.


Manchester Phoenix je hokejový tým, který byl založen teprve v roce 2003 a hraje nejvyšší soutěž v Anglii (EPIHL), kterou minulou sezonu (2010-11) vyhrál! Manchester Phoenix je však nástupcem původního hokejového klubu Manchester Storm, který vznikl v roce 1995 a kvůli finančním problémům v roce 2002 zanikl.


Ovšem Storm také byli velmi úspěšným týmem, který dokonce v roce 1999 (kdy jindy než v Treble sezoně) vyhrál titul. O tom, že i hokej je velmi populární v Manchesteru svědčí i to, že Storm drží divácký rekord v návštěvě soutěžního zápasu v UK, který padl 23.2.1997 při utkání Manchester Storm-Sheffield Steelers a byl 17 245 diváků. Přesně tolik byla kapacita Manchester Evening News Areny. Návštěvy přes 17 000 diváků však nebyly vůbec žádnou výjimkou. Jaký to kontrast oproti Altrincham Ice Dome, který má kapacitu pouhých 2 150 diváků.
Utkání Manchester Phoenix-Swindon Wildcats bylo pro mě osobně hezkým zpestřením nedělního podvečera, zejména přestávková debata s místními fandy o NHL byla na úrovni.


Zápas jako takový byl velmi zajímavý, i divácká kulisa byla na slušné úrovni. Myslím si, že česká ELH je jednoznačně na vyšší úrovni než EPIHL. Největší rozdíl jsem viděl v tom, že ani jeden tým neměl v tomto zápase tři kompletní formace. Na ledě byla k vidění početná česko-slovenská kolonie (za domácí: Jaroslav Špelda, Ladislav Harabín, Juraj Faith a Martin Cingel, za hosty: Jaroslav Český, Jan Melichar a Michal Pinc). Report z utkání najdete ZDE. Hala byla téměř vyprodána a zejména domácí diváci si přišli na své. Po hokejovém zápase jsme zakončili večer v Manchester Aquatics Centre.


3.10.2011 dopoledne jsme věnovali nákupům zejména oděvního zboží, které se dalo koupit výhodněji než u nás. Pak jsme se rozdělili, někteří se jeli podívat na stadion našich „hlučnějších „ sousedů, jiní zamířili za kulturou a navštívili Manchester Museum a Manchester Museum of Science and Industry. V Manchesterském muzeu zrovna probíhala BBC Planet Dinosaur Tour a součástí této tour byla i akce „poskládej dinosaura“. Když mě oslovila pracovnice muzea, abych to zkusil, tak jsem to nejprve rezolutně odmítl s tím, že nemám tolik času hrát se na archeologa, ovšem když řekla, že to trvá přibližně 10-15minut a prozatím to nejrychleji složil fanoušek Man City, tak jsem do toho šel. Zastávám názor „Anything Man City can do, Man Utd can do better.“ Naštěstí jsem byl rychlejší a mohl jsem muzeum opustit s vítězným pocitem. Spinosaurovi šála Man Utd opravdu slušela. Na závěr jsem jí dal ještě přednášku o tom, že nejlepší film o dinosaurech je cesta do pravěku, kterou by měla BBC odvysílat. Pak už jsme se vydali na letiště. Tam se o vzrušení postaral bývalý hráč Man Utd Carlos Tévez, který letěl do Paříže. Někteří z nás ho požádali o fotografii a podpis, ovšem na rozdíl od letištního personálu, kterým podepsal dres Manchesteru United nebyli úspěšní.


Ještě dlužím vysvětlení poněkud zvláštního a pro mnohé čtenáře poněkud nesmyslného názvu této reportáže. V mých studentských létech, když náš třídní učitel, profesor pan ing. Studénka vyvolal někoho z nás na ústní zkoušku ať už z chemie nebo fyziky, tak když jakémukoliv ze studentů začal za katedrou „docházet dech“, tak jeho komentář byl ve stylu buď „vaříte z vody studente, z toho nic dobrého nebude“ nebo „á tady padla kosa na kanára“, popř. „tudy cesta nevede, milý studente“, ale i „nic netrvá věčně ani láska k jedné slečně, natožpak k chemické soustavě prvků“ atd. Byl to skvělý a moudrý člověk, od kterého jsem si vzal několik rad do života. Prostě jeho hláška padla kosa na kanára, mi tak utkvěla v paměti, že jsem ji zvolil jako titulní název reportáže tohoto výjezdu, kde si to rozdali rudí ďáblové z Manchesteru a zeleno-žlutí kanárci z Norwiche.


Na úplný závěr je tu středeční chvilka poezie:


Padla kosa na kanára
padla kosa na kámen
v první půli beton-žádná spára
v druhé je s kanáry ámen


padla kosa na kanára
šancí měli jako V.I.P. host
zmizely pryč jako pára
ďábel řekl: bylo toho dost


padla kosa na kanára
šance na bod zhasly
přeškrtla ji rudá čára
v tabulce kanárci klesli


padla kosa na kanára
můžu říct i „No Remorse
peklo není žádná fara
Canaries are getting worse


padla kosa na kanáry
plno bylo na Old Trafford
ďábel sevřel svoje spáry
19. vítězství v řadě je rekord


spadla klec na kanárky
již utichl jejich zpěv
tři body jsou hezké dárky
na tvářích máme úsměv


padla kosa na kanárka
její směr je podsvětí
čeká tam Charónova bárka
kanár již neodletí


padla kosa na kanárka
přemýšlím co napsat dál
podívám se do akvárka
krása, i Vám bych to přál


padla kosa na kanárka
další verš už ve mně bliká
asi bude další várka
hraje mi k ní Metallica


padla kosa na kanárka
nejen Metal Up Your Ass
doleju si víno do pohárka
vzpomenu na 1992, to byla Classdruhý gól na konec jak sedma v mariáši
dnes to nebyl příběh o Davidu a Goliáši


vítejte na Old Trafford, tady není kámen a prak
vzdorovali statečně, přesto dostali kanáři na frak


ať už na frak, smoking, žaket od Huga Bosse či Carson Donna
dnes by zřejmě nedal gól za Norwich ani Pelé či Maradona


ani Maradona či ze Sokola Jára
nezabrání pádu kosy na kanára


ať už spadla na kanáry kosa, klec či voliéra
OT je lepší místo než na „Kanárech“ riviéra
sklenice bez vína je při psaní jak bariéra
reporty už mě nebaví, asi to byla derniéra


číše prázdná, opouští mě veršů múza
blíží se konec, není důvod proč se vracet
snad ta „báseň“ nebude až taková hrůza
a po přečtení se Vám nebude chtít zvracet


Radim Salajka & 0.7l Cabernet Moravia 2009


Sportu zdar, fotbalu a hokeji zvlášť. Hokeji proto, že už zítra začíná Její Veličenstvo NHL.


Fotogalerie z výjezdu, na které se podílela většina fanoušků:
http://radim-martina.rajce.idnes.cz/Manchester_2011-10/


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!