18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Choreo a transparenty fanoušků Manchesteru United

V tomto článku se podíváme na výtvarné umění a kreativitu fanoušků Rudých ďáblů, kteří dokáží navodit nejen na Old Trafford výbornou atmosféru a zpěstřit celý zápas velmi nápaditými a výstižnými hesly, vzkazy či choreografií.Fanoušci na stadionu bývají často považování za „dvanáctého hráče“, zejména na domácím stánku, protože svou přítomností ženou své miláčky kupředu a tvoří nedílnou součást a nezapomenutelnou atmosféru každého utkání. Vynikající kulisa vzniká především za přispění hlasivek, které produkují mnohdy až neuvěřitelně hlasité zvuky. Dech beroucí a mrazivý pocit vás zachvátí zejména pokud jste v rozprouděné vřavě osobně přítomni.


My se však podíváme na jinou stránku kreativní činnosti fans než jsou chorály a oslavné zpěvy. Sestavil jsem pro vás sbírku fotografií, které zachycují nejrůznější vzkazy, poslání, transparenty a jiné nápadité kousky z dílny našich pozoruhodných fanoušků, ze kterých se mě osobně až tají dech.


Obrázky nejsou pouze z Old Trafford, ale i z jiných stadionů jak v Anglii, tak po celé Evropě, kam ti nejvěrnější jezdí podoporovat své hráče. Ke každému obrázku jsem přidal krátký popisek se stručným vysvětlením.


Zde je tedy celá prezentace, tak se pokochejte…Začneme vlajkami s výstižnými vzkazy


„MANCHESTER UNITED PRO LÁSKU – NE PRO PENÍZE“

 

Poslání fanouškům tzv. „Gloryhunterům“, kteří týmu začínají fandit pouze kvůli jeho současnému úspěchu a trofejím, bez ohledu na strukturu klubu, jeho historii nebo výhledy do budounosti a zároveň bez znaků či projevů typických pro věrného fanouška.

 

Doslova:  „KDYBYCH NESPATŘIL (NEPOZNAL) TAKOVÉ BOHATSTVÍ, ŽIL BYCH S POCITEM CHUDOBY“

 

Víceméně jasné vyjádření toho, co pro fanoušky Manchester United znamená. Zároveň je to odkaz na to, co pro ně znamenají všechny ostatní kluby v čele s největšími rivaly Liverpoolem a Leedsem United, pro které toto heslo platí předšvším.

 

Omlouvám se všem milujícím, zodpovědným a starostlivým ženám.

 

„UNITED, DĚTI, MANŽELKA – V TOMTO POŘADÍ“

 

Takto seřazeny jdou za sebou tři největší životní priority fanoušků Red Devils, kteří jsou autory tohoto transparentu. Hlavním smyslem života je zkrátka Manchester United – tak to prostě je.

 

Vzkaz pro fanoušky Liverpoolu: „V ROCE 1994 JSTE NÁM ŘEKLI, VRAŤTE SE, AŽ BUDETE MÍT 18 (TITULŮ). TAK JSME TADY, SEDÍME NA VAŠEM  TRŮNU“

 

Tak zněla výstižná odpoveď na potupné posměšky Scouserů, kteří byli dlouhá léta králem Anglie a ani by je nenapadlo, že by se jim v počtu trofejí mohli Rudí ďáblové vyrovnat, natož je předčít. Osobně jsme neskutečně štastný, že jsem mohl tu chvíli zažít a dočkal se jí. Tento snímek pochází ze zápasu s Chelsea ze dne 8. května 2011 (2:1), který v podstatě rozhodl o 19. titulu United, .

 

„ŘEKLI JSTE NÁM, AŤ SE VRÁTÍME ZPÁTKY, AŽ BUDEME MÍT 18 TITULŮ…TAK JSME TADY“

 

V podstatě obdoba předchozího transparentu. Tento byl vyvěšen při derby s Liverpoolem na Anfield Road 25. října, které Red Devils prohráli 2:0.

 

„NĚKTEŘÍ LIDÉ TVRDÍ, ŽE VIDĚLI ANDĚLY. JÁ JSEM VIDĚL UNITED A TO MI STAČÍ“

 

Poukazání na nevýslovné nadšení ze úchvatné hry Red Devils, kterou fanoušci vynášejí trochu paradoxně do nebes.

 

Hromadné foto skupiny polských fanoušků na výjezdu na zápas Manchesteru United.

 

„STEJNÁ PLANETA, JINÝ SVĚT – TREBLE ’99“

 

Poukázání na neuvěřitelný úspěch, kterého Manchester United dosáhl v legendárním ročníku, kdy předváděl neskutečné věci, otáčel nejdůležitější zápasy, které byly zdánlivě ztracené a z nemožného dělal možné. Málokdo si tehdy připouštěl, zejména fanoušci Bayernu Mnichov, že je součástí reality.

 

„MÍLE NAD ZEMÍ – SKUTEČNÁ LÁSKA“

 

Vzkaz, který vyjadřuje myšlenky na milovaný klub, kdekoliv a kdykoliv na světě.

 

Doslova „MANCHESTER UNITED ZNAMENÁ ŽIVOT“

 

United jsou pro fanoušky vším.

 

Tento vzkaz poukazuje na to, jak si fanoušci hru Manchesteru United užívají a radostně zpívají a oslavují svými chorály jejich vítězství. Transparent je směřován k chorálu s názvem – „Oh Manchester is wonderful“

 

„JEDNA LÁSKA – MANCHESTER UNITED – TU MI SESLALO SAMO NEBE“

 

Další ukázka nadšení fanoušků Manchesteru United nad hrou svých miláčků a uspokojení nad jejich představením.

 

„MANCHESTER UNITED – …’ONI DAJÍ VŽDYCKY GÓL'“

 

Vyjádření obrovské síly a vůle vyhrávat, k čemuž pochopitelně patří i spousta gólů, který dávají Red Devils mnoho a mnoho.

 

„Can Manchester United score? They always score…“ – „Dokáže dát Manchester United gól? Oni dají vždycky gol.“ Tato věta zazněla v komentáři Cliva Tyldesleyho ve finále Ligy mistrů 1999 v Barceloně, těsně před tím, než Manchester United vyrovnal zásluhou Teddyho Sheringhama.

 

„VAŠI HRÁČI VYDĚLÁVAJÍ PENÍZE, NAŠI HRÁČI TVOŘÍ HISTORII“

 

Vzkaz mířený zejména směrem k Chelsea, ale stejně dobře využitelný i pro všechny celky, které kupují za obrovské částky hráče, kteří mají zaručit okamžitý úspěch a přispět do klubové kasy (hlavně Real Madrid a Manchester City). Cesta k trofejím a psaní historie, však vyžaduje, trpělivost a poctivou a tvrdou práci, což z moderního fotbalu, který se stal spíše byznysem, než jen sportem a zábavou, mizí velkou rychlostí.

 

Když se Ole Gunnar Solskjaer 2. srpna roku 2008 loučil s kariérou v přátelském utkání proti Espanyolu Barcelona, připravili mu fanoušci na Old Trafford rozlučku hodnou uctění legendy jeho formátu. Připomněli si rovněž nejslavnější momenty jeho působení v dresu United. Vždy skromný a oddaný „zabiják s dětskou tváří“ prokázal našemu klubu neskutečně cenné služby a velkou míru věrnosti i přes to, že většinou vysedával pouze na lavičce náhradníků.

 

A u Oleho ještě zůstaneme. Na Old Trafford je k vidění hned několik nápisů, které zde jsou umístěny trvale. Jsou zde vzpomínky na Busby Babes, tragédii v Mnichově 1958 a další významná data, legendy a okamžiky vystihující nejpamátnější střípky s historie. Mezi těmito hesly je zde i legendární věta, která zazněla z úst komentátora Cliva Tyldesleyho, bezprostředně po vstřelení Solskjaerova vítězného gólu ve finále Ligy mistrů v roce 1999.

 

„6. ÚNOR 1958 KVĚTINY MANCHESTERU“

 

Vzpomínka na tragickou leteckou nehodu a zesnulé fotbalisty Manchesteru United – hodiny ukazují přesný čas (15:03), kdy přestalo 8 manchesterských květin náhle kvést.

 

„ABYCHOM NEZAPOMNĚLI“

 

Vzkaz vztahující se k předchozí nešťastné události.

 

Do třetice vzpomínka na Mnichov 1958 a zároveň velký transparent, kterým je podpořena celosvětová kampaň – „Řekněme NE rasismu!“

 

„BUSBY BABES 1958 – 2008 – POKRAČUJTE V HRANÍ V NEBI“

 

Další v mnoha poukazů na leteckou katastrofu v Mnichově 1958, kterou mimo jiné nepřežilo osm hráčů týmu Manchesteru United. 6. února 2008 bylo takto připomenuto 50 let od tragické nehody.

 

„VÍTEJTE V MANCHESTERU – 18X MISTR ANGLIE, 3X VÍTĚZ LIGY MISTRŮ (DŘÍVE PMEZ) A 11X FA CUP“

 

Toho je transparent poukazující na největší klubové úspěchy a zároveň slavnou historii Red Devils. Vyvěšený byl v sezóně 09/10, čili je počet trofejí zatím „pouze“ 18.

 

„EVROPSKÉ HLAVNÍ MĚSTO TROFEJÍ“

 

Vyjádření velikosti a slávy Manchesteru United na starém kontinentu, který v méně slavných týmech automaticky vyvolává respekt, pokoru a uznání.

 

„MUFC – ZALOŽENO V ROCE 1878 – MY NIKDY NEZEMŘEME“

 

Znovu ukázka velikosti klubu a jeho bohaté historie psané od roku 1878, který prošel časem dobrým i zlým a i přes to si zachovává své tradice, úspěšnost a hlavně nesmrtelnost (!)

 

V této prezentaci nesmí pochopitelně chybět i četné ukázky z fanouškovské kampaně „GREEN & GOLD“ A „LOVE UNITED HATE GLAZER“

 

„ZELENÁ A ZLATÁ DOKUD KLUB NEPRODÁŠ! – LUHG“

 

Jasná zpráva pro majitele Manchesteru United. Dokud se klubu nerozhodne zbavit, bude tu i zeleno-zlatá kampaň, která poukazuje svými barvami na původní barvy Manchesteru United, tehdy ještě pod názvem Newton Heath. Tím je připomenuta dlouhá historie a je symbolizován fakt, že nějaký americký byznysman tak snadno naši historii nepošpiní.

 

„GLAZER – NAVŽDY V TVÉM DLUHU“

 

Transparent, který vyjadřuje touhu fanoušků, aby vlastník Manchesteru United Malcolm Glazer a jeho rodina, prodali klub, který v jeho vlastnictví bude navždy zadlužen. Podobné prostesty nejsou ničím neobvyklým. Tenhle je z 23. ledna 2010 před ligovým utkáním s Hull City.

 

„CHCEME, ABY GLAZER ODEŠEL“

 

„GLAZER PRYČ“

 

„DEJ SI NA NÁS POZOR GLAZERE“

 

„NAŠI HISTORII SIS NEKOUPIL – NAŠE BUDOUCNOST NENÍ TVÝM HAZARDEM“

 

„MILUJEME UNITED – NENÁVIDÍME GLAZERA“

 

„UNITED PROTI GLAZEROVI“

 

„DLUH JE CESTA DO ZÁHUBY – DAVID GILL – SRPEN 2004“

Tento transparent umístili dva fanoušci Manchesteru United přímo před dům šéfa exekutivy United Davida Gilla.

 

„DAVID GILL – CHRÁNÍ SVŮJ PLAT, NE MANCHESTER UNITED“

 

Tenhle a předcházející obrázek demostruje Gillovu falešnou tvář. Šéfovi exekutivy jde jen o jeho peníze a o United ztratil zájem. Je pouhou loutkou rodiny Glazerů. Takto zní velmi stručně názor fanoušků Red Devils.

 

 

„MANCHESTER UNITED – MÁM DOST LÁSKY PRO DVA – FC UNITED OF MANCHESTER“

 

Vzkaz který úzce souvisí s kampaní proti Glazerovi. Fanoušci, kteří odsuzují tohoto amerického majitele si založili vlastní klub pod názvem FC United of Manchester. Tento transparent symbolizuje lásku k oboum týmům a zároveň jím jeho autoři dávájí na jevo, že kampaň podporují.

„NEJSOU VEJCE, NENÍ OMELETA JOSE?“

 

Ironický vzkaz José Mourinhovi, který v té době ukončil své působení v Chelsea a kývl na nabídku Interu Milán. Fanoušci tak naznačovali, že portugalský kouč raději odešel z Anglie, kde se mu přestávalo dařit a z Ostrovů zamířil zkusit štěstí do Itálie. Transparent byl použit na Old Trafford 23. září roku 2007, při vzájemném duelu s Chelsea (2:0), kdy si nevydařenou premiéru na lavičce Blues odbyl Avram Grant.

 

„19x ŠAMPIONY „

 

V současné době základní výbava většiny fanoušků na Old Trafford – šála, která vyjadřuje, kdo že s 19ti ligovými tituly nyní kraluje anglickému fotbalu.

 

Další nádherné upozornění, že Manchester United získal historický 19. ligový titul, tentokrát s pomocí „lidské mozaiky“

 

„KEANE 1993-2005 – RUDÁ LEGENDA“

 

Transparent věnovaný nejlepšímu kapitánovi všech dob.

 

„GIGGS VÁS ROZDĚLUJE OD ROKU 1991“

 

Vzkaz, který by se dal vyložit různými způsoby, připomíná působení Ryana Giggse na Old Trafford od roku 1991. Na tohoto legendárního hráče už snad dnes ani nestačí slova chvály. 20 let se drží na vrcholu, 20 let patří mezi absolutní světovou špičku. Mimořádný fotbalista a člověk představuje nejvyšší ideál hráče Manchesteru United.

 

A odkud pochází tato do češtiny poněkud obtížněji formulovatelná fráze?  Britská skupina Joy Division založená v Manchesteru složila píseň s názvem „Love will tear us apart“ – doslova „Láska nás rozděluje“. Námět písně se pravděpodobně váže k rozdělení Manchesteru na červenou a modrou polovinu. Joy Division totiž byli fanoušci Manchesteru City. No a příznivci Red Devils vzpomněli na tento text písně a upravili si jej po svém, čili že Ryan Giggs znovu rozděluje město Manchester – v jejich podání na lepší a horší polovinu. Ryan Giggs v útlém věku hrával za mládežnický tým Manchesteru City.

 

„MUFC JE NÁBOŽENSTVÍ“

 

Posvátný klub je pro pravého zasvěceného fanouška, pokřtěného zápasy Red Devils posedlostí a neodmyslitelnou součástí jeho života.

 

„GEORGIE…PROSTĚ TEN NEJLEPŠÍ“

 

Legendární fotbalista měl přijímení příhodné hře, kterou předváděl na hrací ploše. Měl rád fotbal, ženy a alkohol. Byl jedním z těch, kdo podlehli svému úspěchu. Špatná životospráva a závislost na alkoholu jeho život předčasně ukončila. 25. listopadu 2005 skonal ve svých 59 letech na zánět jater jeden z nejlepších hráčů, kteří kdy za Manchester United hráli – nezapomenutelná legenda George Best.

 

„MANCHESTER UNITED – PRO KAŽDÉHO  FANOUŠKA NÁBOŽENSTVÍM“

 

Červeně zvýrazněná písmena FEAR – STRACH mají pak svou vypovídající hodnotu. Vzkaz pro všechny hráče a fanoušky našich soupeřů, který je má před United zastrašit.

 

„…NEBOLI 35 LET BEZ TROFEJE“

 

Jedny z mnoha vyjádření tragičnosti a posměchu směrem k městskému rivalovi Manchesteru City. Počítadlo, která znázorňuje, kolik let jsou již Citizens bez trofeje. Tuto 35 let dlouhou šňůru bez úspěchu však Citizens přetrhli v roce 2011, kdy vyhráli FA Cup.

 

Tyto tři fotografie jsou pořízeny z derby mezi Manchesterem United a Manchesterem City 10. 2. 2008, které se neslo ve vzpomání na Busby Babes a letecké neštěstí v Mnichově 1958. Hráči nastoupili v historických dresech bez reklam a jmen a Old Trafford pohltila záplava šál v klubových barvách obou celků.

 

„HISTORIE, TRADICE, SLÁVA“

 

Asi nemusím blíže představovat vyobrazené postavy. Sir Alex Ferguson a Sir Matt Busby jsou strůjci největších úspěchů Manchesteru United a v archivech mají u svého jména zapsanou velkou část historie, kdy dosáhli s United na absolutního vrcholu. Oba pánové si za svou tvrdou, trpělivou a neuvěřitelně úspěšnou dlouhodobou práci zaslouží mimořádný obdiv a uznání.

 

Tyto tři fotografie byly pořízeny na stadionu v Římě 27. května 2009 a zachycují další úchvatnou „lidskou mozaiku“. Tento den se v italské metropili hrálo finále Ligy mistrů mezi Barcelonou a Manchesterem United (2:0). Předchozí den by Sir Matt Busby oslavil 100. narozeniny a fanoušci United tak tímto způsobem připoměli celému světu trenérskou legendu Red Devils.

 

Obří transparent, který zobrazuje Ryana Giggse a kapitána Garyho Nevilla při přebírání trofeje pro vítěze Premier League za sezónu 2006/2007

 

Manchester United má za poslední roky spousty úspěchů a nasbíraných trofejí, Manchester City zase spousty peněz + 1 FA Cup. Takto nějak by se dal přeložit tento výztižný transparent.

 

Mozaika BELIEVE je u fanoušků velmi oblíbená  a objevuje se velmi často, při důležitých zápasech Manchesteru United. Má odkazovat na víru ve vítezství a být podporou pro hráče, kteří mají za zády početné davy svých příznivců. Tento snímek je ze dne 1. března roku 2009. Ve Wembley toho dne porazili Red Devils po penaltovém rozstřelu Tottenham Hotspur 1:0 a následně zvedli nad hlavu Carling Cup.

 

Další „VĚŘÍME VE VÍTĚZSTVÍ“ z utkání Ligy mistrů na Old Trafford.

 

Tahle „lidská mozaika“ byla k vidění při odvetném utkání semifinále Ligy mistrů s Barcelonou 29. dubna 2008 na Old Trafford. Symbolizuje dva do té doby získané tituly v Lize mistrů.

 

Tohle BELIEVE určitě všichni bezpečně poznáváme. Červená strana stadionu v Lužnikách vytvořila před zahájením finále Ligy mistrů tuto mozaiku. Manchester United – Chelsea 2:1 po pen. (6:5). V nezapomenutelném večeru se naplno ukázalo, že kdo věřit nepřestává, jedině ten vyhrává, že vždy existuje naděje.

 

Takto se rozloučili příznivci Manchesteru United s další nesmrtelnou legendou – Gary Nevillem. 24. května 2011 se konala na Old Trafford rozlučka bývalého kapitána United s Juventusem. Vždy věrný, oddaný a neohrožený. Pravý Rudý ďábel. Nesnášel Manchester City a k smrti nenáviděl Leeds United a hlavně Liverpool. Nezdolný bojovník se bil do roztrhání těla a byl typickým anglickým obráncem. Plný nasazení, důrazu, energie a potřebně agresivity. Kdo zažil jeho působení na hřišti, nemohl si tohoto odvážného hráče nezamilovat. Gary Neville se stal legendou, což fanoušci při jeho posledním utkání také náležitě ocenili.

 

Hráči United umějí na hřišti vytvořit pravé peklo. Pobdobné věci umějí i jejich fanoušci, a to doslova. Takto se řádilo v hledišti na stadionu Manchesteru City 10. listopadu 2010 (0:0).

 

„VELIKOST TO JSOU UNITED“

 

Není třeba nějak rozvádět. Velikost, Důležitost, Genialita, Mimořádnost to všechno mohou být v tomto případě synonyma Manchesteru United.

 

Další z řady početných transparentů. První je jasný. Na druhém najdeme více vzkazů. Vpravo dole můžeme přečíst:

 

„NAŠE VÍRA TRVÁ A NEBOJTE SE – BUDEME DRŽET ČERVENOU VLAKU TAK, ABY VLÁLA DÁL“

 

Čili další zpráva pro Busby Babes.

 

Další vydařená „lidská mozaika“ před  zahájením utkání Ligy mistrů, která poukazuje na tři získané Evropské trofeje.

 

5. srpna 2011 nastal další smutný den. Svůj poslední zápas kariéry odehrála nezapomenutelná legenda Paul Scholes. Ryšavý princ, génius a jeden z nejlepších záložníků, co kdy běhali po fotbalových tránících. Dělové rána před vápnem, milimetrové pasy na  50 metrů, úžasný technik a tvůrce hry. Takto se bude na Old Trafford vzpomínat na vždy skromného a oddaného Paula Scholese, se kterým se fanoušci Manchesteru United v utkání proti New York Cosmos rozloučili po svém.

 

 

„MUFC – NE AROGANTNÍ, ALE PROSTĚ LEPŠÍ“

 

 

„KDYŽ MYSLÍM FOTBAL, MYSLÍM TÍM MANCHESTER UNITED“  – Eric Cantona

 

Vzpomínka na legendu Manchesteru United a jeho nezapomenutelný výrok, tak prostý a přitom takový, že vysvětluje vše.

 

„MANCHESTER UNITED JE MÉ NEBE“

 

Co dodat k tomuto transparentu? Tak tomu bylo, je a navždy bude!

 

 

 

 

 

DĚKUJI VÁM ZA POZORNOST!

 

 Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!