18/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Review: Manchester United – Basilej

Ve skupině C přivítali Red Devils na Old Trafford ve druhém zápase Ligy mistrů švýcarskou Basilej. Po divokém utkání, výpadku Devils ve druhém poločase  a hrubých chybách zejména v naší obraně se zrodil konečný výsledek 3:3.Po senzačním rozjezdu hráči United začali mírně klopýtat a podle zlých jazyků se dokonce ocitají v situaci minikrize. Tato přehnaná tvrzení byla vypuštěna do světa zejména po remíze na Britannia Stadium. Rudým ďáblům se navíc od posledního náročného klání se Stoke rozšířila marodka, což vyvolalo řadu kontroverzních názorů. Realitou však zůstávalo, že si i dále drželi pohodu a týmového ducha a po těžkém utkání v Premier League chtěli svou formu potvrdit v Lize mistrů proti Basileji. To se jim však rozhodně nepodařilo a díky špatné defenzivě viděli na Old Trafford šest gólů a remízu – 3:3Švýcarský mistr uplynulé sezóny, získal ligový titul již počtrnácté v historii klubu. Ta sahá až do roku 1893, kdy byla FC Basilej založena. Na Evropské scéně však zatím žádný výrazný úspěch na svém kontě nemá. Tým, který je společně s Otelul Galati považován za outsidera skupiny, přijížděl na Old Trafford jako relativně snadný cíl pro rozjeté Rudé ďábly.


Švýcarský celek si již v Divadle snů zahrál, a to v sezóně 2002/2003. Tehdy si z Manchesteru odvezl cenný bod za remízu, kterou v 53‘ stanovil svým gólem svátečný střelec Gary Neville. Ani bod však Basileji na postup z osmifinálové skupiny nakonec nestačil na úkor Juventusu Turín. Ve skupině v již vzpomenuté sezóně se ve dvojzápase střetly oba týmy vůbec poprvé a zatím také naposledy. Čili dnešní utkání bylo teprve třetím vzájemným duelem.


Ambiciózní a sebevědomé mužstvo Thorstena Finka tvoří především Švýcaři, a však najdeme zde např. také českou stopu v podobě Radoslava Kováče, který s touhou hrát milionářskou soutěž, přestoupil to klubu toto léto s West Hamu United. Basilej figuruje po deseti odehraných ligových utkáních na 4. pozici. Drtivá většina prognóz stavěla do role favorita Manchester United, který si chtěl před domácím publikem připsat první výhru v Lize mistrů a potvrdil svou dobrou formu a roli silnějšího mužstva, byť se museli obejít bez opor jako Rooney, Vidič nebo Chicharito, potažmo talentovaného Cleverleyho či Smallinga. Švýcarský tým tedy mohl Svěřence Sira Alexe Fergusona jedině překvapit.


Manažer Rudých ďáblů poslal do hry sestavu v rozestavení 4-4-1-1, která měla zajistit první tři body do tabulky. Obrana nastoupila v očekávaném složení, pětičlenná záloha však už byla mírným překvapením. Role podhrota připadla znovu Giggsovi, který měl plnil pozici centrálního mozku většiny akcí United  a z kapitánského můstku naši hru řídit. NA křídlech mu měli pomáhat Young s Valenciou a sám na hrotu zůstal Welbeck. Kapitánskou pásku si v tomto utkání navlékl Patrice Evra.


Utkání se hrálo v Manchesteru na Old Trafford; obloha byla zatažená; teplota 17 °C.

Hra byla hned z úvodu celkem neurovnaná a nepřesná. Vpřed se směle hned od ze začátku zápasu odvážili hráči Basileje. V 5‘ byla z jejich nečekané aktivity první střela, ale F. Frei stíhaný Ferdinandem zamířil vysoko nad. Na začátku 9‘ poslal z levé strany pěkný centr do vápna, kde si na míč na zadní tyči naskočil Valencia, ovšem jeho hlavička byla velmi nepovedená a skončila hodně mimo. Po úvodní desetiminutovce už začali hru kontrolovat Rudí ďáblové. V 10‘ střílel v těžké pozici ve vápně zprava Welbeck, nicméně balón dobře netrefil a ten mezi tři tyče nesměřoval. V 11‘ pálil na druhé straně zpoza vápna Zoua, jeho pokus však skončil nad bránou de Gey. Ve 14‘ se po centru Valencii z pravé strany dostal ve vápně k míči Young, který z první z halfvoleje vypálil, ovšem míč mířil do středu brány, kde . V 16‘ se Red Devils dostali do vedení. Míč poslal do vápna Valencia, kde jej převzal naběhnutý Fábio, jenž poslal míč před bránu. Volný Giggs ještě přiťukl míč  Welbeckovi a ten přes dva padající obránce a s pomocí odrazu od tyče překonal gólman Sommera – 1:0


Trochu kostrbatá, ale v konečném účtování povedená akce znamenal úvodní gól. Nicméně diváci ještě nepřestali tleskat a už to bylo o dvě branky. Giggs poslal v 17′ do pokutového území krásnou přihrávku na volného Welbeck, který ve skvělé střelecké pozici zamířil k pravé tyči a během krátké chvilky se přesně trefil podruhé – 2:0


Dva slepené góly byly velkým povzbuzením do dalšího průběhu utkání. Fanoušci na tribunách si  duel zatím plně užívali. Ve 22‘ střílel zpoza vápna A. Frei, ale mířil velmi nepřesně a balón skončil vysoko nad. Jak se však ukazovalo, v zadních řadách Red Devils velkým klidem neoplývali a často chybující defenziva nabízela střelecké možnosti pro soupeře, jako když ve 25‘ přiťukl Steepler míč ve vápně United A. Feriovi, který však ve velké šanci mířil po zemi vedle pravé tyče de Gey. Další příležitost ke střele měl ve 27‘ trestuhodně volný Zoua, který ale z úhlu pálil pouze do boční sítě. V obraně to místy povážně zaskřípalo a Ferdinand s Jonesem očividně nebyli patřičně sehraní a jejich spolupráce vázla, což zřejmě bylo také trochu dílem de Gey, který nedokázal své spoluhráče upozornit. Ve 28‘ střílel zpoza vápna Giggs, jenže jeho rána byla zablokována a skončila nad břevnem Sommera. Ve 34‘ zabojoval o míč Valencia, nabídl ho Welbeckovi, který ve vápně vystřelil, ovšem přízemní pokud zastavil připravený Sommer.  Ve 35‘ dostal žlutou kartu A. Frei. Na začátku 36‘ měl dostatek času  odcentrovat v pokutovém území Red Devils Zoua, který našel hlavu A. Freie, jenže ten zamířil znovu pouze nad břevno. Ve 39‘ fauloval Carbral Young a United měli v závěru první  části dobrou možnost z přímého kopu. Ten zahrál zkušený Giggs, ovšem trefil jenom zeď. Na začátku 42‘ předvedli United pohlednou akci na levé straně, Young posílal míč před bránu, kde jej Welbeck přenechal Valenciouvi,  a vybídl ho ke skórování. Valencia, který mířil do protipohybu gólmana Basileje, ovšem ten stačil ještě nohama míč vyrazit. Hlavní sudí žádnou minutu navíc nepřidal a protože se v úvodním dějství se už nic zajímavého nestalo, trval stav – 2:0

Dobře rozehraný  zápas, byl již zdánlivě rozhodnutý a nyní bylo potřeba ho pouze v poklidu dohrát. K tomu však bylo nutné vyvarovat se chyb v defenzivě, kterými si náš tým zbytečně přidělával starosti. Soupeř sice těchto chyb zatím využíval a vypracovával si šance, jenže využít jich nedovedl. Hosté si střelecké možnosti dokázali vytvářet i nadále. V 51‘ se ve velké šanci ocitl ve vápně Streller, jeho střelu zblízka ale zlikvidoval výborným zákrokem de Gea. V 54‘ zkoušel štěstí z úhlu Giggs, brankáře Basileje ale neprostřelil. V 58‘ se náš protivník přeci jen dočkal. Po rohovém kopu z levé strany hlavičkoval ve váplně Steller, proti kterému ještě de Gea stačil zareagovat, ale míč vyrazil pouze před sebe, kde se do něj opřel F. Frei, jenž s pomocí tyče snížil na – 2:1


Využitá možnost dodala našemu soupeři elán a ten se s chutí pouštěl do dalšího útočení. Podobně jako v první půli United i Basilej se záhy podruhé prosadila. F. Frei unikl po pravé straně, nacentroval do vápna přesně na hlavu nabíhajícímu A. Fredovi, a ten zcela volný hlavou překonal bezmocného de Geu podruhé. Rázem bylo srovnáno – 2:2


Basilej byla znovu ve hře, na což reagoval Ferguson prvním střídáním. Park nahradil na hrací ploše Giggse. V 65‘ byl po jednom ze soubojů zraněn Fábio a musel být ošetřován. V těchto chvílích byli United jako opaření a úplně přestali hrát. V 69‘ musel nakonec Fábio střídat a místo něho přišel na plac Nani. V 71‘ dostal žlutou kartu za faul G. Xhata. V 76‘ bylo na Old Trafford ještě hůře. Valencia po špatní přihrávce od Jonese přišel o míč a ve snaze jej vybojovat zpět, zastavil ve vápně Strellera a sudí Tagliavento neváhal aodpískal pokutový kop. K tomu se postavil A. Frei, který k umístěnou střelou nedal de Leovi šanci – 2:3


Takovýto nečekaný vývoj utkání, odhadoval asi jen málokdo. Nicméně těžko uvěřitelné bylo realitou. Nikdo v tu chvíli nechápal co se vlastně děje. Basileji se podařilo otočit výsledek a Red Devils byli náhle naprosto bezradní. Vrhli se však do útoku a začali si vytvářet tlak. Jenže obrana Basileje fungovala v těchto chvílích dobře a hráčům United chyběli nápady. Zmatečná hra našemu soupeři nijak zvláště neškodila. Basilej následně střídala. F. Freie nahradil Chipperfield. Ani dále žádné střelecké možnost k vidění nebyly a soupeř si hlídal svůj náskok. V 81‘ sudí Frink podruhé střídal. Steepler byl stažen ze hry a místo něho přišel Pak. V 82‘ vsadil Ferguson všechno na útok. Do hry poslal Berbatova na úkor Andersona. Red Devils postupně ztráceli půdu pod nohama a jejich vůle alespoň vyrovnat byla na bodu mrazu. Ke všemu se přidávala a i frustrace a rodil se velmi nečekaný výsledek. V 88‘ byl v šanci Berbatov, ovšem jeho hlavička gólem neskončila. Podle představ. V 89‘ byl střídán T. Xhaka, V 90‘ se Rudým ďáblům přeci jen podařilo vyrovnat. Po tlaku poslal z pravé strany do vápna centr Nani, na ten si naskočil Young a jeho hlavička mířící k tyči skončila v síti. Bylo znovu vyrovnáno – 3:3


Naděje na výhru ještě žila, jenže i tento stav byl vzhledem ke katastrofálnímu výkonu ve druhém poločase fiaskem. Italský arbitr ještě přidal čtyři minuty k dobru. V nich musel být ošetřován Young a Steinhöfer, kteří se srazili ve vzájemném souboji. V zachraňování zápasu v posledních minutách jsou United mistři, jenže dnes to nebyl ten případ. Ani Welbeckova hlavičkav 90+2′ totiž nesměřovala mezi tři tyče a protože ze závěrečného tlaku dále už žádná nebezpečnější akce nevznikla a dramatický závěr vzývaný gól nepřinesl, remizovali Rudí ďáblové po tragicky zvládnutém druhém dějství  doma s Basilejí – 3:3


Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Fábio (69‘ Nani), Ferdinand, Jones, Evra – Valencia, Carrick, Anderson (82‘ Berbatov), Young – Giggs ( 61‘ Park) – Welbeck


Lavička: Lindegaard, Park, Fletcher, Nani, Owen, Berbatov, Diouf


Základní sestava Basileje: Sommer, Steinhöfer, Abraham. Dragovič, Park – F. Frei (77‘ Chipperfield), G. Xhaka, Carbal, Zoua – Streller (82‘ Pak), A. Frei (89‘ T. Xhaka)


Lavička: Colomba, Shurpf, Pak, T. Xhaka, Chippersfield, Ajeti
Góly: Manchester United – 16‘ a 17‘ Welbeck, 90‘ Young


Basilej – 58‘ F. Frei, 60‘ A. Frei, 76‘ A. Frei (z pen.)


Žluté karty: Basilej – 35‘ A. Frei, 71‘ G. Yhaka


Hlavní rozhodčí: Paolo Tagliavento (Itálie)


Návštěva: 73 115 divákůOstatní statistiky podle liversport.cz:


Manchester United

Basilej

50%

Držení míče

50%

13

Střely celkem

11

9

Střely na branku

4

4

Střely mimo branku

7

14

Přímé kopy

10

3

Rohové kopy

3

6

Ofsajdy

2

22

Vhazování

12

1

Zásahy brankářů

6

8

Výkopy

8

4

Fauly

12

0

Žluté karty

2

0

Červené karty

0
Pořádně velká chyba v Matrixu, tak lze nazvat výkon Manchesteru United v tomto střetnutí. Rudí ďáblové nepotvrdili roli favorita a remizovali na domácí půdě s papírově slabším soupeřem. Naše mužstvo produkovalo pohledný kombinační fotbal a směrem dopředu se bylo na co dívat. To však platilo pouze v první půli, kdy o šance nouze nebyla. Jenže to samé už neplatilo na druhé straně, protože obrana United vůbec nefungovala. Okna v defenzivě byla očividná a nebojácný soupeř toho uměl využívat a lehce se dostával na dostřel brány Red Devils. Nicméně Basilej absolutně zrazovala koncovka a tak chyby v zadních řadách do přestávky ještě neztrestala. Ovšem velký obrat přišel v dějství druhém a otřásl základy samotného Old Traffordu. Basilej otočila vývoj utkání a Red Devila úplně vypadli ze hry, začali vypouštět souboje a ztratili tempo a nasazení. Šokující vývoj zápasu byl velkým zklamáním pro všechny fanoušky Manchesteru. Naše obrana dnes totálně vyhořela a podala katastrofální výkon. Ten dnes nepodpořil ani de Gea, který sice ani tak nechyboval špatnými zákroky, jako spíš že výrazně pozbýval v koordinaci hráčů před sebou. V ofenzivě jsme náhle začali působit bezradně a ani střídající hráči poklesu sebedůvěry nezamezili. Svěřenci Sir Alexe Fergusona dostali od Basileje lekci. Jejich odhodlání ke zvratu však už stačila pouze na vyrovnání. Manchester United získal pouze bod za nepochopitelnou remízu s Basilejí – 3:3V rámci 7. kola Premier League přivítají Rudí ďáblové 1. října v Divadle snů nováčka nejvyšší anglické soupeře Norwich, který se do ní vrací po sedmi letech. Kanárci by pro United neměli představovat žádný výraznější problém a tři body jsou tudíž na domácí půdě povinností. Výkop utkání je stanoven na 16:00 našeho tedy (SELČ).


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!