04/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Film: United (2011)

Britský režisér James Strong natočil v tomto roce film United popisující zejména leteckou katastrofu Manchesteru United z únoru roku 1958.Děj
Děj filmu začíná v roce 1956, kdy mladík Bobby Charlton dostává šanci zahrát si v prvním týmu přezdívanému „Busby Babes“. Manažer Matt Busby mezitím přesvědčí tajemníka anglické fotbalové ligy Alana Hardakera, aby umožnil Manchesteru United startovat v Evropském poháru. Tým sklízí úspěchy jak doma, tak v zahraničí. V únoru 1958 je anglický tým ochromen leteckou katastrofou, neboť poblíž Mnichova se zřítí letadlo s hráči United. Nehodu nepřežije celkem 23 lidí, včetně osmi hráčů Manchesteru United. I přes katastrofu Manchester United dojde v roce 1958 až do finále FA Cupu.


Režie a scénář
Film natočil britský režisér James Strong, který režíruje především seriály. Strong režíroval například několik dílů seriálů Doctor Who (Pán času) nebo Law & Order: UK (britská verze Práva a pořádku). Scénář k filmu pak napsal Chris Chibnall.


Herecké obsazení
Do hlavní role byl obsazen David Tennant, který hraje postavu asistenta manažera Jimmy Murphyho. Tohoto herce můžete znát především z britského sci-fi seriálu Doctor Who (Pán času). Samotného manažera Matta Busbyho pak ztvárnil Dougray Scott (Hitman, Mission: Impossible II). Mladého Bobbyho Charltona si zahrál Jack O’Connell (Jezero Smrti, Harry Brown). Ve filmu pak dále účinkují Sam Claffin, Neil Dudgeon, Thomas Howes, Dean Andrews a další.


Kritika
I když se tvůrci filmu snažili vycházet ze skutečných událostí, někteří lidé United kritizují za řadu nepřesností.


„Filmaři mého otce oblékli do kabátu a klobouku. Vypadá spíše jako gangster než fotbalový manažer. Ve filmu se nikdy neobjeví v teplákové soupravě, což je směšné, protože byl prvním fotbalovým manažerem, který se takto oblékal. Po charakterové stránce je také všechno špatně. Například ve scéně, kdy můj otec mluví s Alanem Hardakerem, s ním mluví takovým způsobem, který by můj otec nikdy nepoužil,“ řekl Sandy Busby, syn slavného manažera Sira Matta Busbyho.


Bývalý brankář Manchesteru United Harry Gregg, jehož postava se ve filmu také objeví, rovněž kritizuje některé pasáže filmu.


„Film nás líčí jako hospodský tým. Pro mne je to velká urážka fotbalistů tehdejší generace, jako byli Roger Byrne nebo Tommy Taylor. Tento film rovněž dává zcela falešný obraz fotbalu tehdejší doby, což mě naštvalo nejvíce. Ve filmu Mark Jones (obránce United, který zemřel během letecké katastrofy v Mnichově) před zápasem kouří v tunelu dýmku, což je směšné.“


Na druhé straně redaktoři anglických deníků jako The Guardian, Daily Mail, The Telegraph a další film vychvalují a považují jej za velmi povedený.


Premiéra
Film s rozpočtem dva milióny liber měl premiéru 24. dubna 2011 na televizní stanici BBC Two. Film v tento den shlédlo 3,23 milionů diváků.


Film jsem osobně viděl a doporučuji ho shlédnout všem fanouškům Manchesteru United.


Tento film si môžete stiahnuť tu.


Oficiální trailer[youtube PJySuZgRlEo]

 

Ukázky z filmu

 

 

[youtube Z-lAyDQHHlc][youtube 0HByT1rBiNI][youtube alXkG23xkBY]

 

Zdroj: imdb.com, csfd.cz, goal.com, wikipedia.org


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!