27/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Nepokoje v Anglii ovlivňují i fotbalové dění na ostrovech

Anglii zmítá již čtvrtý den velká vlna nepokojů. Protesty se poprvé strhly v sobotu v noci po demonstraci proti údajnému zastřelení 29letého muže jménem Mark Duggan a usmrcení 16tileté dívky na ulici ve čtvrti Tottenham. Tehdy začaly první protesty proti Cameronově vládě, která provádí změny v rozpočtech.


Tento článek je sice trochu od tématu, ale jelikož se přímo týká fotbalu v Anglii potažmo samotného Manchesteru, rozhodl jsem se vám tyto informace stručně zprostředkovat. Na konci jsou vyjádření čtyř hráčů Red Devils.Násilné střety a rabování zasáhly zejména místa, kde žije velké procento chudých lidí. Zvláště tuto sféru občanů totiž citelně zasáhly rozpočtové škrty ve veřejných financích premiéra Camerona a jeho vlády. To však přestává být hlavní důvod nespokojenosti a násilníci se za něj pouze schovávají. Pravým důvodem je utiskování menšin, které ze začaly bouřit po kontroverzních zásazích policie. Politická situace ve Velké Británii se navíc začíná čím dál více dotýkat i odvětví fotbalu.


Kvůli nepokojům muselo být z důvodu bezpečnosti zrušeno přátelské utkání národního týmu Anglie s Nizozemskem, které se mělo hrát ve Wembley, a na které bylo podle agentury AP dosud prodáno přes 70 tisíc vstupenek a utržené peníze se tak budou vracet. Rozhodla o tom anglická Fotbalová asociace po poradě s metropolitní policií a vládou.


„Bohužel musíme oznámit, že zápas s Nizozemskem byl zrušen. Nejsme schopni uspořádat toto utkání, jelikož nemůžeme zaručit bezpečnost fanoušků,“ uvedl předseda FA David Bernstein.


Nizozemský tým byl o celé situaci informován ještě před odletem do Londýna.


Je to škoda, ale musíme zůstat v Nizozemsku. Plně chápeme toto rozhodnutí,“ uvedla mluvčí tamního fotbalového svazu Monique Kesselová.


„Mrzí nás to, ale hlavně kvůli tomu, co se teď děje v Londýně. Zbytek není důležitý. Teď si společně zatrénujeme a příště se sejdeme na konci srpna před zápasem s Bulharskem,“ řekl manažer anglické reprezentace Franco Baldini.


Odpor a násilí britských výtržníků každým dnem narůstá a celá situace se vyhrocuje. Policejné složky již zatkly přes 560 lidí. Vzbouření násilníci zapálili několik desítek budov, aut a došlo k rozsáhlému rabování obchodů. Poničena byla i část stadionu fotbalového Tottenhamu. Po rozpoutaných demonstracích v metropoli Velké Británie se navíc nepokoje dále rozšiřují i do dalších britských měst. 

 

 Již třetí noc za sebou pokračovaly v Londýně pouliční nepokoje a rabování. Ty se však postupně začaly objevovat po celé Anglii a zasáhly už i další velká města jako Birmingham, Liverpool, Leeds, Nottingham, Manchester a Bristol.


Kvůli násilnostem byly proto odloženy i čtyři duely úvodního kola Ligového poháru (Carling Cupu) West Ham – Aldershot, Charlton – Reading, Crystal Palace – Crawley Town a středeční zápas Bristol City – Watford a v ohrožení je i sobotní utkání prvního kola anglické ligy mezi Tottenhamem a Evertonem.
Nasilí v Británii má navíc podle oficiálních zpráv první oběť. V nemocnici zemřel 26letý muž, který byl postřelen v Croydonu na jihu Londýna ve svém autě při nepokojích, které zachvátily Británii. Uvedla to televize SkyNews bez dalších podrobností. Není jasné, kdo ho postřelil. Croydon zažil v noci silnou vlnu násilí. Další zraněný je v kritickém stavu.


V Londýně je pro tuto noc v pohotovosti přes 13 000 policistů a bezpečnostních složek. Celou situaci monitoruje celá řada zpravodajských orgánů jako Sky New, BBC apod. Premiér David Cameron chce svolat krizový štáb a spekuluje se i o povolání armády.


V Manchesteru byly dnes v 15:00 anglického času na pokyny policie kvůli bezpečnosti uzavřeny obchody.


Fotografie přímo z Manchesteru:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Útočník Rudých ďáblů Wayne Rooney reagoval na svém Twitteru na celou situaci slovy:


„Tohle řádění je šílené. Proč lidé dělají své zemi a městu něco takového? Je to pro naši zemi ostuda. Skončete to, prosím.“Jeho spoluhráč Rio Ferdinand na svém Twitteru napsal:


Nemůžu spát. Mám puštěnou zpravodajskou stanici a dívám se, co se děje. Je to šílené. Je šokující sledovat zprávy na Sky News. Kdo poskytne zdravotní pomoc nevinným? Tihle lidé nemají z policie strach ani respekt. Možná by pomohla armáda. Přítomnost vojáků v ulicích by ty lidi přinutila přemýšlet o dalších násilnostech. Zrušení zápasu je ale dobré a rozumné rozhodnutí. Koho by taky zajímal fotbal, když naši země ovládá zmatek a chaos.“


Nedovedu říct, čeho přesně chtějí mladí lidé dosáhnout, ale krást televize, zapalovat domy nevinných lidí, autobusy a obchody, vůbec nic neřeší,“ uvedl stoper, který v jedné ze čtvrtí, které zachvátily nepokoje, vyrůstal.
A přidal se i Phil Jones:


„O co v těchto protestech vlastně jde? Začíná to ztrácet smysl a vymykat se z ruky. My jsme jedněmi z obětí toho všechno. Kvůli tomu, co se děje, se ruší fotbalové zápasy. Někdo by tomu měl učinit přítrž,“ dal najevo svou nespokojenost obránce United.


Nani na Twitter napsal jasnou a výstižnou poznámku:


„Peace in England“


Zdroje: novinky.cz, eurofotbal.cz, bbc.co.uk


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!