24/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Preview sezóny 2011/2012

Stojíme na prahu dalšího ročníku, který Rudí ďáblové absolvují. Oslavy historického 19. titulu jsou ty tam a před námi jsou boje o další trofeje. Zde je výčet toho nejpodstatnějšího, co nás v nejbližším roce čeká a nemine a v jakém stavu je tým před zahájením sezóny.Manchester United vyhrál rekordní devatenáctý titul a zažil velmi úspěšnou sezónu. Musel však překousnout i porážky, které hodně bolely. Vyřazení pozdějšími vítězi  FA Cupu Manchesterem City a prohra ve finále Ligy mistrů s Barcelonou. Nyní vše začíná znovu od nuly a boje tak mohou opět započít.


Sezóna už vlastně začala a to náramně. V neděli se ve Wembley střetli městští rivalové Manchester United a Manchester City v bitvě o Community Shield – první cennou trofej. Tu po velmi dramatickém průběhu utkání nakonec ukořistili United, kteří otočili vývoj zápasu z 0:2 na 3:2 a obhájili tak vítězství tohoto poháru z loňska. Nad hlavu zvedli blištivou trofej již podevatenácté ve své historii.


Preview


Prvním co je potřeba zdůraznit jako první, je fakt, že slovo úspěch se v posledních letech stalo pro United synonymem. Bez ohledu na to, kolik zápasů a trofejí se v sezóně získá, se tento klub nesmí s těmito úspěchy spokojit, ale další ročník se musí opět pečlivě připravit, tvrdě bojovat a nadále vyhrávat. Znovu a znovu a znovu, jako by hráči nikdy před tím žádnou trofej nevyhráli.


Všechno to začíná u manažera, který se snaží tuto myšlenku udržet a přenést na celý tým. Sir Alex Ferguson, který letos v listopadu oslaví neuvěřitelných 25 let strávených na lavičce Rudých ďáblů, tuto schopnost má. Být druhý není nikdy dostačující a pouze dokonalost a první místo, je uspokojivou a jedinou odpovědí. V tom spočívá kouzlo United. Jít vstříc vítězství a na nic se neohlížet. To je klíč k úspěchu. Silou vůle a odhodlaní, vytvořit mužstvo, které oplývá vzájemnou spoluprácí a nikdy se nevzdává. Bojuje do posledního dechu a na hřišti nechá všechno. Vítězný duch, se musí skrývat v těle každého hráče a kdo jej ztratí, ztratí i sám sebe. Každý hráč, který přijde do týmu United, v sobě musí zažehnout oheň pravého rudého ďábla.Posily & Odchody


Stálice s přívlastkem legendy Gary Neville, Paul Scholes, Edwin van der Sar, Wes Brown a John O’shea se rozhodli opustit jeviště Divadla snů. Mimo to, byl z týmu uvolněn i Owen Hargreaves. S klidem můžeme říci, že po odchodu těchto hráčů už nebude atmosféra týmu Red Devils nikdy taková, jako byla s nimi. Nicméně je třeba se s touto velkou šestitinásobnou ztrátou vyrovnat, dívat se vpřed a nadále pokračovat tak, jak se na Manchester United sluší a patří.


Je tu totiž i druhá stránka celé věci a tou jsou příchody. Jednak může Sir Alex Ferguson využít hráčů z rezervy nebo zapojit do hry hráče, kteří se vrátili z hostování, ale co hlavně a co se nejvíce očekává, přivést na Old Trafford nové tváře. A to se také stalo.


Jako nejpravděpodobnější nástupce za van der Sara, zdá se být mladý, nadějný a velmi talentovaný španělský brankář David de Gea, jenž přišel s Atletika Madrid. Dalšími, kdo se k týmu United přes léto připojili, pak byli Ashley Young a Phil Jones, kteří zároveň alespoň částečně vykompenzovali odliv anglické krve z mužstva. Navíc jsou velkým příslibem do budoucna.Young je vyzrálým a Premier League prověřeným a zároveň osvědčeným ofenzivní univerzálem, který bude velkým přínosem. A jakmile se s týmem patřičně sehraje, začne jistě své předpoklady naplňovat. Mladý Phil Jones již ve svém útlém věku vyniká na pozici obránce a je rovněž velkým univerzálem a všestranným hráčem do defenzivy. V některých ohledech už teď převyšuje své starší a zkušenější kolegy. Společně po boku s Chrisem Smallingem by měl zajistit budoucnost zadních řad United.


Jelikož přestupové okno končí až posledním srpnovým dnem, je možné, že náš tým ještě někdo posilní nebo naopak oslabí.


Návraty z hostování a letní příprava


Těmi, kdo sbírali cenné zkušenosti v jiných týmech a připojili se k mužstvu už pro letní turné po USA, byli Tom Cleverley, Danny Webeck, Federico Macheda a Mame Biram Diouf. Všichni by rádi bojovali o místo v sestavě United, ale kádr Rudých ďáblů je už tak dosti široký a jejich další budoucnost není úplně jistá. Pouze Cleverley a Welbeck mají od manažera příslib, že by měli do několika utkání zasáhnout, zdá se však, že Macheda bude zřejmě zapůjčen do nějakého týmu Premier League, aby sbíral zkušenosti v anglické lize poté, co půl roku strávil v italské Sampdorii Janov a Dioufovi bude nejspíš povoleno, hledat si nového zaměstnavatele, zejména pak proto, že Michael Owen svou smlouvu o rok prodloužil. Osud zkrátka bývá někdy krutý.


Při přípravných zápasech ve Spojených státech a během tréninku nabírali zúčastnění hráči zpět svou fyzickou kondici a užívali si svůj pobyt v zámoří. Vzhledem k tomu, že si nikdo nepřivodil žádné vážnější zranění, Sir Alex Ferguson a Mike Phelana se spokojeností ve tváři označili turné jako úspěšné a s přihlédnutím na to, že všechna utkáni United vyhráli, můžeme být s přípravou i my spokojeni a právem se těšit na začátek nového ročníku. Při přátelských zápasech měli možnost ukázat se hlavně mladíci a nové tváře. I přes to, že každý hráč ukázal své kvality a přednosti, k těm, kdo zaujali asi nejvíce, patří hlavně Lindegaard, Cleverley, Jones a Welbeck, kteří si hlasitě řekli o své uplatnění v novém ročníku.Před Red Devils se během jejich pobytu v USA musely sklonit všechny týmy, se kterými se potkali. Byly to:


New England Revolutions – 3:1

Seattle Sounders – 7:0

Chicago Fire – 3:1

MLS All-stars – 4:0

Barcelona – 2:1


Z celkového pohledu byla příprava více než vydařená, všichni hráči dostali na hřišti svůj čas a tým United zůstal neporažen. Zejména pak těší porážka Barcelony, která byla nepochybně velkou mentální vzpruhou.Další dobrou zprávou je určitě také to, že Darren Fletcher, který s týmem neodcestoval do USA, trénoval individuálně v centru Carringtonu, kde nabíral kondici po virovém onemocnění. Dělal pokroky a na úvod sezóny by tedy měl být připraven.


Přes to se menší potíže před léto přece jen vyskytly. Javier Hernandéz utrpěl na jednom z tréninků krátce po svém příletu do USA otřes mozku a podle aktuálních zpráv jej první utkání čeká nejdříve za tři týdny. A nesmíme zapomenout ani na nezdar Darrona Gibsona, který si nakonec nenašel nového zaměstnavatele a jeho osud je ve hvězdách.


Vzhůru do nové sezóny


Poměrně obtížný začátek budou mít hráči United v nadcházejícím ročníku. Jejich prvním soupeřem bude West Bromwich Albion, který bude Rudé ďábly hostit na jejich stadionu Hawthorns. Následují domácí zápasy se Spurs a Gunners, poté výjezd na Reebok Stadium, tedy půdu Boltonu a potom opět na Old Trafford střetnutí s Chelsea.


Po Blues nás čeká Stoke City a nováček z Norwiche a poté již náročný dvojzápas proti největším rivalů v pořadí – Liverpool na Anfield Road a Citizens doma. Současně s tím musíme samozřejmě počítat s utkáními ve skupině Ligy mistrů. Listopad a prosinec můžeme nazvat obdobím relativně klidným. Svěřenci Sira Alexe Fergusona budou hrát s řekněme průměrnými týmy a tehdy by měli United posbírat co nejvíce bodů, aby se pokusili o vybudování náskoku před svými konkurenty. Následně se začne sezóna lámat. Na přelomu ledna a února nás čekají hned tři duely s týmy někdejší „velké čtyřky“ Arsenalem, Stoke City, Chelsea a druhé derby s LiverpoolemNa papíře pak vypadá měsíc březen, duben a květen velmi slibně, jenže zdání klame a my se můžeme, i když neradi, šeredně mýlit. Na konci dubna odehrají United doma utkání s Aston Villou a Evertonem a poté je čeká výjezd na Etihad Stadium vstříc Citizens. Tehdy už budou karty jasně rozdány a tato trojice zápasů bude zřejmě poslední možností pro jejich promíchání.


V závěru tak bude nejdůležitější nedávat nohu z plynu, protože ač se to na první pohled nemusí zdát, sezóna bude opět velice náročná a všechny týmy budou zase o něco konkurenceschopnější. Od prvního do posledního zápasu se musí hrát naplno za jakékoliv situace a nic se nesmí nepodcenit.


Co zlepšit?


Největší nedostaky bych rozdělil do těchto tří částí:


1, Nemusím asi zdlouhavě připomínat, že úvody sezóny jsou v případě Red Devils v posledních několika letech celkem mizerné a nějaký čas trvá, než se rudá mašinérie rozjede na plné otáčky. A hledat v této neradostné tradici ponaučení, je zřejmě nemožné. V proslulém zimním období, kdy ostatní týmy začínají ztrácet, je však již v plné rychlosti a nezadržitelně se blíží vpřed, aby pak dokončila ročník mezi předními celky Premier League.


Ani loni tomu ostatně nebylo jinak, a však s jedním velikým negativem a tím byli venkovní zápasy. Vše odstartovaly remízy s Fulhamem a Evertonem. Následoval Bolton, Sunderland a podobný scénář se opakoval ještě šestkrát. Ano, celkem desetkrát uhráli United na hřišti soupeře remízu a pouze pětkrát si odvezli plný počet bodů. I tak stačila tato neobvyklá bilance na titul a to v konečném účtování s luxusním devítibodovým náskokem. Abychom však předešli dalším zbytečným komplikacím, je potřeba vylepšit vstupy do sezóny, s čímž souvisí zaměření se na výkony ve venkovních utkáních.


2, Dalším alarmujícím prvkem hry United pak byly rohové kopy a potažmo i volné přímé kopy, ze kterých Red Devils dokázali jen zřídkakdy ohrozit bránu soupeře nebo vytěžit gól. Tato disciplína totiž obvykle patří k jejich silným zbraním ve chvílích nouze a už jen proto by měli hráči na tuto indispozici myslet a najít na ni ten správný recept. Tento nedostatek přece musí vidět každý včetně Sira Alexe Fergusona. Během sezóny se však na celé věci nic nezměnilo a tak se nechme překvapit, zda se po této stránce dočkáme  nějakého pokroku.3, Jedním z hlavních problémů United se ukázala být také absence středního tvořivého záložníka, tedy klasického CM. Scholes už loni neměl tak oslnivou formu a navíc nemohl odehrát velkou porci zápasů. Role Carricka a Gibsona byla trochu jiná. A hledání alternativy na tento post pro rozestavení 4-4-2, tak končila většinou u jmen jako Anderson a Giggs.


Přiznejme si to. Red Devils nedovedli plně ovládat střed hřiště. Tento nedostatek byl pak především vidět v již zmíněných venkovních utkání, kdy nám citelně chyběl potřebný klid a kontrola nad zápasem. Z tohoto pohledu však Ferguson v místě, kde United velmi tlačila bota, žádnou změnu neudělal. Paul Scholes ukončil kariéru a z rozhodnutí manažera tedy vyplývá, že je místo pro tvůrce hry uvolněno zejména pro Andersona nebo Cleverleyho. Pro úvod sezóny tedy ne zcela jisté odstranění trnu z paty. Ale nedělejme předčasné závěry a nechme se překvapit.


Z těchto tří hlavních nedostatků jasně vyplývá, že i tak velký a úspěšný tým jakým jsou United, má stále ještě hodně co dohánět a zlepšovat.


Očekávání a prognózy


Po odchodu výše uvedených ikon klubu, se viditelně snížil i průměrný věkový koeficient a zodpovědnost se tak přesouvá na mladší hráče. Očekávání od některých jednotlivců je následující.


Patrice Evra – poté, co se rozhodl zůstat na Old Trafford, patří nyní mezi ty nejzkušenější hráče. Minulá sezóna nepatřila mezi jeho nejlepší, ale nemůžeme ani říci, že by byla vyloženě špatná. Bude ovšem třeba, aby se rozpomenul na své nejlepší roky a své výkony propojené se svými bohatými zkušenostmi, skloubil  dohormady a byl tak opět nepostradatelnou oporou mužstva. Na paty mu totiž začínají pomalu šlapat dvojčata Rafael a Fábio a Patrice by klidně mohl o své místo v sestavě přijít. Nicméně krajních obránců si nyní musíme považovat.Wayne Rooney – kam až sahá jeho nedozírný talent?  Wayne patří již delší čas k předním tahounům mužstva a těžko si představit United bez něho. Po jeho trablích a úpadku na podzim loňského roku, se vrátil ve famózní formě, kterou si udržel až do konce ročníku. Patří k vůdcům týmu a jeho výkony, síla a vůle vítězit, jsou ohromující. Navíc tím jak roste, rostou i jeho zkušenosti. Není pochyb o tom, že pokud se mu vyhnou zranění, bude to opět on, kdo potáhne Manchester United za trofejemi.


Anderson & Cleverley – oba tito hráči jsou hlavními kandidáty na post CM. Zatímco Anderson se v první půli minulé sezóny potýkal se zraněními, v té druhé se propracovat do sestavy a podával velmi dobré výkony, které okořenil i několika góly. Tom naproti tomu sbíral zkušenosti ve Wiganu, kde patřil k nejlepším hráčům, za což sklidil slova chvály a nyní se přišel bít o místo v sestavě Red Devils. Budou to tito dva, kdo se poperou o místo středního záložníka. Zkušenější Anderson by měl být přeci jen volbou číslo jedna, ale kdo ví, co nám Cleverley předvede? Oba navíc ukázali, že jim to velmi svědčí i tehdy, když hrají vedle sebe.


Darren Fletcher – začátkem února zastavil jeho počínání zákeřný žaludeční virus, jehož následky pronásledují Fletchera ještě dnes. Darren tak nemohl přispět svými energickými výkony v závěru sezóny, a kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby hrál Darren ve Wembley s Citizens nebo Barcelonou. Doufejme, že se vrátí zpět v plné síle a vyšvihne se do formy, se kterou se setkal v jeho asi nejlepší sezóně 2008/2009.


Jonny Evans – bude to mít hodně těžké. Ke Smallingovi se nyní do role konkurenta přidal i Jones. Někdo by tudíž mohl namítnout, že Evans v United dohrál. Jenže severoirská krev ještě nechce říct své poslední slovo. Evans hledal v minulé sezóně formu, kterou by dokázal nahradit Ferdinanda nebo Vidiče, ale s úspěchem se nesetkal. O Evansových kvalitách však pochyb není. Jestliže bude pravidelně hrát, ukáže vyrovnanost výkonů a vyvaruje se chyb, pak se může směle hlásit do služby na stoperský post.David de Gea, Phil Jones & Ashley Young – nové posily zažijí debutovou sezónu v dresu United. Zejména první dva jmenovaní nemusejí okamžitě udělat na fanoušky patřičný dojem, ale postupem času si tyto velké naděje své uplatnění jistě najdou a budou tak následovat Younga, jenž by se zapadnutím do kádru a přizpůsobením se na nové prostředí neměl mít vážnější potíže. Nakonec vystoupení celé této trojice na turné po USA jasně ukázalo, že jejich nákupy, by neměly být vyhozené peníze.


Mladé pušky


Nová sezóna by měla být podle některých lidí, sezónou mladíků. Nahradit van der Sara bude pro de Geu těžkým úkolem a během na dlouhou trať, ale musíme věřit, že naplní očekávání a povede se mu to. Jones oproti němu bude mít více času na to, aby se do mužstva zapracoval. V tom by mu měla pomoci i jeho anglická nátura a agresivita. Welbeck po návratu s hostování prokazuje, že se mnohému přiučil a cítí svou šanci, podobně jako Cleverley. Oba kamarádi vyjádřili touhu zůstat a hrát za Manchester United a tak budou čekat a trpělivě vyhlížet každou příležitost, která se jim naskytne.  Kromě nic se budou rovněž zlepšovat bratři Da Silvovi, Smalling nebo Macheda. Všichni tito hráči mají obrovský potenciál se zlepšovat a postupně tak nahrazovat své zkušené kolegy a podpořit generační obměnu a rozvoj mistrné koncepce celého týmu. Základy pro časy budoucí myslím jsou velmi vhodně položeny.


A nesmíme zároveň zapomínat, že k dispozici jsou Siru Fergusonovi i další naděje United. Hráči rezervního týmu, kteří už budou také pokukovat po příležitosti, zahrát si za první tým např. v Carling Cupu. A pokud to nevyjde letos, dostanou jistě šanci na přes rok. Tyto nadějné kandidáty reprezentují zejména Paul Pogba, Ravel Morrison nebo Ryan Tunniclife.


Na snímku zleva: R. Tunniclife, J. Lingard, P. Pogba, R. MorrisonKdo se zřejmě neprosadí


Uvidíme, zda Tomasz Kuszczak opravdu odejde anebo se nakonec rozhodně setrvat. Místo jedničky United je však pro něho nejspíš pasé. O tento post jsou připraveni se poprat především nová akvizice David de Gea a také sebevědomý Anders Lindegaard a Tomasz tak zřejmě zůstane tím třetím vzadu.


Gabriel Obertan podával v minulé sezóny dobré výkony za rezervní tým a na letní turné patřil k tomu lepšímu, co jsme na hřišti v přípravě mohli vidět. Ovšem jak dobře víme, během sezóny se mu v prvním týmu vůbec nedařilo. Dokáže se vzchopit, najít sám sebe a ukázat, že má na to, hrát za United nebo půjde o dům dál? Uvidíme. V tuto chvíli to totiž vypadá spíše na jeho odchod. Vážný zájem o něj má Newcastle.


Darron Gibson ani loni příliš nepřesvědčil. Roky plynou a on, co by odchovanec nezaznamenal v posledních letech žádný výrazný progres. Sem tam se blýskne krásným gólem z dálky nebo povedeným pasem, ale naši hru z celkového pohledu brzdí a jenom se veze s týmem. Už je čas se probudil Darrone!


Nad útočníky visí otazník. V ofenzivě máme totiž opravdu přetlak. Ze hry nyní vypusťme Rooneyho, který by v sestavě chybět neměl. Využití všech ostatních forvardů na zbývajícím postu, je ovšem věc téměř nemožná. Chicharito, Berbatov, Welbeck, Owen, potažmo Macheda a Diouf. Všechno velice kvalitní útočníci. Bude jistě potřeba zkušeností i dravého mládí, ovšem všichni hrát pochopitelně nemůžou a někdo musí z kola ven. Mnoho šancí proto nedávám Dioufovi a Machedovi a také Owenovi, a ač to velmi nerad píšu, myslím si, že ani Berbatova, který si za tři roky zde strávené odvedl své, už na hřišti neuvidíme tak často.Závěr


Tip na vítěze Premier League: Manchester United


Tip na sestup: Swansea City, Wigan Athletic, Blackburn Rovers


Čeká nás další vzrušující sezóna. Manchester United bude usilovat o zaokrouhlení počtu titulů na 20 a i na ostatních frontách se bude bít za úspěch. Rudá armáda Sira Alexe Fergusona je připravena k boji a tudíž se může plna odhodlání a nových ambicí, vydat na novou misi. My všichni, kteří fandíme Rudým ďáblů pevně věříme, že na konci nadcházejícího ročníku, stanou naši oblíbenci znovu na stupních nejvyšších.
Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!