06/05/2021

Review: Manchester City – Manchester United

Red Devil po krásném a dramatickém utkání po zásluze porazili Manchester City, když se o vítězný gól postaral Nani v poslední minutě zápasu a po výsledku 2:3 mohou United již po devatenácté ve své historii slavit zisk Community Shieldu.

A je to tu. Prvním utkáním, které hráče United čekalo před ligovým startem, bylo derby s Manchesterem City o Community Shield, nebo chcete-li neoficiálně, anglický superpohár. Zápas hraný ve Wembley byl jakýmsi předkrmem před zahájením Premier League. V posledních letech Manchester United, co by tradiční účastník duelu o první trofej nového ročníku, měl s Citizens nevyřízené účty nejen z posledního vzájemného střetnutí, které se hrálo rovněž ve Wembley, kterým bylo to semifinále FA Cupu. Dnes se však z výhry radovali po nádherném duelu se šťastným koncem hráči Manchesteru United, kteří předvedli skvělý výkon a zaslouženě zvedli nad hlavu svou první letošní trofej.

Oba celky za sebou mají vydařené letní turné, do týmu přivedly nové akvizice a ve svém prvním ostrém zápase si mohli ověřit, jak jsou na novou sezónu vlastně připraveni. Nehledě na okolnosti, jednalo se o klání dvou rivalů, kteří si nedávají nic zadarmo v žádném utkání. Proto jsme se mohli těšit na zajímavou podívanou, protože si oba celky opravdu mají, ostatně jako vždy, co oplácet. A v tomto duchu se měl také nést celý průběh zápasu.

Sir Alex Ferguson měl velké spektrum možností, jak postavit základní sestavu a nakonec postavil velmi kvalitní jedenáctku v rozestavení 4-4-2. Do brány se postavil De Gea, na křídlech dostali šanci Young a Nani, střed hřiště pak obsadila dvojice Carrick s Andersonem. V útoku operovali Rooney a Welbeck, na pravém kraji obrany dostal důvěru Smalling. Ferdinand vytvořil stoperské duo s kapitánem Vidičem.

Utkání se hrálo na stadionu ve Wembley v Londýně. Po poledni se obloha nad hlavním městem Velké Británie zatáhla a po zahájení zápasu, přišlo pravé anglické počasí, když z ní začalo pršet. Déšť během utkání ustal a byl přerušován sluncem, které občas vysvitlo rozestoupenými oblaky; teplota se držela na hodnotě 20°C.

Po zahajovacím ceremoniálu, kdy byly představeny oba týmy, a zazněla britská národní hymna, mohlo utkání začít.

Za skvělé atmosféry zaplněných tribun pískl sudí Dowd do píšťalky a boj byl zahájen. Už v první minutě se vydal k prvnímu výpadu po levém křídle Evra, kde byl faulován Kompanym. Z Youngova centru však nebezpečí nevzniklo. Na konci 3‘ střílel zpoza vápna Young po přihrávce Rooneyho, jenže míč byl sražen na roh. Ten rozehrál Anderson. Po jeho centru vznikl před bránou Harta zmatek, který vyústil v zakončení Smalliga, ale gólman Citizens nakonec míč sbalil do náruče. Po aktivitě United jsme dále sledovali klidnější pasáž hry, kdy se hra přesunula do středu hřiště. Ve 13‘ přišel náznak prvního ostřejšího sváru mezi Balotellim a Vidičem. Byla to vyčkávaná, kterou Red Devils přerušovali občasnou útočnou snahou po křídlech. United měli o poznání více ze hry a častěji drželi míč na svých kopačkách. Ve 20‘ dostali za potyčku žluté karty Džeko a Anderson. Ve 21‘ Richards ostře atakoval šlapákem Younga, který byl u míče dříve, a United kopali volný přímý kop z dobré pozice pro přímou střelu. Rozehrání se ujal Rooney, který kroutil míč ke vzdálenější pravé tyči brány Harta, ale míč skončil nad břevnem. Pěknou kombinační akci Rudých ďáblů na konci 25‘ Citizens zažehnali uklizením míče na rohový kop. Ve 29‘ vysunul Silva vpřed Milnera, který ve vápně United vracel míč před bránu, ale ten nakonec skončil v zámezí. Na začátku 33‘ se po nenápadné akci dostal po centru Kolarova k nepovedenému zakončení hlavou Silva, ovšem balón nakonec před Balotellim uklidil do zámezí Ferdinand. Ve 34‘ dostal žlutou kartu Yaya Touré, po protestech za faul, který Down odpískal Kompanymu, jenž atakoval ze zadu Rooneyho. Další ostrý skluz přišel od de Jonga na Younga. Po tomto zákroku zahrál Nani přímý kop z velké vzdálenosti a tečovaný míč prolétl při zemi jen těsné vedle levé tyče brány Citizens. Ve 37‘ Evra fauloval Milnera. Míč z pravé strany poslal do vápna povedený centr, na který si naskočil Lescott, jenž hlavou ve 38‘ de Geu, který na celou situaci špatně zareagoval, překonal – 1:0

Ve 40‘ dostal žlutou kartu Evra za další faul na Milnera. Ve 41‘ zahrál přímý kop po tomto faulu Silva, ale míč byl sražený na roh. Po převaze United se v závěru první půle dostávali naopak pod tlak hráči United. Ve 42‘ zkoušel štěstí z pravé strany zpoza vápna Young, nicméně jeho rána skončila hodně vedle. Sudí Dowd přidal do první části zápasu dvě minuty. Ve 45+1‘ však dostali gól do šatny a prohrávali o dvě branky. Míč se dostal k Džekovi, který se odhodlal z velké dálky ke střele z dobrých 25 metrů. Na jeho prudkou ránu de Gea dobře viděl, ovšem i přes to skončil jedovatý míč umístěný k levé tyči v jeho síti – 2:0

Toto byla velká rána pro sebevědomí týmu. Poté se ještě v poslední minutě zkoušel z dálky prosadit Rooney, ale jeho střela skončila mimo. Následně bylo první dějství ukončeno. United prohrávali s City – 2:0

Po slibném úvodu zápasu dostali United dva gólové zásahy v závěru prvního dějství. Na nepříznivé skóre resolutně reagoval Sir Alex Ferguson hned třemi změnami v sestavě. Carricka nahradil na trávníku Cleverley a stopery Ferdinanda s Vidičem vystřídalo duo Jones s Evansem. Po vlahém začátku rozpoutali Rudí ďáblové na hřišti pravé peklo. V 50‘ hlavičkoval po prudkém centru Cleverleyho Welbeck, a však jeho hlavička mířila hodně mimo. V 52‘ se Red Devils podařilo stav snížit. Na skvělý centr Younga z přímého volného kopu si za obranu skvěle naběhl Smalling a nikým neatakován z velké blízkosti minout snad ani nemohl – 2:1

Hra po trefě Smallinga začala nabírat svižné tempo a přelévala se nahoru dolu. V 56‘ dostal Milner žluté napomenutí za nedovolený zákrok na pronikajícího Naniho. Z přímého kopu pak Young napálil míč pouze do zdi a napodruhé letěl míč z jeho kopačky vysoko nad bránu. V 58‘ bylo k velkému nadšení nás všech vyrovnáno. Po brilantní kombinaci United na malém prostoru, kdy jsme rozebrali defenzivu Citizens, šel míč po ose Rooney-Cleverley-Welbeck-Rooney-Nani-Rooney-Cleverley a po přiťuknutí posledního jmenovaného dostal míč opět Nani, který rázem ocitl volný za vyšachovanou obranou,  aby ve vápně pokořil Harta – 2:2

Absolutně fantastický fotbalový okamžik, překonal snad i kombinační umění Barcelony. Výbornou odpověď na závěr prvního poločasu, dali United svému rivalovi v začátku druhé půle a to zdaleka nebylo jejich poslední slovo. V 59‘ Odešel ze hřiště Balotelli, jehož nahradil Barry. Na tahu zůstávali stále Red Devils, který vycítili možnost dostat se do vedení a nabuzeni svými góly pokračovali v útočení. City náhle začali působit bezradně a svěřenci Fergusona kontrolovali hru a agresivním a agilním přístupem nedovolovali soupeři přechod na jejich polovinu. V 61‘ dostal žlutou kartu i Kolarov. V 68‘ kouč Mancini podruhé střídal. Johnson přišel na místo Milnera. Tuhá bitva poté pokračovala i nadále v rychlém tempu s většinovou převahou Rudých ďáblů. V 71‘ fauloval Kompany Younga, který nebyl v držení míče a tak United měli další dobrou možnost k ohrožení Hartovi brány z dobré pozice. Ještě před zahráním přímého kopu nahradil v 72‘ Rafael Evru. Rooneyho střela ze standardní situace poté strefila pouze zeď. V 73‘ pak střídali i Citizens. Clichy přišel na hřiště na místo Kolarova. Na konci 76‘ pálil zpoza vápna Johnson, ale tentokrát de Gea dobře zasáhl proti jeho razantní střele, kterou vyrazil míč na roh. Tempo se postupem času zklidnilo, a drtivý tlak United ustal. Rudí ďáblové však stále drželi taktovku ve své ruce a byli to především oni, kdo dirigoval hru a Citizens museli často sahat k nedovoleným zákrokům. Na konci 84‘ pokoušel z dálky štěstěnu Yaya Touré, ovšem jeho střel zmizela v tribunách. V 89‘ Sir Alex Ferguson popáté střídal. Ze hry odešel Welbeck, kterého nahradil Berbatov. Na konci stejné minuty střílel ve vápně United Džeko, ale jeho ne příliš prudkou ránu de Gea v pohodě sbalil do své náruče. Po další pěkné akci, jejíž hlavní postavou byl Smalling, zakončoval Cleverley zpoza vápna vysoko nad. Sudí Down se rozhodl přidat čtyři minuty nad rámec základní hrací doby. Ve 90+4‘ United rozhodli tento zápas, když strhli vedení na svou stranu. Za Rooneyho odkopem z vápna s povinnosti sprintoval stále aktivní Nani, ale protože obránci City se nedomluvili a kapitán Citizens Kompany udělal obrovskou chybu, když po hrubce přenechal míč Nanimu, uháněl portugalský záložník následně sám na Harta, kterému udělal kličku doleva, a poté do prázdné brány svůj únik s přehledem zakončil – 2:3

Senzační obrat byl tedy dokonán, a protože se tak stalo v poslední minutě a Citizens už se na nic dalšího nezmohli, dokázal Manchester United porazit Manchester City po dramatickém vývoji zápasu a vynikajícím výkonu ve druhé půli, kdy otočil vývoj zápasu na konečných – 2:3

Základní sestava Manchesteru United: De Gea – Smalling, Ferdinand (46‘ Evans), Vidič (46‘ Jones), Evra (72‘ Rafael) – Nani, Carrick (46‘ Cleverley), Anderson, Young – Welbeck (89‘ Berbatov), Rooney

Lavička: Lindegaard, Jones, Evans, Rafael, Cleverley, Park, Berbatov

Základní sestava Manchesteru City: Hart – Richards, Komapany, Lescott, Kolarov (73‘ Clichy) – Milner (68‘ Johnson), de Jong, Yaya Touré, Silva – Balotell (59‘ Barry), Džeko

0

Na úvod sezóny jsme byli svědky naprosto fantastického utkání s vítězným koncem pro United. Red Devils vstoupili do utkání dobře, ale v závěru první půle dvakrát inkasovali a jejich sebevědomí bylo v tu chvíli ve stavu poklesu. Ovšem Fergusonovo zareagování na nepříznivý stav bylo brilantní a hráči nabuzeni motivací zvítězit se neohroženě vrhli do druhého dějství. Směrem vpřed předvedli všichni hráči fantastický výkon a zaslouží velkou pochvalu za to, že se nevzdali a odhodlaně pokračovali ve svém úporném snažení. Nutno dodat, že nezapomínali ani poctivě bránit. Góly, které jsme obdrželi, jsou z velké části na vrub de Gey. Za první snad ani tolik nemohl, ale u druhého není o čem. I tak naše ucelená obrana pracovala velmi dobře a obdržené branky byly jedinou kaňkou na našem dnešním podeveném týmovém představení. Krásný zápas plný dramatických okamžiků ale ve velké míře United ovládli, a když Nani po svém úniku v poslední minutě rozhodl o vítězství, nedalo se o spravedlnosti pochybovat. Manchester United vyhrál již po devatenácté Community Shield poté, co zdolal Manchester City – 2:3

To, na co celé léto všichni netrpělivě čekáme, se rozběhne naplno. Dalším utkáním totiž již začíná pro Manchester United Premier League. Red Devils čeká v 1. kole výjezd na stadion Hawthorns, kde své domácí zápasy hraje West Bromwich Albion. Duel je na programu v neděli 14. srpna s výkopem v 17:00 SELČ.