31/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Gabriel Obertan – teď nebo nikdy

Má francouzský záložník Gabriel Obertan na to, aby hrál za Manchester United?


Gabriel Obertan přišel do Manchesteru United v červenci roku 2009 a dalo by se říct, že měl dost času na to, aby se přizpůsobil herním stylu Manchesteru United a sám se zlepšil jako hráč. Obertan sice v některých utkáních naznačil, že by mohl nastupovat v základní sestavě United, ale jednalo se pouze o pár světlých momentů. Nyní francouzského záložníka čeká na Old Trafford třetí sezona, která by pro něj mohla být rozhodující.


Zdá se, že je to spíše mentální problém, který Obertanovi brání stát se stabilním hráčem prvního týmu United. Když v roce 2009 přestupoval do Manchesteru United z Bordeaux, tehdejší trenér francouzského týmu Laurent Blanc poznamenal:


„Určitě doufají, že z něho vymáčknou více než se podařilo v Bordeaux a Lorientu. Má velký potenciál, ale musí překonat psychické a mentální výzvy, aby mohl ukázat svojí skutečnou hodnotu.“


Své první utkání v dresu Manchesteru United odehrál v říjnu roku 2009 v ligovém utkání proti Blackburnu, do kterého naskočil jako střídající hráč. Po pár minutách pobytu na hřišti se dostal do obrovské šance, když ale z pár metrů trefil pouze tyč. Po této spálené šanci bylo v obličeji Gabriela Obertana vidět obrovské zklamání, což se projevilo na jeho výkonu ve zbytku utkání.


I v dalších utkáních mladý Francouz vypadal nejistě a při kontaktu s míčem připomínal spíše králíka ve světle reflektorů. Pro Obertana je pravděpodobně největším problémem se vypořádat s tlakem, který je na něho vyvíjen. Po příchodu na Old Trafford jej někteří srovnávali se stylem a schopnostmi Thierry Henryho. Nikdo nečekal, že bude stejně dobrý jako bývalý hráč Arsenalu, spíše se mluvilo o napodobování jeho stylu.


Poté, co se Obertanovi nepodařilo probojovat do sestavy prvního týmu, byl poslán do rezervního týmu, aby svojí hru rozvíjel právě zde. V utkáních za rezervní tým často předváděl skvělé kličky, akce a střílel nádherné branky. Vypadalo to, že se hráč konečně v Manchesteru United usadil. Obertan vždy předváděl lepší výkony na hřištích soupeře než na Old Trafford a jakoby mu víc seděly zápasy domácího poháru či Ligy mistrů než samotné Premier League.


Po slibné předsezonní přípravě v roce 2010, kdy Obertan předváděl kvalitní výkony a v přípravném utkání proti Philadelphii dokonce vstřelil vítěznou branku, se očekávalo, že by konečně mohl prorazit do prvního týmu a základní sestavy. Pak ale přišlo zranění a hráč opět pendloval mezi prvním a rezervním týmem. Častokrát dostal přednost portugalský záložník Bébé než samotný Obertan.


Nyní je Manchester United opět na předsezonní přípravě v USA a Gabriel Obertan stejně jako minulý rok předvádí kvalitní výkony, kdy ve včerejším přípravném utkání proti Seattlu připravil dvě branky a poslední sám vstřelil. Nabízí se tak stejná otázka. Dokáže se Obertan konečně prosadil do sestavy Rudých ďáblů?


Nejnovějším problémem může pro Obertana být příchod Ashleyho Younga, který podle posledních zápasů lehce zapadl do sestavy Manchesteru United a očekává se, že bude jedním z klíčových hráčů záložní řady. Na druhé straně by právě příchod Younga mohl bývalému hráči Bordeaux pomoci. Young může Obertanovi sloužit jako vzor a jeho hra by tak mohla být více efektivní. Někteří argumentovali tím, že Obertanovi chybí hráč, který hraje podobným stylem. Fanoušci navrhovali, že by Obertan mohl být dalším Nanim, ale oproti portugalskému spoluhráči nehraje tak dobře oběma nohama. Naopak právě s Youngem bychom jej mohli do jisté míry srovnat, především po stránce fyzické. Od bývalého hráče Aston Villy by se navíc mohl spoustu věcí přiučit.


Každý hráč čelí v Manchesteru United konkurenci a musí na sobě neustále tvrdě pracovat. Začínající třetí sezona Gabriela Obertana na Old Trafford může být rozhodující v tom smyslu, že se ukáže, jestli hráč má budoucnost v tomto anglickém klubu. Potenciál hráč určitě má, teď už záleží pouze na tom, zdali se zvládne vypořádat s tlakem, který je na všechny hráče United vyvíjen.


Zdroj: stretford-end.com


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!