28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Bude Chicharito skutečnou hvězdou United?

Mexický útočník zažil v Manchesteru United debutovou sezónu, která pro něho byla jako ze snu. Dokáže však sympatický a talentovaný Javier Hernandéz pokračovat v dosavadních skvělých výkonech?

 


Tentokrát jsem se rozhodl, vzít si na mušku velký objev uplynulé sezóny – Chicharita.

 

V tomto příspěvku se zaměřím především na hráčovy, ať už kladné či záporné vlastnosti a jeho blízkou budoucnost v United, pokusím se analyzovat jeho výkony, zamyslím se nad tím, jak ovlivnil naši hru a také jej porovnám s Ole Gunnarem Solskjaerem, se kterým je Hernandéz často a oprávněně srovnáván.

 

Kdo je „Chicharito“?

 

Když Manchester United v minulém roce podepsal kontrakt s Javierem Hernandézem, jen málokdo alespoň tušil, o koho se jedná. Pro někoho to možná nebyl tak velký šok, jako při nákupu Bebého, ale i tak byli mnozí uvedeni do úžasu, když se na oficiálních stránkách manutd.com objevila informace o Javierově přestupu.

 

Celým jménem Javier Hernandéz Balcázar neboli „malý hrášek“, což je v českém překladu mexický výraz „Chicharito“, byl skauty United objeven v říjnu roku 2009 a od té doby velmi pečlivě sledován. Z Mexika poté putovaly na Old Trafford samé pozitivní zprávy o schopnostech mladého útočníka a v únoru a březnu se jej do Mexika vydal sledovat sám hlavní skaut United Jim Lawlor. Ten se na vlastní oči přesvědčil o Javierově kvalitách a talentu a se souhlasem Sira Alexe Fergusona se za nedlouho rozběhla první jednání. Ta probíhala v naprosté tajnosti. Díky tomu, že jej tehdy ještě nikdo neznal, se vyhnul pozornosti všudypřítomných médií. Celá věc byla geniálně připravena a vše proběhlo hladce a v klidu. Málokdo tak ví, že Chicharito byl přítomen při odvetném zápase Ligy mistrů mezi Manchesterem United s Bayernem Mnichov na Old Trafford 7. dubna 2010. Den na to, tedy 8. dubna, pak souhlasil s podmínkami přestupu i samotnou smlouvou, kterou ten den podepsal.

 

Dále bylo už jen potřeba vyřídit jeho pracovní povolení v Anglii. A když se 1. července otevřelo přestupové okno, byl transfer s mexického celku Guadalajara kompletně dokončen a Chicharito se tak stal definitivně prvním mexickým hráčem v dresu Red Devils.

 

 

Prakticky neznámý Mexičan následně zazářil na Mistrovství světa 2010 v JAR, kde se mu ve čtyřech zápasech podařilo vstřelit dva góly. Teprve tehdy se o něm dozvěděl celý svět, ale případní zájemci o jeho služby si mohli nechat zajít chuť. Hráč už totiž téměř tři měsíce patřil Manchesteru United.

 

Fergusonovo rázné rozhodnutí o přestupu Hernandéze ještě před Mistrovstvím světa se nakonec ukázalo být naprosto klíčové, zejména co se ceny za přestup týká. Částka, za kterou Javier přišel, nebyla oficiálně zveřejněna, ale odhadovaná suma činí něco okolo 6,5 milionu liber.

 

A poté už jsme se jen nestačili divit, koho že to Sir Alex, expert na talentované hráče, na Old Trafford přivedl. Už po zmíněném MS a předsezónní přípravě měl Chicharito nálepku „v tom klukovi něco bude“. A když vstřelil gól také proti Chelsea v Community Shieldu, tedy při úvodním soutěžním zápase nové sezóny, nejeden fanoušek United netrpělivě čekal na jeho první představení v Premier League. Svůj ligový debut si připsal hned v prvním utkání sezóny, když v 63‘ nahradil Rooneyho v duelu s Newcastlem United. Poté přišel jeho první gól v Lize mistrů. Bylo to ve skupinové fázi ve venkovním zápase proti Valencii, když trefou v 85‘ jediným gólem utkání rozhodl o výhře Rudých ďáblů. První gól v Premier League zaznamenal 16. října v domácím duelu s WBA. Poté přišly dvě branky do sítě Stoke City, které znamenaly výhru United, postupový gól v Carling Cupu do sítě Wolves a tak dále a tak dále.

 

Chicharito nastřílel za sezónu celkem 20 gólů z toho 13 ligových. Udivoval nejen fotbalovou Anglii, ale i celý svět, s jakou lehkostí střílí góly i přes to, že je to jeho první sezóna v United. Mladý útočník se v Manchesteru snadno zabydlel a rychle zapadl do mužstva. Sympatický a přátelský hráč skvěle ovládal angličtinu už při svém příchodu do United, což pro něho bylo velkou výhodou.

 

Chicharito se během jediné sezóny stal velkým miláčkem fanynek a oblíbencem fanoušků. Vždy veselý a usměvavý útočník si získal srdce fans zejména svou rychlostí, přímočarostí a mnohdy přesným chladnokrevným zakončení ve stylu těch nejlepších světových strikerů. Gól dokáže dát se stejnou neomylností pravou i levou novou, trefit se patičkou a na svou nízkou postavu se prosadil také několika hlavičkami nebo i bradou. Je také známý pro své modlení, kdy klečí na trávníku a mne palci obou ruk ostatní prsty a odříkává modlitbu před zahájením zápasu. A pro svůj styl slavení gólu, kdy před zaplněnými tribunami po svém zásahu políbí znak na dresu a svůj zrak a ukazováčky následně se směřuje k nebi.

 

 

Vliv Chicharita na hru United

 

Šikovný a hbitý 173 cm vysoký krátkovlasý forvard rozhodl o vítězství United v nejednom letošním utkání. 23letý hráč číhá většinou na hranici ofsajdu na svou šanci, a když se mu naskytne, ve velké většině případů ji promění v gól. Nenápadný fotbalista tak znamená pro defenzivu soupeře neustále velké nebezpečí, protože není jisté, kdy dostane od svých spoluhráčů přesný pas za obranu, což je pro soupeře mnohdy smrtící  situace. Navzdory tomuto zabijáckému stylu a umění, bych zde však chtěl poukázat na následující poněkud záporný faktor, který měl značný vliv na naši hru směrem vpřed.

 

Není sice zcela jisté, jakou útočnou dvojici chtěl Ferguson praktikovat před sezónou 2010/2011, ovšem hlavními kandidáty byli Rooney a Berbatov, přičemž Chicharito měl být pro začátek útočníkem číslo 3 a možná až 4 ještě za Owenem. Ale protože Rooneymu se v úvodu ročníku vůbec nedařilo, dostávali nejčastěji šanci Berbatov a Chicharito. Rooney postupem času opět začal získávat ztracenou pohodu a začal hrávat stále více. Naproti Berbatov, který mezitím nabral skvělou střeleckou formu, začínal čím dál častěji sedávat pouze na lavičku náhradníků, právě na úkor rovněž rozjetého Chicharita.

 

 

Mexický útočník také dával důležité góly, a však pravý důvod, proč byl před Berbatovem ke konci ročníku výrazně upřednostňován, mi doposud není úplně jasný. Vysvětluji si to tak, že Rooney se ve druhé polovině sezóny stal pověstným číslem 10, který útočí, stará se o mezihru i brání a to na pozici jakéhosi podhorta. Na pozici za útočníkem. A tím byl právě Chicharito, který touto schopností neoplývá. Mezihra nepatří mezi jeho silné stránky, zvláště pak v tvrdé a důrazné lize jakou je Premier League. Naopak Berbatov má skvělé krytí míče, umí dvěma dotyky zrychlit akci nebo kličkou překvapit soupeře a svou geniální hrou napomoci přechodu do útoku nebo při obléhání brány soupeře. Jenže tuto roli už určitým způsobem plnil Rooney a United zkrátka potřebovali klasického hrotového zakončovatele, kterým Berbatov již není a jeho přínos hře United je trochu někde jinde. A tak i přes to, že byl nejlepším ligovým střelcem, si nedokázal udržet své místo v základní sestavě United, jelikož duo Rooney Chicharito bylo zkrátka o něco víc efektivnější a jejich spolupráce fungovala výborně. Dalším důvodem Berbatovovy absence mohly být i zdravotní potíže, ale tím si nejsem zcela jistý.

 

Ať už je to tak, či onak, můj názor je, že Chicharito je při zápase do jisté doby prakticky zbytečný, protože se téměř nezapojuje do kombinací a s míčem se potká spíše sporadicky. Jako spící šelma působí na hřišti, ovšem pouze do chvíle, než je vybídnut, aby udeřil. Jeho územím je ofsajdová linie a šestnáctka soupeře. United tak hrají po většinu zápasu dalo by se říct v deseti, a poté musejí spoléhat na ofenzivní um Chicharita a využití momentu překvapení. Jenže když selže Javier, může tím utrpět i celý tým, který do něho vkládá veškerou důvěru. Pokud se mu dařit přestane nebo bude dobře hlídán, takových utkání může být  během ročníku víc. Bez ohledu na všechny ostatní okolnosti, přesně takovýto obrázek jsme mohli vidět už při venkovním utkání s Arsenalem nebo ve finále Ligy mistrů s Barcelonou, kde byl Chicharito naprosto zbytečným hráčem a na příklad ani jeho aktivní napadání rozehrávajících obránců protivníka nemělo žádný efekt.

 

Tímto, nechci apelovat na trvalé odsunutí Chicharita na lavičku, ale pouze upozornění na to, že Berbatov si ke konci sezóny vlastně nekopl a i když to v ofenzivě United povětšinou fungovalo skvěle, myslím si, že to mohlo být v některých utkáních ještě lepší s Dimitarem v sestavě. Přišlo mi to trochu nefér a docela kruté, protože i přes nenasazování Berbatova v závěru sezóny, viz také jeho diskutované nevyužití ani na lavičce náhradníku při finále LM ve Wembley, to byl zcela jistě jeho nejpovedenější ročník v United.

 

Abych byl upřímný Chicharito mě musel nějakou dobu přesvědčovat o tom, že do United skutečně patří. Ze začátku mi úplně nesedl a byl jsem k němu dosti skeptický. Jedněmi z faktorů mojí nedůvěry v něho byla jeho nízká a drobná postava, mexický původ a také líbání znaku na dresu při oslavě gólu hned od prvních zápasu v United.

 

Ferguson ovšem věděl, koho kupuje a Javier mě velmi rychle vyvedl z omylu a získal si mou přízeň a obdiv. Ferguson i jeho spoluhráči z United, jimž byly kladeny otázky na Hernandéze, jej navíc neustále chválili. Jeho pracovitost při tréninku, spolupráci při zápasech, kterou oceňoval zejména Rooney, skromnost se kterou vystupuje. Neustálý úsměv na tváři a jeho dokola omílaná spokojenost v klubu mi nakonec vštípila dojem sympatického mladíka, kterému se plní sen a dělá vše proto, aby byl úspěšný nejen on, ale zejména tým ve kterém hraje.

 

 

Za rok strávený na Old Trafford se u něho navíc nevyskytl žádný mediální skandál a i když Chicharito na příklad vyměnil několik partnerek, vedl tichý a pokojný život a novináři neměli o čem psát. Své soukromí si tak ani nemusel nijak zvláště chránit. Do světa nevypustil žádnou věc, kterou by nějakým způsobem média překroutila a poškodila United nebo někoho z týmu. Ba naopak vždy s chutí, otevřeně a rád odpovídal na otázky novinářů. Pokaždé si dával pozor na to, co říká a nikdy nepůsobil jako namyšlená hvězda. V odpovědích projevoval obrovskou spokojenost a štěstí, které jej potkalo a chválil své spoluhráče i manažera. Nic víc nic míň.

 

Sám hráč nechce ani uvěřit tomu, jak se jeho život během jednoho roku mohl tak radikálně změnit. Javier si nemůže vynachválit své působení v United, spolupráci se spoluhráči a komunikaci se Sirem Fergusonem, kterými je plně podporován, stejně jako svou rodinou, která s ním v Manchesteru žije.

 

…dokáže navázat na své dosavadní výkony? …bude hrát i nadále v Manchesteru United?


 

„Malý hrášek“ měl být původně velkým příslibem do budoucna a zvykat si na nové prostředí. Nastupovat k závěrům zápasů a sbírat zkušenosti hlavně v roli žolíka z lavičky. On však díky všem okolnostem dokázal veškeré tyto předpoklady zbořit, vytvořit si vlastní pravidla a příběh a všechny zúčastněné velmi překvapit. V klubu jako, jsou United, se však podobné příběhy moc často nepíšou. Takhle raketový progres hráče během jedné sezóny se totiž v této době vidí jen velmi málo.

 

Jeho jižanská krev tak dělá své a údajný zájem Realu Madrid všemu přispívá. Mediálnímu světu se tedy nasnadě nabízí otázka, zda bude ve svých skvělých výsledcích pokračovat anebo možná přesněji, pokračovat v Manchesteru United. Množí se totiž názory o tom, že klub z Old Trafford talentovaného borce moc dlouho neudrží.

 

Rozzářená hvězda jménem Javier Hernandéz se po vydařené sezóně zatím drží nohama na zemi a se skromností sobě vlastní se na téma odchodu do chamtivého Realu Madrid téměř nevyjadřuje. Málokoho by potěšil případný pohled na odchod Javiera do Španělska, kde by jeho jasná hvězda mohla hodně rychle pohasnout. Ovšem peníze jak známo kazí člověka a ten mnohdy nevydrží tlak, kterému je vystaven zejména ze strany mnohdy nenasytných médií a také fanoušků.

 

Chicharito má s United platný kontrakt do roku 2014, ovšem ten byl měl být podle všeho brzy prodloužen až do léta 2016 a vylepšen i po platové stránce. Ani to ovšem nebude záruka toho, že má Hernandéz United skutečně „v srdci“ na kterém nosí znak, jenž líbá. Tohle gesto je opravdu odvážné a jen on sám ví, na kolik je upřímné.

 

 

Ferguson kupoval sice tak trochu zajíce v pytli, ovšem vsadil na své zkušenosti a také vysokou úroveň skautingu United. Chicharito se odvděčil Siru Alexovi měrou vrchovatou a do puntíku využil své šance a také důvěry v něj vložené. Bude ale v takovýchto představeních pokračovat?

 

Toť otázka. A pakliže ano bude i nadále věrný United? Hovoříme tu o dodržení jeho kontraktu. Čili abych to upřesnil. Bude Chicharito za pět let ještě oblékat rudý dres?

 

Můj názor je, že Chicharito dokáže navázat na svá úžasná vystoupení z uplynulé sezóny a stane se jedním z hlavních tahounů týmu. Stále ještě dosti mladý nadaný Chicharito se může stále zdokonalovat a zlepšovat své schopnosti ruku v ruce s dalšími cennými zkušenostmi, které v United nasbírá. Jeho skvělé výkony a gólová produktivita byly velmi konstantní a protáhly se i do zápasů v reprezentaci Mexika, které se hrály v červnu a červenci.  I to mě utvrzuje v tom, že si Hernandéz zaslouží mimořádnou pozornost v dalších letech, jelikož si obdivuhodným způsobem udržel svou formu i přes to, že měl vskutku náročnou sezónu. S tou se však vypořádal opravdu znamenitě, jako pravý profesionál.

 

Pokud bych však měl v tuto chvíli vyslovit svou domněnku o jeho působení v United v následujících pěti letech, potom musím přiznat, že mám dojem, že tomu tak nebude. A až Chicha dosáhne všech dosažitelných úspěchů v United, bude zřejmě zlákán novým zaměstnavatelem a bude se opakovat situace podobná CR7 a on bude moci svého postavení využít k novým výzvám, které se mu v Evropě naskytnou.

 

Solskjaer vs. Chicharito

 

Ale zanechme předběžných spekulací, kterých si během léta ještě užijeme dost a dost a pojďme se na Chicharita podívat ještě z jiného úhlu a porovnat jej s legendou United Ole Gunnarem Solskjaerem.

 

 

Troufnu si tvrdit, že málokdo z vás si pamatuje na tohoto norského „zabijáka s dětskou tváří“ ve svých nejlepších letech na přelomu tisíciletí, kdy uváděl fanoušky United do extáze a fanoušky soupeře k slzám. Ostrostřelec s neoficiálním puncem nejlepšího střelce v roli střídajícího hráče vsítil během svého pobytu v United dohromady úctyhodných 126 gólů.

 

Většinou skutečně platilo pravidlo, že pokud byl v závěru utkání z lavičky nasazen do hry, aby dal gól, svůj úkol splnil. Nevadilo mu sedět mezi náhradníky, ba naopak mu to vyhovovalo. Pokud se jeho parťákům z útoku, v té doby to byli hlavně A. Cole, D. Yorke a T. Sheringham, nebo ostatním spoluhráčům nedařilo překonat defenzivu soupeře, měli v záloze tajný trumf. Na lavičce čekajícího “zabijáka s dětskou tváří“. Asi je zbytečné zde uvádět konkrétní příklady, kterých bylo skutečně mnoho a připomínat třeba jeho vítězný gól ve finále Ligy mistrů v roce 1999. Anglický komentář „…and Solskjaer has won it!“ známe a máme v hlavě doufám všichni…

 

Fanoušci jej zbožňovali. Patřil mezi nejskromnější a nejoddanější hráče United vůbec. Nebyl vyhlášenou hvězdou, ale každý soupeř věděl, že jakmile přijde Ole na hřiště, bude zle. Solskjaera bylo těžké zastavit a zatímco soupeřovi hráči už měli v nohách 70 minut zápasu, čerstvý Ole s jasnými pokyny vyběhl na trávník, aby zasadil protivníkovi smrtící úder.

 

Podobně na tom byl postupem času i Chicharito ve své první sezóně. Situace je ovšem dnes sice úplně jiná než před 10 lety, ovšem jisté podobnosti zde najít lze. Javier se na rozdíl od Oleho dokázal díky okolnostem dostat do základní sestavy a stát se stabilním členem kádru, hned ve své první sezóně (Ole nastoupil v základní sestavě celkem 216x). Chicha je však stále víceméně na začátku své cesty a my můžeme jen doufat, že to nejlepší nám stále ještě neukázal. Můžeme jen hádat, zda bude nejen účelovým hráčem již v základní sestavě, ale bude i všestranným pomocníkem z lavičky na kterou bude ochoten bez řečí a odporu, kdykoliv usednout. Dalším rozdílem jsou pak zkušenosti, ale tohle téma je dosti relativní, protože ani Ole po svém příchodu neměl zkušeností na rozdávání o mnoho víc . Podobně na tom jsou slova jako oddanost, odhodlání vítězit nebo trpělivost a pochopení. Na hodnocení těchto aspektů ještě času dost.

 

Věci, které mají tihle hráči společné, jsou pak zejména jejich takřka neomylné chladnokrevné zakončení a schopnost rozhodnout vyrovnaný či nepříznivě vyhlížející zápas. Dále je to pak tah na bránu a přímočarost, rychlost, hbitost a pohotovost a bleskové rozhodování, přizpůsobivost a také orientace ve vápně. Být vždy na správném místě, to je umění, které mají tito hráči rovněž v krvi. Když k tomu připočítám málo vídanou skromnost obou hráčů, cit pro hru a týmovou spolupráci, pak si tito dva útočníci mohou podat ruku. Oba do United také přišli jako téměř neznámí fotbalisté.

 

Čím více hráč roste, mění se i jeho styl hry. Systém United se kvůli Olemu nijak zvláště měnit nemusel. Sir Alex Ferguson stále praktikoval typickou křídelní hru na dva klasické útočníky. U Chicharita je to poněkud jiné. Všemu ale přispívá i role Wayna Rooneyho, který již neplní úlohu klasického útočníka. Tudíž zůstává Javier na hrotu vlastně osamocen. Po boku Rooneyho se v United již vystřídala pěkná řádka světových útočníků a on se tomu musel chtě nechtě přizpůsobit. Posledním, kdo výrazněji ovlivnil jeho roli, nebyl nikdo jiný, než Ronaldo. A s Chicharitem v sestavě se ofenzivní taktika United musí znovu poněkud přizpůsobit možnostem, které se nabízejí a hledat ideální model pro soupeře jakýchkoliv kvalit.

 

Závěr


 

Dnes je doba velmi uspěchaná a rychlá. Na nikoho se nečeká a ve fotbalové Anglii teprve ne. Může se tedy také stát, že se Chicharitova zázračná fazóna vytratí, někdo jej ze sestavy vytlačí nebo si Malý hrášek přivodí nějaké zranění, které by jeho rozlet přibrzdilo. Pokud by k tomuto došlo, teprve poté by se podle mě ukázala pravá tvář mladého Mexičana. Jeho trpělivost, snaha vrátit se zpět, vůle jít si i nadále za svým cílem. Tehdy by bylo zajímavé sledovat, jak psychicky odolným a jak skromným a pokorným hráčem Javier Hernandéz doopravdy je.

 

Přeji si však a věřím, že k tomuto nešťastnému konci v tomto případě nedojde a Javier bude dále ukazovat celému světu, jak se může z neznámého hráče stát za pomoci nejlepšího manažera na světě, který do něho vloží s neomylnou jistotou svou důvěru, během krátké chvíle na dlouhou dobu špičkový fotbalista i v tak velkém klubu jako je Manchester United.

 

Ať se daří Chicharito!

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!