04/03/2021

Má Federico Macheda na Manchester United?

Nadešel čas, aby italský útočník Federico Macheda odešel z Manchesteru United?

Je 5. dubna 2009. Aston Villa v ligovém utkání vede na Old Trafford nad Manchesterem United 2:1 a zápas se blíží do poslední třetiny. V 60. minutě střídá portugalského záložníka Naniho teprve 17letý italský útočník Federico Macheda. Manchester United v boji o titul potřebuje získat tři body a v 80. minutě United vyrovnávají zásluhou Ronalda na 2:2. Když už to vypadá, že utkání skončí remízou, v třetí minutě nastaveného času se s míčem obtočí kolem jednoho z obránců Federico Macheda a střelou k tyči překonává Brada Friedela. Manchester vítězí 3:2 a získává ony potřebné tři body. Macheda se stává hrdinou. Kdo by si tento gól nepamatoval? Fantastická branka od talentovaného útočníka při svém debutu za první tým.

O týden později se Macheda střelecky prosadí i v utkání na Stadium of Light proti Sunderlandu, když šťastně tečuje střelu Michaela Carricka, která končí za zády Craiga Gordona. United vítězí 2:1 a získávají další důležité tři body. Federico Macheda se na konci sezony může radovat se zisku titulu v Premier League i trofeje Jimmy Murphy Academy Player of the Year, kterou obdržel za celosezonní práci v akademii, rezervním i prvním týmu United. Zcela zaslouženě.

Mnozí očekávali, že v další sezoně dostane hráč v prvním týmu ještě více herních příležitostí a bude opět příjemným překvapením Premier League. Bohužel, opak byl pravdou. Macheda v sestavě United nastupoval pouze sporadicky a aby toho nebyla málo, ke konci roku přišlo zranění následované dalším zraněním. V sezoně 2009/2010 Macheda odehrál pouze pět utkání, ve kterých vstřelil jednu branku. Zranění tak hráči znemožnily získat potřebné herní zkušenosti.

Sezona 2010/2011 nebyla o mnoho lepší. Kiko opět nastupoval pouze sporadicky, i když vstřelil důležitou branku v ligovém utkání proti Aston Ville, která znamenala remízu 2:2. V lednu byl talentovaný útočník poslán na hostování do rodné Itálie, konkrétně do Sampdorie Janov. Ani zde ale Macheda, i kvůli změně vedení, moc nenastupoval. Odehrál sice 16 utkání, většinu ale jako střídající hráč. Nedařilo se mu ani střelecky, když vsítil pouze jednu branku a to v utkání Italského poháru proti Udinese.

Konec debutové sezony 2008/2009 vyšel Machedovi úžasně. Bohužel, v dalších sezonách nedokázal na tento úspěch navázat. Většina odborníků věřila, že to zvládne. A taky proč ne? Talent nepochybně má, což dokázal jak na různých úrovních v Manchesteru United, tak v italské reprezentaci do 21 let. Problém je pravděpodobně v psychické stránce. Vypadá to, že Macheda není typ hráč, který by zvládal nezdary a neúspěchy. Po oné vítězné brance proti Aston Ville začala hvězda Federica Machedy vstoupat strmě vzhůru, což italský mladík nezvládl. Jeho mladý věk mohl být strůjcem všech problémů. V minulosti jsme toto mohli vidět u řady hráčů nejenom v Manchesteru United.

Je trochu překvapením, že se Federico Macheda objevil v nominaci Manchesteru United, která odletěla do USA k předsezonní přípravě. Proč? Dalo se čekat, že hráč opět zamíří na hostování do nějakého klubu, popřípadě odejde na trvalý přestup. V posledních dvou sezonách zaznamenal minimální rozvoj. Ani během hostování v Sampdorii nedokázal zapracovat na svém klidu a technice. To jej určitě mohlo přijít draho. Jeho zařazení do týmu pro předsezonní přípravu ukazuje, že manažer United Sir Alex Ferguson má s hráčem určité plány. Pokud se chce v této sezoně podívat do prvního týmu United, určitě bude muset zabrat a ukázat své kvality právě v předsezonní přípravě. Tato sezona bude pro hráče velmi důležitá, co se týče jeho případného další působení na Old Trafford. Pokud se ani tentokrát Macheda neprosadí, bude nejlepší, aby odešel a ve své fotbalové kariéře pokračoval někde jinde.

Zdroj: football-united-blogs.com