30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Poznatky o třech nových posilách Manchesteru United

V letním přestupovém okně Sir Alex Ferguson tentokrát nezahálí a přivedl již tři velmi talentované kvalitní hráče. V tomto článku se pokusím rozebrat jejich přínos a možnosti, které do týmu United přinášejí.


 

Na toto téma už toho bylo napsáno mnoho, já se však pokusím podívat se na celou věc trochu odlišným pohledem a pokusím se svými názory a poznatky objasnit hlavní důvody koupě a vyhlídky našich nových posil. Takový souhrn všech informací.

 

Po ukončení aktivní kariéry legend Garyho Nevilla a Paula Scholese,  gólmana Edwina van der Sara a uvolnění věčně zraněného Owena Hargreavese už nebylo na co čekat a manažer Red Devils se rozhodl posílit svůj kádr, aby si zachoval vysokou konkurenceschopnost nejen na Britských ostrovech, ale také ve fotbalové Evropě.

 

Vsadil na mladé, mimořádně talentované hráče, za které dohromady utratil více než 50 milionů liber. Ferguson tímto krokem pokračuje v přebudovávání a omlazování kádru tím nejlepším možným způsobem. Podařilo sem mu navíc přivést dva Angličany, což je určitě potěšující zpráva poté, co tři hráči této národnosti náš klub opustili. A možná ještě také opustí.

 

Ferguson přivedl dva velmi nadějné a neobyčejně talentované mladíky, kterými jsou 19letý Phil Jones a 20letý David de Gea a dále nadaného 25letého Asleyho Younga, jenž už jisté zkušenosti má. Pojďmě si tedy tyto tři akvizice postupně představit.

 

 

POSILA Č. 1

 

Jako první byl oficiálně oznámen příchod Angličana Phila Jonese. A u něho můžeme rovnou začít.

 

Philovi bylo 21. února teprve devatenáct let, a však to nic nemění na tom, že se v tomto mladém hráči skrývá neskutečný talent a svým herním stylem zanechává dojem ostříleného mazáka. Mladý obránce, který obstojně plní své úlohy jak na pozici stopera tak i defenzivního záložníka, přišel do Manchesteru United z Blackburnu Rovers.

 

 

 

Abych se přiznal, o tomhle hráčovi jsem toho před tím, než jsem se dozvěděl, že o tohoto hráče United stojí, moc nevěděl. Lhal bych však, kdyby napsal, že jsem o něm slyšel prvně. Jones jsem si všiml při našem vzájemném utkání s Blackburnem v předposledním kole (1:1). Že nějaký Jones existuje, jsem věděl i při drtivé porážce Rovers na Old Trafford 27. listopadu loňského roku (7:1). A poté jsem si ho také všímal při zápasech posledních kol, kdy mou pozornost poutala utkání našich největších konkurentů o titul. Tedy utkání Rovers s City 25. dubna (0:1) a před tím i Arsenalem 2. dubna (0:0), která jsem sledoval. Nejsem však fotbalový expert a tudíž musím konstatovat, že mi poněkud ušly nějaké obdivuhodné výkony právě Phila Jonese.

 

Až když bylo jasné, že Jones patří United, jsem měl tu možnost jej pozorovat pozorněji.  A to na ME 2011 U21. Jediným přemožitelem nadějného týmu Anglie byla Česká republika. I to však stačilo na to, že pro mladé Angličany, kteří na turnaji nepředváděli výkony dle očekávání, šampionát skočil. Navzdory nevýraznému ofenzivnímu snažení, byla defenziva Anglie velmi kompaktní a sehraná. Ano, tušíte správně, v čele se stoperskou dvojicí Smalling a Jones. Zde bylo velmi dobře patrné, jaké jsou schopnosti těchto mladíků a zejména Jonese, který mimochodem na turnaji plnil roli kapitána svého týmu.

 

Tak to by bylo z osobního pozorovatelského soudku.

 

Phil byl již ve svém útlém věku v uplynulé sezóně oporou zadních řad Blackburnu. Jeho neskutečná bojovnost a hra pro tým neunikly pozornosti skautům United, kteří jej měli na mušce už delší dobu. Když ke všemu připočítáme tvrdou práci a pilnost v tréninku, hru, při které nevynechá jediný souboj a zápasy ve kterých odvádí maximum, jeho důraz a vyrovnané výkony, pak tu máme velkou naději a budoucnost zadních řad United se všemi vlastnostmi, které jsou hodny hráči hrajícímu v rudém dresu. Navzdory své nižší postavě si Phil v obraně počíná stejně dobře jako jeho vyšší kolegové. Hlavičkové souboje zkrátka nepatří k jeho slabým stránkám.

 

Jak víme, Sir Alex Ferguson si v 95 % případech, vybere hráče, kterému vštípí myšlení rudého ďábla a přisvojí ho o obrazu svému. A ten je poté schopen vypracovat se v klíčovou postavu jeho mužstva. A může to být klidně hráč téměř neznámý. Krásným příkladem je třeba Chicharito nebo dejme tomu Anderson. Sám Ferguson navíc uvedl ještě před tím, než United Jonese koupili, že v současné chvíli nezná lepšího mladého hráče a rád by jej měl ve svém kádru. Tím dal jasně najevo, že jej už delší dobu sleduje. Dodal, že by z něho mohl být nový Ferdinand a udělá všechno, aby jej získal. Jak vidno Sir Alex opět dostál svého slova.

 

Phil Jones si zřejmě nemohl vybrat lepší tým, kde by mohl rozvíjet dál své schopnosti. Hrát pod křídly Fergusona, vedle učitelů Vidiče s Ferdinandem a navíc zvyklí z reprezentace účinkovat po boku Smallinga, kde je jejich spolupráce v národním dresu už dnes více než dobrá.

 

 

V následujících letech se máme na co těšit, protože budoucnost naší obrany, v tomto konkrétním případě možná lépe řečeno naší stoperské dvojice je na nejméně deset let nejspíš zajištěna. Ferguson myslí na časy budoucí a ví, že ač to v tuto chvíli není potřeba, zkušené duo Vidič Ferdinand pomalu, ale jistě stárne. A hráče, jako tito dva, se nahrazují velmi těžce. Pilíře obrany pro zatím podávají fantastické výkony, které jsou již zaběhlým standardem. Je tak otázka, kdy budou jejich náhradníci plně připraveni, aby nadobro převzali otěže svých učitelů. Nahradit nejlepší stoperskou dvojici světa by měli právě Smalling a Jones, kterým by měl ještě krýt záda Jonny Evans. Chris už v minulé sezóně ukázal, že z něho může vyrůst adekvátní náhrada nejspíše za Ferdinanda, se kterým je často srovnávám. Nyní je řada na Jonesovi, který bude moci ukázat, proč jej Ferguson na Old Trafford přivedl.

 

V devatenácti letech si Jones počíná na hřišti jako zkušený ostřílený obránce a podle všeho nebude mít průbojný a odvážný hráč větších problémů prosadit se ani v rudém dresu. Otázkou tak zůstává, kolik příležitostí mu Ferguson v prvním roce svého působení dá. Phil přišel jako obrovský talent za nemalé peníze, ovšem dostat se do sestavy nemusí být samozřejmostí. Co je však jisté a jak již bylo výše zmíněno, Phil Jones se má v plánech Fergusona podílet na nové éře United a vytvořit budoucnost obrany nejen United, ale posléze nejspíš také anglické reprezentace.

 

Dá se předpokládat, že Jones bude dostávat šanci hlavně pohárových duelech Carling Cupu, či zápasech méně náročných. Osobně bych jej možná poslal na nějaké hostování, aby sbíral další zkušenosti a pomůže to i zrychlení jeho fotbalového růstu.

 

 

POSILA Č. 2

 

Druhou oficiálně přiznanou posilou se stal anglický hráč Ashley Young, který 9. července oslaví své 26. narozeniny.

 

Za posledních pět let se stal klíčovým hráčem Aston Villy a výraznou měrou přispěl k výsledkům birminghamského celku. Kdo se alespoň trochu zajímá o anglickou kopanou, nemohl neslyšet jméno Ashley Young. Šikovný pracovitý útočný záložník snědé pleti, kterému nejvíce svědčí pozice levého křídla. Svůj post však umí zastat i na opačně straně hřiště nebo v pozici podhrota. V poslední době se stal také stabilním členem národního týmu Albionu, kde se rovněž ukazuje v dobrém světle.

 

Po odchodu Cristiana Ronalda do Realu Madrid, United sháněli alternativu na post křídelního záložníka. Tehdy se v médiích psalo o všelijakých jménech a je známo, že právě Young byl jedním z možných náhrad a žhavým kandidátem na uvolněný post. Před dvěma lety „vyhrál“ pomyslnou bitvu o tuto pozici Antonio Valencia. Situace byla tehdy jiná a na Younga jsme si mohli zajít chuť. Sám hráč totiž o přestup z Aston Villy nejevil zájem a chtěl v ní zůstat.

 

Věci se od té doby ovšem výrazně změnily. Young v Aston Ville již dosáhl svého maxima a jeho růst se již téměř zastavil. Za svého působení u Villans nedosáhl na žádnou klubovou trofej. Mezi jeho akvizice patří tři ocenění pro hráče měsíce, všechny dostal v roce 2008, zařazení do nejlepší jedenáctky za sezónu 07/08 a titul mladý hráč roku za ročník 2008/2009 podle PFA.

 

 

Young má skvělé individuální schopnosti, mezi které patří zejména rychlost, přímočarost, skvělý dribling, předvídavost, nasazení a kombinační schopnosti. Není to ovšem žádný sobec a vyznává především týmovou spolupráci. Je na něho tudíž spoleh i při obranné fázi, jelikož jeho fyzické proporce mu umožňují odehrát celý zápas ve vysokém tempu. Ashley nepatří mezi vyhlášené střelce, ovšem jeho gólový účet by neměl zůstat bez povšimnutí. Jeho vyrovnané výkony mu vynesly i pozvánku do reprezentace Anglie. Současně patří také k nejlepší nahrávačům Premier League. O jeho hře bych sám mohl psát ještě dlouho, ale myslím si, že to není nutné. Young je zkrátka ideálním hráčem do sestavy United, kam by měl skvěle zapadnout. Je chvályhodné, že nezvolil např. Chelsea, protože by uškodil jen sám sobě.

 

Je 100% prověřeným zbožím a Ferguson tedy rozhodně nekoupil zajíce v pytli. Young má mnoho zkušeností z Premier League a nemusíme se tudíž obávat nějaké herní nejistoty nebo zvykání si na nové prostředí. Ashley by měl bez problémů zapadnout mezi své nové spoluhráče. Ikdyž nové; s mnohými z nich se zná osobně z reprezentace anebo právě ze vzájemných utkání v anglické lize.

 

Možná snad jediným mírným problémem by mohla být zvýšená porce odehraných zápasů v rámci všech soutěží, do kterých United zasáhnou. Ovšem tato indispozice může být snadno limitována. Jednak tím, že Young má už nyní skvělou fyzickou kondici, na které ale může ještě zapracovat a pak také tím, že velká šířka Fergusonova kádru způsobí rotaci hráčů a tím bude zápasová zátěž na všech pozicích snížena. Další věcí, která zůstává tajemstvím je, jakou bude Young v týmu Red Devils plnit úlohu. Jeho příchodem se totiž zvedla i konkurence na krajích zálohy a Ferguson má tak o další příjemnou starost více. Tato záležitost úzce souvisí s šírkou mužstva, která by ale měla vytvořit dostatečný herní prostor pro všechny. Horší to pak bude s přímou volbou pro důležité zápasy, popřípadě finále FA Cupu nebo Ligy mistrů.

 

Já sám jsem si Younga přál již před dvěma lety, jelikož i mě uchvátil svou specifickou útočnou hrou. Jeho příchod mě velmi potěšil a to z několika důvodů. Myslím si, že do naší hry přinese ještě větší oživení a myšlenku. Skvěle zapadá do kádru a po boku ostatních hráčů United může své mimořádné schopnosti ještě více uplatnit a rozvíjet. Není žádnou superhvězdou, ale naopak skromným a pokorným hráčem. Projevil navíc zájem hrát za náš klub a pod Sirem Alexem Fergusonem. Je stále relativně mladý a dostává se do nejlepších let. Dalším bonusem je jeho národnost.

 

 

Sir Alex do týmu přivádí zkušeného fotbalistu v nejlepších letech s nejlepšími předpoklady se ještě zlepšit a pomoci United k dalším blyštivým trofejím.

 

 

POSILA Č. 3

 

Jako posledního si přiblížíme španělského brankáře Davida de Geu.

 

Pro zatím poslední posilou našeho kádru je mimořádně talentovaný gólman de Gea, jenž na Old Trafford přichází ze španělského klubu Atletiko Madrid. Zároveň se tak stal po Buffonovi druhým nejdražším brankářem historie.

 

I tento hráč nedávno působil na ME 2011 U21. V národním týmu Španělska plnil na turnaji roli neotřesitelné jedničky a se svými spoluhráči se nakonec radoval z mistrovského titulu. Stejné radosti se mu dostalo i při turnaji na ME 2007 U17, které Španělé rovněž ovládli. 7. listopadu bude de Geovi teprve 21 let, nicméně už dnes prokazuje, že španělská škola brankářů se řadí k nejlepším na světě.

 

David má za sebou v tomto věku už několik úspěchů i na úrovni klubové. Už v 18 letech si zahrál za Atletiko Madrid  Ligu mistrů. Právě tehdy na sebe zároveň upoutal největší pozornost. Vlivem četných zranění a absence gólmanů ve španělském celku se totiž mladý de Gea stal nečekanou jedničkou svého týmu a jelikož se předvedl ve skvělém světle nejen v Champions League, ale posléze také v lize, postupem času už do brány nikoho nepustil. Nebýt ovšem tehdejších zranění ostatních gólmanů, s velkou pravděpodobností bychom o Davidovi dodnes ani neslyšeli. Nicméně stalo se a talent de Gei se tak mohl ukázat v plně kráse. Někdy je zkrátka potřeba trochu toho štěstí.

 

Krom toho v sezóně 2009/2010, kdy hrálo Atletiko Ligu mistrů, skončilo ve skupině na třetí pozici. Díky tomu se dostalo do Evropské ligy. Tou prošlo následně až do finále, kde porazilo Fulham a de Gea měl rázem na kontě další cennou trofej. V dalším roce se pak střetlo s vítězem Ligy mistrů Interem Milán o Superpohár, kde rovněž triumfovalo. Tohle všechno už de Gea stihl. V lize to však s Atletikem nebylo nijak růžové. De Gea sice patřil k oporám týmu ovšem ani jeho skvělé výkony nestačily ani letos ani loni k příliš uspokojivým výsledkům.

 

O de Geovi jsme se mohli poprvé doslechnou před dvěma lety. Od té doby šel jeho růst a vlastně i popularita strmě vzhůru a dnes jej zná většina fanoušků fotbalu. Je považován za nejperspektivnějšího mladého gólmana současnosti a jsou mu předvídány velké věci. Přes konkurenci v podobě Casillase, Valdéze nebo Reiny si sice bude muset na svou pozvánku do reprezentace seniorů ještě nějakou dobu počkat, přestupem do United se však odhodlal udělat velký krok k tomu, aby se na tuto úroveň brzy dostal. I když si osobně myslím, že na splnění tohoto snu má ještě času dost. A nyní by jej měl především zajímat jeho vlastní růst a zdokonalení.

 

 

Hlavním důvodem proč přišel de Gea do Manchesteru United je, že svou kariéru ukončil Edwin van der Sar. Již rok zpátky se začalo pomalu počítat s tím, že Edwin letos kariéru definitivně ukončí. V zimě už to bylo jisté a Ferguson musel nutně najít vhodnou náhradu. Každý byl zvědavý na to, koho si United vyhlédli.  Asi každému je jasné, že není vůbec snadné najít toho správného brankáře na post týmu jako je Manchester United. Sám Ferguson by o tom mohl vyprávět, protože od skončení Petera Schmeichela, neotřesitelné jedničky až do roku 1999, se mezi třemi tyčemi United vystřídalo více gólmanů, než manažerů na lavičce Chelsea během dosavadní éry Romana Abramoviče.

 

Podobně jako celá řada z Vás i já jsem se obával toho, až „létající Holanďan“ pověsí rukavice na hřebík. Ten okamžik nastal po skončení uplynulé sezóny a zraky všech z nás se poté začaly upírat k oficiálním stránkám manutd.com. Spekulací o možné náhradě Sara bylo mnoho a mnoho bylo také jmen v médiích skloňovaných. Po zimním příchodu Lindegaarda Red Devils potřebovali ještě jednoho kvalitního brankáře. Netrvalo dlouho a vedení United na konci června oficiálně potvrdilo přestup španělského brankáře.

 

Můžeme si tedy oddechnout? Já myslím, že ano. Nahradit brankáře jako je Sar není lehký úkol a otázkou zůstává, zda to vůbec jde. Před van der Sarem tu bylo mezidobí, kdy United marně hledali ideálního brankáře. I před příchodem Schmeichela byla situace obdobná, jelikož po skončení brankáře Baileyho, který byl oporou United v 80. letech, United určitý čas rovněž neměli mezi tyčemi muže, jenž by si udržel dobré výkony delší dobu. Nyní stojíme před touto otázkou znovu. Jak si asi bude počínat prakticky nezkušený 20letý gólman?

 

De Gea má velmi nevděčnou pozici poté co zaujme místo velezkušeného Sara. Mladý Španěl však k této výzvě přistupuje odhodlaně. Sebevědomí mu rozhodně nechybí a my se tak můžeme těšit na to, co nám předvede. De Gea je vysoký gólman se skvělými reflexy i hraním nohama. Předpoklady dobrého gólmana tedy určitě má.

 

Mnozí se však obávají toho, zda bude schopen vypořádat se s tlakem, kterému bude vystaven. Jiní se na příklad domnívají, že je sice vytáhlý, nikoliv však urostlý a že se bude potýkat s jistými potížemi při přizpůsobení na styl Premier League. Zejména se jedná o neohrožené počínání si ve vzdušných soubojích, nebo aby se nebál vletět pod nohy sprintujícímu útočníkovi.

 

Dále tu je pak indispozice jeho jazyka. De Gea totiž zatím téměř neumí anglicky, čímž si mnozí nedokážou představit, jak bude dirigovat defenzivu před sebou a řvát na Evru, aby se stáhl nebo Vidiče s Ferdinandem pokud udělají chybu. V neposlední řadě také fanoušci vyvolávají obavy z toho, že bude nervózní, nesoustředěný, nejistý či dokonce nespolehlivý. Chybí mu totiž dlouhodobá herní praxe a hlavně zkušenosti.

 

 

Ovšem Ferguson, jej nekupoval proto, aby za rok či dva zase odešel. De Gea dostane šanci a bude mít dostatek času, aby se přizpůsobil a ukázal co v něm je. Naše obrana tím možná na nějaký čas utrpí, ovšem každá změna bolí a nese s sebou následky. Podobné problémy by ale měla jisto jistě většina gólmanů přicházející ze zahraničí, čili není na místě nevěřit de Geovi, natož pak Fergusonovi.

 

Já osobně jsem neměl vyloženého favorita na tento post United. Asi nejvíce jsem si přál Stekelenburga, ovšem na de Geu jsem moc zvědavý a těším se na to, co nám předvede zejména poté, co se v Liverpoolu dokázal prosadit Pepe Reina. Pro mě je David skvělá volba. Věřím, že tento přestup se Fergusonovi vydaří. Na svých nedostatcích bude moci nicméně zapracovat už tohle léto. Jsem rád, že se rozhodl dát mladému Španělovi šanci v takto útlém věku možnost chytat za Manchester United.

 

Všem třem posilám přeju mnoho štěstí, aby se jim dařilo, vyhýbala se jim zranění a jejich angažmá přinášelo Manchesteru United pouze samá pozitiva.

 

 


Námět na diskuzi: Co si o nových posilách myslíte vy?


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!