30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Blog

„Man U“ je urážka! Ale proč?

Jaká je příčina toho, že toto spojení vyvolává velký odpor fanoušků United? Málokdo ten důvod zná a tak si pojďme objasnit celou pravdu tohoto, pro obyčejného člověka, běžně používaného označení pro Manchester United.

Odpověd na tuto otázku není příjemná, ovšem osud si nevybírá a minulost nelze změnit, bohužel.

Výraz nás zavádí zpět do historie United a přímo souvisí s tragickou leteckou katastrofu v Mnichově 6. února roku 1958. Při tomto neštěstí zahynulo celkem 23 lidí, mezi nimi i 8 hráčů týmu Manchester United. Jedním z nich byl mladý Angličan Duncan Edwards.

Tento šikovný a nesmírně talentovaný, křídelní, ofenzivní záložník za Manchester United debutoval, když mu bylo teprve 16 let a 185 dní. Předpovídala se mu velká budoucnost. V United působil od roku 1953 a dohromady stihl odehrál 151 utkání, ve kterých dal 20 branek. Za reprezentační tým Anglie pak odehrál 18 utkání, ve kterých vstřelil 5 gólů. Svůj talent však nemohl plně ukázat a rozvinout. Jak asi všichni dobře víme Duncan Edwards zemřel ve věku 21 let. Patnáct dní po letecké tragédii (21. února 1958)  v mnichovské nemocnici Rechts der Isar na následky vážných zranění utrpěných při tomto neštěstí. A zde byly položeny základy k výrazu „Man U“.

Rivalství mezi jednotlivými týmy je vysoké a spjato s fotbalovou historií, ať už mezi vztahy mezi jednostlivými hráči tak i historií mnohdy velmi počerněnou vzájemnými vztahy jednotlivých táborů. Dění na hřišti spojuje fanoušky a staví je proti těm soupeřovým. Snaha zostudit druhý tým prakticky nezná hranic a objevuje se ve všech možných druzích projevu. Přes chorály a posměšné pokřiky až po nápadité „choreo“ či různé heslovité transparenty. Nebývá však pravidlem, a v Anglii to platí dvojnásob, že se tyto „fanouškovské války“ vedou v poklidném duchu, ba právě naopak. Míra narážek mnohdy hraničí s agresivitou a nevraživostí a drží se často na vysoké úrovni. Znatelná navíc není jenom na stadionech, ale pokračuje také v ulicích měst. Ano, mám zde na mysli tzv. „Hooligans“. Ale to už se dosti vzdaluji od tématu. Pojďme se tedy vrátit zpět k Mnichovské tragédii v roce 1958 a Duncanu Edwardsovi.

Ať už jsou motivy a projevy fanouškovských táborů jakékoliv, v některých případech se jedná o naprosto odporné chování. Existují totiž projevy naprosto nechutné, bez úcty a jakéhokoliv respektu, kdy se jedná o bezcitné a opravdu nelidské vyjadřování. V Anglii je známo několik takových případů, týkajících se této záležitosti a mezi ně patří i tragédie v Mnichově a také osoba Duncana Edwardse.

Prvními, kdo zneuctili památku tohoto hráče a potupili památku všech při tragédii zesnulých, byli fanoušci West Bromwiche a to svým chorálem:

„Duncan Edwards is manure, rotting in his grave, man u are manure – rotting in your grave“

Přičemž písmeno „U“ v jejich přeneseném významu znamená „You“ – „Ty“ s překladem – „Duncan Edward je hnůj, hnijící ve svém hrobě, chlape ty jsi hnůj – hniješ ve svém hrobě“

Dalšími, kdo tohoto označení využili, ale spíše by bylo trefnější poznamenat zneužili, byli také příznivci Leedsu United a Liverpoolu a v jejich podání vznikl tvar, který potupil památku všech obětí mnichovského neštěstí.

Tento tvar tedy zněl: „man u/you“ Urážlivé spojení pak:

„Man U Man U went on a plane, Man U Man U never came back again“ – („Man U Man U letěli letadlem, Man U Man U už se nikdy nevrátí zpět“)

nebo rovněž odporné „Man U Never Intended Coming Home“ – („Man U nikdy neměli v úmyslu, vrátit se domů“), kde počáteční písmenka navíc tvoří slovo „MUNICH“

Výraz Man U je pro laiky a neznalé fans zkratkou a naprosto přirozeným běžným označením Manchesteru United a její původ je jim absolutně neznámý. Pro fanoušky jiných týmů než Manchesteru United, kteří moc dobře vědí, co slovní spojení znamená, je příhodným nástrojem urážky a potupy United.

U nás v České republice a na Slovensku je tento původ výrazu málo obeznámen široké veřejnosti i ostatním nezávislým lidem a tak je s oblibou a bez pocitu viny, ovšem nevhodně, využíván a psán v novinách, na webových stránkách nebo na světelných tabulích či časomírách při televizních i internetový tzv. streamových přenosech, kde je možná nejvíce vidět.

Ve fotbalové Anglii a zvláště v červené polovině Manchesteru tento výraz raději nepoužívejte, neboť byste mohli snadno přijít k úrazu. Místním lidem a zvláště pravým fanouškům United tohle označení hodně leží na srdci! Angličané, jak známo, jsou hrdí na svou zem, její historii i současnost a proto jim ani zdaleka není lhostejné, pokud je někdo uráží a ponižuje, byť třeba nevědomky, a to i v oblasti fotbalu, který je zde národním sportem. Přímo to nesnášejí a stojí si za svým názorem a podle toho reagují.

Existuje mnoho názorů a teorií na toto téma, kde se objevují různé dojmy o tom, že výraz Man U je dnes vlastně i mezi fanoušky United, kteří znají význam slovního spojení, běžně používaný a nenese již takové poselství jako před lety. Možná je to však také vykládáno špatně a fanoušci výrazem naopak (se vší úctou) poukazují na krutou historii Manchesteru United, ovšem bez jakéhokoliv úmyslu poškodit jeho jméno.  Postřehli nebo viděli jste třeba v některém chorálu fanoušků Manchesteru United slovní spojení Man U? Ano, tušíte správně – není tam. Ať už je to tak či onak, původ tohoto výrazu je čistý fakt a je na každém z nás, jak k němu přistoupí.

Z pohledu příznivce Manchesteru United bych tedy doporučil termíny: Manchester United, United, Man Utd, Man United…

Výraz „Man U“, jsem nyní napsal naposledy, a proto Vás, kteří mají zájem na tom, aby bylo dobré jméno Manchesteru United zachováno, vyzývám, abyste jej už také nikdy více nevyužívali! Alespoň ne v dobrém slova smyslu.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!