28/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Legendy Redaktorské správy

Legendy United: Roger Byrne

V Manchesteru United působilo několik výjimečných kapitánů, jako např. Roy Keane, Bryan Robson nebo Johnny Carey, mezi tyto významné osobnosti klubu ale taktéž neodmyslitelně patří obránce Roger Byrne.


Jeden z nejlepších obránců v historii Rudých ďáblů, Roger Byrne, byl vůdčí postavou týmu Sira Matta Busbyho, bohužel ale patřil mezi ty, kteří tragicky zahynuli při havárii v Mnichově.


V roce 1953 po odchodu Johnnyho Careyho, byl Roger jasnou volbou na post kapitána týmu. I přes jeho mladý věk měl díky oddanosti a schopnosti postavit se komukoliv (dokonce i Siru Mattu Busbymu) tu čest ve svých 24letech obléci kapitánskou pásku.


Své vůbec první utkání odehrál o 3 roky dříve na Anfield Road proti Liverpoolu. Jeho preferovanou pozicí byl levý obránce, ale během sezóny 1951/52 se přemístil na pozici křídelního hráče, kde za 6 utkání dokázal vstřelit 7 branek.


Svými výkony dopomohl klubu i samotnému Busbymu k prvnímu ligovému triufmu po 41 letech. Se svou novou pozicí na hřišti ale moc spokojený nebyl, a tak v říjnu 1952 požádal o přestup. Manažer Matt Busby nechtěl o jednoho ze svých klíčových hráčů přijít a proto ho okamžitě vrátil na původní místo, na kterém už poté zůstal po zbytek své kariéry.


V roce 1956 dovedl Roger Byrne tým United k dalšímu titulu pod Sirem Mattem Busbym. Byl to druhý titul během 5 let, ale s naprosto rozdílným kádrem. Johnny Berry a právě Roger Byrne byli jedinými hráči, kteří dopomohli k oběma triumfům. Průměrný věk Busbyho kádru tehdy byl pouhých 22 let.


O sezónu později byl již zkušenější tým Rudých ďáblů na dobré cestě k získání unikátního treblu, když znovu uspěl na ligové scéně a dostal se do pokročilých fází jak v Evropě, tak i v FA Cupu. Pouť mladého týmu Evropským pohárem ale bohužel skončila v semifinále a úspěšné tažení domácím FA Cupem utnula až v samotném finále Aston Villa.


Byrne po prohraném finále prohlásil: „Nevadí, příští rok tu budeme zas.“


Jeho slova byla pravdivá – United se následující ročník opět dostali až do Wembley. Roger Byrne u toho už ale bohužel být nemohl.


Den narození: 8. prosinec 1929

Den příchodu: 1. březen 1949

První utkání: 24. listopad 1951 venku proti Liverpoolu

Vstřelených gólů: 17

Odehraných utkání: 245

Pozice: Obránce

Den odchodu (úmrtí): 6. únor 1958


horní řada zleva: Duncan Edwards, Billy Foulkes, Mark Jones, Ray Wood, Eddie Colman, David Pegg

dolní řada zleva: John Barry, Liam „Billy“ Whelan, Roger Byrne,Tommy Taylor, Denis Violet

 

autorem článku je Joseph


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!