24/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Faktor Veron! Naozaj United potrebujú hviezdu ako…

…Wesley Sneijder? Alexi Sanchez? Pastore? Messi….ahem!?Je úžasné pomyslieť na fakt, že toto leto je už v poradí desiate od chvíle, kedy do tímu United naposledy prišiel hráč pod označením veľkej hviezdy. V roku 2001 Sir Alex považoval za vhodný ťah podpísať futbalistu, ktorý bol pre mnohých najlepší stredný záložník tej doby: argentínsky klenot Juan Sebastian Veron. O 28 miliónov libier pozdejšie už United skompletizovali prestup skutočnej hviezdy. Dovtedy iní hráči stáli v skutočnosti United viac peňazí, no nemali taký celosvetový profil, akým Sebastian oplýval.


Toho času bol Veron môj najobľúbenejší futbalista, ktorý nehral za United. Bol jediným dôvodom, prečo som sa obťažoval sledovať zápasy Serie A. S loptou vedel také veci, že to nevyzeralo ako z tejto planéty. Rozhadzoval presné prihrávky na svojich útočníkov, jeho kontrola lopty bola ako keby začarovaná nejakou mágiou. Pôvab, s akým sa pohyboval po ihrisku, vyznel priam umelecky. Veron nehral v duchu futbalu…futbal hral v duchu Verona!


Keď sa objavili prvé špekulácie o jeho prestupe na Old Trafford, myslel som, že vyletím z kože! Je vôbec možné, že podpíšeme tak vyhláseného hráča? Hráča, ktorého chcel každý tím planéty? Iste spomínate, že v roku 2001 sa United ešte stále nachádzali v akejsi čerstvej ére úspechov. Bolo to ako keby len pred 5 minútami, keď sme si všetci do jedného priali, aby nás do zápasu naskakujúci Mark Robins zachránil na štadióne Nottinghamu Forest v hnusnom počasí v 3. kole FA Cupu 7. januára 1990 (pozn. red.: vtedy vsietil víťazný gól po centri Marka Hughesa a dnes je označovaný za záchrancu Sira Alexa Fergusona na lavičke United). Mali sme svojich hrdinov typu Cantonovcov, Robsnov, Keanov. Ale pravda bola, že sme neboli zvyknutí na prítomnosť už nejakej hotovej hviezdy v tíme, ktorá bola známa vo svete pre svoje maniere. Hráči nášho klubu sa stali legendami vďaka svojim činom. Toto ale bola určitá myšlienka, čo ak by sme si mohli skúsiť kúpiť úspech, získať radšej hotového hráča, ako vsadiť na potenciál.


Veronov príbeh je fraška…s prudkým koncom končiacim sa prestupom do Chelsea po 24 mesiacoch v drese United. Častokrát bol označovaný ako „správny hráč pre United v nesprávnom čase“. Keby Veron hral za United teraz, bol by to druhý Michael Carrick, no v edícii svetovej triedy (tým nechcem prejaviť voči Carrickovi neúctu!). Je ľahké objasniť, prečo zlyhal. Áno, nerozumel si s Royom Keanom. Áno, snažil sa držať tempo anglickej ligy. Áno, toto a tamto. Nakoniec ale, pre klub hrajúci stabilne vo formácii 4-4-2, ako na začiatku 90-tych rokov, nebol až tak vhodný. Bol to biedny Fergieho nákup. Manažér sa spamätal a keď sa naskytla prvá príležitosť zbaviť sa ho, učinil tak bez váhania. Bol som z toho zničený. Mali sme si ho ešte jednu sezónu ponechať. No ako mnohí, aj ja som bol zaslepený jeho talentom viac, než jeho prínosom nášmu tímu.


Prestupové obdobie sa nám teda rozbehlo pred pár dňami a United si zabezpečili príchod nesmierneho defenzívneho talentu menom Phil Jones. Označovaný, ako jeden z najtalentovanejších mladíkov na jeho pozícii v Anglicku, sa už nevymyká tradičným Fergieho prestupovým pravidlám…aj keď do neho vrazil dosť peňazí. Veď aj pri podpise Rooneyho to tak bolo, mal väčší potenciál, než hocikto…nebol ešte hotový klenot. Vždy, keď počujem meno nášho klubu spájané s prestupom nejakého veľkého futbalistu, musím pri tom myslieť na Verona. Myslím na to, čo nás nákup takéhoto hráča naučil v minulosti. Keď si kúpite Ferrari, viete čo ste dostali. No nemáte žiadnu záruku, že nedostane defekt. Všetci uznávajú, že práve teraz môžme opäť priviesť hráča Veronovho formátu, a taký hráč = Wesley Sneijder pre mnoho fanúšikov. Tá horúčka, vytvorená hráčom, ktorý nemá s nejakým klubom platný kontrakt, je neuveriteľná…niektorí fanúšikovia strácajú rozum, začínajú šalieť pri myšlienke na neho oblečeného v našej červenej. No rovnako, ako aj v mojom prípade v roku 2001, keď prišiel Veron, väčšinu fanúšikov viac trápi to meno, ako to, čo klub skutočne potrebuje. Chcú to prekliate Ferrari, pretože hodnota BMWčka nie je taká príťažlivá. Sneijder by mal priamy dopad na Rooneyho pozíciu. Je to typ hráča, ktorý potrebuje naša záloha? Alebo by priniesol zásadnú zmenu v štýle hry MUFC? Takýto typ prestupu je plný otázok.


Nech to je ako je, stále si myslím, že pre neho budeme až tretí v rade po City a Chelsea čisto po platovej otázke. Áno…keby bolo jeho snom hrať za Manchester United, vtedy by sme boli na prvom mieste. No neverím na rozprávky. Množstvo fanúšikov chce vidieť generálnu opravu tohto tímu…áno, tímu ktorý vyhral Premier League s náskokom 9 bodov a precválal bez väčších ťažkostí do finále Ligy majstrov. Pre mňa to teda má obrovskú hodnotu. Posledná sezóna bola vynikajúca…no viacerí s chuťou tento oslňujúci výkon ignorujú. Príchod Sneijdera, Pastoreho alebo Sancheza by pre mladších fanúšikov United (a myslím si, že v tejto veci existuje istá generačná priepasť) znamenalo, že chceme sa zamerať len na dobehnutie a zavraždenie Barcelony. Chcú preukázanie tohto vyhlásenia. Chcú radšej revolúciu ako evolúciu. „Áno“ kričia! „Upáľte Gibsona na hranici. Zničte Jonnyho Evansa. Zlomte Johna O’Shea na dve polky“.. a potom nasleduje klasická veta: „Nemajú na United“…Napriek tomu, ak si len trochu pamätáte na náš posledný „veľký“ nákup, potom si uvedomíte, že náš úspech bol postavený na takých mentalitách typu John O’Shea, mentalitách prehlbujúcich sa do vnútra klubu a nie na mentalitách typu Chelsea – vyhodiť 50 miliónov libier na samotného hráča, keď za tú cenu mohli mať 9 Chicharitov.


Nevravím, že idem zatratiť všetkých postihnutých Sneijderovou plesňou, ešte to! No po 27 rokoch fandenia United mám dosť rozumu na to, aby som vedel, že nie je všetko zlato, čo sa bliští. Manažér má neskutočne veľa možností na výber…vôbec ma neprekvapí, keď privedie neznámeho hráča ako náhradu za Paula Scholesa. Hráča, ktorý sa nenachádza na radare žiadneho z fanúšikov.


Míňanie peňazí je v dnešnom modernom futbale nevyhnutné. No viera v rozum Sira Alexa je pre mňa dôležitejšia, rovnako, ako ochrana nášho zaužívaného postupu pre budovanie úspešného tímu.


Lebo toto je cesta Manchesteru United.


Táto úvaha je preložená z angličtiny, autorom je fanúšik Manchesteru United.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!