24/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Redaktorské správy

Proč by měl John O’shea zůstat na Old Trafford?

Po skončení této sezóny se v médiích jako každý rok začaly objevovat nejrůznější fámy a spekulace o příchodech, ale i odchodech hráčů, jejichž jména jsou spojována s Manchesterem United. Jedním z těchto hráčů je i John O’shea. A my se v tomto článku zamyslíme nad tím, proč by měl zkušený Irský univerzál v týmu Red Devils zůstat.

 

 

Sezóna nám skončila a médiím a především bulváru naplno začaly žně. Spekulací se podle očekávání vyrojilo více, než vos, když jim píchnete do jejich hnízda. Mezi ty aktuální nyní patří také informace, které hovoří o odchodu Wesleyho Browna, Darrona Gibsona a Johna O’shea z týmu Rudých ďáblů do Sunderlandu. Steve Bruce (manažer Mackems) totiž vyhlásil svou touhu získat alespoň jednoho z této trojice do svého týmu. Díky této informaci se rázem začalo v médiích také polemizovat nad tím, že k Black Cats zřejmě neodejdou všichni tři, ale každý z této trojice by nakonec mohl přes léto změnit působiště.

 

My se pokusíme zaměřit na hráče United, hrajícího s číslem 22 na zádech a zamyslet se nad tím, proč by měl John O’shea zůstat věrným rudým ďáblem.

 

Pro mě osobně je odpověď jednoduchá. Byla by totiž ze strany Sira Alexe Fergusona obrovská chyba, kdyby tohoto hráče nechal odejít a to hned z několika důvodů. Ale pojďme si celou věc rozebrat podrobně  a osvětlit si ony důvody toho, jak důležitým hráčem O’shea pro Red Devils je a tudíž, že by měl dle mého posouzení určitě pokračovat ve své kariéře na Old Trafford i nadále.

 

 

Rodák z Waterfordu, menšího města na jihu Irska s bez mála 50 000 obyvateli, se k týmu United připojil ve svých 17-ti letech. Ve své první sezóně 1999/2000 na Old Trafford ve svých 17ti zároveň stihl i debutovat a to 19.10. 1999 ve třetím kole Ligového poháru v klání proti Aston Ville, které Rudí ďáblové prohráli ve Villa Parku 0:3. Bylo to však jediné utkání, které John v tomto ročníku odehrál. O rok později byl poslán na hostování do anglického celku Bournemouth. Zde nastoupil v deseti duelech a vstřelil jeden gól. Sezónu 2000/2001 načal v týmu United, ale po její zbytek zkoušel štěstí na dalším hostování, tentokráte v belgickém týmu Royal Antwerpy.

 

Po zkušenostech získaných z těchto hostovaček se  O’shea od ročníku 2001/2002 kousek po kousku začlenil do prvního týmu Manchesteru United. Hlavním důvodem, proč si Sir Alex Ferguson vybral právě tohoto, tenkrát prakticky neznámého hráče, byla jeho univerzálnost. Tedy schopnost hrát na jakékoliv pozici se stejně uspokojivými výsledky. Tuto svou přednost prokazoval mladý O’shea právě na zmíněných hostováních, kde byl pečlivě sledován a přesvědčil na tolik, že se jej manažer Red Devils rozhodl za nedlouho začlenit do týmu. A vyplatilo se.

 

John O’shea nikdy nepatřil k typickým hvězdám týmu Sira Alexe Fergusona, nikdy nebyl tahounem mužstva a nikdy nefiguroval ani mezi nejlepšími hráči sezóny. Všichni dobře víme, že John nikdy neoplýval, kdo ví jakým talentem. Neměl takovou stabilitu jako Ferdinand, ani nehrál v tak vysokém tempu jako Evra. Přesto má O’shea neobyčejné vlastnosti, které z něho dělají hráče, jakým je. Totiž univerzál, který disponuje pracovitostí, spolehlivostí, konzistentními výkony a flexibilitou. Je to skutečný všeuměl. Postupem času se tak stával  stabilním členem sestavy a průměrný počet zápasů za sezónu se mu vyšplhal na 30.

 

Není náhodou, že si za Manchester United zahrál již ve 392 zápasech, ve kterých jako bonus dokázal vstřelit 15 gólů. Abychom byli upřímní, téměř 400 utkání to není vůbec špatné číslo, když vezmeme v potaz i to, že ať už nastoupil O’shea na jakékoliv pozici na hřišti, dokonce i jako brankář, zahrál přesně tak, jak měl, své úkoly vždy svědomitě splnil a podával solidní výkony.

 

Z počátku nastupoval na levém kraji obranné čtveřice United, kde si vedl výborně. K nejpamátnějším okamžikům v jeho začátcích patří slavné jesle, kterými zesměšnil technicky vytříbeného Luise Figa, jenž podobné finty sám s oblibou využíval. V zápase Realu Madrid s Manchesterm United ve druhé dvojzápase čtvrtfinále Ligy mistrů 23.4. v roce 2003 na Old Trafford se však stala sama portugalská legenda obětí O’sheovi chytrosti a vtipu. O jeho drzém počínání se mluví do dnes a tohle je jeden z mnoha důvodů, díky kterému si O’sheu zamilujete. Neproslul však pouze tímto kouskem. V průběhu let se objevil na dalších postech, kde dokazoval, že patří do týmu Rudých ďáblů. Je možná až kruté tvrdit že je všeuměl, ale žádný mistr. John O’shea hrál vždy pro tým a nikdy nechtěl být vyhlášenou hvězdou. Pro úspěch  a dobro týmu udělal vždy vše, co bylo v jeho silách.

 

 

 

 

Jako další můžeme zmínit další nezapomenutelný okamžik, a sice zastoupení zraněného Edwina van der Sara v bráně United 4.2. 2007  v závěrečných minutách při ligovém střetnutí s Tottenhamem na White Hart Lane. Ve chvíli, kdy už Red Devils kontrolovali hru a vedli 4:0, si O’shea, který v 80‘ nahradil na hřišti Giggse, vzal rukavice, navlékl zelený dres a stoupl si v 87‘, kdy už United vyčerpali všechna svá střídání, do brány místo zraněného van der Sara a svým výkonem pomohl k udržení čistého konta, když uspěl i v souboji 1 na 1 i proti svému kolegovi z reprezentace Robbie Keanovi. Sám O’shea byl po zápase více než šťastný, že se mu podařilo udržet čistý štít.

 

 

 

 

Mnozí si také možná vzpomenou na vyvrcholení sezóny 2006/2007, kdy on a Ryan Giggs kombinovali ve středu hřiště, kdy byl John v pozici defenzivního záložníka. Z jejich přihrávek se mohl zrodit nebezpečný útok, ale soupeř se ještě nechtěl vzdávat a nechat zastrašit, jenže Giggs s O’sheou na tuto situaci reagovali obdivuhodnou odvahou a soupeři nic nedovolili.

 

Myslím si, že jedním dalších důvodů, že bude mít O‘shea vždy své místo v srdci každého fanouška, je pocit, že je to normální chlap, bez skandálů, plný skromnosti a pokory. Současně ze svého talentu, který mu byl dán, dokázal vytěžil maximum. Hraje zápasy s úsměvem na tváři a vy máte pocit, že se chová,  tak jak to má každý den ve zvyku a to, co na hřišti dělá, si vyloženě užívá. Vidíte, jak si hru naprosto vychutnává, ale co hlavně, hraje celým srdcem pro United.

 

 

On měl také to štěstí, že některé jeho góly, které vstřelil v průběhu svého působení na Old Trafford, přispěly týmu v klíčových momentech a výrazně pomohly změnit některé okamžiky v historii klubu. Tak na příklad zde můžeme zmínit jeho krásný gól do sítě Arsenalu na Highbury 1.2. 2005, kterým v 89‘ pečetil výhru Red Devils 2:4. V závěru zápasu přihrál Saha zpět Scholesovi, který skvělou přihrávkou našel naběhnutého O’sheu, který se rázem ocitl ve vápně v roli hrotového útočníka a stál tváří v tvář vyběhnutému Almuniovi. Následně po vzoru největších technických fotbalových mistrů k údivu všech nádherně přeloboval nevídaným způsobem španělského gólmana v bráně Gunners a ztvrdil vítězství Red Devils. Nutno podotknout, že dát v té době Arsenalu 4 góly, byl opravdu velký kumšt.

 

 

 

 

Jako další bychom mohli zmínit třeba jeho trefu v nastaveném čase do sítě rivalského Liverpoolu před ve švech praskající tribunou The Kop. Pro všechny fanoušky United je snem, když se týmu podaří vstřelit gól právě tady a porazit Scousers. 13. 3. 2007 už začínala bitva o titul v Premier League vrcholit a United čekalo důležité derby se Scousery. Vypjaté utkání, které pro zatím nemělo jediného šťastného střelce, spělo ke svému závěru. Běžela první minuta nastavení, když Cristiano Ronaldo zahrál z levé strany z úhlu přímý volný kop. Jeho razantní ránu ještě dokázal s velkými problémy i za přispění teče důrazného Sahy liverpoolský brankář Reina vyrazit před sebe. Na nekompromisní dorážku nehlídaného O’shea, však už neměl nárok a United tak mohli nakonec v čele s Gary Nevillem, Edwinem van der Sarem a manažerem Sirem Alexem Fergusonem bouřlivě oslavovat nejen zisk tří bodů, ale i další důležitý krok v cestě za titulem.

 

 

 

 

A jako třetí příklad tu máme gól ze sezóny 2008/2009 shodou okolností znovu proti Arsenalu. Tentokrát se jednalo o důležitou trefu v prvním dvojzápase semifinále Ligy mistrů. 29.4. 2009 17′ utkání a diváci na Old Trafford sledují letící centr z rohového kopu z pravé strany, jenž prošel až na zadní tyč ke Carrickovi. Ten udělal kličku obránci, přes kterého následně odcentroval. Míč tečovaný Silvestrem (bývalým hráčem United) se dostal k ve vápně volnému O’sheovi, jenž reflexivně napálil míč do sítě Arsenalu.

 

 

Tak to by bylo ke krátkému výčtu veledůležitých gólů do sítí našich největších soupeřů tohoto univerzála.

 

O’shea vždy vystupoval jako velký fanoušek United a je populární a oblíbenou postavou šatny Rudých ďáblů, kam vnáší humor i pohodu. Jeho zkušenosti jsou neocenitelné především pro dvojčata da Silvovi, kteří mohou čerpat znalosti od tohoto urostlého učitele. To bude podle všeho pro mladé Brazilce výchozí bod v rozletu jejich zářivých kariér v Manchesteru United. Pokud byste chtěli odstranit z klubu takový charakter, který učí mladé, a kterému manažer poté, co jej koupil, vštípil, co znamená hrát za United a plně mu důvěřoval, bylo by to velké riziko, když vezmeme v úvahu, že z klubu v nedávné době odešlo už mnoho zkušeností a autority v osobách Nevilla, van der Sara a Scholese.

 

Je jasné, že čas nelze zastavit a nejlépe to ví sám Sir Alex Ferguson, který se geniálním způsobem vypořádává s tímto evergreenem a neřešitelným hendikepem. Při obnově týmu patří k absolutní špičce a v průběhu svého působení na Old Trafford už mnohokrát dokázal, že prakticky nemá ve svém oboru konkurenci a dnes mu pravděpobobně patří úplný vrchol. Klubová věrnost je však v moderní době nadevše ceněna nejen u manažerů, ale také u samotných hráčů a z tohoto důvodu by mohla být ztráta 30letého O’shea citelná a těžko nahraditelná.

 

A zde se opět dostáváme k mediálním zprávám. Po všech výše uvedených důvodech je totiž velký šok číst či slyšet zprávy o tom, že bude nejspíš jedním ze tří hráčů, kteří mají za 12 milionů £ zamířit do týmu Stevena Bruce. Podle mě je John jedním z cenných hráčů, který figuruje v plánech manažera Wearsiders, jenž o něj velmi stojí a chtěl by jím vhodně doplnit své ambiciózní mužstvo. Co je však nejvíce zarážející a co můžeme nést jen s těžkým srdcem, je informace, že Sir Alex Ferguson zcela vážně uvedl, že by byl s tímto transferem svolný. A však možná zde existuje vysvětlení a vychytralý skotský manažer se cítí trochu provinile, když využíval Johnovi univerzality na všech možných pozicích, kde bylo třeba pro dobro týmu, než pro umění hráče samotného a uvažuje o tom, že by to mohlo být nejlepším způsobem navrácení loajality. Bez výhrad tedy podporuje myšlenku, že by O’sheaovi chtěl umožnit hrát poslední léta jeho kariéry roli klíčového muže na Stadium of Light, kde by se zkušený hráč ocitl mezi mnoha známými tvářemi.

 

Je totiž pravdou, že každý z ex-hráčů United může v současné době hrdě držet planoucí pochodeň po odchodu z Manchesteru United, kde zažil úspěšnou kariéru podobně jako John. Pokud by se O’shea rozhodl pro odchod, což já osobně absolutně odmítám, přál bych mu, abychom jej mohli v novém působišti vidět v roli kapitána týmu, přičemž by naplno vyšly najevo jeho přednosti jako nesobeckost, skromnost a zkušenosti nasbírané jeho kariérou ověnčenou trofejemi, za kterou už nyní zaslouží uznání.

 

O’sheaovi v Manchesteru United za rok skončí smlouva. Spekulace o jeho odchodu se začaly objevovat a později sílit v době, kdy nedostával v závěru sezóny tolik herních příležitostí na úkor mladých brazilských dvojčat. Dle mého názoru však brzy dojde k jejímu prodloužení, protože O’shea je v United spokojený a týmu Rudých ďáblů naprosto oddaný. Své místo v něm pro zatím zcela jistě má a týmu má ještě co nabízet. Jeho zkušenosti jsou ve velkých zápasech nebo při hře na jistotu neocenitelné. Vždy byl příkladem pro všechny. Pracovitý, pokorný hráč s velkým srdcem pravého ďábla. Vždy rozvážný, jistý a však i s patřičným důrazem ostrovního fotbalisty. Své nedostatky dokázal vždy eliminovat způsobem sobě vlastním. Svou rychlost nahrazoval předvídavostí, čtením hry a kvalitními centry. Někomu by se mohl zdát jeho herní styl poněkud těžkopádný, ovšem za tento nedostatek je alternativou jeho dobrá fyzická kondice a klidná rozehrávka.

 

Nebyl nikdy typem klasického obránce, ale jak už bylo výše několikrát zmíněno, je neocenitelným univerzálem s neobyčejnými schopnostmi a vůlí po vítězství. Tvrdíte, že by stejnou roli zvládl kdokoliv v týmu? Mýlíte se! V United platí pravidlo, že se všichni mohou spolehnout jeden na druhého. Touto důležitou zásadou je John O’shea živým ztělesněním a patří mezi nejspolehlivější hráče našeho týmu. Možná se o tom tolik nemluví, ovšem myslím si, že nebude ani trochu smělé, když prohlásím Johna O‘sheu za legendu Manchesteru United!

 


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!