22/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Legendy Redaktorské správy

Legendy United: Allenby Chilton

Oddaný bojovník, který byl stejně tak, jako Johnny Carey, u zisku FA Cupu v roce 1948 a poháru pro vítěze anglické ligy za ročník 1951/52.


Při pohledu na celkový počet 391 startů za Rudé ďábly se toto číslo zdá být téměř neuvěřitelné pro někoho, kdo málem dal přednost boxerské kariéře oproti té fotbalové a pro někoho, kdo přišel o svá nejlepší léta během válečného období.


Allenby Chilton se v roce 1938 šest měsíců věnoval pilnému tréninku boxu, vše si ale dobře rozmyslel a jako amatér vstoupil tentýž rok do Liverpoolu.


Po několika měsících se připojil k Manchesteru United, ve kterém své první utkání odehrál 2. září 1939 proti Charltonu Athletic. Bohužel den po tomto významném momentu jeho kariéry vyhlásila Británie válku Německu.


Válečné období pro profesionální hráče znamenalo přerušení fotbalového snažení a Allenby nebyl výjimkou. Jako voják působil v pěchotě Durham Light, zranil se v bojích u Caen a zúčastnil se i bojů během dne D. Mezitím ale stihl hrát za Charlton Athletic, kterému v dubnu 1944 pomohl k vítězství v jižním ligovém poháru.


Poté, co 2. světová válka skončila, se Chilton vrátil do k Rudým ďáblům a na dalších 9 let se stal srdcem obraných řad United. Byl nedílnou součástí týmu v úspěšných taženích ligou i FA Cupem. V sezóně 1953/54 převzal po Stanu Pearsonovi kapitánskou pásku.


V této době odehrál 166 utkání v řadě, což znamenalo rekordní výkon vůbec. Tento rekord překonal až Steve Coppell 30 let poté.


Za dobu devíti poválečných sezón chyběl jenom ve 13 ligových zápasech a během ročníku 1954/55 se rozhodl skončit. V týmu byl nahrazen Markem Jonesem.


V březnu 1955, po odehrání 391 utkání a vstřelení 3 branek za Manchester United, odešel do klubu Grimsby Town, kde působil jako hráč i manažer. S aktivním fotbalem skončil v úctyhodném věku 38 let a později se ještě stal manažerem Wiganu Athletic a Hartlepoolu United.


Den narození: 16. září 1918

Měsíc příchodu: Listopad 1938

První utkání: 2. září 1939 venku proti Charltonu Athletic

Vstřelených gólů: 3

Odehraných utkání: 391

Pozice: Obránce

Měsíc odchodu: Březen 1955

autorem článku je Joseph


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!