Gary Neville se rozloučil s Manchesterem United

31

Obránce Gary Neville si naposledy oblékl dres Manchesteru United, aby se rozloučil jak s klubem, tak s fanoušky Rudých ďáblů.

Dlouholetý obránce a kapitán Manchesteru United Gary Neville začátkem tohoto roku oznámil ukončení profesionální fotbalové kariéry. K oficiální rozlučce hráče s klubem a fanoušky byla naplánována na úterý, 24. května 2011, v přátelském utkání proti Juventusu Turín.

Gary Neville si na toto utkání pozval své bývalé spoluhráče z United a kamarády Nickyho Butta, Phila Neville a Davida Beckhama, kteří také ještě jednou oblékli dres Manchesteru United. Ještě před začátkem utkání předal Sir Alex Ferguson Gary Nevillovi památkové dárky a zpěvák Ian Brown zazpíval píseň „This is The One“. V základní sestavě se kromě již zmiňovaných hráčů objevili také další hráči slavné Class of ’92 Ryan Giggs a Paul Scholes.

Utkání se od začátku hrálo v přátelském duchu a jako první mohl udělal Gary Nevillovi radost Wayne Rooney, který ve 4. minutě pálil z první po přihrávce Phila Neville. Brankář Marco Storari ale vytáhl perfektní zákrok. Na druhé straně Tomasz Kuszczak předvedl dobrý zákrok proti střele záložníka Alberta Aquilaniho. Gary Neville na pravé straně hřiště často kombinoval s Davidem Beckhamem, jehož každý dotek s míčem bouřlivě ocenili domácí fanoušci. V 18. minutě se Manchester United dostal do vedení, když Ryan Giggs skvělou přihrávkou našel před branku nabíhajícího si Wayne Rooneyho, který otevřel skóre utkání – 1:0.

Kuszczak si pak v brance United poradil se šancemi Aquilaniho a Del Piera. Po centru Garyho Neville se mohl střelecky prosadit Michael Owen, ale nemířil přesně. Po půl hodině hry Sir Alex Ferguson stáhl ze hřiště Wayne Rooneyho, Paula Scholese a Ryana Giggse, aby je šetřil na sobotní utkání finále Ligy mistrů proti Barceloně. Na hřiště se tak dostali Gibson, Bébé a Obertan. Ve 40. minutě utkání se hostům podařilo vyrovnat, když centr Miloše Krasiče usměrnil do branky Simone Pepe – 1:1. Ještě před přestávkou se ale United mohli dostat do vedení. Bébé dobrou přihrávkou našel osamoceného Michaela Owena, který ani tentokrát brankáře Storariho nepřekonal. Poločas tak skončil remízou 1:1.

Do druhého poločasu udělal Sir Alex Ferguson změnu v brance, když Kuszczaka vystřídal Anders Lindegaard. Dánský brankář ale moc práce neměl a se stahováním centrů si poradil bez větších problémů. To střídajcí Alex Manniger na druhé straně musel dávat pozor na Bébého, kterého centrem našel Beckham. Portugalský záložník o něco později sám pronikal do pokutového území, ale byl faulován, a United se tak naskytla příležitost kopat přímý kop. K jeho exekuci se za ovací domácích fanoušků postavil David Beckham. Anglický záložník bohužel střelou těsně přestřelil hostující branku.

To Manuel Giandonato si s přímým kopem poradil o poznání lépe. V 78. minutě umístěnou střelou úhlu překonal domácího brankáře – 1:2. Sir Alex Ferguson udělal v utkání celkem sedm změn, ale ta nejočekávanější přišla v 85. minutě. Za potlesku ve stoje hřiště opustil Gary Neville, kterého nahradil mladík Scott Wootton. Bývalý anglický obránce se tak rozloučil s Old Trafford a je škoda, že to nebylo vítězstvím.