05/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Review: Manchester United – Chelsea

United ve 36. kole porazili na Old Trafford londýnskou Chelsea 2:1 a po tomto veledůležitém vítězství již mají cestu za rekordním 19. titulem volnou.


A je to za námi. To, na co se postupně upírali zraky všech příznivců Red Devils, tedy zápas označovaný fanoušky United – jako zápas o všechno – skončil zaslouženou výhrou Rudých ďáblů a ti mají po vítězném utkání na domácím stadionu Old Trafford, kam přijela londýnská Chelsea, nyní titul téměř na dosah.


[audio:https://www.devilpage.cz/wp-content/uploads/2011/05/manchester-united-glory-glory-man-united.mp3|titles=manchester united – glory, glory man united|autostart=yes]


Ještě před zápasem


Sezóna Premier League se nezadržitelně blíží do finiše, ale o jejím vítězi před tímto kolem zdaleka nebylo rozhodnuto. Nicméně kdo vyhraje v tomto ročníku titul v nejvyšší anglické soutěži, nám mělo hodně napovědět nedělní klání mezi United a Chelsea.


Už před vypuknutím tohoto souboje na ostří nože bylo každému jasné, že v sázce je opravdu hodně. Oba týmy měly k dispozici kompletní kádry a do utkání vstupovali s obrovskou motivací zvítězit. V případě výhry Red Devils by měli naši hráči ligové prvenství s největší pravděpodobností v kapse. I případná remíza by byla příznivější pro Rudé ďábly. Pokud by však vyhráli Blues, bodově by se na United dotáhli a díky lepšímu skóre by se posunuli na první pozici.


Chelsea se letos během téměř celé sezóny nesetkala s formou, která by jí vydržela několik zápasů v řadě a zažívala nejhorší výsledky za posledních několik let. Ani domácí stadion Stamford Bridge jí neposkytoval potřebnou jistotu a na přelomu roku to s Londýňany vypadalo hodně bídně. Postupně byli vyřazeni ze všech pohárových soutěží a ještě dva měsíce zpátky, ztráceli na vedoucí United propastných dvanáct bodů. Tehdy málokdo věřil, že by se Blues mohli ještě vzchopit a zapojit do boje o titul, protože někteří jim mnoho šancí nedávali ani na pozice zajišťující v příští sezóně účast v Lize mistrů. Ani nejdražší přestup v historii v rámci dvou klubů nejvyšší anglické soutěže, který proběhl v lednovém přestupovém období, jim očekávaný přínos neposkytl a Chelsea se ocitala ve velmi zoufalé pozici, kdy se v médiích dokonce začalo vážně mluvit i o odvolání trenéra Ancelottiho.


To, co se ovšem svěřencům italského kouče podařilo během posledních dvou měsíců, by se dalo označit za malý zázrak. Vše koneckonců načal už jejich i dnes velmi diskutovaný vzájemný souboj proti Manchesteru United, který Chelsea na Stamford Bridge vyhrála i díky velké pomoci sudího Atkinsona 2:1. Blues byli sice měsíc zpátky Rudými ďábly vyřazeni z Ligy mistrů, a však poté jejich ligové vítězné tažení, kromě venkovní remízy se Stoke City, i nadále pokračovalo a Blues se začali nezadržitelně přibližovat čelu tabulky.


Celá situace se navíc vyhrotila a minulý víkend ještě více zdramatizovala, když Red Devils podlehli na Emirates Stadium Arsenalu a svěřenci Carla Ancelottiho díky tomuto zaváhání ztráceli před tímto kolem na United už pouze tři body, a o to více byla tudíž tato bitva pro oba celky nesmírně důležitá. Rudí ďáblové však měli stále vše ve svých rukou a okolnosti hráli do karet především jim. Rozhodující bitvu měl na Old Trafford, kde United v lize do této chvíle ztratili pouze dva body, řídit sudí Webb.


Souboj „na život a na smrt“ spolu svedli v současné chvíli dva bodově nejúspěšnější celky Premier League tři kola před koncem přímo na hřišti. To dodalo utkání ještě větší grády a diváci se mohli těšit na velkolepý zápas nabitý emocemi a z obou stran obrovskou touhou porazit svého soupeře. My jsme mohli pouze doufat a věřit, že United budou mít více vůle po vítězství a hnáni svými fanoušky, dokážou v Divadle snů Chelsea srazit k zemi.


Sir Alex Ferguson měl k dispozici všechny hráče, vyjma pernamentně zraněného Hargreavese, nicméně už dopředu avizoval, že sestava, ve které ve středu chyběli opory jako Rooney, Giggs, Ferdinand nebo Vidič, bude opět dosti odlišná od té, která ve středu porazila 4:1 Schalke 04, čímž stvrdila postup Red Devils do finále Ligy mistrů. Možností měl hned několik, ale bylo jasné, že na některé se zkrátka nedostane a do hry budou zapojeni pouze vyvolení.


Ferguson věděl opět velmi dobře, co dělá. Zvolit rozestavení 4-4-2 a na hřiště poslal pravděpodobně to nejlepší, co mohl. Na pravém kraji obrany dostal důvěru Fábio, nalevo se trochu překvapivě objevil O’shea. Giggs podle předpokladů doplnil ve středu zálohy Carricka. Za očekávanou stoperskou dvojící vše jistil spolehlivý van der Sar mezi třemi tyčemi. V útoku hrál Chicharito, kterému na svém oblíbeném postu sekundoval Rooney. Kapitánem United byl pro tuto bitvu kdo jiný, než Nemanja Vidič.


Utkání se hrálo v Manchesteru na Old Trafford. Nad Britské ostrovy pronikal během víkendu od jihovýchodu vlhký vzduch, který sem přinesl velkou oblačnost a srážky. Během duelu však bylo polojasno; teplota 17°C.


Průběh prvního poločasu:


Nabité Theatre of Dreams vytvořilo bouřlivou atmosféru a lítá bitva mohla začít. A United začali nejlépe jak  mohli, protože hned v první minutě se ujali vedení. Giggs přihrál Parkovi a ten pěknou kolmicí poslal míč Chicharitovi. Celou situaci podcenil obránce Luiz, který přihrávku nezachytil a Chicharito tak postupoval sám na Čecha, kterého tváří v tvář po zemi chladnokrevně překonal – 1:0


Rudým ďáblům se podařil neuvěřitelný start do zápasu. Hra tak dostala od prvních minut živější tempo, postupně se však uklidňovala a oba týmy začaly hrát kombinačně ze zajištěné defenzivy. V 8‘ vypálil z dobrých 25 metrů velmi ostrou a hlavně přesnou ránu k levé tyči Rooney, ovšem Čech ji stačil vytěsnit na roh. V 11‘ se po centru Parka mohl dostat k míči Chicharito, ale Luiz před ním balón na poslední chvíli tečoval na roh, nicméně ten odpískán nebyl. V 12‘ fauloval Ivanovič Rooneyho a jako první obdržel žlutou kartu. Na začátku 15‘ se po rychlém protiútoku dostal míč od Valencii před šestnáctku k Rooneymu, jenž po zemi vypálil, ale jeho střela skončila těsně vedle levé tyče Chelsea. Na konci 18‘ se van der Sar dostal ve svém vápně do mírnějších problémů, ale celou situaci a následnou střelu Kaloua se mu podařilo dobře vyřešit. Ve 20‘ střílel zpoza vápna opět Kalou, ovšem jeho střelu zpomalila naše obrana a van der Sar ji v pohodě chytil. Ve 21‘ fauloval Ivanovič před velkým vápnem znovu Rooneyho a United mohli ohrozit bránu Čecha z dobré palebné pozice. Rooney ale místo střely poslal míč napravo Fábiovi a ten měl po takto zahraném signálu centrovat do vápna, ale z toho se žádné nebezpečí nezrodilo. Ve 23‘ se na levé straně dobře uvolnil Park, který ze strany nebezpečně vystřelil a Čech musel míč vyrážet na roh. Ve stejné minutě Rudí ďáblové zdvojnásobili své vedení. Po rohu zahraném na krátko si Giggs na levé straně narazil s Parkem, poté si pohrál a Kalouem, následně přes něho odcentroval. Na jeho centr si na zadní tyči dobře naběhl Vidič a náš kapitán poslal míč hlavou neomylně do sítě – 2:0


Red Devils s pohodlným vedením kontrolovali hru a s chutí se pouštěli do dalšího útočení. Ve 25‘ však na druhé straně nebezpečně hlavičkoval Kalou, ale dobře postavený van der Sar jeho pokus vytěsnil mimo tři tyče. Ve 30‘ byl před naším vápnem faulován Kalou a Drogba, který si přichystal míč na střelu, měl dobrou možnost k ohrožení naší svatyně. Jeho umístěnou prudkou ránu, která navíc nepříjemně padala, však van der Sar skvěle vyrazil. Ve 32‘ zastavil Valencia nedovoleně Maloudu a opakovala se situace, kterou jsme viděli před pár okamžiky. Míč si z podobné pozice postavil opět Drogba, nicméně jeho další projektil skončil tentokrát vedle levé tyče brány United. V těchto chvíli byli u míče více hráči Chelsea, kteří kombinovali a snažili se proniknout naším obranným blokem. Ve 38‘ se Rooney střetl ve vzdušném souboji s Luizem, za což sudí Webb ukázal našemu útočníkovi žlutou kartu. Na hřišti se ke konci první půle začalo přiostřovat. Na začátku 43‘ přišel zásluhou Parka o míč Essien, ale ghanský záložník Ji-Sunga vzápětí fauloval a za svůj zbytečný zákrok viděl žlutou kartu. V prvním dějství byly nastaveny tři minuty navíc. V nich jsme ovšem už nic zajímavého neviděli a Red Devils tak po první půli zaslouženě vedli – 2:0Průběh druhého poločasu:


Lepší vývoj utkání jsme si snad nemohli přát. United měli tuto bitvu rozehranou náramně a nyní už pouze zbývalo cenné vedení udržet. Do druhé půle provedli oba manažeři změny v sestavě. Na straně United nahradil Evans na levém kraji obrany O’sheu, Chelsea střídala hned dvakrát. Místo Luize přišel Alex a Obi Mikela vystřídal Ramirez. Duel pokračoval v podobném tempu a nasazení jako skončil první poločas. V 51‘ zkoušel z dálky štěstí Kalou, ovšem jeho pokus skončil vedle pravé tyče brány van der Sara. V 52‘ nebyla ve vápně Chelsea odpískána evidentní ruka Lamparda. Hra postupně pokročila do klidnější fáze, ve které probíhaly boje především o střed hřiště. K vidění bylo spoustu faulů a osobních soubojů. V 62‘ Chelsea vyčerpala svá střídání. Na hřiště vyběhl Torres, jenž nahradil Kaloua. Blues začali postupně držet míč častěji na svých kopačkách a snažili se dostat naši defenzivu pod tlak, to se jim však příliš nedařilo a United navíc vyráželi do rychlých nebezpečných protiútoků. V 65‘ vystřelil zpoza našeho vápna Alex, van der Sar byl ale připraven. Na konci 66‘ si Drogba zpracoval pomocí ruky centr Cola, pronikl do našeho vápna a pohotově zakončil. Míč vyslaný z jeho kopačky naštěstí jen těsně minul pravou tyč naší brány.  Na začátku 69‘ se Chelsea přece jen podařilo snížit. Z pravé strany poslal míč do našeho vápna Ramirez, na centr si naskočil Ivanovič, jehož hlavička neměla razanci, nicméně skončila na kopačkách Lamparda, jenž poslal míč reflexivním pohybem nohy do naší sítě – 2:1


Tento gól přiměl Rudé ďábly ke zvýšení aktivity. V 70‘ vybojoval na pravé straně míč Chicharito, který s ním pronikl do vápna a šikovnou přihrávkou hledal zcela volného Rooneyho. Ten měl před sebou prázdnou bránu, do které v těžké pozici míč také směřoval, ale obránce Alex svým skluzem zabránil jistému gólu, když míč odkopl z brankové čáry. Na konci 75‘ hlavičkoval nad břevno brány United Drogba, byl ale přistižen v milimetrovém ofsajdu.  United se po několika ofenzivních minutách opět přesunuli do pozice bránícího týmu. V 77‘ zůstal na trávníku po souboji s Ramirezem ležet otřesený Evans, ale ten mohl nakonec ve hře po ošetření pokračovat, stejně jako Fábio. V 83‘ dostal žlutou kartu Giggs. Utkání pomalu spělo ke svému konci a United si zkušeně hlídali své vedení. V 86‘ dostal žlutou kartu Ramirez, za faul na pronikajícího Giggse. Na začátku 87‘ přihrál Giggs z volného kopu na Valenciu, který z pravé strany dobře odcentroval, hlavička Chicharita v nadějné pozici však skončila nad břevnem Chelsea. V 88‘ pálil zpoza vápna vedle levé tyče naší brány Torres. Následně Sir Alex Ferguson podruhé střídal. Ze hřiště stáhl Fábia, kterého nahradil Smallingem. V 89‘ Red Devils zahrozili z dalšího rychlého útoku. Míč z kopačky Valencii prolétl vápnem Chelsea k Rooneymu, ten přistrčil na šestnáctku Giggsovi, jenž ještě přihrál Chicharitovi, ale ten mířil vedle. V 90‘ fauloval Carricka ostrým skluzem Drogba, za což viděl žlutou kartu. Do druhého dějství přidal Webb čtyři minuty. V nich zakončoval Rooney další ofenzivní snažení Rudých ďáblů, ovšem jeho pokus mu zablokovali obránci Cheslea. V 90+3‘ minutě zkoušel z dálky zaskočit van der Sara Cole, ale míč po jeho technické střele skončil nad břevnem. Red Devils byli pozorní a drželi svého soupeře daleko od svojí brány. Čekalo se pouze na závěrečný hvizd hlavního rozhodčího, který také za nedlouho přišel a Manchester United tak doma porazil Chelsea – 2:1
Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – Fábio (88‘ Smalling), Ferdinand, Vidič, O’shea (46‘ Evans) – Valencia Carrick, Giggs, Park – Rooney, ChicharitoLavička: Kuszczak, Evans Smalling, Scholes, Anderson, Nani, Berbatov


Základní sestava Chelsea: Čech – Ivanovič, Luiz (46‘ Alex), Terry, Cole – Obi Mikel (46‘ Ramirez), Essien, Lampard, – Malouda, Kalou (62‘ Torres), Drogba


Lavička: Turnbull, Ferreira, Alex, Ramirez, Benayoun, Anelka, TorresGóly:


Manchester United – 1‘ Chicharito, 24‘ Vidič


Chelsea – 69‘ Lampard


Žluté karty:


Manchester United – 38‘ Rooney, 83‘ Giggs


Chelsea – 12‘ Ivanovič, 43‘ Essien, 86‘ Ramirez, 90‘ DrogbaHlavní rozhodčí: Howard Webb


Návštěva: 75 445 divákůStatistika zápasu: (převzato z livesport.cz)


Manchester United

Chelsea

48%

Držení míče

52%

9

Střely celkem

13

4

Střely na bránu

7

5

Střely mimo bránu

6

19

Přímé kopy

16

7

Rohové kopy

2

3

Ofsajdy

3

16

Vhazování

26

6

Zásahy brankářů

2

9

Výkopy

9

13

Fauly

16

2

Žluté karty

4

0

Červené karty

0
Zde je ještě konečný výsledek zápasu 36. kola anglické Premier League našeho jediného konkurenta v boji o ligový titul, který ještě mohl promluvit do boje o titul – Arsenalu.Neděle 7. května


Na hřiště houževnatého Stoke City přijeli hráči Arsenalu, aby zde do posledních chvil ještě živili své nepatrné naděje na titul, které však již byly pouze předmětem teorie. Jenže ty byly pohřbeny už v prvním poločase. Gunners chybělo sebevědomí a hráli jakoby s pocitem, že titul už získat nemohou. A o to, aby bylo jejich skleslé představení skutečně oprávněné, se postaral ve 28‘ K. Jones, jenž poslal domácí do vedení. Ve 40‘ rozjásal Britannia Stadium podruhé J. Pennant a s Arsenalem to vypadalo velmi špatně. Po poločase reagoval Arséne Wenger na tento stav dvojitým střídáním, ale ani to nebylo jeho týmu nic platné. V 81‘ sice snížil R. van Persie na 2:1, ale hned o minutu později vrátil dvougólový náskok Pottres J. Walters. Marnost Arsenalu se provázala celým utkáním, a protože další gól už nepadl, skončilo utkání – 3:1


Stoke City 3-1 Arsenal


Arsenal je po porážce od Stoke City definitivně venku ze hry o titul!Závěr:


Rudí ďáblové bez větších obtíží zvládli domácí zápas s Chelsea a k titulu mají nyní už opravdu blízko. United měli bleskový start do zápasu a v průběhu prvního poločasu přidali i druhý gól. Naše hra byla velmi koncentrovaná a celkově jsme předvedli výborný týmový výkon. Defenziva pracovala sehraně, organizovaně a nedělala chyby. V útoku jsme si počínali snad ještě lépe. Skvělá spolupráce útoku a zálohy znamenala pro Blues velké nebezpečí a především záložní řada United udělala hlavní rozdíl v tomto klání. Nikdo z hráčů navíc nezapomínal ani bránit a každý odvedl na hřišti velký kus skvělé týmové práce. Ve druhé půli jsme si už pouze hlídali vedení a především bránili náskok, a i když jsme nakonec inkasovali gól, dokázali naši hráči skvěle takticky ubránit útočné snažení Chelsea a důležitý match dovést k vítěznému konci. Manchester United má titul na dosah, protože porazil Chelsea – 2:1


Následující utkání:


Za týden v sobotu 14. května zavítají Rudí ďáblové do Ewood Parku, kde své domácí zápasy hraje Blackburn Rovers. Tento tým stále neví, zda si i za rok zahraje Premier League a United tedy čeká další náročný duel, ale v případě bodového zisku se po jeho skončení již budou moci svěřenci Sira Alexe Fergusona radovat z historického 19. ligového titulu.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!