Review: Manchester United – Schalke 4:1

Manchester United i v druhém utkání semifinále Ligy mistrů porazil Schalke, v dnešním zápase 4:1, a postoupil do finále, kde se střetne ve Wembley s Barcelonou.

Manažer Manchesteru United Sir Alex Ferguson už před zápasem poukazoval na to, že do utkání pošle pozměněnou sestavu v souvislosti s nedělním důležitým ligovým utkáním proti Chelsea. Obrana nastoupila v kompletně novém složení, když se vedle sebe postavili Rafael, Evans, Smalling a O’Shea. Do záložní řady se po delší odmlce objevili Paul Scholes s Darron Gibsonem. V útoku pak operoval osamocený Dimitar Berbatov.

Hráči domácího Manchesteru vstupovali do utkání s vědomím, že mají dvoubrankový náskok, což se projevilo i v úvodních minutách zápasu. Manchester nikam nespěchal a hrálo se především ve středu hřiště. Do prvního náznaku šance se dostal v 8. minutě utkání peruánský útočník Farfán, jehož nepříliš prudká střela skončila vedle pravé tyče branky Van der Sara. Manchester United se do první vážnější šance dostal až v 26. minutě a ta hned skončila vedoucí brankou. Hráči Schalke na polovině hřiště špatně rozehráli, Darron Gibson vyslal nádhernou křižnou přihrávku na rozběhnutého Antonia Valenciu, který tváří v tvář brankáři Neuerovi nezaváhal a prostřelil jej – 1:0.

Na další branku si domácí fanoušci museli počkat dalších šest minut. V 32. minutě Valencia přihrál Gibsonovi, jehož střela se odrazila od brankáře Neuera do levé tyče a následně také do branky – 2:0. O tři minuty později se prosadili také hostující hráči. Chris Smalling špatně rozehrál, centr z pravé strany obrana United odvrátila pouze k volnému Juradovi, který prostřelil Van der Sara – 2:1. Hned v zápětí mohl Valencia přidat svojí druhou branku v utkání, když kličkou obešel německého brankáře Neuera, toho ale na brankové čáře zachránil obránce Höwedes.

V druhém poločase byl jako první nejblíže další brance záložník Anderson. Dimitar Berbatov přihrál brazilskému záložníkovi na hranici pokutového území a jeho pěknou střelu z první Neuer konečky prstů vytlačil na rohový kop. Brazilský záložník se dostal ke střele i v 61. minutě, ta ale hostujícímu brankáři velké problémy nezpůsobila. V 71. minutě Valencia dobře uvolnil Gibsona, který naservíroval úžasnou přihrávku na obránce Smallinga, který střílel do prázdné branky. Kvůli ofsajdu ale nemohla být branka uznána. O minutu později už ale přišla regulérní branka. Nani prošel obranou Schalke, přihrál Andersonovi, kterého napoprvé ještě zablokoval vracející se Uchida, ale napodruhé už střela brazilského záložníka prošla Neuerovi pod rukou do branky – 3:1.

Po třetí brance se na hřiště dostal také Darren Fletcher, který vystřídal Paula Scholese. Skotský záložník se v dresu United objevil po dvouměsíčním zranění. V 76. minutě Manchester přidal další branku. Valencia skvěle uvolnil Dimitara Berbatova, který přihrál na úplně volného Andersona a ten už měl lehkou pozici – 4:1. V 79. minutě musel Van der Sar zasahovat proti šanci Huntelaara a o tři minuty později znova. Střelu střídajícího Edua holandský brankář vyrazil před sebe a dorážející Huntelaar dopravil míč do sítě. Rozhodčí ale kvůli ofsajdu branku neuznali, nutno dodat, že se jednalo o velmi spornou situaci. V úplném závěru utkání ještě mohl zvýšit vedení střídající Michael Owen, jeho střelu ale Neuer dobře vyrazil na roh.

Utkání tak skončilo přesvědčivým vítězstvím Manchesteru United 4:1 a po celkovém skóre 6:1 postoupil do finále Ligy mistrů. To se bude hrát v sobotu 28. května ve Wembley a Manchester United v něm vyzve španělskou Barcelonu. Oplatí Manchester United Barceloně porážku z finále Ligy mistrů v roce 2009?