22/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Legendy Redaktorské správy

Legendy United: Billy Meredith

Jeden z prvních fotbalových velikánů Manchesteru United, nazývaný jako velšský kouzelník, hrál za oba Manchesterské kluby a na mezinárodní scéně si ho lidé pamatovali díky jeho kličkám v útočných prostorách.


William Henry „Billy“ Meredith se narodil v roce 1874 ve městě Chirk ve Walesu. Svou kariéru odstartoval v roce 1894 v Manchesteru City, se kterým v letech 1899 a 1903 vyhrál Druhou divizi a rok na to dokonce i FA Cup. Jeho kariéra byla ale v roce 1905 přerušena, protože byl obviněn z podplacení Alexe Leaka, hráče Aston Villy, 10 librami za vzdání se zápasu.


Billy vždy tvrdil, že je nevinný, přesto si ale musel odpykat trest v podobě mnoha měsíční suspendace, po které následně v říjnu 1906 spolu s dalšími třemi hráči Jimmym Bannisterem, Herbertem Burgessem a Sandy Turnbullem, kteří byli taktéž namočeni do onoho skandálu, podepsal smlouvu s městskými rivaly Manchesterem United.


První zápas za United odehrál po skončení suspendace na Nový rok 1907. Poté v letech 1908 a 1911 vyhrál dvě medaile pro ligové vítěze a mezitím v roce 1909 stačil s klubem zvítězit i v FA Cupu. Díky jeho rychlému pohybu na křídle a na milimetry přesným centrům se stal hvězdou a jedním z nejoblíbenějších fotbalistů své generace.


„Starý hubeňour“, což byla jeho přezdívka kvůli šlachovité postavě, dokonce hrával s párátkem v puse, o kterém prohlásil, že mu umožňuje více se koncentrovat.


(Velšský národní tým, který 18. března 1901 nastoupil k utkání proti Anglii.

Kapitán Billy Meredith – dole uprostřed – drží míč.)


V sezóně 1909/10 se zapojil do neklidných vod svazu hráčů, ve kterém konal funkci navrhovatele, a následně byl se skupinou hráčů, kteří byli převážně z týmu United, znovu suspendován. Vzhledem k těmto událostem začali tito zvaní „vyvrženci“ nezávisle na klubech trénovat, a to do doby, než Fotbalová Asociace přehodnotila své stanovisko.


Období bez fotbalu během první světové války mělo neblahý vliv na tým United. Přišlo hodně nových hráčů, bohužel ne všichni stejné kvality. Meredith se po 335 odehraných zápasech za Manchester United v červenci 1921 vrátil jakožto hrající trenér do Manchesteru City.


Své poslední utkání v barvách národního týmu, za který si celkem připsal 48 startů, odehrál v březnu 1920 ve věku 45 let. Dokonce se ve věku úctyhodných 49 let zúčastnil i semifinálového zápasu proti Newcastlu United.


V roce 1931 se jako trenér vrátil k týmu United a spojený s tímto klubem zůstal po zbytek svého života.


Den narození: 30. červenec 1874

Den příchodu: ??. květen 1906

První utkání: 1. leden 1907 proti Aston Ville

Vstřelených gólů: 36

Odehraných utkání: 335

Pozice: Křídelník

Den odchodu: ??. červenec 1921

autorem článku je Joseph


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!