30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Legendy Redaktorské správy

Legendy United: Sandy Turnbull

Příběh útočníka, který si zahrál za oba nejlepší kluby v Manchesteru, a jehož život skončil tragicky.


Sandy Turnbull dříve vynikal podobně jako třeba Eric Cantona, Lee Martin, Jimmy Greenhoff nebo David Herd.


Tento útočník otevřel střelecký účet finálového zápasu FA Cupu proti Bristol City a později se ukázalo, že se jednalo o jediný gól tohoto finále. Sandy tak pomohl Manchesteru vůbec k první trofeji v klubové historii.


Tunrbull se tak stal první hráčem, který vstřelil vítězný gól ve finále FA Cupu, ale jeho jméno proslulo v trochu horším slova smyslu.


Byl to spolehlivý útočník, který ve svých 18letech opustil Skotsko a roku 1902 přestoupil do Manchesteru City. Dařilo se mu a hned v první sezóně pomohl týmu zajistit vítězství v Druhé divizi, které o rok později doplnil i o triumf v FA Cupu. Pak ale pro City přišla pohroma.

V

roce 1905 byl Manchester City shledán vinným za nekalé praktiky a celému mužstvu byla pozastavena činnost.


Když byl jejich trest 31. prosince 1906 prodloužen, čtyři klíčoví hráči přestoupili napříč městem do konkurenčního týmu Manchesteru United. Sandy Turnbull, Herbert Burgess, Jimmy Bannister a legendární Billy Meredith si svůj debut odbyli hned následující den proti Aston Ville.


Turnbull se velice brzy stal pro United důležitým článkem jako tomu bylo v Manchesteru City. Svými góly pomohl k vítězství v lize v letech 1908 a 1911 a ve vítězství v FA Cupu v roce 1909. Bohužel, ještě před 1. světovou válkou, byl jedním z několika hráčů, kteří byli zapleteni do podvodu v zápase mezi Manchesterem a Liverpoolem a pro zbytek života mu byl fotbal zakázán.


Během 1. světové války bojoval za jednotku zvanou „Prapor fotbalistů“ a jeho život skončil tragicky, když byl 3. března 1917 zabit při bitvě ve francouzském městě Arras.


Den narození: 30. červenec 1872

Den přestupu: 1. prosinec 1906

První utkání: 1. leden 1906 doma proti Aston Ville

Vstřelených gólů: 101

Odehraných utkání: 247

Pozice: Útočník

Den odchodu: 31. duben 1915

autorem článku je Joseph


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!