30/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Legendy Redaktorské správy

Legendy United: George Wall

Nyní vám představím jednoho z předchůdců Ryana Giggse, který jen málokdy nechal na levé straně hřiště hrát někoho jiného.


Ryan Giggs je ten, kdo již přes deset let okupuje levé místo zálohy, ale když se podíváme o století zpátky, byl to práce právě Georg Wall, který na toto místo nikoho nepustil.


Georgie Wall byl vynikající levý křídelník v první slavné éře klubu. Získal 4 medaile během 10 let. Kariéru mu pak ale úplně zničila 1. světová válka.


Tento rodák ze severovýchodu Anglie si zahrál za spoustu klubů, ale nejvíc na sebe upozornil ve Druhé divizi v klubu Barnsley. Jeho skvělé výkony zapůsobily na skauty United a v dubnu roku 1906 se přestěhoval z hrabství Yorkshire do Lancashire.


V této době United útočili na přední pozice a Wall svou chytrostí a svými góly zajistil klubu druhé místo, které zaručovalo postup do První divize. Jeho první gól proti Clapton Orient byl předzvěstí skvělých časů.


Za sezónu 1906/1907 na místo levého křídelníka nikoho nepustil. Nechyběl v jediném utkání a na konci roku se s 11 góly stal nejlepším střelcem klubu.


Zlepšoval se i v dalším ročníku, kdy chyběl jen při 2 zápasech a celkem vstřelil úctyhodných 19 branek. United díky němu poprvé vyhráli První divizi. Na střeleckou listinu se zapsal také při charitativním utkání proti Queen’s Park Rangers, které domácí vyhráli 4-0.


Následující sezóna znamenala menší propad, ale vítězství v FA Cupu vše Wallovi vynahradilo. V roce 1911 byl taktéž součástí týmu, když se mohl radovat z druhého vítězství ligy, a navíc v klubu pokračoval další 4 roky. Pak ale přišla 1. světová válka a nadobro ukončila jeho kariéru v Manchesteru United.


Wall neohlásil definitivní konec kariéry a po válce se k fotbalu vrátil. Podepsal v klubu Oldham, ze kterého poté odešel a postupně si zahrál za 4 další týmy. V roce 1927 se vrátil do Manchesteru, kde ale podepsal s konkurenčním klubem Manchester Ship Canal FC.


Den narození: 20. únor 1885

Den přestupu: 1. duben 1906

První utkání: 7. duben 1906 venku proti Clapton Orient

Vstřelených gólů: 100

Odehraných utkání: 319

Pozice: Útočník / Levý křídelník

Den odchodu: 1. duben 1915

autorem článku je Joseph


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!