04/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Legendy Redaktorské správy

Legendy United: Charlie Roberts

Charles (Charlie) Roberts je po boku velkých hráčů jako byli Johnny Carey, Bryan Robson a Eric Cantona hodnocen jako jeden z nejvlivnějších kapitánů v historii Manchesteru United.


Jeden z nejlepších středních obránců své generace dovedl klub v letech 1908 a 1911 k 1. místu v lize a mezitím v roce 1909 zvedl nad hlavu pohár pro vítěze FA Cupu.


Rodák z Darlingtonu začal svou kariéru v malých klubech Rise Carr Rangers a Darlington St. Augustine, kdy ale stále pracoval v nedalekém železářství. V roce 1902 byl na zkoušku v Sheffieldu United, poté se připojil ke známému amatérskému klubu Bishop Auckland a za necelý rok se přesunul do Grimsby Town.


V dubnu 1904 podepsal v týmu United, kde se rychle adaptoval a po dobu 9 následujících sezón byl stabilním článkem základní sestavy. Společně s Dickem Duckworthem a Alexem Bellem vytvořil jednu z nejúžasnějších zadních řad nejen tehdejší doby.

Charlie Roberts byl navíc také první hráčem United, který byl povolán do reprezentace Anglie. Stale se tomu tak v únoru 1905.

(Mistři ligy z roku 1908. Charlie – mezi sedícími třetí zprava.)


Mimo hřiště pracoval Roberts jako předseda svazu hráčů (Players‘ Union), který bojoval za práva hráčů a který sám Charlie také založil. Ve vedení tohoto sdružení vydržel od roku 1919 do roku 1921. Nesouhlas fotbalové asociace s tímto projektem vyústil v nová pravidla obsažená v kontraktech hráčů a donutil tím tak tento svaz rozpustit.


Několik hvězd z týmu United, včetně Robertse a Billyho Mereditha, se proti tomu rozhodlo bojovat, nakonec ale byli od FA suspendováni. Sami si poté dali přezdívku „vyvrženci“ a před ročníkem 1909/10 nezávisle trénovali právě pod Robertsovým dohledem. Několik hodin před začátkem sezóny ony „vyvržence“ FA donutila přehodnotit jejich názory a dosáhla tak konečné dohody.


Charlie se v srpnu 1913 přesunul do Oldham Athletic, kde se po 8 letech po vážném zranění kolene, kvůli kterému musel ukončit aktivní kariéru, stal i manažerem. Po opuštění světa fotbalu se výrazně zapojil do tabákového průmyslu a založil cigarety s názvem Ducrobel, kterými chtěl vzdát hold zadní řadě United – Duckworth, Roberts, Bell.


Den narození: 6. duben 1883

Den příchodu: ??. duben 1904

První utkání:

Vstřelených gólů: 22

Odehraných utkání: 271

Pozice: Obránce

Rok odchodu: 1913

autorem článku je Joseph


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!