Review: Schalke 04 – Manchester United

67

Hráči Sira Alexe Fergusona zvládli velmi zkušeně venkovní utkání semifinále Ligy mistrů a po vítězství 2:0 se jim brána do finále ve Wembley začíná otevírat.

Manchesteru United se přitom v posledních vystoupeních na hřištích soupeřů z Německa vůbec nedařilo. V minulé sezóně prohrál s Bayernem Mnichov i přesto, že od začátku vedl. Tentokrát se však Red Devils chtěli na utkání lépe připravit a získat potřebnou výhodu pro domácí odvetu. Poslední forma nebyla hlavně gólově nijak oslnivá, protože United dokázali v posledních 3 vystoupeních vstřelit jen jedinou branku, která jim vyhrála poslední ligový zápas proti Evertonu. V tabulce to však vypadá celkem jasně a slavný tým z Manchesteru si kráčí pro 19. titul.

Schalke se v posledních ligových utkáních nedaří. Prohra 0:1 s 1.FC Kaiserslautern jejich špatnou formu jen potvrdila. V tabulce jsou na velmi průměrném 10. místě, což je na to, že jsou v semifinále Ligy mistrů, velmi špatné. Přesto však bylo neradno jejich hráče nějak podceňovat. Legendární útočník Realu Madrid Raul je stále ve skvělé formě a je doprovázen několika nadějnými mladíky.

Před utkáním se všichni z tábora Red Devils soustředili hlavně na to, aby podali kvalitní výkon a zajistili si slušný výsledek. Kromě několika rozhovorů pro média však do světa nikdo nevypouštěl nějaké přehnané výroky. To na druhé straně byla situace jiná – Farfán dokonce vyhlásil, že pro ně není žádným problémem klub z Old Trafford porazit a postoupit do finále.

V Německu bylo v čas výkopu, který byl stanoven na 26. dubna od 20:45, klidné večerní počasí, a tak se mohlo začít.

Průběh prvního poločasu:

Manchester United překvapivě už od začátku utkání nevsázel na taktické vyčkávání, ale snažil se něco vymyslet. Ve 3. minutě vyslal na branku krásnou technickou střelu Wayne Rooney, Neuer se však ukázal poprvé a vytáhl skvělý zákrok. Další tvrdá rána přišla o 3 minuty později, když se do míče opřel Ji-Sung Park, ale tentokrát mířil přímo do brankáře Schalke. Ještě v té samé minutě zkusil štěstí Hernandez, ale taktéž mu to nevyšlo. Na druhé straně se ukázali postupně Edu v 7. minutě a v 9. Farfan, ale ani jeden se nepotkal s úspěchem. Ve 14. minutě přišla velmi zajímavá příležitost pro Hernandeze, ale tomu se opět nepovedlo skvělého Neuera překonat. Ten samý hráč střílel ještě ve 21. a 26. minutě, ale i když to byly slibné příležitosti, opět buď střela šla vedle, nebo čaroval Neuer. Opravdu to bylo až neuvěřitelné, jak se pálily šance. 28. minuta přinesla další gólovku, když se k hlavičce dostal v pokutovém území Schalke Ryan Giggs, ale brankář Neuer reflexivně míč vyrazil. Ve 36. minutě zahodil další šanci Hernandez. Ale ta nejspíše největší přišla ve 45. minutě, když Rooney našel přihrávkou nabíhajícího Giggse a ten tváří v tvář Neuerovi opět neuspěl. Pro Manchester United to byla velmi frustrující první půle, která nakonec skončila výsledkem 0:0.

Průběh druhého poločasu:

United pokračovali ve velikém tlaku na obranu Schalke a nedávali soupeři vůbec žádnou šanci prosadit se. Po přímém kopu ze 47. minuty měl šanci Carrick, kterého po hlavičce už asi po celkově desátém výtečném zákroku vychytal Neuer. 48. minuta přinesla nepřesné zakončení Giggse, když si ve vápně předtím položil na zem hned 2 obránce. Schalke o sobě dalo vědět kvalitní střelou Jurada, ale Edwin s ní neměl velké problémy. V 58. minutě uviděl za faul první žlutou kartu zápasu Fabio. Útočník Schalke Edu se pokoušel překonat Edwina střelou v 65. minutě, ale neúspěšně. V minutě 67. přišla konečně nutno napsat zasloužená radost pro hráče a fanoušky United. Evra z levé strany přihrál Rooneymu doprostřed, ten si chvíli počkal a potom poslal nádherný pas dopředu na nabíhajícího Giggse a ten se tentokrát už nemýlil – chladnokrevně zakončil mezi nohy Neuera. Skóre tedy bylo 0:1 pro United.

Veledůležitá branka pro Red Devils, o tom není pochyb. Za svou snahu a senzační fotbal dostali zaslouženou odměnu. V 68. minutě hned zkoušel Giggs přidat svůj další gól, ale mířil vedle. Vadit mu to ale příliš nemuselo, protože 70. minuta přinesla druhý gól United. Po výkopu Edwina van der Sara se míč dostal na pravou stranu k Valenciovi, ten si obhodil obránce, poslal přihrávku Hernandezovi doprostřed a ten následně adresoval další skvělý pas, tentokrát na Wayna Rooneyho, který se nemýlil – 0:2.

Druhá branka zajistila naprostý klid na kopačky hráčů United. Zápas se začal dohrávat. 71. minuta přinesla žlutou kartu pro Sarpeie. V další minutě přišlo střídání na obou stranách – za Schalke odešel právě Sarpei a nahradil ho Escudero, Sir Alex poslal do boje Andersona a Scholese za Hernandeze a Parka. Farfan a nový muž na hřišti Escudero stříleli oba mimo branku v 76., respektive 82. minutě. V té samé ještě přišel na hřiště Draxler za Jurada a na druhé straně Nani za Rooneyho. Více už se kromě střely Patrice Evry v utkání nestalo a United si tedy odváží velmi cennou výhru 0:2 ze stadionu Schalke a jsou jednou nohou ve finále.

Základní sestava Manchesteru United: E. van der Sar – Fabio, Ferdinand, Vidic, Evra – Valencia, Carrick, Giggs, Park (73. Scholes) – Rooney (83. Nani), Hernandez (73. Anderson)

Lavička: Kuszczak, Rafael, Smalling, Evans, Anderson, Scholes, Nani

Základní sestava Schalke 04: Neuer – Uchida, Matip, Metzelder, Sarpei (72. Escudero) – Farfan, Papadopoulos, Jurado (82. Draxler), Baumjohann (52. Kluge) – Raul, Edu

Lavička: Charisteas, Draxler, Escudero, Karimi, Kluge, Plestan, Schober

Góly: Manchester United – 67. Giggs, 70. Rooney

Žluté karty: Schalke – 34. Metzelder, 71. Sarpei | Manchester United – 58. Fabio

Závěr:

Vynikající výkon naprosto celé jedenáctky na hřišti – nic víc bych k výkonu nepsal. Trochu mohou mrzet zahozené šance, kterých bylo hlavně v první půli nespočet. Nutno však podotknout, že Manuel Neuer chytal fantasticky a myslím, že Sira Alexe Fergusona rozhodně přesvědčil, že by právě on mohl být první volbou na náhradu našeho velkého Edwina. V druhé půli jsme už své šance využili a po krásných akcích jsme vstřelili zaslouženě 2 branky. Mohlo jich sice být i víc, ale to nevadí. Důležité je, že máme více jak polovinu práce splněnou a dveře finále ve Wembley jsou nám téměř otevřené. Už stačí jen katastrofálně nepropadnout v domácí odvetě, což je zejména v této sezóně, kdy nás na Old Trafford ještě nikdo neporazil, skoro nemožné. Nesmíme to však podcenit.