Noc, kedy Keano zmenil význam slova ‘kapitán’ + DOWNLOAD zápasu

57

Aktualizované: deň po napísaní tohto článku som objavil výborne spracovaný dokument k tomuto zápasu (viď nižšie)

Milovníci futbalu často s nadšením spomínajú na výnimočné pamätné momenty, ktoré menili históriu.

Pre mnoho fanúšikov Manchestru United je takouto spomienkou heroický výkon Roya Keana na Stadio delle Alpi, 21. apríla 1999, ktorý je považovaný za jeho najlepší výkon vo farbách United.

Dva týždne predtým na Old Trafford, United vybojovali remízu 1-1 proti Talianským šampiónom z Juventusu pod vedením geniálneho Zinedina Zidana. Remízu zachraňoval v 92. minúte Ryan Giggs a oddialil tak možnú katastrofu.

Giggsov gól udržal myšlienku na treble ako tak pri živote, ale po 11 minútach v Turíne sa zdala byť jeho snaha definitívne márna. Dva rýchle góly od ofsajdového kráľa Pippa Inzagiho  znamenali celkové skóre 3-1 a zrazu bol sen hráčov United o historickom treble na kolenách s minimálnou šancou na oživenie.

Čo sa ale stalo potom, bol jeden z tých výkonov, ktorý ostane v pamäti navždy a dá sa o ňom rozprávať znova a znova.

Kapitánska páska na Keanovom ľavom ramene ho vybičovala k neuveriteľnému výkonu. Keano zavelil k obratu majestátnym gólom z rohového kopu v polovici prvého polčasu. Krátko nato dostal Keane žltú kartu, ktorá preňho znamenala stopku v prípadnom finále, ale aj s týmto vedomím pokračoval v nastolenom výkone a doviedol svoj tím k víťazstvu 3-2, ktoré sa na začiatku večera zdalo ako nereálne.

Samozrejme, čím viac sa oslavuje jeho výkon v tomto zápase, tým viac sa vynárajú jeho kritici, ktorí tvrdia, že toto víťazstvo prišlo hlavne vďaka telepatickým schopnostiam dvojice Yorke – Cole.

Ak odhliadneme od krčmových rečí, kde si každý buchne po stole a povie svoju pravdu,  treba priznať, že oba výkony (Keanov aj dvojice Yorke-Cole) mali na tomto víťazstve veľký podiel. Jedno je ale isté. Bez Keana by sa obrat podaril len veľmi, veľmi ťažko a treble by bolo pochované.

Pravdepodobne najväčší Royov prínos v tomto zápase prišiel medzi 12. a 24. minútou. Tento úsek bol pre United kľúčový kedže United boli na kolenách po dvoch góloch, ale Keane dvihol hlavu a zavelil do boja. V týchto dvanástich minútach bolo najjednoduchšie skloniť hlavu a zmieriť sa s prehrou. Myslím si, že nikto by to chlapcom ani nevyčítal, boli na kolenách a navyše mali proti sebe jeden z najlepších tímov na svete. Len vďaka Keanovi sa tak ale nestalo.

V týchto dvanástich minútach bol jeho výkon známkou priebojnosti. Bol to výkon o milimetrových nahrávkach, o schopnosti vediet kedy zariskovať, kedy hrať naistotu, o sebaovládaní, o vynaliezavosti a o ambíciach…všetko vo vyrovnanej miere.

Jeho gól, žltá karta, suspendácia na finále a jeho výkon následne potom, sú podľa expertov  najlepšou ukážkou Keanovej veľkosti ako kapitána.

Krátko po jeho žltej karte Dwight Yorke vyrovnal a výhoda vonkajšieho gólu postavila United do pozície postupujúceho tímu.

Záloha Juventusu bola prešpikovaná kvalitou, ale Keano sa im sám vyrovnal. Svojim výkonom úplne vymazal zálohu Juventusu, čím umožnil kreatívnejším hráčom United niečo vymyslieť.

Ako sa blížil koniec dvojzápasu, Andy Cole v 84. minúte  skóroval víťazný gól United. Bol to gól síce irelevantný vzhľadom na celkový postup, ale pre hráčov a pre celý tím United to bolo podčiarknutie dominancie a heroického výkonu, čo malo určite vplyv na neskoršie výkony.

Viac tu !!!

Bol to najinšpirujúcejší a najdominantnejší výkon aký som kedy vo futbale videl. Patrilo mu každé steblo trávy, radšj by zomrel od únavy, ako by sa mal vzdať. Inšpiroval všetkých okolo seba. Pre všetkých to bola česť, hrať s týmto hráčom v tomto zápase.

— Sir Alex Ferguson —

Trúfam si povedať, že takého kapitána ako Roy Keane už nikdy mať nebudeme. Captain Fantastic.

Čo dodať…We miss you Keano!

V komentároch boli prosby či by sa zápas nedal stiahnuť, takže som ho zohnal a dal na stiahnutie. Vychutnajte si tento zápas znova, hlavne pre mladších fanúšikov je tento zápas povinnosťou. Dúfam, že Vám kvalita vyhovuje, iná nie je, takže som s tým nič nemohol spraviť. Komentár je anglický.