Review: Manchester United – Chelsea

52

Hráči Sira Alexe Fergusona úspěšně zvládli i druhou část čtvrtfinále Ligy mistrů, a po vítězství 2:1 postupují do dalších bojů.

Forma Manchesteru United před utkáním byla senzační. O víkendu si připsali další ligové vítězství nad Fulhamem v poměru 2:0, před týdnem zase v prvním utkání Ligy mistrů porazili na Stamford Bridge Chelsea 1:0, a do odvety měli tedy obrovskou výhodu. Sir Alex se svými spoluhráči se však nechtěli nechat zlákat zdánlivým jasným postupem a spíše se snažili, aby všichni podali skvělý výkon.

Chelsea se naopak nachází ve špatné formě. Kromě zmiňované prohry s Manchesterem o víkendu sotva porazila Wigan na svém hřišti, když zvítězila 1:0. Herně na tom určitě není tým Carla Ancelottiho dobře, a proto vše stálo proti nim.

V Manchesteru bylo před utkáním pěkné večerní počasí. Výkop byl stanoven na 12.4. od 20:45. Oba týmy byly připraveny, fanoušci vytvořili senzační atmosféru a mohlo se začít.

Průběh prvního poločasu:

Manchester přišel do utkání s tím, že rozhodně nemusí nikam spěchat. Hráči se snažili hlavně udržet míč na svých kopačkách a nepůjčovat ho soupeřům. První náznak šance přišel až ve 12. minutě, kdy Torres hlavou trefil centrovaný míč. Edwina však jeho pokus neohrozil. O 2 minuty později zkoušel střílet Anelka, ale pálil mimo branku. V 15. minutě se poprvé ozvali i domácí, když Wayne Rooney vystřelil na Petra Čecha. Ten však jeho pokus kryl a z následného protiútoku zkusil štěstí Frank Lampard – střela mu na poslední chvíli nesedla, takže s ní neměl Edwin velké problémy. Stejný hráč zkusil o 4 minuty později další střelu, ale znovu mířil mimo. O další střelecké pokusy Chelsea nebylo nouze, ale všechny šly buď mimo branku, nebo do rukavic připraveného Edwina. Hra se postupně začala vyrovnávat a United často drželi míč na svých kopačkách. Ke konci poločasu se záloha modrých naprosto zhroutila a nastal tuhý tlak domácích, který ve 43. minutě přinesl první branku. Po přímém kopu Naniho se dostal k míči před šestnáctkou Rooney, který přenesl hru na pravou stranu, kde si Giggs senzačním způsobem vyměnil míč s Johnem O’Shea, a velšský veterán poté postupoval do šestnáctky. Po několika metrech poslal přesný přízemní centr, který do sítě usměrnil Javier Hernandez – 1:0 pro United.

Byla to vlastně branka „do šatny“, takže tím nabrala ještě mnohem větší důležitosti. Více se už v prvním poločase nestalo, takže šly oba týmy do šaten za stavu 1:0 pro Manchester United.

Průběh druhého poločasu:

Hráči Chelsea se museli začít snažit, aby s výsledkem pokud možno ještě něco udělali. Frank Lampard v 50. minutě poslal jeden z mnoha svých nepřesných pokusů na branku v tomto zápase. To samé předvedli i Malouda a dvakrát Didier Drogba do 60. minuty, ale všechny tyto pokusy svého kýženého cíle nedosáhly. Manchester se snažil hlavně podržet si v klidu míč a utkání dohrát. V 70. minutě se po centru Rooneyho dostal k hlavičce Ryan Giggs, ale ve velké šanci nedokázal míč správně nasměrovat do branky. Ve stejné minutě přišlo vyloučení Ramirese, který po žluté kartě z prvního poločasu obdržel i druhou, takže šel předčasně do sprch. Tato situace hrála do karet Red Devils. Už to opravdu vypadalo, že utkání se jen dohrává. Jenže po vystřídání Naniho za nového muže na hřišti Antonia Valenciu, se ukázal na druhé straně jiný střídající hráč – Didier Drogba – který si po zaváhání obrany v 77. minutě zpracoval vysoký míč a zblízka prostřelil Edwina – 1:1.

Pro hosty najednou svitla malá jiskra naděje. Jenže netrvala déle než minutu. Ještě ve stejné minutě se totiž po rozehrání ze středového puntíku dostal k míči Rooney, ten přihrál rozběhnutému Giggsovi do středu. Ryan znovu ukázal svou genialitu a senzačním nadýchaným pasem našel nalevo Parka, který se s míčem nemazal a tvrdou střelou zakončil za Čechovy záda – 2:1 pro United.

Tento gól domácí definitivně uklidnil a mohlo se už opravdu jen dohrávat. Chelsea ještě zoufale zkoušela všechny možné střídání, aby utkání nějak zvrátila. V 83. minutě střílel nový muž na hřišti Kalou, ale nepřesně. 87. minuta přinesla příležitost Maloudy, jenže byl to jen další z mnoha nepřesných pokusů Chelsea. A když se ve zbývajících minutách už nic zajímavého nestalo, utkání tedy skončilo výsledkem 2:1 pro Manchester United, který po celkovém skóre 3:1 postupuje do semifinále Ligy mistrů.

Základní sestava Manchesteru United: E. van der Sar – O’Shea, Ferdinand, Vidic, Evra – Nani (75. Valencia), Carrick, Giggs, Park – Rooney, Hernandez

Lavička: Kuszczak, Smalling, Brown, Gibson, Scholes, Valencia, Berbatov

Základní sestava Chelsea: Čech – Ivanovic, Alex, Terry, Cole – Ramires, Essien, Lampard – Anelka, Torres, Malouda

Lavička: Turnbull, Ferreira, Zhirkov, Mikel, Benayoun, Kalou, Drogba

Góly: Manchester United – 43. Hernandez, 77. Park | Chelsea – 77. Drogba

Žluté karty: Manchester United – 19. O’Shea, 59. Evra | Chelsea – 33. Ramires, 37. Malouda, 41. Terry

Červené karty: 70. Ramires

Hlavní rozhodčí: Olegario Benquere (Portugalsko)

Závěr:

Manchester United zvládl toto utkání skvěle. Jednak takticky, ale hlavně výkonem hráčů. Osobně se mi nejvíc líbil asi Wayne Rooney, který po celý zápas rozdával senzační pasy, zkoušel střílet, bránil,… no prostě dělal vše. Další skvělý výkon předvedl Ryan Giggs, který si připsal obě dvě asistence a jasně ukazuje, že i ve 37 letech se dají dělat veliké věci. Respekt. Důležité je také to, že se nám do formy vrací Michael Carrick, který včera předvedl výkon, proti kterému záloha Chelsea jednoduše neměla moc šancí. Ale mohl bych uvést ještě mnohem více hráčů, jako třeba Park, Nani nebo Vidic, kteří hráli výborně. Celkově bych řekl, že jsme naprosto zaslouženě postoupili a můžeme se těšit, co nás čeká v semifinále.