Review: Chelsea – Manchester United

81

Ve čtvrtfinálovém klání Ligy mistrů se utkali dva angličtí velikáni. Tento zápas by se dal označit jako bitva o Anglii, a Manchesteru United se po 9 letech podařilo na Stamford Bridge pokořit Chelsea, kterou porazil 0:1

Před tímto utkáním byla opět média plná všemožných vyjádření – ať už od hráčů Chelsea nebo Manchesteru United. Český reprezentační brankář Petr Čech si například přál odplatu za finále Ligy mistrů v roce 2008, které United vyhráli na penalty. Naopak z druhé strany přišly vyhlášení o tom, že tentokrát se pokusí devítiletou smůlu prolomit a na Stamford Bridge konečně vyhrát.

Tým Sira Alexe Fergusona se nacházel před utkáním ve výborném rozpoložení. O víkendu totiž dokázal otočit nepříznivý vývoj střetnutí s West Hamem United, ve kterém vstřelil 4 góly za 20 minut. Díky tomu měli United určitě velmi zvýšené sebevědomí, což je před takovýmito zápasy opravdu potřeba.

Chelsea naopak škobrtla na stadionu Stoke City, když musela dotahovat nepříznivý stav 0:1. Podařilo se to nakonec Drogbovi, a tak nakonec utkání skončilo smírně 1:1. I když to samozřejmě nikdo ze strany londýnského klubu nechtěl připustit, psychika rozhodně na nejlepší úrovni nebyla.

Výkop byl stanoven na datum 6.4. 2011, od 20:45 SELČ. V západním Londýně panovalo pěkné večerní počasí, a tak mohla bitva o Anglii začít.

Průběh prvního poločasu:

Jak je už v takovýchto utkáních zvykem, hra obou týmů začala velice opatrně, a byla z větší části svázána taktikou. V 6. minutě se poprvé osmělil Drogba, jeho střela však byla velice nepřesná. O minutu později se do zakončení hnal také Fernando Torres, dopadl však stejně jako Drogba. Prvních přibližně 15-20 minut se odehrával hlavně tvrdý souboj o střed hřiště, takže se kromě občasného centru nic moc nedělo. 16. minuta přinesla roh United, po kterém se do míče opřel Ji Sung Park, ale obrana Chelsea jeho střelu zablokovala. V 19. minutě se postupně ve střelbě vystřídali Bosingwa a Drogba – první střela šla mimo, ale ta Drogbova byla vystřelena s obrovskou silou a holandský veterán ji musel vyrazit nad branku. Postupně začínal mít Manchester United převahu a ve 24. minutě přišla radost pro hostující fanoušky. Michael Carrick poslal ze středu hřiště nádherný křižný centr doleva, na který si naběhl Ryan Giggs, chytře si míč sklepl před sebe a postupoval směrem k brance. Na poslední chvíli poslal přihrávku, která našla dobře postaveného Wayna Rooneyho, a ten se i s pomocí tyče nemýlil – 0:1 pro United.

Tento gól ohromně pomohl hráčům United, kteří dalších několik minut výborně drželi míč a soupeře k ničemu nepustili. Ve 33. minutě střílel na branku Essien, ale střelu mu vychytal Edwin. Na druhé straně mohl ve 41. minutě navýšit skóre opět Rooney, to by ale musel zamířit přesněji. Ohromná možnost pro srovnání skóre přišla v nastavení první půle, kdy Torres usměrnil míč na tyč, od ní odrazil k Lampardovi, a ten se pokusil o pohotovou dorážku. Patrice Evra však byl přesně na místě, kam dorážka šla, takže míč z brankové čáry odkopl. Nic více se už v první půli nestalo, takže do šaten se šlo za stavu 0:1 pro United.

Průběh druhého poločasu:

Začátek druhé půle byl trochu odlišný. Chelsea se musela snažit vyrovnat skóre, United naopak začali hru kouskovat a spíše se věnovat pozorné obraně. Vůbec nic se nedělo do 51. minuty, kdy Sir Alex vystřídal zraněného Rafaela za Naniho. Valencia se z pravého křídla stáhnul na pravého obránce a nový muž na hřišti zůstal na jeho místě. O 2 minuty později zkusil přízemní střelu právě Nani, ale nepotkal se s přesností. V 57. minutě střílel opět Didier Drogba, ale už poněkolikáté netrefil branku. 70. minuta přinesla další střídání – odešli Zhirkov a Drogba, přišli Malouda a Anelka. Veliká šance pro Chelsea přišla v 74. minutě, kdy Torres našel výhodnou pozici pro hlavičkování a pokusil se Edwina překonat. Ten ale vytáhl jeden ze svých světových zákroků a Torresův pokus vytěsnil mimo branku. 78. minuta přinesla střídání na obou stranách – za United přišel Berbatov, který nahradil Hernandeze, a za Chelsea šel dolů Bosingwa za Mikela. Frank Lampard dal o sobě vědět v minutě 82., kdy střílel na branku. O 3 minuty později mířil Ivanovic tentokrát přesněji, ale Edwin si s jeho střelou opět poradil. Chelsea pomalu zvyšovala svůj tlak, ale když se ani v nastavení neprosadili Anelka s Torresem, byl najednou konec. Manchester United tedy po dlouhých 9 letech čekání porazil Chelsea na Stamford Bridge poměrem 1:0.

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – Rafael (51. Nani), Ferdinand, Vidic, Evra – Valencia, Carrick, Park (90. Smalling), Giggs – Rooney, Hernandez (78. Berbatov)

Lavička: Kuszczak, Smalling, Evans, Gibson, Scholes, Nani, Berbatov

Základní sestava Chelsea: Čech – Bosingwa (79. Mikel), Ivanovic, Terry, Cole – Ramires, Essien, Lampard, Zhirkov (70. Malouda) – Torres, Drogba (71. Anelka)

Lavička: Anelka, Benayoun, Ferreira, Kalou, Malouda, Mikel, Turnbull

Góly: Manchester United – 24. Rooney

Žluté karty: 36. Zhirkov, 60. Ramires, 66. Essien, 90. Torres – 74. Vidic, 80. Edwin van der Sar

Hlavní rozhodčí: Alberto Undiano Mallenco (Španělsko)

Závěr:

To byla teda bitva! Určitě musím napsat, že vydřené a hlavně zasloužené vítězství. Všichni naši hráči podali senzační výkon a opravdu se snažili, aby tu dlouhou nepříznivou bilanci ze Stamford Bridge prolomili. Nejvíce se mi osobně líbil Wayne Rooney, který nejen zařídil první gól, ale byl naprosto všude a dělal všechno. Už je zpět ve formě. Neuvěřitelně bojoval například také Park. Celkově naše záloha na hřišti kralovala a byla by veliká smůla, kdybychom tento zápas nedotáhli do vítězného konce. A nakonec nesmíme opomenout ani velikého Edwina, který i přes menší zranění pravé nohy toto utkání dochytal a předvedl další ze svých vynikajících výkonů. Ale vždyť vlastně hráli všichni úžasně, takže to tak nechme a radujme se!