26/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

FA kritizuje Fergusona za jeho výroky

Už se toho kolem tohoto tématu hodně napsalo i namluvilo, ale nic to nemění na tom, že trest pro Sira Alexe Fergusona byl nejspíš udělen právem a anglická  Fotbalová asociace za tímto verdiktem stojí. Jak to vidíte vy?


Jak to bylo a jak to je?


V krátkosti připomenu celou událost. Manchester United hrál 1. března na Stamford Bridge ligový zápas proti Chelsea. Utkání řídil jako hlavní sudí Martin Atkinson. Ten však zápas nezvládal a v několika případech nesprávně posoudil nastalou situaci. Na tom by možná nebylo nic zvláštního, zajímavé je už ovšem to, že tyto situace (čti důležité/rozhodující momenty zápasu) byly špatně posouzeny v neprospěch United, což v součtu poškodilo náš klub a mělo zásadní vliv na konečný výsledek – prohra Red Devils 2:1. Do podrobností zabíhat nehodlám, každý ať si o tom myslí své.

Nicméně výkon rozhodčího nenechal chladným Sira Alexe Fergusona, který ostře kritizoval pana Atkinsona a dal mu jasně najevo, co si myslí o jeho rozhodnutích během zápasu slovy „neférovost a nezpůsobilost pískat takový zápas“. Pochopitelně hájil zájmy našeho klubu a právem vyjádřil svůj názor. Avšak v rozlícení bos United zostudil osobnost Martina Akinsona a pro někoho možná překvapivě byla poškozena i samotná FA.


Výsledek? Fotbalová asociace se tímto incidentem zabývala a vyměřila manažerovi Rudých ďáblů trest v podobě pokuty 30 000 liber a zákazu účinkování na lavičce United v pěti následujících zápasech.


Sir Alex tento postih nakonec přijal, pokutu zaplatil a zápasem s Boltonem Wanderers minulou sobotu si začal odpykávat pětizápasový distanc na lavičce United.


Kdo tohle střetnutí viděl, musí uznat, že United poškozeni byli a to hned několikrát. Nyní již nemá ani tak smysl hovořit o tom, jak to bylo a nebylo, ale zamyslet se nad tím, jakým postojem se k celé věci staví FA. Není ani tak důležité, jaký trest byl udělen, ale na jakém principu je trestání založeno.

I anglická Fotbalová asociace ví, že sudí udělal chyby, ale to jí nechává chladnou, jelikož zastává názor, který se týká známé kampaně „Respect“.


Respektuj hráče, respektuj rozhodčí, respektuj hru – Respekt. Takto zní její motto a to by mělo být neměnným dogmatem pro každého v jakémkoliv zápase. Tento slogan využívá především Champions League a pozorní fotbaloví nadšenci si jistě všimli nášivky Respect na rukávech hráčů.


Vyjádření komise


Předseda komise Fotbalové asociace v Anglii Craig Moore doslova uvedl, že Sir Alex Ferguson podkopal smysl celého projektu kampaně Respekt. A zároveň se tím vlastně nevědomky dotkl i samotné asociace, protože ta rozhodčí určuje a přiděluje k utkáním.


FA drží nad rozhodčími ochrannou ruku a uvádí, že podobné lapsusy se zkrátka stávají.


„Respektovat výkony rozhodčích, znamená respektovat samotný fotbal a zachovat a chránit ho jako takový,“ obhajuje Craig Moore svůj názor.


Moore také připomenul, že Ferguson se Atkinsonovi za své výroky nebyl schopen ani omluvit, což bylo vzato jako vážná přitěžující okolnost při vyměřování jeho trestu.


„Ačkoliv nevyjádřil jakýkoliv záměr se ospravedlnit a Atknisonovi se omluvit, čímž by dal najevo, že si je vědom bezúhonnosti jeho osoby, měl by si přinejmenším alespoň uvědomit, jakou mají jeho slova v celé věci důležitost,“ dodává předseda FA’s Independent Regulatory Commission.


„Bohaté zkušenosti Sira Alexe musí jít stranou, není totiž na místě pochybovat o tom, že by byl nespravedlivě potrestán. I když může mít pocit, že byl poškozen, poté co se stalo na hřišti a jak se věci dále vyvíjely.“


Moore dále uvedl, že Ferguson nechtěl na svůj trest reagovat a neměl žádné připomínky a ani se neomluvil Atkinsonovi, čímž…


„Maří pokusy FA prostřednictvím kampaně Respect zachovávat vyšší standardy a smysl celého projektu, který má ochraňovat jméno hráčů, rozhodčích a celého fotbalu, kterému pomáhá chování v rámci celé hry.“


Vyšlo z úst předsedy komise, který kritizuje Fergusonův přístup k nastalé situaci.


69letý Ferguson si již odbyl první absenci na lavičce United  nyní jej ještě čeká stejná situace z zápasech s West Hamem United, Fulhamem, Evertonem a v semifinále FA Cupu proti Manchesteru City, které se hraje 16. dubna ve Wembley.


Názory


A teď jak se k tomu postavit? Ve fotbale se, můžeme říci denně, setkáváme s pochybením rozhodčích a čím důležitější zápas je, tím více je také sledovaný a zároveň více vidět výkon rozhodčích. Poškozený se vzteká a kritizuje, zvýhodněný se směje a raduje. Bylo, je a bude to tak nejspíš vždycky. United se již několikrát nacházeli v pozici ať už jednoho či druhého protagonisty. Ferguson už se mohl několikrát smát, zároveň již byl za výroky v roli poškozeného, po dobu co své působí na lavičce United, několikrát trestán. Jeho ostrá nelibá slova kritiky v nedávné době schytali např. Mark Clattenburg, Mike Dean nebo Alan Wiley.


Proti špatným rozhodováním rozhodčích se v Anglii téměř nedá bojovat. V nejlepší soutěži na světě v jejich největších zápasech, by se však měly chyby minimalizovat. Sama Fotbalová asociace si je vědoma tohoto nedostatku, a však razí zásadu, že i rozhodčí je člověk a ten může dělat chyby. Oprávněnost slov Sira Alexe Ferguson, ovšem nebere vůbec v potaz, což je trochu zarážející, ale my s tím nenaděláme nic.


Pro nás bylo samozřejmě nejpodstatnější, že to byl zápas proti Chelsea, ostře sledovaný duel, ve kterém šlo o hodně. Ale my se přece z pohledu fanouška Chelsea nemůžeme vymlouvat na rozhodčí…anebo můžeme?


Abych byl spravedlivý, připomenu zde jeden zápas, který by mohl posloužit jako příkladný. Není sice z Premier League, ale týká se přímo Chelsea. Jedná se o druhý odvetný zápas semifinále Ligy mistrů mezi Chelsea a Barcelonou, hraný na Stamford Bridge ze sezóny 2008/2009. Duel absolutně nezvládl švédský sudí Tom Henning Overbo, který nejednou zcela očividně špatně posouzenou situací poškodil Chelsea. A i když Barcelona dohrávala zápas o deseti a gól vstřelila až v samotném závěru, kdy se v nastavení trefil Iniesta, čímž zajistil Barce postup, zápas měl být dávno rozhodnutý ve prospěch Blues a do finále měli tehdy postoupit oni.

Když se ovšem vrátím zpět do Anglie, nad arogancí FA mě samotnému občas zůstává rozum stát, protože rozhodčí jsou výhradně a bez výjimky pod její ochranou a tudíž  absolutně bezúhonní, což na mě působí velmi alibisticky. Můžeme tedy s jistotou očekávat, že se podobných poškození/zvýhodnění v rámci našeho klubu dočkáme ještě nesčetněkrát.


Snažil jsem se pojmout celou věc objektivně. Názory na Sira Alexe Fergusona, FA, Chelsea, rozhodčí a tak dále jsou velmi rozporuplné a často rozdílné a pokaždé jiné.


Nad tímto tématem možná leckdo mávne rukou, protože jej může považovat za nepodstatné, zbytečné či snad uzavřené. Můžete se ostatně  vyjádřit pod článkem. Kdo je tedy v právu? Pokud vyhrajeme titul, nikdo si na tyto věci nejspíš nevzpomene, ale znamená to snad, že je všechno v pořádku? Raději čestnou porážku nebo nečestné vítězství? Napadá mě spousta dalších otázek, a když přemýšlím nad souvislostmi a zacházím do důsledků, vychází mi stále to stejné ošoupané – „Fotbal (ne)má logiku.“


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!