Review: Manchester United – Bolton Wanderers

Rudí ďáblové ve 30. kole Premier League porazili na Old Trafford těsným výsledkem 1:0 Bolton a před reprezentační pauzou stále drží vedoucí pozici před druhým Arsenalem.

Manchester United minulou sobotu vyřadil Gunners z FA Cupu, když nad nimi zvítězil 2:0, v úterý postoupil do čtvrtfinále Ligy mistrů po domácí výhře 2:1 přes Olympique Marseille a před reprezentační přestávkou chtěl doma i potřetí během jednoho týdne vyhrát a zhostit všech tří bodů v utkání s Boltonem.

Ještě před zápasem

United jsou v letošním ročníku na domácím trávníku suverénní, ať už se jedná o jakýkoliv zápas v jakékoliv soutěži. Ze 14 ligových zápasů remizovali v jediném a to s West Bromwichem (2:2). Bolton se před tímto zápasem nacházel na solidní 7. pozici, do Divadla snů však přijížděl spíše v nevděčné roli outsidera. Svěřenci Owena Coyla měli skvělý vstup do této sezóny. Později se však začala forma týmu vytrácet a Bolton zapadl spíše do průměru, což je trochu škoda, protože ročník měl dobře rozehraný, a kdyby dokázal podávat konstantní výkony po celou dobu, byl by zcela jistě v tabulce výše. Po menších herních výpadcích v polovině ročníku se však svěřenci Owena Coyla začali opět herně chytat a současné době jsou v dobré formě hrající hráči Boltonu nepříjemným protivníkem.

Nicméně z posledních pěti zápasů v Premier League venku Trotters jednou remizovali a 4x si odvezli ze hřiště soupeře prohru. K úspěchu proti Blues, Spurs nebo Scousers však měli blízko, protože prohráli nejtěsnějším možným rozdílem – pouze o gól. Bolton ovšem osm kol před koncem stále věří v postup do pohárové Evropy a chce udělat vše, co bude v jeho silách, aby si za rok zahrál Evropskou ligu.

Svěřencům Owena Coyla se letos proti těžším soupeřům vůbec nedaří. K jejich největším úspěchům patří výhra 4:2 nad Tottenhamem a také cenná domácí remíza 2:2, kterou vybojovali právě proti United. Ačkoliv je bilance vzájemných zápasů těchto dvou soupeřů v posledních letech výrazně příznivější pro United, Trotters se do Divadla snů rozhodně nepřijeli pouze bránit, ale chtěli se pokusit zaskočit papírově silnějšího protivníka. S 10 přesnými zásahy je nejlepším střelcem jejich týmu švédský útočník Elmander.

Red Devils ovšem nebrali z domácího zápasu nic jiného, než všechny tři body. I navzdory početné marodce a absence zejména defenzivních hráčů, chtěli United potvrdit roli favorita a získat před reprezentační přestávkou klid a jistotu na první pozici v tabulce Premier League.

Listina zraněných hráčů United čítala před tímto duelem celkem 9 hráčů. Asi největšími ztrátami jsou stopeři Vidič a Ferdinand, dále Fletcher, Anderson, a nově také O’shea s Rafelem, čímž zůstal pravý kraj obrany značně oslaben. K naší radosti se na lavičce náhradníků již objevil Park. Široký kádr United naštěstí poskytuje dostatek náhrad na posty zraněných hráčů. Sir Alex Ferguson poslal na hřiště silnou jedenáctku ve formaci 4-4-2. Ve středu zálohy jsme viděli Giggse a při účasti Valencii se na pravé křídlo přesunul Nani. Ve stoperské dvojici se pak vedle Smallinga po delší odmlce objevil Evans. Rooneyho v útoku doplnil opět Chicharito. Kapitánskou pásku v tomto klání nosil Patrice Evra.

Hrálo se na Old Trafford v Manchesteru. Přes noc klesly v Anglii teploty až pod bod mrazu. Během dne se však oteplilo, a tak se zápas odehrál za příjemných podmínek. Bylo polojasno; teplota 11°C.

Sir Alex Ferguson si tímto zápasem začal odpykávat pětizápasový distanc, během kterého se nesmí objevit na lavičce United a tak usedl pouze na tribunu Old Traffordu.

Před samotným zahájením zápasu byla v Divadle snů držena minuta ticha k uctění památky obětí, které postihli následky mořského zemětřesení nedaleko Japonska.

Průběh prvního poločasu:

United začali zápas prvním ofenzivním snažením, které vyústilo nepřesnou střelou Naniho ve 2‘. Na druhé straně se do šance dostával Muamba, ale míč si špatně zpracoval a ten tak skončil v zámezí. Na konci 5‘ pálil zpoza vápna nebezpečně Rooney, jeho prudká rána však skončila těsně nad břevnem. V 10‘ poslal přetažený centr do vápna Nani, na zadní tyči nasměroval hlavou míč před bránu Brown, kde byl volný Chicharito. Jeho střela, která směřovala do brány, však byla rukou Cahilla vychýlena ze své dráhy. Ani jeden z rozhodčích ovšem tento zásah nepostřehl. Ve 13‘ měl Bolton dobrou možnost k ohrožení brány Van der Sara z přímého kopu. Pokus Petrova, který z něho vyslal přímou střelu, však pozičně výborně postavená nizozemská jednička United skvěle zachytila. Ve 21‘ se dral do šance Chicharito, kterému před bránu nahrával Nani, byl ovšem pečlivě bráněn. Na hřišti bylo k vidění mnoho osobních soubojů a faulů. Bolton se prezentoval především nakopávannými balóny a centry do vápna. United se snažili diktovat tempo hry, což se jim celkem dařilo, a však střed naší zálohy nefungoval uplně optimálně. Ve 24‘ poslal na hranici vápna na Rooneyho pěkný centr Valencia a ten z voleje vypálil na bránu Jääskeläinena dobrou ránu, který směřovala pod břevno, tu ale finský gólman zlikvidoval. Na konci 30‘ si Bolton vytvořil tlak, obrana United však zafungovala dobře a Van der Sar nakonec zasahoval nemusel. O něco podobného se pak pokusili hráči United. Na začátku 32‘ tlak Red Devils vyústil rychlou akcí po pravé straně, kdy Rooney přihrával před bránu Chicharitovi, jehož stěla skončila jen těsně mimo bránu hostů. Po delší odmlce o sobě dali vědět opět United, konkrétně Rooney, jehož prudká rána však skončila nad břevnem. Ve 42‘ se o střelu z dálky pokusil Muamba, ale tento pokus byl velmi nepřesný. Do druhého poločasu byla nastavena jedna minuta. V té se už ale nic zajímavého neudálo, a tak na šance poměrně chudý první poločas skončil výsledkem – 0:0

Průběh druhého poločasu:

Po bezbrankovém skóre z prvního dějství potřebovali United zvýšit ofenzivní nasazení, a převzít iniciativu zápasu, pokud chtěli vstřelit gól. Na začátku druhého poločasu také na straně Rudých ďáblů proběhla dvě střídání. Na hřiště přišel Fábio, jenž vystřídal Browna a také Berbatov, který nahradil Chicharita. A hned byl znatelný rozdíl. Tempo hry se zvedalo a United začali držet míč na svých kopačkách daleko častěji. Ostatně nebylo na co čekat. První šanci jsme však viděli až v 57‘ kdy z pravé strany zkoušel štěstí Nani, ovšem mířil vysoko nad bránu Jääskeläinena. V 60‘ střídali i Trotters, na hřiště přišel Lee místo Sturridge. Red Devils kombinovali a s míčem na kopačkách se snažili něco vymyslet. Do výraznější šance je ovšem defenziva Boltonu nepouštěla. Stále bylo zároveň důležité hlídat zadní vrátka, proti rychlým protiútokům soupeře. Střelu Petrova z 67‘ ale zablokovala naše obrana. Tlak United se stupňoval, ovšem hráči nedokázali najít cestičku vedoucí do nějaké dobré možnosti pro střelu. V 73‘ se po kombinační akci středem hřiště dostal míč k Rooneymu, ten přistrčil Berbatovovi, jenže se pokusil o střelu, jenže mířil vedle brány Trotters. V 74‘ se hnal do šance Berbatov, které do ní poslal dobrou přihrávkou Valencia, ale skvělým obranným zákrokem mu gólovou příležitost zmařil Cahill. V 75‘ šel nohou napřed proti Holdenovi Evans. Po tomto zákroku se sudí Marriner dlouho nerozmýšlel, ukázal stoperovi United rovnou červenou kartu a ze zápasu jej v 76‘ vyloučil. Holden byl kvůli zranění v 78‘ vystřídán a místo něj přišel na plac Taylor, který hned po svém příchodu z následného přímého kopu vystřelil, ale přízemní střela minula pravou tyč brány Rudých ďáblů. United tak měli situaci ještě více ztíženou, ale v tuto chvíli jim nezbylo, než vrhnout veškeré své síly do útoku a otevřít obranu. Čas konce zápasu se pomalu blížil. V 84‘ se po dobrém přistrčení o Naniho dostal s míčem do vápna Rooney, který vypálil, Jääskeläinen však jeho pokus dokázal zneškodnit.  Na druhé straně hlavičkoval v našem vápně trestuhodně volný Taylor, ovšem naštěstí pouze do středu brány, kde Van der Sar míč v pohodě zachytil. V 86‘ střílel ve vápně Boltonu Berbatov a po něm i Rooney, ale oběma byly střely zablokovány. V 87‘ si vzal míč Nani, který prošel středem a vypálil dobrou ránu, kterou brankář Trotters vyrazil. Gól visel ve vzduchu a drtivý tlak nakonec udělal své. O chvíli později se už United dokázali prosadit a ujali se vedení. Hlavní postavou byl opět Nani. Ten převzal na pravé straně přihrávku od Valencii a vystřelil z pravé strany poměrně neškodnou střelu do prostřed brány, kterou ovšem gólman Jääskeläinen neudržel v náručí a míč mu z ní vypadl. U balónu byl nejdříve pohotový Berbatov, který i s trochou štěstí dopravil balón do sítě – 1:0

United tak zúročili svůj velký tlak a byli zaslouženě odměněni gólem. Nyní už jen zbývalo tento stav udržet. V 90‘ Bolton vyčerpal svá střídání a na závěr zápasu přišel na trávník Klasnič, který na něm nahradil Muambu. Hlavní rozhodčí nastavil do druhé půle čtyři minuty. V nich si United hlídali těsné vedení a s míčem na kopačkách nedovolovali soupeři nijak reagovat. Zápas nakonec dospěl do vítězného konce pro Manchester United, který zvítězili nad Boltonem Wanderers – 1:0

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – Brown (46‘ Fábio), Smalling, Evans, Evra – Nani, Giggs, Carrick, Valencia – Chicharito (46‘ Berbatov), Rooney

Lavička: Kuszczak, Fábio, Gibson, Park, Berbatov, Owen, King

Základní sestava Boltonu Wanderers: Jääskeläinen – Steinsson, Wheater, Cahill, Robinson – Davies, Muamba (90‘ Klasnič), Petrov, Holden (78’ Taylor) – Sturridge (60‘ Lee), Elmander

Lavička: Bogdan, Alonso, Klasnič, Taylor, Lee, Moreno, Blake

Góly: Manchester United – 88‘ Berbatov

Žlutá karta: neudělena

Červená karta: Manchester United – 76‘ Evans

Hlavní rozhodčí: André Marriner

Návštěva: 75 486 diváků

Statistika zápasu: (převzato z livesport.cz)

0

Premier League pomalu, ale jistě vrcholí a do konce letošního ročníku zbývá odehrát ještě osm kol. Po prozatímním průběhu sezóny nám na samotném čele vykrystalizovala čtyři mužstva. Za vedoucími United to jsou Arsenal, Manchester City a Chelsea. Všechny tyto tři celky ztrácejí na United méně než deset bodů. V následujících review už tedy budu uvádět pouze výsledky týmů, které na Red Devils ztrácejí 10 a méně bodů, tedy týmy, které mají největší šanci ukradnout United titul před nosem.

Ve 30. kole Premier League zavítali v sobotu Gunners na hřiště West Bromwiche. Duel dvou ropných společností Chelsea vs. Citizens skončil vítězstvím Blues.

Sobota 19. března

West Bromwich Albion  2-2 Arsenal

Arsenal postižený velkým otřesem způsobeným vyřazením během jednoho týdne ze tří soutěží, jel na horkou půdu Baggies. Již ve 3‘ minutě poslal domácí do vedení hlavičkou S. Reid po rohovém kopu. Náročný zápas po všech stránkách tak byl Arsenalu hned v úvodu značně ztížen a to nebylo vše. Ve druhé půli se v 58‘ prosadil také P. Odemwingie, který využíl zaváhání Squillaciho a Almunii. S Gunners to v těchto chvílích nevypadalo vůbec dobře. Jenže hosté to ještě nezabalili a tak A. Aršavin v 70‘ snižoval opět na rozdíl jediného gólu. A netrvalo dlouho a rázem bylo srovnáno. Autorem vyrovnávacího gólu byl v 77‘ R. van Persie, který s notnou dávkou štěstí dopravil míč do sítě. Arsenalu se však otočit vývoj zápasu nepodařilo a tak po závěrečném tlaku, který gól nepřinesl, si  Gunners vezou ze stadionu Hawthorns pouze bod za remízu – 2:2

Neděle 20. března

Chelsea 2-0 Manchester City

Chelsea dokázala na domácím stadionu porazit v souboji o umístění v tabulce Manchester City, takže si oba týmy prohodily pořadí a Chelsea je díky tomu třetí. Citizens by byli nejspíš rádi i za remízu, ale tu se jim nakonec udržet nepodařilo a tak odjíždějí ze Stamford Bridge s prázdnou. Oba góly padly až ve druhém poločase. Úvodní trefu obstaral hlavičkou po cetru z přímého kopu zahraného z levé strany Drogbou v 79′ brazilský obránce Luiz. Vítězství Blues pak v samotném závěru zápasu ještě pojistil Ramiréz, který dostal přihrávku od Essiena, pěknou individuální akcí prošel středem hřiště, tváří v tvář Hartovi poslal míč za jeho záda a v 90′ tedy stanovil konečný stav na – 2:0

Závěr:

V první půli jsme neviděli příliš pohledný fotbal. Přišlo mi, jako bychom zase čekali, až dostaneme gól, abychom poté mohli začít hrát a pokusili se vývoj otočit. Největším kamenem úrazu byl nefungující střed naší zálohy, od které se odvíjela hra celého týmu. Soupeř navíc houževnatě a umě bránil a když bylo nejhůř, pomáhal si fauly a nedovoloval našim hráčům vymyslet nějakou nebezpečnou akci. Naše obrana také nepůsobila úplně nejjistěji, a však veškerou útočnou snahu dokázala úspěšně odvracet. Ve druhé půli už to bylo o poznání lepší a naše hra se výrazně zlepšila a celkově i zrychlila. Na hráčích bylo vidět, že chtějí dát gól a bylo jich plné hřiště. Výraznou šanci si však vypracovat nedokázali, protože obrana Boltonu pokračovala v urputném bránění. V 76‘ ovšem dostal J. Evans červenou kartu, čímž značně zkomplikoval naši snahu vstřelit gól a United museli dohrávat o deseti. Ten nakonec padl v posledních minutách zápasu a postaral se o něj Berbatov. Manchester United tedy porazili Bolton Wanderers nejtěsnějším možným rozdílem. Na Old Trafford tak zůstávají všechny tři body za sice vydřenou, ale nakonec vlastně zaslouženou výhru – 1:0

Arsenal má sice ještě zápas se Spurs k dobru, i tak United přečkají reprezentační pauzu na první pozici, Gunners dnes pouze remizovali na hřišti West Bromwiche.

Následující zápas:

Nyní čeká všechny evropské ligy dvoutýdenní reprezentační přestávka. United mají nyní dostatek času na zregenerování a doplnění sil. Zároveň budou napjatě čekat, kolik hráčů se dá během této doby zdravotně do pořádku, aby poté United mohli vyrazit vstříc k náročným posledním dvěma měsícům letošní sezóny. Přesně za dva týdny v sobotu 2. dubna pojedou Red Devils do Londýna, kde je bude na Upton Parku hostit nevyzpytatelný West Ham United.