Review: Manchester United – Olympique Marseille

Manchester United úspěšně zvládl druhou část osmifinálové bitvy, a po vítězství 2:1 postupuje do dalších bojů v Lize mistrů.

První utkání bylo hodně svázáno taktikou, a díky tomu skončilo bezbrankovou remízou. Sir Alex však požadoval po svých hráčích, aby doma ukázali ofenzivní fotbal a rozhodli dvojzápas ve svůj prospěch.

Manchester United se dostal z nepříjemného období, když ve čtvrtfinále FA Cupu porazil Arsenal 2:0. Dalším úkolem bylo tedy postoupit do čtvrtfinále Ligy mistrů. Proti Fergusonově týmu stály však určité problémy s marodkou, takže hlavně obranná řada byla poskládána narychlo.

Olympique Marseille ve francouzské lize stíhá Lille, které je na špici tabulky. Jenže týmu vepředu je mnoho a situace je hodně vyrovnaná. Deschamps chtěl určitě zaskočit na Old Trafford taktéž ofenzivní sestavou, takže utkání slibovalo kvalitní fotbal.

Výkop byl stanoven na 9.3. 2011 od 20:45. V Manchesteru vládlo pěkné večerní počasí, takže se mohlo začít. Ještě před začátkem však zavládla minuta ticha pro oběti neštěstí v Japonsku.

Průběh prvního poločasu

Z obou stran začal zápas na poměry Ligy mistrů dost ofenzivně. Ve 4. minutě se po Rooneyho pasu dostal do zajímavé situace Giggs, ale vytěžil z ní jen rohový kop. Ten byl obranou Marseille úspěšně odvrácen. United se však ihned dostali k odkopu brankáře, Carrick hlavou přihrál Rooneymu, a ten poslal vynikající centr na levé křídlo, kde operoval Giggs. Ten si počkal, až mu Rooney naběhne a adresoval mu přihrávku do šestnáctky. Wayne na nic nečekal a poslal polostřelu před branku, kde číhal osamocený Hernandez a skóroval do odkryté branky – 1:0 pro United.

Rychlý gól byl přesně to, co domácí chtěli. Jejich hra se mohla zklidnit a psychická výhoda byla rozhodně znát. Jenže 9. minuta mohla klidně přinést vyrovnání, když se Gignac dostal tváří v tvář Edwina. Zakončoval však velmi nepřesně. Hra se poté na dlouhé minuty zklidnila. Ve 23. minutě se po chybě obrany dostal k hlavičce Hernandez, ale jeho pokus byl moc slabý a brankář ho kryl. 29. minuta přinesla nepřesnou střelu Naniho. Ve 36. minutě se zranil John O’Shea a musel být vystřídán. Na hřiště za něj přišel Rafael. Ve 36. minutě se do velké šance dostal Diawara, ale jeho hlavička šla těsně mimo branku United. Rooney zkoušel ve 40. minutě střelu ze strany, ale Mandanda zasáhl. A když ani Cheyrou a Remy své menší šance nevyužili, šlo se do šaten za stavu 1:0 pro United.

Průběh druhého poločasu:

Začátek druhé půle byl velmi opatrný, Nepřicházela žádná větší šance, United se spíše snažili držet míč a v klidu utkání dohrát. V 57. minutě zajímavě prošel obranou Rooney, ale jeho střelu na poslední chvíli obrana Marseille zablokovala. 62. minuta přinesla střídání Naniho za čerstvého Valenciu. O minutu později se k nebezpečné hlavičce dostal Heinze, ale mířil mimo branku Edwina. Na pravé obraně se v 69. minutě zranil také Rafael, takže musel zaskočit jeho bratr Fabio. V 75. minutě se uplatnilo pravidlo nedáš – dostaneš. Cheyrou zahodil před Edwinem svou šanci a trestalo se na druhé straně. Valencie na pravém křídle poslal vtipnou přihrávku dopředu Giggsovi, ten přesným centrem našel opět Hernandeze a bylo to 2:0.

Tento gól už prakticky zajišťoval bezproblémový postup. O tři minuty později se po pasu Rooneyho dostal do šance Evra, ale akrobatické zakončení vychytal Mandanda. 79. minuta přinesla střelu Fanniho, ale s ní neměl Edwin velké problémy. Ty mu ale nakonec bohužel nadělal vlastní obránce, konkrétně Wes Brown, který při rohovém kopu v 82. minutě usměrnil míč hlavou nešťastně do své sítě – 2:1 pro United.

Tato nenápadná pomoc pro Marseille znamenala těžké závěrečné chvilky pro Manchester. Hráči Sira Alexe však potvrdili svou zkušenost a celý zbytek utkání odehráli bez toho, aniž by Marseille někam pustili. Utkání tedy nakonec skončilo vítězstvím 2:1, což je i celkové skóre celého dvojzápasu, takže United pokračují směrem do čtvrtfinále.

Základní sestava Manchesteru United: E. van der Sar, O’Shea (37. Rafael) – (69. Fabio), Smalling, Brown, Evra – Nani (61. Valencia), Carrick, Scholes, Giggs – Hernandez, Rooney

Lavička: Kuszczak, Rafael, Fabio, Gibson, Valencia, Obertan, Berbatov

Základní sestava Olympique Marseille: Mandanda – Fanni, Heinze, Diawara, Taiwo – M’Bia (80. Ayew), Cheyrou – Remy, Lucho, Ayew – Gignac (69. Valbuena)

Lavička: Abriel, Andrade, Ayew, Cisse, Hilton, Kabore, Valbuena

Góly: Manchester United – 5. a 75. Hernandez | Olympique Marseille – 82. Brown (OG)

Žluté karty: Manchester United – 20. Hernandez | Olympique Marseille – 73. Valbuena, 90. Remy

Závěr:

Takticky výborně zvládnuté utkání. Ukázali jsme svou kvalitu, nedovolili jsme Marseille, aby ovládlo střed hřiště. Hodně nám pomohlo brzké vedení a klíčový byl výkon Rooneyho, Giggse a samozřejmě střelce obou branek, Javiera Hernandeze. Jediný problém byl však v obraně, kde to hlavně při standartních situacích soupeře dost skřípalo, a výsledkem byl onen nešťastný vlastenec. Jinak si však myslím, že postup je zasloužený a uvidíme, koho nám los přiřadí v pátek pro čtvrtfinále.