DOWNLOAD: Manchester United a sezóna 2009/10

V týchto článkoch Vás chcem oboznámiť so sezónami Manchestru United od sezón  92/93 až po poslednú. V tomto článku sa budeme zaoberať práve spomínanou minulou sezónou, sezónou 09/10.

Budú rozobraté všetky zápasy vo všetkých súťažiach a iné zaujímavosti. A ako čerešnička na torte bude DOWNLOAD tejto sezóny. Prajem príjemné čítanie a sťahovanie.

Sezóna 2009/10 bola pre United menej úspešná ako tá minulá. Najprv sa však pozrieme k historickým štatistikám. Od roku 1992 hrajú zverenci  Sira Alexa Fergusona najvyššiu anglickú súťaž s názvom Premier League. Ďalším faktom je, že United sa držia na vrchole anglického futbalu už celkovo 35 rokov. Minulú sezónu sa hráči United vyrovnali Liverpoolu v počte titulov s počtom 18, sezóna 09/10 tak mohla byť rekordná, ale radosť nám prekazila Chelsea, ktorá titul vyhrala s jednobodovým náskokom práve pred United. Manchester United sa mohol stať prvým tímom, ktorý si zahral trikrát po sebe finále Champions League, ale tento rekord nám prekazil Bayern Mníchov, ktorý si zahral finále s Interom Miláno.

28. februára 2010 zvíťazili United vo Wembley nad Aston Villou 2:1 a získali tak trofej Ligového pohára už po druhýkrát v rade. V tomto sa stali prvým klubom, ktorý dokázal obhájiť svoju trofej z minulej sezóny. Najzahanbujúcejšou udalosťou bola určite prehra nad Leedsom United 1:0 v FA Cupe, kde boli United vyradení už v treťom kole.

PRESTUPY

Manchester United začínal sezónu bez Cristiana Ronalda, ktorého predal za 80 000 000 libier do Realu Madrid. Po tomto prestupe odišiel aj Carlos Tevez, ktorý bol v United na dvojročnom hosťovaní. Klub s ním nepredĺžil zmluvu a tak putoval k mestským rivalom, do Manchestru City. Ďalšími hráčmi, ktorí opustili klubu boli: Lee Martin, Fraizer Campbell, Richard Eckersley a Manucho.

Po odchodoch spomínaných hráčov musel Sir Alex pohľadať náhradu. Jednou z alternatív by mal byť Karim Benzema, ale ten dal prednosť Realu Madrid. Avšak Sir Alex našiel lacnejšie riešenie. Upísal si Michaela Owena, ktorý hrával za Newcastle. Bývalí hráč Liverpoolu týmto prestupom prekvapil celú anglickú verejnosť a hlavne fanúšikov United. Do United presúpili aj Gabriel Obertan a Antonio Valencia a potom oznámil, že nakupovať už viac nebude. Avšak o pár dní neskôr podpísal zmluvu ešte s Mamem Biratem Dioufom.

V zimnom prestupovom období odišiel Danny Simpson do Newcastlu a brankár United Foster odišiel v máji do Birminghamu. Obaja títo hráči prestúpili za nezverejnené sumy.

PREDSEZÓNNA PRÍPRAVA

Manchester United svoj predsezónny program uverejnil už 14. januára 2009. Dňa 16. júla 2009 sa 22 členné mužstvo vypravilo do Malajzie, kde zohralo zápas proti Malajzii XI  na štadióne Bukit Jalil. United po prvých 30 minútach vyhrávali 2:0 po góloch Rooneyho a Naniho. Nejakú nádej na úspech vykresal Mohd Omri Yahyah. Michael Owen strelil v 85. minúte svoj prvý gól v drese Manchestru United. 20. júla hráči United pokračovali v programe, mali namierené do Jakarty, kde si zahrajú zápas proti výberu Super League XI na štadióne Bung Karno. Avšak po bombových útokoch v Jakarte sa zápas zrušil. Miesto tohto zápasu sa uskutočnil druhý zápas proti Malajzii XI. V tomto zápase United vyhrali 2:0. O góly sa postarali už v prvých 15 minútach Michael Owen a Federico Macheda.

Ďalšou zastávkou hráčov United bola Južná Kórea. Tu United odohral zápas proti FC Soul na štadióne World Cup 24. júla. 2009. Zverenci Sira Alexa zvíťazili 3:2. Strojcami gólov boli Rooney, Berbatov a Macheda. Posledný zápas, ktorý mal ukončiť „Asia Tour“ sa odohral proti Hangzhou Greentown v Číne na štadióne Yellow Dragon. Zápas skončil debaklom. Po jednom góle dali Nani, Tošič, Berbatov, po dvoch M. Owen a hattrick zariadila legenda United Ryan Giggs.

K predsezónnej príprave patril aj Audi Cup, ktorý sa uskutočnil 29. a 30. júla 2009. Tento turnaj sa zorganizoval z dôvodu 100. Výročia firmy Audi v podnikaní. Okrem Manchestru United sa turnaja zúčastnili aj tímy ako Bayern Mníchov, Milán a Boca Juniors. Na turnaji sa odohrali štyri zápasy, ktoré sa hrali v Allianz Aréne počas dvoch dní. Manchester United hral proti Boce Juniors. United vyhrali 2:1 po góloch Andersona a novú akvizíciu Antonia Valenciu. Týmto víťazstvom si United zabezpečili finále proti Bayernu Mníchov. Zápas skončil bez gólov a tak ansledovali pokutové kopy na ktoré United prehrali 7:6 v prospech nemeckého tímu. Dňa 5. Augusta po návrate do Anglicka si United zahrali proti Valencii na Old Trafford. Góly zariadili Rooney a Cleverley.

Dátum

Súper

Doma / Vonku

Výsledok zápasu Góly Návštevnosť
18. júl 2009 Malajzia XI Vonku, Bukit Jalil 3 – 2 Rooney 8´, Nani 28´, Owen 85´ 85 000
20. júl 2009 Malajzia XI Vonku, Bukit Jalil 2 – 0 Macheda 11´, Owen 13´ 30 000
24. júl 2009 FC Soul Vonku, World Cup 3 – 2 Rooney 31´, Macheda 58´, Berbatov 65´ 64 000
26. júl 2009 Hangzhou Greentown Vonku, Yellow Dragon 8 -2 Owen 23´ 39´, Berbatov 30´, Tošič 32´, Nani 50´, Giggs 71´ 81´ 88´ 30 000
29. júl 2009 Boca Juniors Vonku, Allianz Aréna 2 – 1 Anderson 23´, Valencia 42´ 61 000
30. júl 2009 Baern Mníchov Vonku, Allianz Aréna 0 – 0 (6 : 7 p) 69 000
5. august 2009 Valencia Doma, Old Trafford 2 -0 Rooney 52´, Cleverley 73´ 74 31

FA COMMUNITY SHIELD

Ako už je tradíciou, tak výkop zápasu FA Cupu medzi Chelsea a Manchestrom United sa datuje na 9. august 2010. Skóre zápasu otvoril už v 10. minúte portugalský záložník Nani, ale o vyrovnávajúci gól Chelsea sa pričinil Ricardo Carvalho. Chelsea sa potom ujali vedenia po kontroverznom góle Franka Lamparda v 70. minúte. Už ku koncu zápasu vzal Rooney všetko na seba a dokázal vyrovnať na 2:2 v 92. minúte. Po ukončení i 90. minút nasledovali pokutové kopy. Jedenástky skončili 1:4 v prospech Chelsea, ktorá nám ukradla prvú trofej sezóny.

Dátum Súper Doma/Vonku Výsledok zápasu Góly Návštevnosť
9. august 2009 Chelsea FC Vonku, Wembley 2:2 (1 – 4 p) Nani 10´, Rooney 90+2´ 85 896

FA CUP

V 3. kole FA Cupu nastúpili zverenci Sira Alexa proti Leedsu United na Old Trafford 3. januára 2010. Sir Alex vsadil do tohto zápasu mladosť a skúsenosti. Natúpili Gabriel Obertan, Darron Gibson, Danny Wellbeck a Anderson. Skúsenosť tvorili Gary Neville, Wes Brown, Rooney a Berbatov. Medzi United a Leedsom bol rozdiel až 43 priečok v anglických súťažiach. Úvodný gól padol v 19. minúte, kedy dlhú loptu spracoval Jermaine Beckford a po nádlednom súboji s Wesom Brownom dokázal skórovať. V druhom polčase spálili obrovské šance Rooney a Owen. Zápas tak skončil šokujúcom výhrou Leedsu, bolo to ich prvé víťazstvo od roku 1981 na Old Trafford.

Dátum Kolo Súper Doma/Vonku Výsledok Góly Návštevnosť
3. január 2010 3. kolo Leeds United Doma, Old Trafford 0:1 74 526

PREMIER LEAGUE

Z dôvodu, že Premier League je na desať strán, tak som vsadil len tabuľku. Dúfam, že to nebude vadiť 🙂

Dátum Doma/Vonku Súper Výsledok Góly Návštevnosť Ligová pozícia
16. august 2009 Doma, Old Trafford Birmingham City 1:0 Rooney 34′ 75,062 9. miesto
19. august 2009 Vonku, Turf Moor Burnley 0:1 20,872 10. miesto
22. august 2009 Vonku, DW Stadium Wigan Athletic 5:0 Rooney (2) 56′, 65′, Berbatov 58′, Owen 85′, Nani 90+2′ 18,164 3. miesto
29. august 2009 Doma, Old Trafford Arsenal 2:1 Rooney 59′ (pen.), Diaby 64′ (vl.) 75,095 3. miesto
12. september 2009 Vonku, White Hart Lane Tottenham Hotspur 3:1 Giggs 25′, Anderson 41′, Rooney 78′ 35,785 2. miesto
20. september 2009 Doma, Old Trafford Manchester City 4:3 Rooney 2′, Fletcher (2) 49′, 80′, Owen 90+6′ 75,066 2. miesto
26. september 2009 Vonku, Britannia Stadium Stoke City 2:0 Berbatov 62′, O’Shea 77′ 27 500 1. miesto
3. október 2009 Doma, Old Trafford Sunderland 2:2 Berbatov 51′, Ferdinand 90+4′ (o.g.) 75 114 1. miesto
17. október 2009 Doma, Old Trafford Bolton Wanderers 2:1 Knight 5′ (vl.), Valencia 33′ 75 103 1. miesto
25. október 2009 Vonku, Anfield Road Liverpool 0:2 44 188 2. miesto
31. október 2009 Doma, Old Trafford Blackburn Rovers 2.0 Berbatov 55′, Rooney 87′ 74 658 2. miesto
8. november 2009 Vonku, Stamford Bridge Chelsea 0:1 41 836 3. miesto
21. november 2009 Doma, Old Trafford Everton 3:0 Fletcher 35′, Carrick 67′, Valencia 76′ 75 169 2. miesto
28. november 2009 Vonku, Fratton Park Portsmouth 4:1 Rooney (3) 25′ (pen.), 48′, 54′ (pen.), Giggs 87′ 20 482 2. miesto
5. december 2009 Vonku, Boleyn Ground West Ham United 4:0 Scholes 45+1′, Gibson 61′, Valencia 71′, Rooney 72′ 34 980 2. miesto
12. december 2009 Doma, Old Trafford Aston Villa 0:1 75 130 2. miesto
15. december 2009 Doma, Old Trafford Wolverhampton Wanderers 3:0 Rooney 30′ (pen.), Vidić 43′, Valencia 66′ 73 709 2. miesto
19. december 2009 Vonku, Craven Cottage Fulham 0:3 25 700 2. miesto
27. december 2009 Vonku, KC Stadium Hull City 3:1 Rooney 45+2′, Dawson 73′ (vl.), Berbatov 82′ 24 627 2. miesto
30. december 2009 Doma, Old Trafford Wigan Athletic 5:0 Rooney 28′, Carrick 32′, Rafael 45′, Berbatov 50′, Valencia 75′ 74 560 2. miesto
9. január 2010 Vonku, St Andrew’s Stadium Birmingham City 1:1 Dann 63′ (vl.) 28 907 2. miesto
16. január 2010 Doma, Old Trafford Burnley 3:0 Berbatov 64′, Rooney 69′, Diouf 90+1′ 75 120 2. miesto
23. január 2010 Doma, Old Trafford Hull City 4:0 Rooney (4) 8′, 82′, 86′, 90+3′ 73 933 1. miesto
31. január 2010 Vonku, Emirates Stadium Arsenal 3:1 Nani 33′, Rooney 37′, Park 52′ 60 091 2. miesto
6. február 2010 Doma, Old Trafford Portsmouth 5:0 Rooney 40′, Vanden Borre 45′ (vl.), Carrick 59′, Berbatov 62′, Wilson 69′ (vl.) 74 684 1. miesto
10. február 2010 Vonku, Villa Park Aston Villa 1:1 Collins 23′ (vl.) 42 788 2. miesto
20. február 2010 Vonku, Goodison Park Everton 1:3 Berbatov 16′ 39 448 2. miesto
23. február 2010 Doma, Old Trafford West Ham United 3:0 Rooney (2) 38′, 55′, Owen 80′ 73 797 2. miesto
6. marec 2010 Vonku, Molineux Stadium Wolverhampton Wanderers 1:0 Scholes 73′ 28 883 1. miesto
14. marec 2010 Doma, Old Trafford Fulham 3:0 Rooney (2) 46′, 84′, Berbatov 89′ 75 207 1. miesto
21. marec 2010 Doma, Old Trafford Liverpool 2:1 Rooney 12′, Park 60′ 75 216 1. miesto
27. marec 2010 Vonku, Reebok Stadium Bolton Wanderers 4:0 Samuel 38′ (vl.), Berbatov (2) 69′, 78′, Gibson 82′ 25 370 1. miesto
3. apríl 2010 Doma, Old Trafford Chelsea 1:2 Macheda 81′ 75 217 2. miesto
11. apríl 2010 Vonku, Ewood Park Blackburn Rovers 0:0 29 912 2. miesto
17. apríl 2010 Vonku, City of Manchester Stadium Manchester City 1:0 Scholes 90+3′ 47 019 2. miesto
24. apríl 2010 Doma, Old Trafford Tottenham Hotspur 3:1 Giggs (2) 58′ (pen.), 86′ (pen.), Nani 81′ 75 268 1. miesto
2. máj 2010 Vonku, Stadium of Light Sunderland 1:0 Nani 28′ 47 641 2. miesto
9. máj 2010 Doma, Old Trafford Stoke City 4:0 Fletcher 31′, Giggs 38′, Higginbotham 54′ (vl.), Park 84′ 75 316 2. miesto

TABUĽKA

Pozícia Tím Počet zápasov Výhry Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Rozdiel Počet bodov
1 Chelsea 38 27 5 6 103 32 +71 86
2 Manchester United
38 27 4 7 86 28 +58 85
3 Arsenal 38 23 6 9 83 41 +42 75

CHAMPIONS LEAGUE

Losovanie žrebu Champions League prebehlo dňa 27. augusta 2009 v Monaku. Manchester United bol nasadený do prvého koša, takže sa nemohol stretnúť s tímami ako Sevilla, Milán, Bayern či FC Barcelonu. Avšak mohli hrať so súpermi ako Real Madrid, Juventus alebo Inter. V každom prípade v skupine sa ocitli so súpermi s ktorými sa ešte nestretli a to: CSKA Moskva, Besiktas a Wolfsburg.

Svoju púť v CHL začali zverenci Sira Alexa  výhrou nad Besiktasom 1:0 po góle Paula Scholesa 15. septembra. O dva týždne neskôr United hostil nemeckých majstrov. Prvý polčas skončil bez gólov. V druhom polčase sa do vedenia dostali hráči Wolfsburgu vďaka gólu Edina Džeka. O pár minút neskôr sa United podarilo vyrovnať. Strojcom gólu bol práve Ryan Giggs, ktorý rozohrával priamy kop. V 78. minúte mali domáci výhodu autového vhadzovania. Evra autom našiel Rooneyho, ten podal loptu Berbatovovi, ktorý nedokázal vystreliť, prihral Giggsovi a ten nádledne našiel Carricka, ktorý skóroval. Ďalším zápasom v CHL boli ruskí hrdinovia z Lužník. Do zápasu nemohli nastúpiť viaceré opory United: Evra, Giggs, Park, Fletcher, Rooney. Hralo sa na nie príliš kvalitnom trávniku. práve tento faktor ukázal, že technický futbal sa tu nemôže hrať ani náhodou. Až v 86. minúte vystrelil Antonio Valencia a zabezpečil tak výhru United. O dva týždne neskôr sa konala odveta. Zápas sa skončil prekvapujúcou remízou 3:3. O góly sa postarali Owen, Scholes a Valencia, ktorý skóroval až v posledných sekundách zápasu. Odveta proti Besiktasu skončila prehrou 1:0. V poslednom zápase CHL nastúpili hráči United proti Wolfsburgu. Zápas skončil 3:1 v prospech hostí a hviezdou zápasu sa stal Michael Owen, ktorý strelil hattrick.

Dátum Súperi Doma/Vonku Výsledok Góly Návštevnosť Pozícia v skupine
15. september 2009 Beşiktaş Vonku 1:0 Scholes 77′ 26 448 2. miesto
30. september 2009 Wolfsburg Doma 2:1 Giggs 59′, Carrick 78′ 74 037 1. miesto
21. október 2009 CSKA Moscow Vonku 1:0 Valencia 86′ 51 250 1. miesto
3. november 2009 CSKA Moscow Doma 3:3 Owen 29′, Scholes 84′, Valencia 90+2′ 73 718 1. miesto

1. december 2009 5. kolo Tottenham Hotspur Doma 2:0 Gibson (2) 16′, 38′ 57 212
19. január 2010 Semifinále, prvý zápas Manchester City Vonku 1:2 Giggs 17′ 46 067
27. január 2010 Semifinále, druhý zápas (odveta) Manchester City Doma 3:1 Scholes 52′, Carrick 71′, Rooney 90+2′ 74 576
28. február 2010 Finále Aston Villa Wembley Stadium 2:1 Owen 12′, Rooney 74′ 88 596